usa-1182064_960_720.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında yer alan Utah (UT), 219.887 km2 alanı ile Kıta Amerikası’nın (sadece komşu eyaletler) 11. büyük eyaletidir. 2,9 milyonluk nüfusu ile de 33. büyük eyalet olan Utah, 4 Ocak 1896 tarihinde 45. eyalet olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne katılmıştır.

Utah’ın eyalet bayrağı, mavi zemin üzerinde ince bir altın çerçeve ile çevrelenmiş eyalet arması ve eyalet olduğu tarih yer almaktadır. Yıllar içinde bazı değişikliklere uğramış olsa da, bugün hala kullanılan bayrak 1913 tarihinde kabul edilen son halidir.

Eyalet Arması’nın ortasında çalışkanlık ve sanayiyi – aynı zamanda eyaletin mottosu da “Industry”dir (sanayi) – temsil eden arı kovanı yer almaktadır. Utah’ın takma adı “Beehive State(Arı Kovanı Eyalet) yine eyaletin resmi sembolü arı kovanından gelmektedir. Armada bulunan tarih (1847), Mormonların Utah’a ilk geldiği yılı göstermektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin de milli kuşu olan dazlak kartal armanın ortasındaki kalkanın üzerinde durmaktadır ve savaş ve barış zamanlarının koruyucusu sembolünü üstlenmektedir. Armanın iki tarafında barışın simgeleyen eyaletin resmi çiçeği sego zambakları bulunmaktadır. Her iki yanda ayrıca Utah’ın desteklediğini göstermek adına Amerika Birleşik Devletleri bayrağı yer almaktadır.

Utah’ta nüfusun yüzde 11’ini geçen bir oranda İspanyol kökenli ve Latin topluluklar yaşamaktadır ve bunlar en yüksek sayıdaki azınlık gruplarıdır. İkinci sırada Asyalılar gelmektedir. Bunların arasında da Çinliler başta olmak üzere Japonlar ve Vietnamlılar bulunmaktadır. Üçüncü büyük grup olarak Amerikan yerlileri gelmektedir. Sayıları 30 bin kadar olan yerliler arasında en büyük alana yayılmış olanlar, kuzeydoğudaki Uintah ve Ouray kabileleri ile güneydoğudaki Navaho kabilleridir. Batıda bulunan Skull Valley ve Goshute kabileleri ise daha küçük bir alanda yaşamaktadır.

Utah’ın başkenti Salt Lake City, Mormonlar olarak da bilinen Latter-day Saints Jesus Christ Kilisesi’nin ana merkezi olan Temple Square dahil olmak üzere hem modern hem de tarihi alanları görme imkanı sunar.

Doğal kaynaklar bakımından zengin olan Utah, bakır, altın, gümüş, kurşun, çinko, potasyum tuzu ve molibdenum üretiminde ön sıralarda gelmektedir. Ayrıca, Amerika genelinde geniş kullanım alanına sahip olan gilsonit üreten tek eyalet Utah’tır.

Utah’ın doğu ve güney kısımlarının çoğu, derin nehir kanyonlarından oluşan ColoradoPlatosunda yer almaktadır. Kuzey ve kuzeydoğuda yükselen Wasatch ile Uinta Sıradağları Utah’ın en tepe noktası olan Kings Peak’i (4.126) barındırmaktadır.

Utah, gölleri ve pek çok turistik yeri ile güzel bir tatil yeridir. Arches, Bryce Canyon, Canyonlands, Capitol Reef ve Zion Milli Parkı ile Grand Staircase (Escalante) UlusalAnıtı ve Monument Valley gibi doğal alanları çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Ayrıca, her yıl ocak ayında gerçekleştirilen Sundance Film Festival, Amerika’da uluslararası üne sahip en büyük bağımsız film festivallerinden biridir ve bu festivalle Utah binlerce sanatseveri ağırlamaktadır.
 

Tanıtıcı Video: