Utah Hakkında Temel Bilgiler

usa-1182064_960_720.jpg

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında yer alan Utah (UT), 219.887 km2 alanı ile Kıta Amerikası’nın (sadece komşu eyaletler) 11. büyük eyaletidir. 2,9 milyonluk nüfusu ile de 33. büyük eyalet olan Utah, 4 Ocak 1896 tarihinde 45. eyalet olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne katılmıştır.

Utah’ın eyalet bayrağı, mavi zemin üzerinde ince bir altın çerçeve ile çevrelenmiş eyalet arması ve eyalet olduğu tarih yer almaktadır. Yıllar içinde bazı değişikliklere uğramış olsa da, bugün hala kullanılan bayrak 1913 tarihinde kabul edilen son halidir.

Devamını Oku

Utah Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında Rocky Dağı bölgesinde bulunan Utah, kuzeyde Idaho; kuzeydoğuda Wyoming; doğuda Colorado; güneyde Arizona; güneydoğuda ise FourCorners noktasında New Mexico; ve batıda Nevada ile komşudur.

Toplam eyalet sınırı 1.973 km olan Utah’ın doğu-batı uzunluğu 443 km, kuzey-güney uzunluğu ise 555 km’dir.

Haritayı Görüntüle

Utah’a Ne Zaman Gidilir?

mountain-biking-2006847_960_720.jpg

Özellikle dağ yürüyüşlerine ilgi duyuyorsanız ve yazın sıcağından ziyade daha ılık havaları seviyorsanız, eylül ve ekim ayları Utah’ı ziyaret etmek için en iyi zamanlardır. Bu dönemde, yazın eridiğinden dolayı dağlarda kar veya kar fırtınası da pek görülmemektedir. Yazın epey kalabalık olmasına rağmen, milli parklar yaz sonu ile sonbahar aylarında daha sakindir. Ayrıca, doğa yürüyüşü ve kamp gibi açık alan etkinlikleriyle temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle eylül ayında dağlarda muhteşem renk kombinasyonlarını en güzel haliyle görmeniz mümkündür. Utah’ı sonbahar aylarında ziyaret etmek bütçeniz için de daha avantajlı olacaktır.

Devamını Oku

Utah’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Utah’a gitmenin en iyi yolu Salt Lake City veya Provo şehirlerini tercih etmektir. Bu iki şehirde de uluslararası havaalanları bulunmaktadır. Ancak, her iki şehre de ulaşım için en az bir aktarma yapmak gerekmektedir.

Salt Lake City Havaalanı (SLC) için en az 20 saatlik bir uçuş sizi bekliyor olacaktır. Diğer seçenek olan Provo Havaalanı’na (PVU) ise yaklaşık 29 saat süren bir yolculuk sonrası ulaşmak mümkündür. Bu saatler yapılan aktarmalara göre değişiklik göstermektedir.

Utah Mutfağı

Horizontal-2-3.jpg

 

1950’lerde bir restoran sahibi tarafından patates kızartmalarıyla kullanılmak üzere alternatif bir sos olarak bulunan fry sauce, Utah dışında pek bilinmese de burada yaygın olarak tüketilmektedir. Utah’ta bulunan restoranların hemen hepsi ketçap, mayonez, turşu ve baharatları kullanarak kendi çeşitlemelerini geliştirmişlerdir.

Utah’ın kuzeyinde bulunan Bear Lake vadisi sahip olduğu uygun iklim koşulları sebebiyle tatlı ve lezzetli ahududular üretmek için ideal bir konumdadır. Sade yemenin de son derece keyifli olacağı bu meyveleri Garden City yakınında satılan kremalı milkshakelerin içinde de denemek mümkündür.

Devamını Oku

Utah’ta Konuşulan Diller

Resmi dilin İngilizce olduğu Utah’ta nüfusun yüzde 88’i sadece bu dili konuşmaktadır. İngilizceden sonra en büyük paya sahip olan dil ise İspanyolcadır (%8). Bunun dışında 12 bin küsur kişi Almanca, yaklaşık 10 bin kişi de Navaho dili konuşmaktadır.

Utah’taki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr. Günü (16 Ocak),

· Washington ve Lincoln Günü (20 Şubat),

· Anma Günü (29 Mayıs),

· Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),

· Öncüler Günü (24 Temmuz)

· İşçi Bayramı (4 Eylül),

· Colombus Günü (9 Ekim),

· Kıdemliler Günü (11 Kasım),

· Şükran Günü (23 Kasım),

· Noel (25 Aralık)

Utah’ın Ekonomisi

mep.jpg

Utah’ın ekonomisi pek çok sektöre dayanmaktadır. Önde gelen tarım ve maden sektörlerinin yanı sıra hafif ve ağır imalat ile finans, ulaşım ve turizmin de ekonomide önemli payı vardır. Özellikle Salt Lake City, finans ve ticaretin bölgesel merkezi konumundadır ve pek çok büyük firmanın burada ofisleri bulunmaktadır.

Devamını Oku

Utah’ın Kısa Tarihi

Mormonların bölgeye ilk gelişlerinin öncesinde, Utah’ta Amerikalı yerli kabileleri yaşamaktaydı. Bu kabilelerden birisi eyaletin doğu kesiminde toprakların yarıdan fazlasını kaplayan ve eyalete ismini veren Ute kabilesiydi. Diğerleri ise, batı çöllerinde yaşayan Goshute ile güneybatı tarafında bulunan Southern Paiute kabileleriydi.

Utah’a gelen ilk yabancılar, 18. yüzyıl başlarında bölgeye ilerleyen Meksikalılar ve İspanyollar olmuştur. Juan María Antonio Rivera’nın bugünkü Moab yakınlarından eyalete ulaştığı bilinmektedir. 1776 yılında iki Fransiskan rahibin önderliğindeki grup ise Utah’a doğudan giriş yapmıştır. 1840’larda Utah, Kaliforniya’ya geçişler için sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Devamını Oku

Utah’ta İklim ve Hava Durumu

donut-falls-2492378_960_720.jpg

Utah, coğrafi konumu nedeniyle Batı’da bulunan dağ sistemlerine maruz kaldığı için yağışsız bir bölge olma özelliği taşımaktadır. Güneybatı Utah’ta, ılık ve hatta kurağa yakın bir subtropikal iklim görülmektedir. Kuzey Utah’ta ise, Pasifik Okyanusu’ndan gelen hava kütleleri ile karasal soğuk hava kütleleri etkili olmaktadır.

Devamını Oku

Utah’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

salt-lake-city-2229287_960_720.jpg

 

Salt Lake City, Utah’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Wasatch Front bölgesindeki Salt Lake Valley boyunca yayılan şehir doğuda Wasatch Range ile batıda Oquirrh Dağları arasında kalmaktadır. Salt Lake City, Mormon olarak da bilinen Latter –day Saints (LDS) Kilisi’nin merkezidir ve şehrin neredeyse yarısını Mormonlar oluşturmaktadır.

Park City, Rocky Sıradağları’nın bir parçası olan Wasatch Dağları’nın doğusunda yer alan bir tatil kentidir. Hem yaz hem de kış tatilleri için tercih edilebilecek bir şehir olan Park City, özellikle kış aylarında yüksek kaliteli kayak otelleriyle (Park City Mountain Resort, Canyon Resort ve Deer Valley Resort) öne çıkmaktadır.

Devamını Oku

Utah Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 2,9 milyon Dili: İngilizce Para Birimi: USD İklim: Subtropikal ve Karasal İklim