Annaba

Annaba Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Daha önce Bona ismiyle bilinen Annaba, Seybouse Nehri yakınında, Cezayir’in kuzeydoğu köşesinde kurulmuş bir şehirdir. Cezayir’in dördüncü büyük şehri olan Annaba aynı zamanda Doğu Cezayir’in de lider sanayi merkezidir. Bir kıyı kenti olan Annaba bilhassa son yıllarda önemli bir büyüme dönemine girmiştir. Kent, Oran ve Cezayir gibi Cezayir kıyılarının diğer metropollerinden daha yüksek nüfus yoğunluğuna sahip bir metropol alanına sahiptir. Gelişmiş bir hizmet ve altyapı ağına sahip kent, ekonomik olarak sanayi, ulaştırma, finans ve turizm gibi çeşitli dinamik faaliyetlerin de önemli noktalarından birisidir.

Bugünkü adıyla Annaba, Roma şehri Hippo Regius’un limanı olan Aphrodisium’un kurulduğu yerde doğup büyümüştür. Hippo döneminden kalma harabelerin kentin güneyi boyunca genişlediği kentin bugün resmi olmayan ismi Balad al-Unnab yani “hünnap kasabası”dır. Bunun nedeni ise bölgede bu meyvenin yaygın şekilde üretilmesinden kaynaklanmakta olmasıdır.

Ekonomik açıdan oldukça gelişmiş bir kent olmasının yanı sıra Annaba turizm için de önemli bir merkez olup Batı Akdeniz’in önemli turistik mekânlarından birisidir. Dağların, tepelerin ve ovaların bulunduğu bir sahil kasabası olması sebebiyle denizcilik ve sahil turizminin yanı sıra Annaba dağ turizmi için de önemli bir turistik potansiyele sahiptir. Seraïdi’nin çevresindeki dağlar, 1.080 metreye yükselmekte olup kenti büyük bir turistik cazibe merkezi haline getirmektedir. Diğer turistik yerler West Bay, Djenane el Bey (La Grande Plage), Ras el Hamra ve Ain Achir ise kentin en meşhur plajları olup özellikle yaz mevsiminde yüksek popülasyona sahiptir.

Annaba’ya Ulaşım

Annaba’ya ulaşmanın en kolay yolu hava yoludur. Türkiye’den direkt uçuşların yanı sıra kente Paris, Marsilya ve Lyon gibi Fransız kentleri üzerinden de aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda başkent Cezayir ve Oran kentlerinden de aktarmalı olarak kente ulaşmak mümkündür. Kente Marsilya üzerinden Feribot Algerie tarafından işletilen feribot servisi ile deniz yolundan ulaşabileceğiniz gibi Cezayir’in hemen her şehri üzerinden hareket eden otobüslerle de ulaşımınızı gerçekleştirmeyi tercih edebilirsiniz.

Annaba’da Yapılması Gerekenler 

Annaba’da görülmesi gereken yerlerin en önemlilerinden birisi Suudi Arabistan’ın Aziz Augustine Kilisesi veya diğer adıyla “Lela Bouna”dır. Şehir merkezinin dışında fakat çok da uzak olmayan bir tepe üzerinde olan kilise etkileyici bir manzaraya da sahiptir. Taksilerin düzenli olarak gidip geldiği kilise, çarpıcı mimarisi ve hemen arkasında antik Roma kalıntıları ile harikuladedir. Kilisenin bir diğer önemli özelliği ise Aziz Augustine’inelinin kilise içinde tutuluyor olmasıdır.

Downtown Annaba bölgesi gezintiye çıkmak için harika bir yerdir. Hem tarihi açısından hem de doğal güzelliği ile mest eden Annaba’nın aşağısında kalan bu bölgede yerel halkla iç içe keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Şehrin merkezindeki “Le Cours” kentini ziyaret edip bölgenin yerel kafelerinde satılan lezzetli dondurmaları mutlaka deneyin. Yine şehir merkezinde çıktığınız bir gezintide Fransız sömürge mimarisinin pek çok örneğine de tanık olabilirsiniz. Eski ve yeninin çarpıcı kontrastlarıyla çevrili yapılar ziyaretçilerinde kendine has dokusuyla etkileyici bir his uyandırmaktadır. Şehrin en eski kısmı Kasbah ise muhteşem Osmanlı mimarisine ev sahipliği yapmaktadır. İnşası 12. yüzyıla dek uzanan bölgenin dar sokaklarının ve yürüyüş yollarının keyfini çıkarmakla kalmayıp insanların şimdi bile hâlâ bu evlerde yaşadıkları gerçeğine hayran kalacaksınız. La Place d’Armes’ın girişinin hemen dibinde ise karşınıza 16. yüzyılda Türklerin yaptırdığı bir cami çıkar. Cami bugün hala ibadete açıktır.

Annaba’ya yapılacak bir ziyaret, aynı zamanda güzel Akdeniz sahili manzarası ve çok sayıda plaj ve günbatımımanzarası demektir. Gün boyunca plajlardan birinde rahatlatıcı bir gün geçirebilir, denizin tadını çıkarabilirsiniz. Plajların çevresinde kurulan bar, kulüp ve eğlence mekânları ise dinlenerek geçen günün ardından canlı ve eğlence dolu bir geceye davet etmektedir.

Çok sayıda yeme içme yerinin olduğu Annaba ister küçük aile işletmesi kafeleri olsun, isterse de büyük ve şık lokantaları olsun ziyaretçilerine pek çok seçenek sunmaktadır. Bilhassa deniz mahsullerinin çokça yer tuttuğu menülerinde Akdeniz ve Orta Doğu mutfağının leziz örneklerini bir arada görüp ne yiyeceğiniz konusunda kararsızlığa düşebilirsiniz.

Cezayir’in ister doğusuna ister batısına isterseniz de güneyine gidin buraya geldiğinizde mutlaka pizza denemeniz gerektiği kuralını hatırlatalım. Hemen hemen tüm restoran ve kafelerde servis edilen pizzalar İtalyanların pizza yapım tarzına oldukça benzer şekilde pişirildiğinden hayli meşhurdur. Annaba’nın uzmanlaştığı bir diğer şey ise “bourek”tir. Yumurta ile hazırlanan yuvarlak şeklindeki “bourek” Cezayir’in genelinde meşhur olmasına karşılık en çok Annaba ile özdeşleştirilmiştir.

Annaba ile İlgili

Annaba Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 11oC
  • Şub 12oC
  • Mar 13oC
  • Nis 15oC
  • May 18oC
  • Haz 21oC
  • Tem 24oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 20oC
  • Kas 15oC
  • Ara 12oC

Kısa Kısa