Auroville Genel Bilgiler / Rehber

Auroville Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Auroville, Güney Hindistan’da bulunan deneysel bir topluluktur. 1968 yılında kentin manevi lideri Mirra Alfassa tarafından dünyanın dört bir yanından gelen kişilerin uyum içinde yaşayabileceği bir şehir olarak kurulmuştur. Kentin merkez noktası, altın disklerle kaplı fütüristik, küresel bir tapınak olan Matrimandir’dir. Kentte 43 farklı ülkeden yaklaşık 2200 kişi yaşamaktadır. Sınırları içerisinde bulunan Tamil Nadu’nun resmi dili Tamil olmasına rağmen, Auroville’in resmi yerel dilleri İngilizce, Tamilce, Fransızca ve Sanskritçe’dir. Tamil evde konuşulan baskın dildir, Tamilceyi takip eden dil ise Fransızcadır, kentte konuşulan İngilizce ise daha ziyade lingua franca’dır. 

Auroville’e ulaşmak için yapmanız gereken Pondichery ya da Chennai’den hareket eden otobüsleri kullanmaktır. Her gün pek çok otobüsün hareket ettiği kente ayrıca Chennai Havaalanı’ndan taksi ile ya da araba kiralayarak gitmek de mümkündür. Kent içerisinde dolaşmak için en çok tercih edilen yöntem ise motosiklet kiralamaktır. Bunun yanı sıra bisiklet ve çok gelişmiş olmamakla beraber otobüs seçenekleri de mevcuttur. 

Auroville’de Görülmesi Gereken Yerler

Matrimandir Tapınağı:Auroville’de görülmesi gereken pek çok yer vardır. Fakat buranın aslında bir tür komün köyü olduğunu ve dünyadan pek çok insanın sadece turistik amaçlı değil ibadet amaçlı da burayı ziyaret ettiğini hesaba katarsak, kentin merkezi tapınağı olarak kabul edilen Matrimandir Tapınağı tüm bunlar içerisinde en önemlisidir demek yanlış olmaz. Sanskritçede “Anne Tapınağı” anlamına gelen Matrimandir Auroville’in hem coğrafi hem de manevi açıdan kalbi olarak kabul edilmektedir. Dış yüzeyi altın kaplama olan bu ihtişamlı yapının içi beyaz mermerler ve geometrik desenler ile bezelidir. Sıcak renkte ışık alan tapınağın içerisindeki yolları takip ettiğinizde devasa kristal bir küre etrafında merkezlenmiş silindirik iç salona çıkarsınız. Odanın çevresine daire şeklinde yerleştirilmiş kolonlar tapınağın tepesindeki boşluğa doğru uzanıyormuş hissi vermektedir. Etrafında meditasyon minderleri ile çevrelenmiş bu salonda meditasyon ustaları mutlak bir sessizlik içerisinde otururlar. 

Tapınağı dolaşabilmek için öncelikle ziyaretçi merkezine gidip kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Tapınağın girişinde Matrimandir ve Auroville’in geçmişi hakkında bilgi veren bir film sizi karşılar. Bu filmi izledikten sonra Matrimandir’i uzaktan görebileceğiniz izleme noktasına giden yol boyunca yönlendirilirsiniz. Matrimandir’in içine girmek ya da daha sonrasında misafir konaklama hizmetlerinden faydalanmak isterseniz Matrimandir Tur Rezervasyonu’na gitmeniz ve tur için bir geçiş kartı almanız gerekir. Bu konuda tavsiye edilense bunu en az bir gün önceden ve bizzat yapmanız yönündedir. Kaydınızı yaptırdıktan sonra geldiğiniz günün sabahında öncelikle kısa bir video izletilir, sonrasında ise tapınağın içinde oturmak için Birlik Parkı boyunca rehberli bir yürüyüşe dâhil olursunuz. Bu ilk işlemleri tamamladıktan sonra tam olarak 10.45-11.30 saatleri arasında gerçekleşen Inner Chamber’de 45 dakikalık bir konsantrasyon ve meditasyon etkinliğine katılırsınız. Cumartesi ve pazar günleri tapınağı ziyaret için özellikle yoğun olabilmektedir ve bu da yaklaşık 30-40 dakika beklemeniz anlamına gelebilmektedir. Dolayısıyla programınızı yaparken tüm bunları göz önünde bulundurarak hareket etmenizde fayda var. Matrimandir ile ilgili son bir detay ise tapınak sınırları içerisinde çanta, cep telefonu veya kamera ile dolaşmaya izin verilmediğidir.

Auro Kumsalı: Auroville’in ana otobüs durağına yürüme mesafesinde yer alan bu plaj, hala çok kirli olmasına rağmen Hindistan’ın doğu kıyısındaki en iyi plajlarından biri olarak kabul edilmektedir. Sahilde bulunan insanların çoğunun Avrupalı veya Tamilli olduğu Auro Kumsalı’nda yürüyüş yapmak, yüzmek ve manzaranın tadını çıkarmanın yanı sıra özellikle gün batımı ve gün doğumu saatlerinde düzenlenen meditasyon oturumlarına dahil olabilir, ilginç bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Auroville Botanik Bahçesi: Bölgeye özgü temalı bahçelerden oluşan bu botanik bahçesinde orkide bahçesi, Plumeria bahçesi, kaktüs bahçesi, süs bahçesi gibi Auroville’in iklimine has bitki türleri bulunmaktadır. Tropikal iklim özelliklerini ziyaretçilere tanıtmak amacıyla da oluşturulan bu bahçe özelikleri okullar tarafından çokça ziyaret edilmekte olduğundan her daim kalabalıktır. Bahçede ayrıca gönüllü çalışma imkânı da mevcuttur. Dolayısıyla Auroville’de uzunca bir konaklama planlıyorsanız, ilginç bir alternatif olarak değerlendirilebilecek bir fırsattır.

Sadhana Ormanı: Buraya her cuma günü öğleden sonra dörtte otobüsler hareket etmektedir. Aurovilleli aileler tarafından başlatılan permakültür, sürdürülebilirlik ve topluluk projesinin bir parçası olan bu yolculuklara dâhil olursanız hem bu projeye dair kısa bir bilgi edinir hem projenin tarihini öğrenmiş olur hem de ormanda keyifli bir yürüyüşe katıldıktan sonra film gösterimi ve vegan beslenme etkinliklerine dâhil olursunuz. Bu ormanın bir diğer en önemli özelliği ise Auroville’in en önemli gönüllülük etkinliğinin bir parçası olmasıdır. İsrailli bir çift tarafından başlatılan bu gönüllülük projesi en az iki haftalık konaklama koşulunda olup hem yoga ve meditasyon aktivitelerini hem de vegan beslenme gibi pek çok eğitimi içermektedir.

Auroville ile İlgili

Auroville Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 26.1oC
  • Mar 27.6oC
  • Nis 29.9oC
  • May 31.9oC
  • Haz 31.5oC
  • Tem 30.8oC
  • Agu 29.8oC
  • Eyl 29.4oC
  • Eki 28oC
  • Kas 26.7oC
  • Ara 25.3oC

Kısa Kısa