Google+

Arama formu

Polis: 911 Acil: 911 Yangın: 911
Devamı oku
M. Luther King’i Anma Günü - 19 Ocak Washington’un Doğum Günü - 16 Şubat...
Devamı oku
Farklı tür ve alanlardaki pek çok festival Baltimore'da katılımcılarını...
Devamı oku
Baltimore’da kesinlikle almalısınız diyeceğimiz pek özel bir ürün olmasa...
Devamı oku
Baltimore’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Bar ve gece kulüpleri...
Devamı oku
Baltimore’un yerel lezzetleri olmasa da dünya ve Amerikan mutfağından...
Devamı oku
Baltimore Washington’un 60 kilometre güneyinde bulunan bir liman kentidir...
Devamı oku
Baltimore büyük bir kent olmasına rağmen şehir içi ulaşımda zayıf...
Devamı oku
Baltimore doğu ve batı olmak üzere iki yakadan oluşmaktadır. Bu iki yaka...
Devamı oku
Türkiye'den Washington aktarmalı olarak Baltimore’a ulaşabilirsiniz....
Devamı oku
Baltimore nemli sub-tropikal iklim kuşağında yer almaktadır. Ortalama...
Devamı oku
Baltimore’e gitmek için Amerika vizesi gerekmektedir. Amerikan vizesi...
Devamı oku
T.C.BALTİMORE FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU   Telefon: +1 (410) 889-0697 Faks: +1...
Devamı oku
Baltimore (GMT -5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
Baltimore’da resmi dil olarak Amerikan İngilizcesi kullanılmaktadır.
Devamı oku
Baltimore’da para birimi olarak ABD Doları kullanmaktadır.
Devamı oku
Baltimore konum olarak ABD’nin Maryland eyaletine bağlı olup, Cheasepeak...
Devamı oku
Baltimore ABD’nin Maryland eyaletinin en büyük, ABD’nin ise en büyük...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0.5℃
Şub 2.1℃
Mar 6.4℃
Nis 12.1℃
May 17.2℃
Haz 22.4℃
Tem 25℃
Ağu 23.9℃
Eyl 19.9℃
Eki 13.4℃
Kas 8.1℃
Ara 2.6℃
Kısa Kısa...
Ülke: Amerika Birleşik Devletleri / Nüfus: 622.000 / Dil: Amerikan İngilizcesi / Din: Hristiyan / Para Birimi: Amerikan Doları / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / İklim: Ilıman İklim / Big Mac Index: 4.79 $ (Türkiye: 3.87 $)

Baltimore Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Baltimore Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Baltimore ABD’nin Maryland eyaletinin en büyük, ABD’nin ise en büyük 20. şehridir. Konum olarak Washington’un 60 kilometre güneyinde yer alan Chesaepeak Körfezi’nin batısında bulunan şehir, toplam 622.000’lük nüfusa sahiptir. Metropol alanı ise 2.700.000’dir.

1730 yılında kurulmuş olan Baltimore, Orta Atlantik kıyısında bulunan en önemli coğrafi limanlardan biridir. Son yıllarda yakın şehirlerde bulunan diğer limanların daha çok tercih edilmesiyle Baltimore ekonomisi etkilenmiş, ticaretten hizmet sektörüne kayan bir yol izlenmiştir. 

Tanıtıcı Video:
 

 

Baltimore Nerededir?

Baltimore konum olarak ABD’nin Maryland eyaletine bağlı olup, Cheasepeak Körfezi’nin batı kıyısında yer alır. Başkent Washington D.C.’ye 60 kilometre uzaklıktadır.

Baltimore Gezilecek Yerler

Baltimore Gezilecek Yerler

Baltimore Washington’un 60 kilometre güneyinde bulunan bir liman kentidir. Önceden neredeyse tüm ekonomisini liman ticareti ile kazanırken, günümüzde doğu yakasındaki limanların artmasıyla yavaş yavaş hizmet sektörüne kaymıştır. Tarihi de savaşlarla geçmiş olan Baltimore, pek tarihî mimariye sahip olmasa da birçok müzeye sahiptir. Özellikle kültürel ve denizcilik müzeleri şehrin görülmesi gereken başlıca yerlerdir. Turistik mekânların azlığı nedeniyle turistlerin pek tercih etmediği Baltimore her şeye rağmen gezip görülecek birçok yere sahiptir.

Baltimore'a Ne Zaman Gidilir?

Baltimore nemli sub-tropikal iklim kuşağında yer almaktadır. Ortalama hava sıcaklığı 18 derece olan şehirde en sıcak aylar ise mayıs – eylül ayları arasında yaşanmaktadır. Kış ayları ise yağışlı ve ılıman geçmektedir. Baltimore’a gidilecek en uygun zaman yaz ayları ve bahar aylarıdır.

Baltimore'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Washington aktarmalı olarak Baltimore’a ulaşabilirsiniz. Bunun yanında uluslararası hava yolu şirketleriyle de aktarmalı olarak ulaşım mümkündür. Toplam uçuş süresi ise aktarma dâhil yaklaşık olarak 14 saattir.

Baltimore (Maryland) şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Baltimore'de Nerede Kalınır?

Baltimore doğu ve batı olmak üzere iki yakadan oluşmaktadır. Bu iki yaka arasında küçük çaplı kültür farkları görülebileceği gibi her ikisi de konaklamaya müsaittir. Şehir yaşamı ve turistik mekânlar daha çok körfez kıyısına yakın olduğu için konaklamanızda kıyıya yakın yerleri tercih etmeniz ulaşım ve imkan elverişliliği açısından önemlidir. En çok otel “Inner Harbor” bölgesinde yer almakta olup, her bütçeye hitap eden yerler bulmakta kolaydır.

Baltimore Şehir İçi Ulaşım

Baltimore Şehir İçi Ulaşım

Baltimore büyük bir kent olmasına rağmen şehir içi ulaşımda zayıf kalmıştır. Otobüs, tramvay ve metronun kullanıldığı şehirde bu toplu taşıma araçları ne yazık ki güçlü bir ağ sistemine sahip değildir. 

Baltimore Mutfağı

Baltimore Mutfağı

Baltimore’un yerel lezzetleri olmasa da dünya ve Amerikan mutfağından birçok lezzeti çeşitli restoranlarda tadabilirsiniz. Kentte bol bol fastfood gıdalar tüketilmektedir. Sokak sandviççileri, sosisli satanlar ve patatesle yapılan çeşitli kızartmalar satan birçok tezgâh bulunur. Yerel halk bu sokak satıcılarından sık sık alışveriş yapar. Baltimore’de balık tüketimi de yaygındır. Bir liman kenti olduğundan çeşit çeşit deniz ürünleri avlanmaktadır. Özellikle tatlı su alabalığı birçok restoranda çeşitli şekillerde yapılır. Alabalığın yanında tavuk da Baltimore sakinleri tarafından oldukça sevilmektedir. Baltimore’de restoranlar ise genellikle Inner Harbor bölgesinde toplanmıştır. Burada her bütçeye uygun restoran veya bistro bulmak çok kolaydır.

Baltimore Gece Hayatı

Baltimore Gece Hayatı

Baltimore’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Bar ve gece kulüpleri etrafında dönen Baltimore’un gece hayatı özellikle Fells Point ve Powerplant bölgelerinde toplanmıştır. Sırasıyla Canton Meydanı, Vernon, Federal Hill ve Hampden bölgeleri de gece hayatı bakımından iyidir.

Baltimore’da barlar ve diğer eğlence mekânlarında sigara tüketimi yasaktır. Bu mekânlar gece genellikle 24.00 ile 02.00 arasında kapanmaktadır. Fiyatlar ise gittiğiniz mekânın kalitesine göre değişmekte olup genellikle fazla pahalı olmamaktadır. Bunun dışında güvenliğiniz için geç saatlere kadar kalmamanız, tek başınıza eğlenmemeniz ve otele yaya şekilde dönmemeniz faydalı olacaktır.

Baltimore'da Alışveriş

Baltimore’da kesinlikle almalısınız diyeceğimiz pek özel bir ürün olmasa da diğer tüm ihtiyaçlarınıza hitap edecek her şeyi bulabilirsiniz. Kentte birçok büyük alışveriş merkezleri, ünlü markaların mağazaları ve butik mağazalar bulunur. Baltimore’da alışveriş özellikle Inner Harbor bölgesinde toplanmıştır. Burası ve çevresinde ki caddelerde bulunan butik mağazalar, turistlerin en çok rağbet gösterdiği yerlerin başında gelir. Inner Harbor’d ki Harbor Place’de takı, aksesuar, giyim ve kitap alışverişinizi yapabilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların mağazalarını arıyorsanız da Towson Town Center ve White Marsh Mall aradığınız her türlü ürünü bulabileceğiniz alışveriş merkezleridir. Cros Keys Of Village ise Baltimore’nin en meşhur kapalı pazarlarından biridir. Burada gıda ürünleri, hediyelik eşya ürünleri ve birçok yerel butik dükkân bulunmaktadır.

Baltimore Festivaller

Farklı tür ve alanlardaki pek çok festival Baltimore'da katılımcılarını bekliyor. Sinema, spor ve yemek festivalleri bölgede en çok ilgi görenler arasında bulunuyor. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki festivallere göz atabilirsiniz.
 

 • Winterbreak Festival (Aralık)
 • Free Islamic Arts Family Festival (Haziran)
 • Wine & Food Festival (Mayıs)
 • Foreign Film Festival (Şubat)

 

Baltimore Para Birimi

Baltimore’da para birimi olarak ABD Doları kullanmaktadır.

Baltimore Saat Farkı

Baltimore (GMT -5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat öğlen 12.00 iken, Baltimore’da gece 04.00’dür.

Baltimore Resmi Dili

Baltimore’da resmi dil olarak Amerikan İngilizcesi kullanılmaktadır.

Baltimore Vize İşlemleri

Baltimore’e gitmek için Amerika vizesi gerekmektedir. Amerikan vizesi almak sizi biraz uğraştırabilir ama aldıktan sonra çok rahat edersiniz. Çünkü Amerikan vizeleri genellikle on yıllık verilir ve bu süre içinde tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız. Amerikan vizesi almak için internet üzerinden DS-160 formunu eksiksiz doldurup, randevu tarihinin en az 3 iş günü öncesinde elektronik imzanız ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. Vize almak için yapmanız gerekenler hakkında bilgi almak için buraya göz atabilirsiniz.

Baltimore Dış Temsilcilikleri

T.C.BALTİMORE FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU
 

Baltimore Resmi Tatiller

 • M. Luther King’i Anma Günü - 19 Ocak
 • Washington’un Doğum Günü - 16 Şubat
 • Anma Günü - 25 Mayıs
 • Bağımsızlık Günü - 3 - 4 Temmuz
 • İşçi Bayramı - 7 Eylül
 • Columbus Günü - 12 Ekim
 • Gaziler Günü - 11 Kasım
 • Noel - 25 Aralık

Baltimore Faydalı Bİlgiler

 • Polis: 911
 • Acil: 911
 • Yangın: 911