Baltimore Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Baltimore ABD’nin Maryland eyaletinin en büyük, ABD’nin ise en büyük 20. şehridir. Konum olarak Washington’un 60 kilometre güneyinde yer alan Chesaepeak Körfezi’nin batısında bulunan şehir, toplam 622.000’lük nüfusa sahiptir. Metropol alanı ise 2.700.000’dir.

1730 yılında kurulmuş olan Baltimore, Orta Atlantik kıyısında bulunan en önemli coğrafi limanlardan biridir. Son yıllarda yakın şehirlerde bulunan diğer limanların daha çok tercih edilmesiyle Baltimore ekonomisi etkilenmiş, ticaretten hizmet sektörüne kayan bir yol izlenmiştir. 

Şehrin tarihi savaşlarla doludur. İngiliz saldırıları ve 19. yüzyılda yaşanan Amerikan İç Savaşı, Baltimore’da yoğun olarak hissedilmiştir. 1812’de İngiliz savaş gemileri Baltimore kıyılarını topa tutmuş, bu sırada yurtsever bir sanatçı tarafından bestelenen şarkı ABD Ulusal Marşı olarak kabul edilmiştir.

Baltimore şehri turistik anlamda çok popüler olmasa da gezip görülmeye değecek yerlere sahiptir. Kültür ve spor alanında gelişmiş olan şehir, bünyesinden “Tupac” gibi dünyaca ünlü bir müzisyen ve dahasını çıkarmıştır. Baltimore müzeleri, şık restoranları, otelleri ve butik dükkanlarıyla oldukça güzel bir şehirdir.

Baltimore (Maryland) ile İlgili

Baltimore Nerededir?

Baltimore konum olarak ABD’nin Maryland eyaletine bağlı olup, Cheasepeak Körfezi’nin batı kıyısında yer alır. Başkent Washington D.C.’ye 60 kilometre uzaklıktadır.

Baltimore'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Washington aktarmalı olarak Baltimore’a ulaşabilirsiniz. Bunun yanında uluslararası hava yolu şirketleriyle de aktarmalı olarak ulaşım mümkündür. Toplam uçuş süresi ise aktarma dâhil yaklaşık olarak 14 saattir.

Baltimore'a Ne Zaman Gidilir?

Baltimore nemli sub-tropikal iklim kuşağında yer almaktadır. Ortalama hava sıcaklığı 18 derece olan şehirde en sıcak aylar ise mayıs – eylül ayları arasında yaşanmaktadır. Kış ayları ise yağışlı ve ılıman geçmektedir. Baltimore’a gidilecek en uygun zaman yaz ayları ve bahar aylarıdır.

Baltimore'de Nerede Kalınır?

Baltimore doğu ve batı olmak üzere iki yakadan oluşmaktadır. Bu iki yaka arasında küçük çaplı kültür farkları görülebileceği gibi her ikisi de konaklamaya müsaittir. Şehir yaşamı ve turistik mekânlar daha çok körfez kıyısına yakın olduğu için konaklamanızda kıyıya yakın yerleri tercih etmeniz ulaşım ve imkan elverişliliği açısından önemlidir. En çok otel “Inner Harbor” bölgesinde yer almakta olup, her bütçeye hitap eden yerler bulmakta kolaydır.

Baltimore Gezilecek Yerler

Baltimore Washington’un 60 kilometre güneyinde bulunan bir liman kentidir. Önceden neredeyse tüm ekonomisini liman ticareti ile kazanırken, günümüzde doğu yakasındaki limanların artmasıyla yavaş yavaş hizmet sektörüne kaymıştır. Tarihi de savaşlarla geçmiş olan Baltimore, pek tarihî mimariye sahip olmasa da birçok müzeye sahiptir. Özellikle kültürel ve denizcilik müzeleri şehrin görülmesi gereken başlıca yerlerdir. Turistik mekânların azlığı nedeniyle turistlerin pek tercih etmediği Baltimore her şeye rağmen gezip görülecekbirçok yere sahiptir.

Baltimore Gezilecek Yerler

Baltimore bölgesinde Evergreen Müzesi, Amerikan Görsel Sanatlar Müzesi, Walters Art Müzesi, Ulusal Akvaryum, Baltimore Deniz Müzesi ve Uss Constellation gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz. 

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Baltimore Şehir İçi Ulaşım

Baltimore büyük bir kent olmasına rağmen şehir içi ulaşımda zayıf kalmıştır. Otobüs, tramvay ve metronun kullanıldığı şehirde bu toplu taşıma araçları ne yazık ki güçlü bir ağ sistemine sahip değildir. 

Metro ile: Sadece doğu ve batı arasında çalışan metrolar kısıtlı bir ağ sistemine sahiptir. Bu hattın güzergâh bilgileri ve fiyat tarifeleri aşağıda verilmiştir. Toplu taşımada kullanılan bilet ücretleri her araçta aynı tarife üzerinden fiyatlandırılmıştır.

 • Güzergâhlar ve ayrıntılı bilgi için resmi sitesi için tıklayınız.

Otobüs ile: Şehrin en çok hatta sahip toplu taşıma aracı otobüslerdir. Şehir merkezindeki birçok yere bu araçlarla gitmek mümkün olsa da banliyölere ulaşım kısıtlıdır. Otobüslerde metro ücretleriyle aynı fiyat tarifesini uygulamaktadır. Ayrıntılı bilgi için resmi site aşağıdadır.

Tramvay ile: Sadece kuzey - güney istikametinde çalışan tramvaylar ulaşım açısından geniş bir ağa sahip değildir. Bu istikametlerde bir yere gidecek olanlar için ise en ideal ulaşım aracı olabilir.

Ücretler:

 • 1 kullanımlık: 1,70 $
 • 1 günlük: 4 $
 • 1 haftalık: 22 $
 • Bu biletleri metro istasyonlarında ve şehir içinde birçok yerde bulunan satış noktalarından temin edebilirsiniz.

Taksi ile: Şehirde 24 saat taksi bulmak mümkündür. Toplu taşımanın yetersiz olmasından dolayı çokça tercih edilmektedir. Baltimore taksileri ile ayrıntılı bilgi aşağıdadır.
 

HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Baltimore Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için her ne kadar bir otobüs servisi hizmeti olsa da çok kalabalık olması ve dengesiz hareket saatleri yüzünden sorun yaşatabilmektedir. Bu yüzden şehir merkezine ulaşımda genellikle taksi ve araç kiralama yoluna gidilmektedir. Havalimanı’nın dışında birçok taksi bulunmaktadır. Taksiler ve araç kiralama firmalarıyla ilgili bilgiler aşağıdadır.

 • Baltimore taksi bilgileri:

Arrow Cab Taksi
5020 Wabash Ave
+1 443-575-4111 

 • Baltimore araç kiralama firmaları:

Rent-A-Wreck
4010 W Northern Pkwy
+1 410-466-1441
Kapanış: 19.30

Baltimore Mutfağı

1

Baltimore’un yerel lezzetleri olmasa da dünya ve Amerikan mutfağından birçok lezzeti çeşitli restoranlarda tadabilirsiniz. Kentte bol bol fastfood gıdalar tüketilmektedir. Sokak sandviççileri, sosisli satanlar ve patatesle yapılan çeşitli kızartmalar satan birçok tezgâh bulunur. Yerel halk bu sokak satıcılarından sık sık alışveriş yapar. Baltimore’de balık tüketimi de yaygındır. Bir liman kenti olduğundan çeşit çeşit deniz ürünleri avlanmaktadır. Özellikle tatlı su alabalığı birçok restoranda çeşitli şekillerde yapılır. Alabalığın yanında tavuk da Baltimore sakinleri tarafından oldukça sevilmektedir. Baltimore’de restoranlar ise genellikle Inner Harbor bölgesinde toplanmıştır. Burada her bütçeye uygun restoran veya bistro bulmak çok kolaydır.

Popüler Restoranlar

 • Charleston Restaurant
 • Di Pasquale's Italian Marketplace & Deli
 • Thames Street Oyster House
 • Dalesio's Restaurant
 • The Capital Grille

BAHŞİŞ - Baltimore’da bahşiş vermek yaygındır. Ödediğiniz hesaba göre % 5 ila % 10 arasında bahşiş bırakabilirsiniz.
 

Baltimore'da Alışveriş

Baltimore’da kesinlikle almalısınız diyeceğimiz pek özel bir ürün olmasa da diğer tüm ihtiyaçlarınıza hitap edecek her şeyi bulabilirsiniz. Kentte birçok büyük alışveriş merkezleri, ünlü markaların mağazaları ve butik mağazalar bulunur. Baltimore’da alışveriş özellikle Inner Harbor bölgesinde toplanmıştır. Burası ve çevresinde ki caddelerde bulunan butik mağazalar, turistlerin en çok rağbet gösterdiği yerlerin başında gelir. Inner Harbor’d ki Harbor Place’de takı, aksesuar, giyim ve kitap alışverişinizi yapabilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların mağazalarını arıyorsanız da Towson Town Center ve White Marsh Mall aradığınız her türlü ürünü bulabileceğiniz alışveriş merkezleridir. Cros Keys Of Village ise Baltimore’nin en meşhur kapalı pazarlarından biridir. Burada gıda ürünleri, hediyelik eşya ürünleri ve birçok yerel butik dükkân bulunmaktadır.

Baltimore Gece Hayatı

Baltimore’da gece hayatı oldukça hareketlidir. Bar ve gece kulüpleri etrafında dönen Baltimore’un gece hayatı özellikle Fells Point ve Powerplant bölgelerinde toplanmıştır. Sırasıyla Canton Meydanı, Vernon, Federal Hill ve Hampden bölgeleri de gece hayatı bakımından iyidir.

Baltimore’da barlar ve diğer eğlence mekânlarında sigara tüketimi yasaktır. Bu mekânlar gece genellikle 24.00 ile 02.00 arasında kapanmaktadır. Fiyatlar ise gittiğiniz mekânın kalitesine göre değişmekte olup genellikle fazla pahalı olmamaktadır. Bunun dışında güvenliğiniz için geç saatlere kadar kalmamanız, tek başınıza eğlenmemeniz ve otele yaya şekilde dönmemeniz faydalı olacaktır.

Önemli eğlence mekânları:

 • Illusions Bar and Lounge
 • The Horse You Came In On Saloon
 • Rams Head Live
 • Cat's Eye Pub
 • Mustang Alleys

Baltimore Festivaller

Farklı tür ve alanlardaki pek çok festival Baltimore'da katılımcılarını bekliyor. Sinema, spor ve yemek festivalleri bölgede en çok ilgi görenler arasında bulunuyor. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki festivallere göz atabilirsiniz.
 

 • Winterbreak Festival (Aralık)
 • Free Islamic Arts Family Festival (Haziran)
 • Wine & Food Festival (Mayıs)
 • Foreign Film Festival (Şubat)

 

Baltimore Resmi Tatiller

 • M. Luther King’i Anma Günü - 19 Ocak
 • Washington’un Doğum Günü - 16 Şubat
 • Anma Günü - 25 Mayıs
 • Bağımsızlık Günü - 3 - 4 Temmuz
 • İşçi Bayramı - 7 Eylül
 • Columbus Günü - 12 Ekim
 • Gaziler Günü - 11 Kasım
 • Noel - 25 Aralık

Baltimore Faydalı Bİlgiler

 • Polis: 911
 • Acil: 911
 • Yangın: 911

Baltimore Vize İşlemleri

Baltimore’e gitmek için Amerika vizesi gerekmektedir. Amerikan vizesi almak sizi biraz uğraştırabilir ama aldıktan sonra çok rahat edersiniz. Çünkü Amerikan vizeleri genellikle on yıllık verilir ve bu süre içinde tekrar tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız. Amerikan vizesi almak için internet üzerinden DS-160 formunu eksiksiz doldurup, randevu tarihinin en az 3 iş günü öncesinde elektronik imzanız ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. Vize almak için yapmanız gerekenler hakkında bilgi almak için buraya göz atabilirsiniz.

Baltimore Dış Temsilcilikleri

T.C.BALTİMORE FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU
 

Baltimore Para Birimi

Baltimore’da para birimi olarak ABD Doları kullanmaktadır.

Baltimore Resmi Dili

Baltimore’da resmi dil olarak Amerikan İngilizcesi kullanılmaktadır.

Baltimore Saat Farkı

Baltimore (GMT -5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı vardır. Türkiye’de saat öğlen 12.00 iken, Baltimore’da gece 04.00’dür.

Baltimore (Maryland) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0.5oC
  • Şub 2.1oC
  • Mar 6.4oC
  • Nis 12.1oC
  • May 17.2oC
  • Haz 22.4oC
  • Tem 25oC
  • Agu 23.9oC
  • Eyl 19.9oC
  • Eki 13.4oC
  • Kas 8.1oC
  • Ara 2.6oC

Kısa Kısa

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Nüfus: 622.000
Dil: Amerikan İngilizcesi
Din: Hristiyan
Para Birimi: Amerikan Doları
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
İklim: Ilıman İklim
Big Mac Index: 4.79 $ (Türkiye: 3.87 $)