Google+

Arama formu

Bandar Seri Begawan

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BND = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 27℃
Mar 27℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 27℃
Tem 27℃
Ağu 27℃
Eyl 27℃
Eki 27℃
Kas 27℃
Ara 27℃
Genel Bilgiler / Rehber

Bandar Seri Begawan, Brunei Sultanlığı'nın başkenti ve ülkenin en önemli finans, ekonomi ve kültür merkezidir. Kısaca BSB olarak da bilinmektedir. Ülke genelinde olduğu gibi Bandar Seri Begawan'da da gelir dağılımı çok dengesizdir.

Nüfus : 140.000
İklim / Hava Durumu

Tropikal iklim hüküm sürmektedir. Hava sıcak, nemlidir. Yıllık sıcaklık ortalaması 24 -32 derece arasındadır. Sıcaklıklar yıl boyunca çok değişim göstermemektedir. Yılık neredeyse tüm aylarında yağış almaktadır. Bandar seri Begawan'da en az yağış alan dönem Mart aylarıdır. Hava sıcaklığının en düşük 24, en yüksek 32 derece olduğu Mart ayında bile ortalama 11 gün yağışlıdır. En çok yağış alan dönemi ise Eylül-Ocak arasındaki dönemdir.

Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Bandar Seri Begawan'a direkt uçuş bulunmamaktadır. Bandar Seri Begawan'a gitmek için en ekonomik yol Malezya - Kuala Lumpur aktarmalı uçuş bulmaktır. Bunun yanı sıra Singapur ya da Dubai aktarmalı olarak ta uçabilirsiniz. Bandar Seri Begawan'a uçuşu olan bazı havayolları; Royal Brunei Airlines, Singapore Airlines, Malaysian Airlines, Air Asia, Cebu Pacific ve Thai Airways'tir. Havaalanı şehir merkezine 11 km mesafededir.

Bandar Seri Begawan Turları
Ne Zaman Gidilir?

Yıl boyu sıcaklıkların 24-32 dereceler seviyesinde olduğu Bandar Seri Begawan'a seyahat için en uygun dönemi, en az yağış alan Mart ayıdır.

Nerede Kalınır?

Bandar Seri Bagawan Hosteller

 • Pusat Belia,
 • APEK Utama,
 • KH Soon Resthouse,
 • Brunei Hotel,
 • Jerudong Hotel

Bandar Seri Bagawan Ekonomik Oteller

 • Le Gallery Hotel,
 • The Holiday Lodge Hotel,
 • Orchid Garden Hotel

Bandar Seri Bagawan Lüks Oteller

 • The Empire Hotel and Country Club,
 • Radisson Hotel Brunei Darussalam,
 • Grand City Hotel,
 • Traders Inn
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Bruneililer dışarıda yemek yemeği çok severler, bu nedenle bir çok restorana rastlayabilirsiniz. Şehirdeki yabancı nüfusun fazlalığı restoranlarda da çeşitlilik olmasını sağlamıştır. Borneo adasına özgü bir yemek olan "ambuyat"ı tatmak için Aminah Arif Restorana gidebilirsiniz. Yayasan Alışveriş merkezinin karşısında yer alan RMS Portview restoran'ın terasında manzara eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz. Gerai Makan bölgesinde yerel atmosferin tadını açıkhava restoranlarında çıkartabilirsiniz. PGS Cafe'de genelde set menüler sunulmaktadır. Akşam yemeği yaklaşık 6 - 8 $ aralığındadır. Kedai Kopi dedikleri kahve dükkanları halk arasında çok popülerdir. Fast food zincirlerinin bir kısmının adı Babdar Seri Begawan'da değişmiştir. Mesela, "Pizza Hut", "Pondok Pizza" olarak geçer.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Brunei gece hayatı çok gelişmemiştir. Brunei'de halka açık alanlarda alkol tüketmek yasaktır. Ülke içinde alkol satışı da yasaktır. Sadece müslüman olmayan ziyaretçilerin Malezya sınızındaki duty free'lerden 48 saatte bir, 2 litre şarap ya da benzeri alkol oranına sahip içki ve 12 kutu bira almalarına izin verilmektedir. Bir çok lüks restoran kendi içkinizi restorana götürmenize izin vermektedir. Bir de özellikle Çin restoranlarında yasadışı olsa da "special tea" adı altında alkollü içecek servis edilmektedir. Sheraton Utama Hotel içindeki Tagz Lounge, kendi içkinizi götürebileceğiniz mekanlardan biridir. Bu uygulamayı teoride sadece müslüman olmayan turistlere yapmaktadırlar. Çok kalabalık olduğundan girişinde beklemeniz gerekebilir.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Sultan'ın Başkanlık Sarayı (Istana Nurul Iman) -Buraya girmek ve kapının önünden resim çekmek yasaktır.
 • Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii (Omar Ali Saifuddien Mosque),
 • Sultan Hassanal Bolkiah Camii (Jame' Asri Sultan Hassanal Bolkiah),
 • Şerif Ali Türbesi (Tomb of Sharif Ali - Brunei'nin 3. Sultanı),
 • Sultan Bolkiah Türbesi (Tomb of Sultan Bolkiah - Brunei'nin 5. Sultanı),
 • Kampong Ayer bölgesi (su üzerine kurulmuş evlerden oluşan bir kasaba)
 • Malay Teknoloji Müzesi,
 • Brunei Tarih Merkezi, Brunei müzesi ve İslami sanatlar galerisi de görülmesi gereken yerler arasındadır.
Ne Yapılır?

Güneydoğu Asya ülkelerinde gördüğünüz renkli mimariyi Bandar Seri Begawan'da göremezsiniz. Burada yapılar daha sade ve genellikle kutu şeklindedir. Kampong Ayer bölgesi'ne deniz taksileri ile gidebilirsiniz. Bu bölgede su üzerine kurulmuş yüzlerce evi görebilirsiniz. Burayı gezerken Bandar Seri Begawan'daki geleneksel yaşamı daha yakından tanıyabilirsiniz. İnsanlar genelde güler yüzlü ve misafirperverdir. Sizi evlerine davet edip, kahve ikram etmek isteyebilirler. Deniz taksilerini, nehir kenarında yürürken kolaylıkla bulabilirsiniz. Binmeden önce mutlaka pazarlık yapmalısınız. Buradan bir deniz taksiye binerek nehir içinde su üzerindeki evlerin arasında 1 saat dolaşabilirsiniz. Yaklaşık 25 Amerikan dolarıdır.

Alışveriş / Ne Alınır?

Gadong bölgesindeki "The Mall" ve merkez bölgedeki "Yayasan Alışveriş merkezi" başlıça alışveriş noktalarıdır. Bu merkezler aynı zamanda halkın sosyalleşme alanlarıdır.

Festival / Fuar

İslam dinine ait her çeşit bayram festival havasında kutlanmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şehirde çok sayıda tekstil, mobilya ve kereste üretim merkezleri bulunmaktadır.

Brunei Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır.