Dakka’da Gece Hayatı  

sunset-2525275_960_720.jpg

Dakka’daki yiyeceklerin damak tadımıza uygun olması nasıl beklenmemeliyse gece hayatı konusunda da alışılagelmiş eğlence beklentisi olmaması gerekir. Zira burası nüfusunun ezici çoğunluğu Müslüman olan ve İslam’ı Devletin dini olarak kabul eden bir ülkenin başkentidir. En popüler spor dallarında hala İngiliz etkisi görülse de gece hayatını bir Avrupalı gibi yaşamıyorlar. Bu yüzden gece kulüpleri, bar ve gece geç saate kadar açık restoran sayısı çok az. Ne yazık ki kendi şehrinizde veya bir Avrupa şehrinde yapacağınız gibi Dakka’da bir kafeye gidip zaman geçirmeyi ve sohbet edebilmeyi beklemek sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.

Üstelik güvenliğin çok kısıtlı sağlanabildiği ve böylesi kalabalık bir şehirde gece dışarı çıkmayıp otelinizde günün yorgunluğunu atmak daha iyi bir fikir olabilir. Sadece Dakka’nın yabancıların yaşadığı mahallelerinde gece kulüpleri mevcuttur ve sadece yabancıların girmesi serbesttir. Gülşan Bölgesi’nin 1. ve 2. kısımlarındaki “Hotel Westin”in ve “Hotel Le Méridien”in içindeki gece kulüpleri gibi “German Night Club” ve “Chalet Bar & Restaurant” da Dakka’da gece eğlenmek isteyenler için uygun adresler olabilir. Aynı şekilde Jamuna Future Park kompleksinin içinde yer alan “The Club Cube Dhaka” da tavsiye edebileceğimiz ve DJ performanslarının yapıldığı bir gece kulübüdür. Size tavsiyemiz bizim belirtmediğimiz gece kulüplerine gitmemeniz çünkü bulunduğu bölge güvenilir olmayan veya “underground” olarak geçen gece kulüplerini yazımızda belirtmiyoruz. Bunların dışında güzel bir akşam yemeği yemek isteyenlere önerilerimiz çok daha fazladır; çünkü Dakka merkezinde her türlü mutfağın restoranı mevcuttur. İtalyan mutfağından yemek isteyenlerin “Bella Italia”da veya “Prego”da pizza veya makarna yiyebileceği gibi Dakka’nın en uzun caddelerinden olan Gülşan Bulvarı üzerinde rahatça bulabileceğiniz bir kebapçıda Türk yemeği de seçebilirsiniz. Vejetaryenler ve glütensiz beslenenler için de seçenekler vardır: “Thai Emerald”, “Khazana” ve “Star” gibi restoranlar Güney doğu Asya mutfağına sahip olmasının yanında beslenme rejiminize uygun seçenekler de sunar. Bunun dışında Dakka’nın en iyi Çin restoranı olarak geçen “3 Dragons at Pearl” de Çin mutfağı sevenler için uygun bir seçenektir. Size tavsiyemiz sağlığınız için, çok ucuza bulduğunuz alkolü tüketmemeniz ve bu gibi durumlarda temkinli davranmanızdır. Hem uygun fiyata hem kaliteli hizmet sunan diğer bar ve restoranları ise şöyle sıralayabiliriz: Bluemoon Recreation Club, Sakura Bar & Restaurant, Nightingale Bar, Korean International Club, Floor 6 Reloaded, Dimple Bar & Restaurant, Jatra Biroti ve Blaze Bar.

Akşamları sinemaya gitmekten zevk alan turistler için çok fazla seçenek mevcuttur. En güzel sinema salonları olarak “Balaka Cinema”, “Star Cineplex”, “Blockbuster Cinemas”, “Shyamoli Cinema”, “Mukti Cinema Hall”, “Punam Cinema”, “Padma Cinema, “Jonaki Cinema Hall”, “Shahin Auditorium”, “Sony Cinema Hall” gibi sinema salonlarını sayabiliriz. Dakka’da gündüz olduğu kadar gece de dikkatli olursanız problem yaşamadan eğlenebilir, şehrin gece yüzünü de görebilirsiniz.