Google+

Bangladeş

ASYABangladeş
Bangladeş - : - / -
--℃
1 BDT=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon19℃
 • Şubweather-icon22℃
 • Marweather-icon26℃
 • Nisweather-icon28℃
 • Mayweather-icon29℃
 • Hazweather-icon28℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon28℃
 • Ekiweather-icon27℃
 • Kasweather-icon23℃
 • Araweather-icon20℃
  Nüfus: 168.957.745 Dili: Bengalce Para Birimi: Taka İklim: Tropikal İklim Big Mac Index:  

“Bengal’in Ülkesi” anlamına gelen Bangladeş, Güney Asya ülkesidir. Uzun yıllar İngiltere sömürgesi olarak yaşayan ülke, Hindu ve Budist geleneklerinin yanı sıra İslam kültürünün de bir araya geldiği kendine has bir yaşayışa sahiptir. 143,998 kilometrekarelik ülkede ekonomik problemler sürmekte olsa da, Bangladeş son yıllarda bu konuda önemli bir ivme kazanmıştır ve kendini geliştirmektedir.

bangladesh-11.jpg

Tropikal kumsalları ve zengin ormanlarıyla etkileyici bir doğaya sahip olan Bangladeş’te çok fazla sinek olduğu için gitmeden önleminizi almanızda fayda var.

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Oldukça küçük bir ülke olan Bangladeş, yedi bölgeye ayrılmıştır. Aynı zamanda başkent Dakka’nın da içinde bulunduğu Dakka bölgesi pirinç üretimiyle ön plana çıkmaktadır. Orman ve kumsalların yoğun olduğu ikinci bölgesi Chittagong, ülkenin güneydoğusunda kalmaktadır.

İpek ve mango üretimiyle bilinen Rajshahi, sakin Khulna, çay arazilerinin fazla olduğu Sylhet, nehirlerin yoğun olduğu Barisal ve Hint etkisinin yoğun olduğu Rangpur ülkenin diğer bölgeleridir. Ülkenin diğer önemli şehirlerin başında zengin kültürel ve siyasi tarihiyle Mymensingh, geniş tarım arazileriyle Rangpur, midyeleriyle ünlü Khulnagelir. Ayrıca dünyanın en uzun kumsalı Cox Bazar, Myanmar’ın yanında Chiattong Bölgesi’ndedir.

Bangladeş’in resmi dili Bengalce’dir. Bunun yanı sıra ülkede İngilizce de çok yaygın şekilde konuşulmaktadır. Özellikle hükümet işlerini yürütmede ve ticarette İngilizce kullanılır. Ayrıca çok yaygın olmamakla birlikte kendi topluluklarının dilini konuşmakta olan azınlıklar da ülkede mevcuttur. 

Bangladeş’in nüfusunun yüzde 90’ını Müslümanlar oluşturmaktadır. %9 oranında Hindu’nun yaşadığı ülkede Budist ve Hristiyan azınlığın oranı %1 civarındadır. Dinin gündelik hayat üzerinde fazlaca etkisi olduğu Bangladeş’te İslam, 1988 yılında resmi din ilan edilmiştir.  
 

Animist, Budist ve Hint imparatorlukları geleneğinden gelen Bangladeş 8. yüzyılda Paharpur’da kurulmuştur. 12. yüzyılla beraber İslam etkisine giren ülkeyi ticaret amaçlı ziyarete gelen Sufi misyonerler sonradan Müslüman ordularını bu topraklara göndermiştir. 1757’de British East India Company’nin Bengal’i kazanmasıyla Bengal, Hint ve Müslüman nüfus arasında bölünmüştür.

1905’te İngiltere kolonilerine karşı ayaklanmanın ardından 1947’de ikiye ayrılmıştır. Ağırlıklı olarak Hintlilerin olduğu Batı Bengal ve ağırlıklı olarak Müslümanların olduğu Doğu Bengal, diğer adıyla Doğu Pakistan, bu dönemde ortaya çıkmıştır. Resmi olarak 17 Kasım 1971’de bağımsızlığını kazansa da zayıf bir hükümete sahip olan ülke demokrasisini 1991’de yeniden inşa etmiştir. Tsunami ve su taşkınları gibi pek çok doğal afetle mücadele eden ülke iklim değişikliğinden çok hızlı etkilenmektedir.

Sıcak tropikal ikliminin yaşandığı Bangladeş’e gitmek için en uygun zaman aralığı mayıs ve ekim ayları arasındaki dönemdir. En yüksek sıcaklıkların mart ortası ve mayıs aylarında yaşandığı Bangladeş’in en serin dönemi ise kasım ve erken mart arası aralıktır. Bangladeş’te sel ve deprem riski hayli yüksektir.
 

Bangladeş’e gitmenin en kolay biçimi havayoludur. Türkiye’den yılın her dönemi olmamakla birlikte aktarmasız uçuşlar mevcuttur. Bunun yanı sıra Bangladeş’e Hindistan üzerinden aktarmalı olarak gitmek de mümkündür. Bunun için önce Hindistan’a gidip sonrasında otobüsle Bangladeş’e geçebilirsiniz. Bangladeş bordo pasaport sahipleri dışındakilerden vize istememektedir. Ülkede kalış süresi ise 90 gündür

Bangladeş’te subtropikal muson iklimi görülür. Yılda altı mevsimin yaşandığı ülkede kış aralık ve ocak aylarında, bahar şubat ve mart aylarında, yaz nisan ve mayıs aylarında, muson haziran ve temmuz aylarında, sonbahar ağustos ve eylül aylarında, son olarak geç sonbahar ise ekim ve kasımda yaşanmaktadır. Ortalama sıcaklığın kışları 9-29 derece arasında seyrettiği ülkede yaz aylarında sıcaklıklar 34 dereceye kadar çıkabilmektedir. 

bangladesh-41.jpg

IMF’nin hazırladığı 2016 raporlarına göre Bangladeş, dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisidir. Başkent Dakka’nın refah seviyesi en yüksek şehir olduğu ülkede Chiattagong Bölgesi en büyük ihracat merkezidir. Zenginliğinin kaynağını yüksek oranda tarımdan alan ülkede pirinç, hint keneviri, darı ve sebze üretimi büyük öneme sahiptir. Son yıllarda özellikle kadınlar için pek çok iş sahasının yaratmaya çabalayan Bangladeş’in yıllık gelirinde büyük paya sahip bir diğer alan ise hazır giyim sektörüdür.

1990’larda özellikle kadınlardan oluşan 1,5 milyon civarında insanın istihdamını sağlayan Bangladeş, deri ve spor ayakkabı üretiminde önemli bir role sahiptir. Gemi yapımı konusunda da büyük potansiyele sahip ülke Çin, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerle karşılaştırılmaktadır.

lalbagh_bangladesh.jpg

Bangladeş dini geleneklerine bağlı bir ülkedir. Fakat bu misafirperver olmadıkları anlamına gelmez. Yine de ülkeye gittiğinizde dikkatli olmanız gereken bir takım durumlar söz konusu. Mesela Bangladeş’te erkekler kadınlarla asla el sıkışmaz, onun yerine ellerini kalbine koyarak selam verirler. Ülke sınırları içinde yalnız başına araba kullanan bir kadın kolay kolay görülmez. Bangladeş’te bir insana ismiyle hitap etmek oldukça kaba karşılanır.

Bunun yanı sıra ülke halkına göre gülmek olgunlaşmadığınıza delalettir. Bu elbette asık suratlı olun demek değil ama ciddi bir ifade Bangladeşliler için yetişkin olduğunuza delalettir. Ayrıca Bangladeşliler için sol el kirlidir. Tuvalet alışkanlığı, ayakkabılarını çıkarırken kullanmaları gibi pek çok sebepten dolayı yemek yerken, birisiyle tokalaşırken ya da birine bir şey uzatırken asla sol ellerini kullanmazlar.

Özellikle pirinç ve mercimeğin çokça kullanıldığı Bangladeş’in kıyı bölgelerinde yengeç karides oldukça popülerdir. Doğuya gittikçe kurutulmış balık, Hindistan cevizi ve ekşi krema soslar daha fazla kullanılmaya başlanır.

Bangladeş’in kendine özgü yemeklerinden achar, sebze ve meyvelerin hardal ve baharatlarla karıştırılarak pişirilmesiyle elde edilir. Nohut, patates, yumurta ve baharatların haşlanarak elde edilen chotpotiülkede en çok tüketilen yiyecekler arasındadır. Ülkenin en popüler balık türü hilsabalığını hardal ve köri sosla servis ettikleri ilish, Bangladeş’e gittiğinizde mutlaka peşine düşmeniz gereken lezzetler arasındadır. Tatlı olarak en çok mishti doi adını verdikleri şekerlendirilmiş yoğurt tüketen Bangladeşliler dini inançlarından dolayı alkollü içecek tüketmezler. “Alkol içilebilecek yaş sınırı” diye bir yasanın da olmadığı ülkede Müslüman olmayanların alkol satın alabileceği alanlar da oldukça sınırlıdır. Yerel nüfusun bahşiş bırakmadığı ülkede yabancılardan beklenen bahşiş miktarı yüzde 10 civarındadır.

Bangladeş’te genelde dini festivaller düzenlenmektedir. Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu ülkede Ramazan ve Kurban bayramlarının yanı sıra Üç Aylar da kutlanır. Hint nüfusun en büyük festivali Durga Puja tanrıça Durga’ya adanmıştır. Ayın hareketine göre kutlanan festival, Bikram Sambat Takvimi’nde Ashwin ayına denk gelmektedir. Tanrıça Durga Puja’nın şeytani bufalo Manishashura’ya karşı zafer kazandığına inanılır. Bu yüzden 10 gün süren festival iyinin kötüyü yenmesi anlamını taşımaktadır. Festivalin son üç gününde nehre bunu sembolize eden figürler bırakan halk, festivalde kurban da kesmektedir. Budist nüfusun kutladığı en büyük festival ise her dolunayda düzenledikleri Purnima’dır.

Baharın ilk gününde ülkede Pahela Falgoon Festivali düzenlenmektedir. Hem hediyelerin verildiği, hem de ülke çapında renkli etkinliklerin düzenlendiği festivalde renkli elbiseler ve çiçeklerle caddelerde uzun kortejler oluşturur, dans eder ve şiirler okurlar.

Bangladeş’ten dönerken yanınızda ülkenin kendine has dokuma ve işleme teknikleriyle yapılmış pek çok hediye getirebilirsiniz. El tezgâhlarında dokunan kumaşlar, renkleri ve desenleriyle oldukça ilgi çekicidir. Ayrıca ülkede ipek kumaşı ve baskılı hint elbiseleri de popülerdir.

Fakat Bangladeş’in en meşhur ve özgün hediye seçeneği pembe incisidir. Mücevher yapımında da çokça kullanılan incilerden bir kolye ya da küpe alabilirsiniz. Deri el yapımı ürünler, tahta oymacılığı ve yöresel oyuncak bebekler de Bangladeş’ten alabileceğiniz hediyelikler arasında gelir.

Bangladeş’teki alışveriş dükkânları genelde cumartesi ve perşembe günleri 09.00-20.00 saatleri arasında cuma günleri ise 09.00-12.30 ve 14.00-20.00 saatleri arasında açıktır.

DAKKA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: House No: 7 Road No:2 Baridhara - Dhaka-1212

Telefon: +880 2 984 35 36; +880 2 984 21 98

Faks: +880 2 984 38 73

embassy.dhaka@mfa.gov.tr

http://dakka.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bütün Bangladeş ve Butan Krallığı

· Yeni Yıl (1 Ocak),

· Uluslararası Anadil Günü (21 Şubat),

· Bağımsızlık Günü (26 Mart),

· Bangla Yeni Yılı (14 Nisan),

· İşçi Günü (1 Mayıs),

· Shab-e-Miraj (5 Mayıs),

· Buddha Purnima (21 Mayıs),

· Ulusal Devrim & Dayanışma Günü (7 Kasım),

· Zafer Günü (16 Kasım),

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları ise vizeye tabidir.

Hususi,  Hizmet ve Diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.