Chittagong Genel Bilgiler / Rehber

Chittagong Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bangladeş’in güneydoğusunda bulunan Chittagong, Chittagong Bölgesi’nin başkentidir. Chittagong, oldukça büyük alana dağılmış bir şehir olup aynı zamanda ülkenin en büyük uluslararası limanıdır. Dakka gibi sokakları ve kaldırımları temiz tutmak için biraz daha fazla çaba gösterse de, sokaklar “rickshaws” kitleleriyle doludur. Turistler için bilhassa belirli kavşaklarda belirgin bir rahatsız ediciliği olan dilenciler özellikle Yeni Pazar Bölgesi ve MerkezTren İstasyonu civarında kendine yer edinmiştir. Dilencilerin çoğu, Büyükşehir Bölgesi ve Büyükşehir Ağa Bölgesi gibi ülkenin diğer bölgelerinden gelmekte olup Chittagonian halkının ülkenin diğer bölgelerine kıyasla daha hayırsever ve eli açık olmasından dolayı buraya göç etmişlerdir.

Chittagong muhafazakâr bir yerdir. Yerel kadınlar, mütevazı giysiler giyme eğilimindedir ve kadınların erkeklerle el sıkışması burada hoş karşılanmaz. Fakat bu durum çok batılı olan üst sınıflar için geçerli değildir. Aynı zamanda turistik açıdan kendini geliştirme gayretinde bir yer olması sebebiyle yabancılar yerel halkın beklentilerine uymadığında yöre halkı bundan rahatsız olmamaktadır.

Chittagong’a Ulaşım

Chittagong’aulaşım noktasında pek çok alternatif mevcuttur. Bunlardan ilki olan hava yolu ile ulaşım ise aralarında en çok tercih edilenidir. Shah Amanat Uluslararası HavalimanıDhaka’ya iç hat seferlerinin yanı sıra Chittagong’un uluslararası havalimanı olarak da hizmet vermektedir. Burası aynı zamanda Bangladeş’teki en yoğun ikinci havaalanıdır. Direkt uçuşla kente ulaşımın yanı sıra Abu Dabi, Dubai, Kolkata, Sharjah, Muscat, Cidde ve Kuveyt gibi bölgelerden de aktarmalı uçuşla Chittagong’a gelmek mümkündür. Dhaka ve Sylhet gibi kentlerden Chittagong’a seferler düzenleyen trenlerle ulaşım uçakla ve hatta yine buralardan yapılacak otobüslerle yolculuğa göre daha ucuzdur. Doğrudan bot seferi olmasa da Chittagong’a ulaşımda bir diğer alternatif ise Dhaka’dan Chandpur’a botla hareket edip ardındansa buradan hareket eden dolmuşlarla kente ulaşmak olacaktır.

Chittagong’da Görülmesi Gereken Yerler

Hazreti Şah Sufi Amanat Han Türbesi: Chittagong ve Bangladeş’in çok ünlü bir kutsal isimlerinden olan Hazreti Şah Sufi Amanat Han adına yaptırılan bu kutsal mekân Chittagong’da ilk olarak görmeniz gereken yerlerden. Hindistan Bihar Şerif’ten gelen Hazreti Şah Sufi Amanat Han Chittagong’da bir kulübede yaşamış ve Hâkimin Mahkemesi’nde bir “pankha wala” olarak kabul edilmiştir. Çeşitli kaynaklardan anlaşıldığına göre 18. yüzyılın sonlarının büyük bir âlimidir. Hazreti Şah Amanat Han’ın türbesi içinde bir Farsça Vakfı da bulunmaktadır. Çok basit bir hayat yaşayan Hz. Shah Sufi Amanat Han’ın günlük rutini, mahkemedeki görevlerine katılmak ve namaz kılmaktan ibarettir. Hiç kimsenin ruhsal olarak donatıldığından haberdar olmadığı Han’ın ruhani büyüklüğünün ortaya çıkmasının ardından üst sıralarda bir aziz pozisyonuna yükselmiştir. Ruhsal kazanımlarının bilinir hale gelmesiyle işinden istifa eden ve ruhani dinsel eylem ve meditasyonla meşgul olan Han, Laldighi’nin doğusundaki bu türbede gömülüdür.

Foy Gölü: Panoramik bir manzaraya sahip bu göl geziler ve piknikler için ideal olup tertemiz havası ve doğası ile ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Foy Gölü 1924’ten sonra Assam-Bengal Demiryolu’nun inisiyatifiyle doğal ortamda yaratılmıştır. Bir İngiliz mühendis olan Mr. Foy tarafından plana dayalı bir baraj inşa edilerek yapılan gölün ismi de buradan gelmektedir. Sonradan içerisine bir eğlence parkı da kurulan bu alanın hemen yanında ise hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Bilhassa çocuklu ailelerin uğrak noktası olan bu göl ve çevresi huzurlu ve keyif dolu bir gün geçirmek isteyenlerin ideal noktasıdır. 

Zia Anıt Müzesi: Eski bir Tudor konağında yer alan bu müze, çok büyük olmamakla beraber Chittagong tarihi için sembolik öneme sahip olması sebebiyle görülmesi gereken yerlerdendir. Başkan Zia’nın mücadelesi ile 1971’de kazanılan bağımsızlığın ifadesi olan bu anıt müzede kentin yakın geçmişine dair bilgi edinebilirsiniz.

Baizid Bostami Türbesi: Çok sayıda ziyaretçiyi ve hacıyı kendine çeken bu kutsal mekân aynı zamanda oldukça ilgi çekici mimari detaylara da sahiptir. Tabanında suda yüzen yüzlerce kaplumbağanın bulunduğu büyük birgölet olan türbenin bu özelliğe sahip olmasının ilginç de bir hikâyesi vardır. Geleneğe göre, bu kaplumbağalar 1.100 yıl önce bu yeri ziyaret eden büyük azizin gazabına uğradıkları için bu şekle sokulan kötü ruhların (djinns) soyundan gelmekte olup buraya hapsolmuşlardır.

Etnoloji Müzesi: Bölgeye has kabile yaşantısına ait eserlerin sergilendiği Chittagong Etnoloji Müzesi, 19. yüzyılın ilk yarısında kurulmuştur. Dört galeri ve küçük bir salondan oluşan müzenin bazı bölümlerinde, yaşam farklı kabilelerin geleneklerine dair oluşturulmuş “köy yaşamı” maketleri de bulunmaktadır. Bu haliyle müze Chittagong’un tarihi ve kültürel mirasına ve karakterine dair fikir sahibi olmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Chittagong ile İlgili

Chittagong Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20oC
  • Şub 22.1oC
  • Mar 25.5oC
  • Nis 27.6oC
  • May 28.5oC
  • Haz 28.4oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28.1oC
  • Eyl 28.3oC
  • Eki 27.8oC
  • Kas 25.1oC
  • Ara 21.3oC

Kısa Kısa