Beşar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cezayir’in kuzeybatısında yer alan Beşar aynı zamanda Beşar vilayetinin merkez şehridir. Sahra Çölü’nün kuzey kesimlerinde yer alan şehir 1600 metre yüksekliğe sahip olan Beşar Dağları ile çevrilidir. Yaklaşık 200 bin kişiye ev sahipliği yapan şehir 5050 kilometrekarelik bir alanı kaplar. 1907 yılında kömür bulunmadan önce bölgedeki diğer şehirler gibi az nüfuslu bir yerleşim yeri olan Beşar kömür madenlerinin işlenmeye başlamasıyla önemli bir konuma gelmiştir. Deri işçiliği ve mücevher üretimi Beşar ekonomisine katkı sağlayan diğer iş kolları arasındadır. Hurma ağaçları ile çevrili şehirde sebze, tahıl, badem ve incir üretimi yapılmaktadır. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık da Beşar halkının önemli geçim kaynakları arasındadır. Beşar Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan şehirde nüfusun %8.3’ü yüksek öğrenime sahipken, %23’ü orta öğretim mezunudur. Genel okuryazarlık oranı %86.4’tür. Beşar şehri 8 bölgeden oluşmaktadır: Beşar merkez, Debdaba, Beşar Djedid, Ouakda, Benzireg, Hassi Haouari, Zouzfana, Gharassa, Manouarar Nekheila. Beşar Djedid şehrin 5 kilometre güneyindedir ve Kenadsa’da çalışan maden işçilerinin konutları yer almaktadır.


Fotoğraf: http://www.saravoyages.com/images/wilayas/bechar9.jpg


Beşar Nerede?

Afrika’nın yüz ölçümü olarak en büyük ülkesi olan Cezayir’in kuzeybatısındaki Beşar Fas sınırına 58 kilometre mesafededir. Deniz seviyesinden 747 metre yükseklikte konumlanan şehir Beşar Dağları ile çevrilidir.


Fotoğraf: http://www.saravoyages.com/images/wilayas/bechar6.jpg


Beşar’a Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklim özelliklerinin etkisini taşıyan Beşar yüksek rakıma sahip olmasına rağmen yazın aşırı sıcak, kışın ılık bir havaya sahiptir. Çöl ikliminin de etkilerinin sıkça hissedildiği şehirde yıl boyunca yağış çok az görülür ve özellikle yazlar kurak geçer. Mayıs-Eylül ayları arasında sıcaklıkların 40 derecenin üzerine çıktığı Beşar’da kış ayları da sıcaklık değerleri 25-30 derece civarında seyreder. Yıllık sıcaklık ortalaması 27 derece olan Beşar’ı ziyaret etmek için en ideal dönem Ekim-Nisan ayları arasıdır.


Beşar’a Nasıl Gidilir?

Beşar’dan geçen N6 karayolu kuzeyde Mecheria, Saida, Maskara ve Oran ile güneyde Adrar ve Timiaouine ile bağlantı kurar. Şehre ulaşmanın en kolay yollarından biri de merkeze 4 kilometre uzaklıkta bulunan Boudghene Ben Ali Lotfi Havalimanı’dır. Cezayir Hava Yolları haftanın her günü başkent Cezayir ile Beşar arasında uçak seferi düzenlemektedir. Yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir. Araç kiralayarak Cezayir’den Beşar’a gelmeyi düşünenler için yolculuk süresinin 8 saate yakın olduğunu hatırlatmak isteriz. 


Beşar Para Birimi

Beşar’da ülkenin resmi para birimi olan Cezayir Dinarı geçerlidir.


Beşar Gezilecek Yerler

Beşar şehri misafirlerine farklı manzaralar sunmaktadır. Fas sınırına yakın olan toprakları düz ve taşlı kumtaşı platolarından oluşurken şehrin güneydoğu kısımlarına gittikçe kum tepeleri kendisini gösterir. Özellikle Grand Erg Occidental, the Erg er-Raoui ve the Erg Iguidi bölgeleri kum tepeleri ile ünlüdür. Şehir kuzeydeki Beni Abbas vahasının bulunduğu vadiyi oluşturan Wadi Saoura tarafından ikiye ayrılmıştır. Saoura boyunca hurma ağaçları yaklaşık 300 kilometre boyunca uzanır. Dünyanın en büyük sıcak çölü olma özelliğine sahip Sahra Çölü’ne oldukça yakın olan Beşar’dan günübirlik turlara katılarak çöl deneyimi yaşamanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz 4*4 araç kiralayarak çölde safari turuna katılabilir, dünyanın en etkileyici manzaralarından biri olan kum tepeleri arasında develer ile unutulmaz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Beşar’da 30’a yakın cami yer alıyor. Al-Falah Camii, Taleb Camii, The Ibn El-Houeyretar Camii şehirde ziyaret edebileceğiniz camiler arasındadır. Beni Abbas vahasında bulunan Beni Abbas Müzesi’nde Cezayir el sanatları sergilenmektedir. Halılar, duvar süsleri, seramik eşyalar ve mücevherleri inceleyebileceğiniz müze sadece Beşar’ın değil Cezayir’in önde gelen müzelerinden biridir.


Fotoğraf: http://looklex.com/e.o/slides/bechar02.jpg

Beşar ile İlgili

Beşar Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 8oC
  • Şub 11oC
  • Mar 15oC
  • Nis 19oC
  • May 23oC
  • Haz 28oC
  • Tem 32oC
  • Agu 31oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 20oC
  • Kas 13oC
  • Ara 9oC

Kısa Kısa