Bikaner Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bikaner tepeye inşa edilmiş muhteşem bir kale ve enerji dolu korunaklı tarihi bir karakol hissi ile seyahat severlere Rajastan’da kucak açmaktadır. Ülkenin kuzeybatısında yer alan çöl şehirleri üçgeninin kuzey ucu olarak Bikaner saf güzelliğiyle canlı bir çöl şehridir. Raja Raj Singh'in 1588 ve 1593 yılları arasında inşa ettiği görkemli bir kale, şehre hükmediyor. Bikaner şehrinin tarihi 1488 yılında Jodhpur’daki Rao Jodhaji’nin oğlu ve bir Rathor prensi olan Rao Bikaji’nin “Janghladesh” isimli çorak çölde gösterişli bir şehir inşa etmesine ve buraya Bikaner adını vermesine dayanıyor. O dönemde Orta Asya ile Kuzey Hindistan'ı Gujarat limanlarına bağlayan antik karavan rotalarındaki konumu, Bikaner'i eski zamanlarda hareketli bir ticaret merkezi haline getirmişti.

Bikaner, aynı zamanda dünyanın en iyi deve binicileriyle de ünlüdür. Rajastan’ın diğer şehirlerine kıyasla daha az turist alan bu şehirde deve sırtında düzenlenen çöl turlarına katılabilir ve Hindistan’ın birçok şehrinin aksine kalabalıktan uzak bir gezi geçirebilirsiniz. Yılda bir kez düzenlenen, Bikaner'deki muhteşem Deve Festivali’nde rengârenk işlemelerle bezeli mrtüler sayesinde, cıvıl cıvıl süslenmiş develere rastlanılacaktır.
 

Turizmin yanı sıra, şehir geleneksel Rajasthani el sanatlarında uzmanlaşmış ve kendine özgü bir ortaçağ cazibesine sahiptir. Bikaner'in kaleleri, kırmızı ve sarı kumtaşından inşa edilmiş muhteşem eserler olan sarayları ve tapınakları zengin tarihi ve mimari mirasının canlı tezahürleridir. Tüm ziyaretçiler, ortaçağ havasını kentin yaşam tarzına yayılmış hissedebilir. Bikaner’in eski şehir kısmına 5 adet girişten ulaşabilirsiniz. Ancak, 18. Yüzyıldan kalma 7 km uzunluğundaki kale duvarlarından geçmek için en göz alıcı tercih Kothe Kapısı olacaktır. İçeri girdiğinizde geleneksel motiflerle bezeli evlerce süslenmiş olan eski şehrin sokaklarında kaybolmak isteyeceksiniz. Sokaklar, motosikletlerin tüm gürültü ve dumanına rağmen hala eski çağlardan kalma bir labirent hissi vermektedir. Hindistan’ın mistik havasını daha yakından hissetmek için eski şehrin sokaklarını arşınladıktan sonra tüm görkemiyle sizi kendine hayran bırakacak Lakshiminath ve Bhandasar tapınaklarını ziyaret etmeden duramayacaksınız. Hazır Bikaner’e gelmişken bir otobüse atlayıp 40 dakikalık mesafedeki meşhur fareli tapınağı ya da gerçek adıyla Karni Mata tapınağını ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.


Bikaner Nerededir?

Bikaner, Hindistan’ın kuzeybatısında Racastan eyaletinde bir şehirdir. Aynı zamanda Bikaner bulunduğu bölgenin de başkenti olarak idari bir öneme sahiptir ve etrafı birçok turistik şehir ile çevrilidir.


Bikaner’e Nasıl Gidilir?

Birçok tur firması Bikaner’e özel seyahatler düzenlemektedir ve bu turlar aracılığıyla seyahat severler ulaşımda sorun yaşamayacaklardır. Ancak tur sevmeyen gezginler için de şehre birçok ulaşım yöntemi bulunmaktadır. Havayolu ile doğrudan ulaşımın bulunmadığı Bikaner’e en yakın havalimanı 167 km uzaklıktaki Jaipur şehrinde bulunan Jodhpur Havalimanı ve 272 km mesafedeki Sanganeer Havalimanı’dır. Rajastan eyaletinin başkentine raylı sistemle ulaşmak isteyenler için oldukça gelişmiş bir ağ sayesinde büyük şehirlerden düzenli olarak tren kalkmaktadır. Karayoluyla seyahat eden gezginler düzenli olarak gerçekleştirilen otobüs seferlerini tercih edebilirler veya araç kiralayarak daha kısa sürede şehre ulaşabilirler.


Bikaner’e Ne Zaman Gidilir?

Muson kuşağında yer alan Hindistan’ın diğer bölgeleri gibi Bikaner’e de seyahat etmek için hava koşullarının en uygun olduğu dönem Kasım ve Nisan ayları arasıdır. Ancak her sene Ocak ayında düzenlenen Deve Festivali’ni kaçırmamak ve şehrin sokaklarını saran coşkuya dahil olmak isteyen seyahat severler için en uygun dönem Ocak ayının ikinci haftası olacaktır.


Bikaner’de Ziyaret Edilecek Yerler

Kalabalıklardan kaçmak ve yeni bir deneyim için çöl turlarına katılmak oldukça ilgi çekici olsa da Bikaner’de tüm görkemi ve ortaçağ cazibesi ile keşfedilecek yerleri görmeden ayrılmak istemeyeceksiniz. Kaybolmaktan zevk alacağınız bu şehirde mutlaka görmek isteyeceğiniz birkaç yer şu şekilde sıralanabilir:

 • Racastan Eyaleti sınırlarındaki geçilmez kalelerden biri olan Junagarh Kalesi tüm ihtişamıyla Bikaner’deki en gösterişli tarihi cazibe merkezidir. Tarihi süresince defalarca saldırıya uğrayan kale kimse tarafından ele geçirilememiş olmasıyla da ayrı bir üne sahiptir.  Tapınakları, sarayları ve devasa pavyonları ile bir kompleks oluşturan bu kale 5.28 hektarlık bir alana yayılmıştır. Büyüleyici Junagarh kalesi, MS 1588-1593 yılları arasında, burada 1571-1611 yılları arasında hüküm süren Binaker'ın altıncı hükümdarı Raja Rai Singh tarafından inşa edildi.
 • Bikaner’i gerçekten tanımak isteyen tüm turistle kendilerini ilk iş EskiŞehir sokaklarına atmaktadırlar. Eski Şehir, kalabalık pazarlar, mabetler ve haveller ile doludur ve turistlere Bikaner'in sahip olduğu zengin tarih hakkında gerçek bir his verir. Rajasthani ve Bikaneri sokak yemeklerini denemek için bir bisiklet kiralayın ve kızıl kumtaşından evlerin çevrelediği sokaklarında gezinin, rengarenk ürünlerle dolu pazarlarda kaybolun veya birkaç walas ile sallanın. Eski şehrin içindeyken İstasyon Caddesi en keyif alacağınız noktalardan biri olacaktır.
 • Çoğu insan Fare Tapınağı olarak da bilinen Karni Mata Tapınağı'na girecek kadar cesur değildir. Burası Bikaner'in kraliyet ailesinin koruyucu ilahı olan tanrıça Karni'ye adanmış ünlü bir tapınaktır. Tapınakta yaşayan kutsal fareler yalın ayaklarınızın üstünden atlayacak ve sizi hiç umursamadan günlük rutinlerine devam edecekler. Ve hayır, tüm bunlar olurken tapınak sınırları içerisinde ayakkabılarınızı giyemezsiniz. Yine de hazır Bikaner'deyken böyle bir deneyimi kaçırmamak gerekir.
 • 23. Jain tirthankara'ya adanmış Bhandasar Jain Tapınağı da görülmeye değer bir yer.
 • Lakshiminath tapınağı
 • Kırmızı kumtaşıyla kaplı, güzel Lalgarh Sarayı, Maharaja Ganga Singh tarafından yaptırılmış ve babası Maharaja Lall Singh'in anısına verilmiştir. Junagarh Fort, 1881-1942 arasında hüküm süren genç Ganga Singh için yeterince modern olmadığı için, bu saray inşa edilmiştir. Bir İngiliz mimar tarafından tasarlanmış bu 19.yy sarayı bir sigara içme odası ve hatta bir kapalı yüzme havuzu içermektedir. Saray 1926 yılında tamamlandı.  Lalgarh Sarayı, Bikaner şehrinin 3 km kuzeyindedir. Rajasthan Turizm Geliştirme Şirketi, turizm tanıtım programının bir parçası olarak sarayın bazı kısımlarını turist otellerine dönüştürmüştür. Ancak Sarayın diğer kısımları, genel olarak Rajasthan'ın ve özellikle de Bikaner'in eski yıllarının ihtişamını korumak için Sadul Müzesi adı verilen bir müzeye dönüştürülmüştür.
 • Junagarh kale kompleksinde bulunan Prachina Müzesi, 2000 yılında kurulmuştur.
 • Müze kraliyet ailesine ait mücevherlere, halılara, silahlara, portrelere, tekstillere, nadir el yazmalarına, kostümlere, tekstillere, fermanlara, dekoratif objelere ve antlaşmalara sahiptir.
 • Karan Prole eski şehre giriş kapıları arasında en gösterişlisi ve büyüğüdür. Eski şehrin sokaklarında kaybolmadan önce Hintli ustaların elinden çıkmış bu ince işçilikli kapının görkemine ve büyüsüne sizi kendine çekecektir.

Hindistan Vizesi

T.C. Diplomatik Pasaport (Siyah) sahipleri dışındaki tüm Türk vatandaşları Hindistana yapacakları ziyaretler için vize almak zorundadırlar. Hindistan vizesi için başvurular online olarak yapılmaktadır ancak parmak izi için Türkiye’deki Hindistan diplomatik temsilciliklerine gidilmesi zorunludur. Genellikle aynı gün içerisinde başvuru sonucu belli olmakta ise de seyahatten en az bir hafta önce başvurmakta fayda vardır.

Bikaner ile İlgili

Bikaner Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14.6oC
  • Şub 17.7oC
  • Mar 23.8oC
  • Nis 29.9oC
  • May 34.5oC
  • Haz 35.5oC
  • Tem 33.3oC
  • Agu 31.7oC
  • Eyl 31oC
  • Eki 27.9oC
  • Kas 21.4oC
  • Ara 16.1oC

Kısa Kısa