Bişkek Gezilecek Yerler


.wikimedia.org

Meydanları, görkemli anıtları, şehir parkları ve müzeleri ile Sovyetler Birliği dönemi etkilerinin halen tam anlamıyla hissedildiği başkent Bişkek; Orta Asya’nın en ilgi çekici duraklarından biridir.

Ala-Too Meydanı


wikimedia.org

1984 yılında inşa edilen Ala-Too Meydanı, Bişkek kentinin ana meydanı ve merkezidir. İnşa edildiği dönemde meydanın tam ortasında bir Lenin heykeli yer almakta idi. 2003 yılında ise Lenin heykeli meydanın diğer tarafına taşınmış, onun yerine “Erkindik” yani Özgürlük anıtı getirilmiştir. Bişkek’in en önemli noktası olan meydan, sürekli olarak çeşili festivallere ve siyasi protestolara ev sahipliği yapar.

 • Adres: Ala-Too Meydanı, Chuy Ave, Bishkek, Kırgızistan

Devlet Tarih Müzesi


wikimedia.org

Bişkek Tarih Müzesi, Ala-Too Meydanı ile Parlamento Binası arasında yer alır. Müzenin güney tarafında, Sovyet döneminden sonra kuzey tarafından taşınan dev Lenin heykeli bulunur. Üç katlı müzede; dönemsel sergiler, Sovyet döneminden kalan objeler, Sovyet dönemi arşivleri, Kırgız halkının tarihi ve kültürü hakkında bilgi veren eserler sergilenir.

 • Adres: Ala-Too Meydanı, Bishkek, Kırgızistan
 • Telefon: +996 312 626 090
 • Ziyaret saatleri:

Mart – Ekim: Salı – Pazar: 10.00 – 18.00 / Pazartesi: Kapalı
Kasım – Şubat: Salı – Pazar: 09.30 – 17.00 / Pazartesi: Kapalı

 • Giriş ücretleri: Tam 150 KGS / İndirimli 75 KGS
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Parlamento Binası / Beyaz Saray


panamsur.com

Beyaz Saray olarak da bilinen Bişkek Parlamento Binası Ala-Too Meydanı’nda konumlanır. Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti döneminden kalan yapı, Neo Klasik mimari tarzda inşa edilmiştir.

 • Adres: Ala-Too Meydanı, Bishkek, Kırgızistan

Panfilov Parkı


bishkek2bali.de

Şehir merkezinde konumlanan Panfilov Parkı, mükemmel bir eğlence ve dinlenme merkezidir. Bişkek’in en turistik noktalarından biri olan parkta heybetli ağaçların gölgesinde dinlenebilir, Ivan Panfilov anıtını görebilir, büyük bir dönme dolabın da bulunduğu oyun alanında sınırsızca eğlenebilirsiniz.

 • Adres: Birinchi May District, Bishkek, Kırgızistan

Devlet Güzel Sanatlar Müzesi


blogspot.com

Devlet Güzel Sanatlar Müzesi, Kırgızistan’ın sanat hazinesidir. Bir sanat galerisi olarak 1 Ocak 1935 tarihinde açılmış ve daha sonra, 1944 yılında Devlet Güzel Sanatlar Müzesi’ne dönüştürülmüştür. Müzede; Kırgız halkı el sanatları, Rus sanat eserleri ve Sovyet dönemine ait yaklaşık 18.000 eser sergilenmektedir.

 • Adres: 196 Sovietskaya, Bishkek, Kırgızistan
 • Telefon: +996 312 66 15 44
 • Ziyaret saatleri: Salı – Perşembe, Cumartesi – Pazar: 09.00 – 17.00 / Cuma: 10.00 – 16.00
 • Giriş ücretleri: Tam 50 KGS / İndirimli 25 KGS

Mikhail Frunze Müzesi


comtourist.com

Mikhail Frunze Müzesi, Rus devrimci ve Sovyet devlet adamı Mikhail Frunze’nin anısına 1925 yılında ziyarete açılmıştır. 2 Şubat 1885 tarihinde Bişkek’te dünyaya gelen Mikhail Frunze, Rus İç Savaşı sırasında Kızıl Ordu’nun önemli askeri komutanlardan biri idi. Müzede; Frunze ve savaşa katılan askerlerin kişisel eşyaları, belgeler, fotoğraflar, resimler, el yazmaları ve kitaplar gibi 8.000’den fazla obje yer almaktadır.

 • Adres: 364 Frunze Street, Bishkek, Kırgızistan
 • Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 10.00 – 17.00 / Pazartesi: Kapalı
 • Giriş ücreti: 50 KGS

Osh Bazaar


wikimedia.org

Bişkek’in en popüler ve turistik pazarı Osh Bazaar, şehir merkezinin batısında konumlanır. Osh Bazaar, Orta Asya’nın en renkli pazarı değildir ancak en taze ürünleri sunmasıyla ün yapmıştır. Taze koyun kafasına kadar, aklınıza gelebilecek her türlü yiyecek ürünü burada bulabilirsiniz. Pazarın güney kısmında, ana pazardan ayrı bir de giysi bölümü vardır. Sevdiklerinize hediye olarak, giyim bölümünden geleneksel Kırgız kıyafetleri ve kalpaklar satın alabilirsiniz.

Dordoy Bazaar


travelblog.org

Bişkek’in bir diğer popüler pazarı Dordoy Bazaar, şehir merkezinin yaklaşık 7 kilometre kuzeyinde yer alır. Pazarda çoğunlukla Çin’den ucuza ithal edilen ürünler satılır. İkinci el ürünlerin de yer aldığı Dordoy Bazaar, Asya’nın en büyük ve ilgi çekici açıkhava pazarlarından biridir. 185, 132, 25 ve 200 numaralı minibüslerle pazara ulaşmak mümkündür.

Rus Ortodoks Kilisesi


wikimedia.org

Rus Ortodoks Kilisesi, Bişkek’te halen Ortodoks bir nüfus olduğunu hatırlatan şirin bir yapıdır. Asya’nın en büyük Ortodoks kilisesi olan, resmi adıyla Aziz Vladimir Rus Ortodoks Kilisesi, 2.500 kişi kapasitesine sahiptir. Şehrin güneyinde yer alan kilisenin inşası 2015 yılında tamamlanmıştır.

Ala Arça Milli Parkı


tours.kg

Ala Arça Milli Parkı, 1976 yılında Kırgızistan içerisinde, Tanrı Dağları’nın yüksek alanlarında kurulmuş bir ulusal parktır. Bişkek’in yaklaşık 40 kilometre güneyinde yer alır. 194 kilometrekarelik arazi üzerine kurulu park, Ala Arça Nehri ve çevresini korumak amacıyla kurulmuştur. Alanda 600'den fazla bitki türü, 70 ağaç türü ve 50 tür şifalı bitki yetişir. 26 tür yaban hayvanı ve 100 kuş türünü de içinde barındırır. Ala Arça Milli Parkı aynı zamanda kampçıların, piknikçilerin, yürüyüşçülerin, kayakçıların ve tırmanışçıların popüler lokasyonudur. Parkta, her sene 1 Mayıs’ta Alpinada Festivali olarak anılan kamp ve dağcılık festivali düzenlenir.

 • Adres: Alamudun, Kırgızistan
 • Telefon: +996 312 664 629