Bişkek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bişkek, Kırgızistan’ın başkenti ve en büyük şehridir.

BişkekKırgızistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. 1878 yılında kurulan kent, Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti döneminde (1926 – 1991) general Mihail Frunze’nin onuruna “Frunze” adıyla anılmıştır. Bişkek, diğer Sovyet kentleri gibi mermer yapıları ve dar şehir parkları ile ünlü bir kenttir.

Orta Asya’da İpek Yolu üzerinde, kervanların dinlenme alanı olan bölgede Özbek hanı Kokhand bir kale yaptırmıştır. 1862 yılına gelindiğinde Ruslar kaleyi yıkarak bölgeyi ele geçirmişlerdir. Sonraki yıllarda Ruslar kenti geliştirmiş ve Pişpek ismini vermişlerdir. 1926’da ise Bişkek, yeni kurulan Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur. Kırgızistan 1991’de bağımsızlığını ilan ettiğinde kentin adı Bişkek olarak değiştirilmiştir. Sovyetler Birliği döneminde şehirde bulunan çok sayıda fabrika kapatılmıştır. Bişkek günümüzde, hızla büyümekte ve canlanmaktadır.

Tanıtım Videosu:
 

 

Bişkek ile İlgili

Bişkek Nerededir?

Bişkek; Kırgızistan’ın kuzeyinde, Kazakistan sınırında konumlanır.

Bişkek'e Nasıl Gidilir?

Bişkek’e havayolu şirketlerinin direkt uçuşları bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 5 saat 30 dakikadır.

Bişkek'e Ne Zaman Gidilir?


belongingmatters.files.wordpress.com

Bişkek kentinde karasal iklim hüküm sürer. Yazların kurak geçtiği kent, en çok yağışı ilkbahar aylarında alır. Deniz etkisinden uzak yüksek bir arazide konumlandığından kış aylarında dondurucu soğuklar yaşanır. – 4 derece ortalama ile en soğuk ay ocak; 23 dereceyle en sıcak ay ise temmuzdur. İklim koşulları göz önüne alındığında Bişkek’e gitmek için en uygun zaman Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Bişkek'te Nerede Kalınır?

Orta Asya’da yer alan Kırgızistan’ın başkenti olan Bişkek, aynı zamanda ülkenin hem yüzölçümü, hem de gelişmişlik açısından en büyük şehridir. Bişkek genelde Orta-Asya ülkelerini gezenlerin bir aktarma durağı veya konaklama için kaldıkları şehir olsa da bölgenin kültürüne dair çok şey anlatıyor. Sovyet etkilerinin mimariye ve şehir planına açıkça yansıdığı görülebilen Bişkek’te müzelerden Parlamento Binası’na kadar gezilecek yerler ve sokakta karşılaşabileceğiniz anıtlar bulunuyor. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Paris otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Bişkek Otelleri

Kırgızistan’ın başkenti olan Bişkek, aynı zamanda tüm ülkenin yüzölçümü olarak da en büyük şehri. Her geçen gün gelişen ve hızlanan şehir, Orta Asya’nın modern başkentlerinden biri. Sovyet etkisinin de açıkça hissedilebildiği şehir, genel olarak Kırgız ve Orta Asya kültürlerini merak edenler, yöresel yemekleri tatmak isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Paris otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Bişkek Gezilecek Yerler


.wikimedia.org

Meydanları, görkemli anıtları, şehir parkları ve müzeleri ile Sovyetler Birliği dönemi etkilerinin halen tam anlamıyla hissedildiği başkent Bişkek; Orta Asya’nın en ilgi çekici duraklarından biridir.

Ala-Too Meydanı


wikimedia.org

1984 yılında inşa edilen Ala-Too Meydanı, Bişkek kentinin ana meydanı ve merkezidir. İnşa edildiği dönemde meydanın tam ortasında bir Lenin heykeli yer almakta idi. 2003 yılında ise Lenin heykeli meydanın diğer tarafına taşınmış, onun yerine “Erkindik” yani Özgürlük anıtı getirilmiştir. Bişkek’in en önemli noktası olan meydan, sürekli olarak çeşili festivallere ve siyasi protestolara ev sahipliği yapar.

 • Adres: Ala-Too Meydanı, Chuy Ave, Bishkek, Kırgızistan

Devlet Tarih Müzesi


wikimedia.org

Bişkek Tarih Müzesi, Ala-Too Meydanı ile Parlamento Binası arasında yer alır. Müzenin güney tarafında, Sovyet döneminden sonra kuzey tarafından taşınan dev Lenin heykeli bulunur. Üç katlı müzede; dönemsel sergiler, Sovyet döneminden kalan objeler, Sovyet dönemi arşivleri, Kırgız halkının tarihi ve kültürü hakkında bilgi veren eserler sergilenir.

 • Adres: Ala-Too Meydanı, Bishkek, Kırgızistan
 • Telefon: +996 312 626 090
 • Ziyaret saatleri:

Mart – Ekim: Salı – Pazar: 10.00 – 18.00 / Pazartesi: Kapalı
Kasım – Şubat: Salı – Pazar: 09.30 – 17.00 / Pazartesi: Kapalı

 • Giriş ücretleri: Tam 150 KGS / İndirimli 75 KGS
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Parlamento Binası / Beyaz Saray


panamsur.com

Beyaz Saray olarak da bilinen Bişkek Parlamento Binası Ala-Too Meydanı’nda konumlanır. Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti döneminden kalan yapı, Neo Klasik mimari tarzda inşa edilmiştir.

 • Adres: Ala-Too Meydanı, Bishkek, Kırgızistan

Panfilov Parkı


bishkek2bali.de

Şehir merkezinde konumlanan Panfilov Parkı, mükemmel bir eğlence ve dinlenme merkezidir. Bişkek’in en turistik noktalarından biri olan parkta heybetli ağaçların gölgesinde dinlenebilir, Ivan Panfilov anıtını görebilir, büyük bir dönme dolabın da bulunduğu oyun alanında sınırsızca eğlenebilirsiniz.

 • Adres: Birinchi May District, Bishkek, Kırgızistan

Devlet Güzel Sanatlar Müzesi


blogspot.com

Devlet Güzel Sanatlar Müzesi, Kırgızistan’ın sanat hazinesidir. Bir sanat galerisi olarak 1 Ocak 1935 tarihinde açılmış ve daha sonra, 1944 yılında Devlet Güzel Sanatlar Müzesi’ne dönüştürülmüştür. Müzede; Kırgız halkı el sanatları, Rus sanat eserleri ve Sovyet dönemine ait yaklaşık 18.000 eser sergilenmektedir.

 • Adres: 196 Sovietskaya, Bishkek, Kırgızistan
 • Telefon: +996 312 66 15 44
 • Ziyaret saatleri: Salı – Perşembe, Cumartesi – Pazar: 09.00 – 17.00 / Cuma: 10.00 – 16.00
 • Giriş ücretleri: Tam 50 KGS / İndirimli 25 KGS

Mikhail Frunze Müzesi


comtourist.com

Mikhail Frunze Müzesi, Rus devrimci ve Sovyet devlet adamı Mikhail Frunze’nin anısına 1925 yılında ziyarete açılmıştır. 2 Şubat 1885 tarihinde Bişkek’te dünyaya gelen Mikhail Frunze, Rus İç Savaşı sırasında Kızıl Ordu’nun önemli askeri komutanlardan biri idi. Müzede; Frunze ve savaşa katılan askerlerin kişisel eşyaları, belgeler, fotoğraflar, resimler, el yazmaları ve kitaplar gibi 8.000’den fazla obje yer almaktadır.

 • Adres: 364 Frunze Street, Bishkek, Kırgızistan
 • Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 10.00 – 17.00 / Pazartesi: Kapalı
 • Giriş ücreti: 50 KGS

Osh Bazaar


wikimedia.org

Bişkek’in en popüler ve turistik pazarı Osh Bazaar, şehir merkezinin batısında konumlanır. Osh Bazaar, Orta Asya’nın en renkli pazarı değildir ancak en taze ürünleri sunmasıyla ün yapmıştır. Taze koyun kafasına kadar, aklınıza gelebilecek her türlü yiyecek ürünü burada bulabilirsiniz. Pazarın güney kısmında, ana pazardan ayrı bir de giysi bölümü vardır. Sevdiklerinize hediye olarak, giyim bölümünden geleneksel Kırgız kıyafetleri ve kalpaklar satın alabilirsiniz.

Dordoy Bazaar


travelblog.org

Bişkek’in bir diğer popüler pazarı Dordoy Bazaar, şehir merkezinin yaklaşık 7 kilometre kuzeyinde yer alır. Pazarda çoğunlukla Çin’den ucuza ithal edilen ürünler satılır. İkinci el ürünlerin de yer aldığı Dordoy Bazaar, Asya’nın en büyük ve ilgi çekici açıkhava pazarlarından biridir. 185, 132, 25 ve 200 numaralı minibüslerle pazara ulaşmak mümkündür.

Rus Ortodoks Kilisesi


wikimedia.org

Rus Ortodoks Kilisesi, Bişkek’te halen Ortodoks bir nüfus olduğunu hatırlatan şirin bir yapıdır. Asya’nın en büyük Ortodoks kilisesi olan, resmi adıyla Aziz Vladimir Rus Ortodoks Kilisesi, 2.500 kişi kapasitesine sahiptir. Şehrin güneyinde yer alan kilisenin inşası 2015 yılında tamamlanmıştır.

Ala Arça Milli Parkı


tours.kg

Ala Arça Milli Parkı, 1976 yılında Kırgızistan içerisinde, Tanrı Dağları’nın yüksek alanlarında kurulmuş bir ulusal parktır. Bişkek’in yaklaşık 40 kilometre güneyinde yer alır. 194 kilometrekarelik arazi üzerine kurulu park, Ala Arça Nehri ve çevresini korumak amacıyla kurulmuştur. Alanda 600'den fazla bitki türü, 70 ağaç türü ve 50 tür şifalı bitki yetişir. 26 tür yaban hayvanı ve 100 kuş türünü de içinde barındırır. Ala Arça Milli Parkı aynı zamanda kampçıların, piknikçilerin, yürüyüşçülerin, kayakçıların ve tırmanışçıların popüler lokasyonudur. Parkta, her sene 1 Mayıs’ta Alpinada Festivali olarak anılan kamp ve dağcılık festivali düzenlenir.

 • Adres: Alamudun, Kırgızistan
 • Telefon: +996 312 664 629
Devamını Oku

Bişkek Şehir İçi Ulaşım


ivorypomegranate.com

Bişkek ulaşım ağı çok fazla gelişmemiştir. Şehir içi ulaşım marşrutka denilen minibüs/dolmuş, otobüs, troleybüs ve taksi ile sağlanır. Araç kiralama seçeneği de mevcuttur. Ancak trafik kurallarına kesinlikle uymayan Bişkekli şoförler nedeniyle tavsiye edilmez.

Marşrutka (Minibüs)

Marşrutkalar, tüm eski Soyvet kentlerinde olduğu gibi Bişkek’te de en yaygın ulaşım aracıdır. Şehirde hizmet veren yüzlerce marşrutka bulunur. Marşrutka hatları numaralandırılmıştır. Araçların ön kısmında numara ve güzergahı gösteren bir tabela yer alır. Tek yön ücreti 10 KGS’dir.

Otobüs ve Troleybüs

Bişkek şehir içi ulaşımda marşrutkadan sonra otobüs en yaygın kullanılan araçtır. Otobüsler, marşrutkalara göre daha ucuz ve daha yavaştır. Çalışma saatleri güzergaha göre değişiklik gösterse de genellikle 06.00 – 22.00 arasında hizmet verirler. Şehirde ayrıca birkaç troleybüs hattı da mevcuttur. Biletinizi otobüs ve troleybüs içinde temin edebilirsiniz. Tek yön bilet ücreti 8 KGS’dir.

Taksi

Bişkek’te taksi ile ulaşım sağlamak son derece ucuzdur. Şehirde hizmet veren birkaç taksi firması bulunmaktadır. Üç haneli numaralarını çevirerek taksi duraklarına ulaşabilirsiniz. Taksi ücretleri:

 • Açılış: 70 KGS
 • Kilometre başına: 15 KGS

Bişkek taksi durakları ve iletişim bilgileri:

 • Euro (Evro) Taxi: 150
 • Super Taxi: 152
 • Express Taxi: 156
 • Salam Taxi: 188

Manas Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Manas Uluslararası Havalimanı; Bişkek şehir merkezinin yaklaşık 25 kilometre kuzeyinde konumlanır.

Taksi ile,

Havalimanı terminal çıkışında konumlanan taksiler ile şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Taksi ücreti 600 KGS tutarındadır.

Araç kiralama ile,

Bişkek araç kiralama servisleri ve iletişim bilgileri:

 • Iron Horse Nomads / Tel: +996 555 800 278
 • Naniko / Tel: +995 570 104 952

Bişkek'de Alışveriş


hollingscenter.org

Bişkek’den alınabilecek hediyelik ürünler olarak; tarz sahibi “kalpak” şapkalar, geleneksel Kırgız kıyafetleri, el dokuması kilim ve halılar sıralanır. Ancak ilginç desenleriyle el dokuması kilim ve halılar görece pahalı sayılabilir. Şehir merkezinin batısında yer alan Osh Bazaar, Bişkek’in en popüler alışveriş noktasıdır. Burada taze yiyeceklerden turistik ve hediyelik ürünlere kadar her şeyi bulabilirsiniz. Şehir merkezinden 7 kilometre uzaklıktaki Dordoy Bazaar’da ise Asya’nın en renkli halk pazarlarından biridir. Elektronikten ikinci el ürünlere kadar şeyi en ucuz fiyatlara burada bulmanız mümkündür. Bişkek’in önde gelen büyük alışveriş merkezleri ise; Bişkek Park ve Tsum Center’dir.

Bişkek Gece Hayatı


lemountainsandthesea.files.wordpress.com

Bişkek’te gece hayatının kalbi şehir merkezinde atar. Şehirde çok sayıda bar, pub, dans kulübü ve canlı sahne performansları yapılan eğlence mekânları yer alır. Yoğun öğrenci nüfusundan dolayı gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Bar, pub ve kulüplerde eğlence gecenin ilk saatlerinde başlar, sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Bişkek gecelerinde eğlencenin tadını çıkarmak için zevkinize uygun bir mekan kolaylıkla bulabilirsiniz. Orta Asya’nın dünyaca ünlü geleneksel içkisi yüksek alkollü “kımız”ı mutlaka denemelisiniz.

Devamını Oku

Bişkek Festivaller


tumblr.com

 • Nooruz (Bahar Bayramı): Mart
 • Bişkek Jazz Festivali: Nisan
 • Alpinada Festivali: Mayıs
 • Tash Bashat Halı Festivali: Haziran
 • Sabantui: Temmuz
 • Kyzyl – Oi: Temmuz
 • At Chabysh: Temmuz
 • Bokonbayevo: Ağustos

Bişkek Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Ortodoks Noeli – 7 Ocak
 • Kurban Bayramı
 • Nevruz / Bahar Bayramı – 21 Mart
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Anayasa Günü – 5 Mayıs
 • Zafer Bayramı – 9 Mayıs
 • Bağımsızlık Günü – 31 Ağustos
 • Ramazan Bayramı
 • Sosyal Devrim Günü – 7 Kasım

Bişkek Pratik Bilgiler

 • Polis: 102
 • Ambulans: 103
 • İtfaiye: 101

Bişkek Vize İşlemleri

Umuma mahsus, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri, Kırgızistan’a yapacakları turistik seyahatlerinde vizeden muaftır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ülkeye girişlerinden sonraki 5 iş günü içerisinde pasaportları ile birlikte Devlet Kayıt Hizmeti Başkanlığında kayıt yaptırdıktan sonra “vizesiz” ve “süresiz” olarak Kırgızistan’da kalabilirler.

Bişkek Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçiliği

 • Adres: Moskovskaya 89 720040 Bişkek / Kırgızistan
 • Telefon: +996 312 90 59 00
 • Resmi websitesi: biskek.be.mfa.gov.tr

Bişkek Para Birimi

Bişkek kentinde Kırgızistan Somu (KGS) kullanılır. 10 Kırgızistan Somu yaklaşık 0.40 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Bişkek Resmi Dili

Kırgızistan’ın resmi dilleri Kırgızca ve Rusça'dır.

Bişkek Saat Farkı

Bişkek (UTC+6) ile Türkiye (UTC+2) arasında 4 saat fark bulunur. Bişkek Türkiye’den 4 saat ileridedir. Türkiye’de saat 10.00 iken Bişkek’te 14.00’tür.

Bişkek Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -2.6oC
  • Şub -0.8oC
  • Mar 5.3oC
  • Nis 12.3oC
  • May 17.4oC
  • Haz 22.4oC
  • Tem 24.9oC
  • Agu 23.8oC
  • Eyl 18.5oC
  • Eki 11oC
  • Kas 4.7oC
  • Ara -0.9oC

Kısa Kısa

Ülke: Kırgızistan
Nüfus: 502.604
Resmi Dil: Rusça / Kırgızca
Para Birimi: Kırgızistan Somu (KGS)
İklim: Karasal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: $ 1.67 (Türkiye $ 3.87)