Blue Lagoon Genel Bilgiler / Rehber

Blue Lagoon denilince ilk akla gelen Brooke Shields'in oynadığı meşhur Blue Lagoon filmi oluyor elbette. Asıl bahsedilmesi gerekense buzlar ülkesi İzlanda'nın Grindavik kasabasında yer alan masmavi "mavi lagün". İsmini gerçekten buz mavisi olan suyunun renginden, bu rengiyse suyunun içinde yer alan silika mineralinden alıyor. İzlanda'nın en turistik noktası olan Blue Lagoon gerçekte jeotermal bir sıcak su havzası.
 
Enfes manzaralı fotoğraflarına bakıldığında romantik bir tatil için ideal nokta olarak görülse de sırf bu kadarıyla kalmıyor. Silis ve kükürt gibi mineraller bakımından oldukça zengin olan sıcak sularını, özellikle sedef gibi cilt hastalığından muzdaripler sıklıkla ziyaret ediyor. 37-39 derece sıcaklığa sahip olan Blue Lagoon doğal değil de 1976 yılında insan eliyle inşa edilmiş bir alan. Suyu iki günde bir yenileniyor. Şifalı yönünü yer altı jeolojik katmanlarından almakta ki bunda İzlanda'nın Kuzey Amerika ve Avrasya fay hatlarının üzerinde yer almasının da büyük bir etkisi var. 80'li yılların başlarında ünlenmeye başlamış olan alan 1992'de halka açılmıştır. Birkaç kozmetik şirketi Blue Lagoon'dan çıkarılan çamurla cilt bakım ürünleri ürütmeye başlamış bulunuyor: Duş jeli, dudak kremi, vücut kremi ve daha nicesi piyasada mevcut. Bu ürünler şifalı merkezde de dağıtılıyor. Ücretisiz kil istasyonları ziyaretçilerin uğrak noktası hâline gelmiş durumda.
 
Oldukça modern bir tesisin içerisinde yer alan Blue Lagoon'a ulaşmak için yürüyeceğiniz, volkanik kayalardan oluşan yol sizi büyülecek. Kaplıca turizmi açısından oldukça popüler olan Blue Lagoon, dünyanın dört bir yanından ziyaretçiyi kendisine çekiyor. Ancak İzlanda sadece turizmden elde ettiği gelirle kalmıyor,  buradan aynı zamanda enerji de elde ediyor. Blue Lagoon sadece cilt hastalıkları olan insanlar tarafından ziyaret edilmiyor tabii ki; dingin ve huzurlu bir tatil için de tercih ediliyor. Çünkü psikolojik açıdan mutlu ve pozitif bir enerji yaydığı açıkça ortada.
 
Genelde sabahları ziyaret etmek tercih edilse de; Blue Lagoon'da akşam saatlerinde yüzmek de mümkün. Ay ışığı, keyifli bir akşam için birebir.
 
Hijyen konusuna değinmek gerekirse, lagüne duş almadan girmek yasak. Bir yaş sınırı olduğunu da unutmamak gerekiyor. 2 yaşını geçmemiş çocuklar için uygun olmayan bu alana 9 yaşına kadar olanlar ücretsiz girilebiliyor. Açık havada olması ise hem sıcaktan bunalmamanızı, hem kükürt kokusunun dağılmasını, hem de hava sirkülasyonunu sağlıyor. Tahmin edilenin aksine Blue Lagoon genç nüfusla dolup taşıyor. Spa merkezi ve su masajı da oldukça ilgi görüyor.
 
Burada yer alan Lava Restaurant, Lagoon Bar ve Blue Cafe keyifli yiyecek ve içecek seçenekleri sunuyor.

Blue Lagoon'a Nasıl Gidilir? 

 
Türkiye'den İzlanda'ya direk uçuş bulunmuyor. Bu ynedenle aktarmalı uçuşlar ile öncelikle başkent Reykjavik'e 50 km uzaklıkta yer alan Keflavík Uluslararası Havalimanı'na ulaşmanız grekiyor. Keflavík Uluslararası Havaalanı'ndan yaklaşık 20 km mesafede bulunan Blue Lagoon, başkent Reykjavík'ten 39 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Havalimanına otomobille 21 dakika, Reykjavík'eyse 50 dakika mesafede bulunuyor. Eğer aracınız yoksa, başkentten yaklaşık her saat başı servis kalkıyor. Havalimanından direk Blue Lagoon'a geçecekseniz direkt ulaşım seçenekleri mevcut.
 

Blue Lagoon'a Ne Zaman Gidilir?

 
Genel olarak soğuk iklim koşullarına sahip İzlanda'nın hava sıcaklığı, en sıcak olduğu dönem de dâhil olmak üzere 13 dereceyi nadiren geçiyor. Ama Blue Lagoon'u yılın her günü ziyaret edebilirsiniz. Su sıcaklığı sürekli olarak ortalama 39 derece olan Blue Lagoon'da her mevsim üşümeden yüzebilirsiniz. Ancak çıktığınız anda sarılacak bir havlunuzun olması gerekiyor elbette. Çünkü dondurucu soğuk sizi suyun dışında bekliyor olabilir. Haziran ayının sonlarındaysa güneş neredeyse 24 saat tepede bulunuyor. Kuzey ışıklarını da görmeyi arzu ediyorsanız, eylül veya mart ayını tercih etmek isteyebilirsiniz.

Blue Lagoon'da Nerede Kalınır?

Blue Lagoon'da yılın herhangi bir ayında kalacak yer bulmak zor olabiliyor. Ancak birbirinden güzel oteller sizi burada bekliyor. Northern Light Inn, Silica Hotel, Geo Hotel Grindavik hem Blue Lagoon'a oldukça yakın, hem de keyifli bir tatil için güzel tercihler olacaktır. 

Blue Lagoon ile İlgili

Blue Lagoon Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa