Oruro Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bolivya’nın Oruro departmanının başkenti olan Oruro şehri deniz seviyesinden yaklaşık 3709 metre yükseklikte yer almaktadır. Santa Cruz de la Sierra, El Alto, La Paz ve Cochabamba’dan sonra Bolivya’nın nüfus yoğunluğu bakımından beşinci büyük şehri olan Oruro’nun nüfusu 300 bine yakındır. Oruro Roma Katolik Psikoposluğu’nun merkezi olan şehir geçmişte madenciliğin en sık yapıldığı yerlerden biridir. 1 Kasım 1606 yılında Don Manuel Castro de Padilla tarafından kurulan Oruro şehri gümüş madenciliğinin merkezi olarak ünlenmiştir. Gümüş madenleri tükendiğinde eski önemini kaybeden şehirde 19. yüzyılın sonlarında kalay rezervleri çıkartılmaya başlanmıştır. O dönemlerde dünyanın en fazla kalay çıkartılan yeri olan Oruro’nun ekonomisi hala madencilik endüstrisine dayanmaktadır. Oruro yerel dilde güneşin doğduğu yer anlamına gelmektedir.


Fotoğraf: https://boliviaesturismo.com/wp-content/uploads/2016/01/carnaval-oruro4.jpg


Oruro Nerede?

Bir Güney Amerika ülkesi olan Bolivya’nın batı kısmında yer alan Oruro Poopo Gölü’nün 48 kilometre kuzeyindedir. La Paz’a üç buçuk saatlik uzaklıkta bulunan kent Oruro departmanının başkentidir.


Fotoğraf: http://abyayala.tv.bo/wp-content/uploads/2017/02/Oruro.jpg

Oruro’ya Nasıl Gidilir?

Juan Mendoza Havalimanı 2013 yılından bu yana Oruro’yu ziyaret etmek isteyenlere hizmet vermektedir. Cochabamba ve Santa Cruz’dan aktarmasız olarak uçuş yapılabilen Juan Mendoza Havalimanı şehir merkezine 3 kilometre mesafededir. Bolivya’nın birçok şehrinden Oruro’ya günlük otobüs seferleri düzenlenmektedir. La Paz Oruro arası yolculuk ücreti kişi başı yaklaşık 15 BOB’dur. Her 30 dakikada bir Cochabamba şehrinden Oruro’ya otobüs mevcuttur ve ücret kişi başı yaklaşık 25 BOB’dur.
 

Oruro’ya Ne Zaman Gidilir?

Deniz seviyesinden 3709 metre yükseklikte yer alan Oruro soğuk havasıyla ünlüdür. Mayıs ayından Temmuz ayının başlarına kadar soğuk rüzgarlarla birlikte gece sıcaklık -20 dereceye kadar düşmektedir. Yazlar sıcak ve kurak geçmesine rağmen Kasım - Mart ayları arasında belirgin yağış gözlemlenmektedir. Kışın kar yağışı oldukça nadirdir. Gece ile gündüz sıcaklık farkı fazla olduğu için yanınıza mutlaka kalın kıyafetler almanızı öneririz. Aralık, Ocak ayları yılın en sıcak zamanları olmakla birlikte kış döneminde nispeten daha kuru bir sezon olduğu için gezinizi Mayıs-Eylül ayları arasında planlayabilirsiniz. Yıl boyunca çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapan kentin en önemli festivali 4 Şubat - 10 Mart tarihleri arasında düzenlenen Oruro Karnavalı’dır. Karnaval zamanı rengarenk bir görünüme sahip olan şehirde gönlünüzce eğlenmek ve farklı bir deneyim yaşamak isterseniz gezinizi bu döneme denk getirebilirsiniz.


Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cd/Carnavales_Oru...


Oruro Para Birimi

Oruro’da Bolivya’nın resmi para birimi olan Bolivya Boliviyanosu (BOB) kullanılmaktadır. 1 BOB yaklaşık olarak 0.77 TL’dir. (Kur bilgisi Ocak 2019’da güncellenmiştir)
 

Oruro Gezilecek Yerler

Oruro şehir merkezi yürüyerek gezebileceğiniz kadar küçüktür ve görülmesi gereken yerler birbirine oldukça yakındır. Şehirde taksi kullanımı da yaygın olup ucuz ulaşım seçeneklerinden biridir. Oruro’yu çevreleyen tepelerde yürüyüş yaparak birbirinden güzel manzaralara şahit olabilirsiniz. Şehirdeki en iyi manzara yerlerinden biri Faro del Conchupata’dır. Oruro Katedrali farklı mimari yapısıyla dikkat çekerken şehir çok sayıda müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Oruro tarihine yakından tanıklık edebileceğiniz Arkeoloji Müzesi Avenida Espana Caddesi'nde yer almakta olup yerel halk yaşamını gözler önüne sermektedir. Müze aynı zamanda maske ve karnaval kıyafeti koleksiyonu ile de dikkat çekmektedir. Arkeoloji Müzesi’nin hemen yanında yer alan hayvanat bahçesi keyifli zaman geçirebileceğiniz yerlerden biridir. Mineraloji Müzesi’nde değerli taşları ve fosilleri inceleyebilir, Etnografya Madencilik Müzesi’nde eski bir maden tünelini gezip farklı birkaç saat geçirebilirsiniz.

Mirador Virgen de Socavon yaklaşık 45 metre uzunluğunda devasa bir heykeldir. Taksi ile yaklaşık 10 BOB vererek ulaşabileceğiniz heykel Rio’daki Kurtarıcı İsa heykelinden 7 metre daha uzundur. Şehir merkezine 45 dakika uzaklıktaki Cala Cala kasabasında Senor de Lagunas tapınağını ziyaret edebilir, tarih öncesi dönemden kalma taşları inceleyebilirsiniz. Oruro yakınlarında iki kaplıca bulunmaktadır. Termas de Obrajes 25 kilometre, Capachos ise 10 kilometre mesafededir. Av 6 de Agosto caddesinden her gün düzenli otobüs seferlerinin bulunduğu kaplıcalarda yorgunluğunuzu atabilir, vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.


https://laicismo.org/wp-content/uploads/2017/02/Monumento-Virgen-de-Soca...
 

Oruro ile İlgili

Oruro Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12oC
  • Şub 12oC
  • Mar 12oC
  • Nis 11oC
  • May 8oC
  • Haz 6oC
  • Tem 5oC
  • Agu 8oC
  • Eyl 10oC
  • Eki 12oC
  • Kas 13oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa