Burgaz’da Gezilecek Yerler

Tarih boyunca önemli bir liman kenti olan Burgaz, Karadeniz’e olan kıyısı ve tarihi yapılarıyla hem deniz hem de şehir tatilini sevenler için farklı seçenekler sunuyor.

Burgaz’da görülmesi gereken diğer yerler

Etnografya Müzesi, Poros Ormanı, Şehir Galerisi, Opera House, Saints Cyril ve Methodius Ortodoks Katedrali, Yüce Theotokos Ortodoks Kilisesi.

Vaya (Burgaz) Gölü

Şehri çevreleyen üç adet gölden biri olan Vaya, aynı zamanda Bulgaristan’ın en büyük doğal gölüdür. Burgaz’ın batısında kalan gölün suyu çok temiz olmadığından yüzülmesi tavsiye edilmemektedir. Ancak pek çok kişi buraya balık tutmaya ya da 250’den fazla kuş türünü izlemeye gelmektedir.

Arkeoloji Müzesi

8d31c7471715c08a06f139d9bef5efb1.jpg

Bizans, Yunan ve Roma dönemine ait yerel kalıntıların görülebildiği müzede en dikkat çeken eserlerden biri M.Ö. 5. yüzyıldan kalma ahşap kanodur. Müze, sabah 10.00’dan akşam 18.00’e kadar açıktır.

Sea Garden

21516136.jpg

Şehrin en büyük parkıdır. Karadeniz kıyısında yer alan parkta tarihi heykeller ve kalıntılar görmek mümkündür. 1910 yılında Mimar Georgi Duhtev tarafından inşa edilen park, yüzlerce bitki çeşidine ev sahipliği yaparken pek çok festivale de alan yaratmaktadır.

Doğa Tarihi Müzesi

42216_800x600_kunkun.jpg

Her ne kadar eski stilde planlanmış bir müze olsa da, doğaya meraklıysanız burası çok ilginizi çekecektir. Şehrin doğal güzelliklerinin anlatıldığı müzede kayalar, midyeler, kelebekler ya da toprak üzerine incelemeler yapabilirsiniz. Üst katında doldurulmuş kuş ve çeşitli hayvanları da görmeniz mümkündür.