Caltagirone

Caltagirone Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İtalya’nın Sicilya bölgesinin merkezinde yer alan Caltagirone, ülkenin seramikleriyle nam salmış kentidir. Vl di Noto’nun Geç Dönem Barok Kentleri Listesi’nde bulunan sekiz dünya mirasından birisi olan kentte yaklaşık 1.000 yıl öncesine uzanan seramik geleneği halen daha sürdürülmektedir. Öyle ki kentin her köşesi bu mirasın taşıyıcısı durumundadır.

Caltagirone’nin tarihi Yunan öncesi döneme dek uzanmaktadır. Fakat kentin ismi Arapça kökenlidir. Kent Arapçada “kale” anlamına gelen “kalat” ve “mağara” anlamına gelen “gerun” kelimelerinin birleşiminden adını almaktadır. 1693 senesinde büyük bir depremin yaşandığı kent, sonradan Barok stiline sadık kalınarak tekrar inşa edilmiştir. 

Caltagirone’ye Ulaşım 

Caltigorene kentine ulaşım noktasında iki tane seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan ilki Piazza Armerina, Enna ve Catania’dan hareket eden otobüsler olacaktır. Bir diğer seçenek ise Gela ve yine Catania’dan Caltagirone’ye tren hattıdır. Turistler için çok daha cazip olan bu seçenek Barok dönem izlerinin peşinde bir zaman yolculuğu hissi yaratır.

Caltigorene içerisinde ise en çok tercih edilen ulaşım şekilleri yürümek ya da bisiklet kiralamaktır. Eski Şehir ve Yeni Şehir olarak iki kısma ayrılan kent içerisinde bu iki bölge arasında hareket eden otobüs ve taksiler de mevcuttur. 

Caltigorene’de Görülmesi Gereken Yerler 

Caltigorene daha adımınızı attığı anda sizi büyülü atmosferinin içine çekecek bir adres. Barok dönem mimarisinin ihtişamlı yapısının içinde şimdiki zamandan sıyrılacağınız bu kentte görmeden dönmemiz gereken pek çok yer bulunmaktadır.

Museo Della Ceramica: Kentin ana tarihi merkezinin aşağısında yer alan bu müze Sicilyalı seramik endüstrisi hakkında bilgi edinmek için en doğru yerdir. Yunan dönemi pişmiş toprak eserlerinden, Orta Çağ mutfak eşyalarına ve 18. yüzyıldan kalma bazıları mezarlara ait ihtişamlı heykelciklere pek çok seramik parçanın sergilendiği bu müze tarih öncesi zamanlardan 19. yüzyıla uzanan seramik geleneğinin kronolojik rehberliğini yapıyor.

Giardino Pubblico: Museo della Ceramica'nın yanında yer alan Giardino Pubblico, elinizde bir kap dondurma ya da serinletici bir içecekle öğleden sonranızı geçirmek ve biraz olsun dinlenmek için oldukça güzel bir alandır. Mağribi mimarisinden esinlenen ve 1950'lerin başında inşa edilmiş güzel bir pavyonun bulunduğu bu yeşil alanda keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 

Santa Maria del Monte Merdivenleri: Caltagirone'un en ilham verici manzarası, şehrin üstünde, Piazza Municipio’dan Chiesa di Santa Maria del Monte’ye yükselen Scalinata di Santa Maria del Monte olarak bilinen bu anıtsal merdivenlerdir. Aynı zamanda kentin sembolik yapılarından da birisi olan bu merdivenler, eski tepenin merkezini Piazza Municipio çevresindeki yeni gelişmelere bağlamak için 17. yüzyılın başında inşa edilmiştir. 1880'lerden bugüne ayakta duran 142 basamaklı bu merdivenlerin her biri elle boyanmış majolika fayanslarla yapılmıştır.  Renkli seramik objelerle çevrili olan merdivenler, Caltagirone’nin yıllık anma törenlerinin ana merkezidir. Merdivenlerin en üst basamağına çıktığınızda Piazza Municipio ve kent senatosunun da bulunduğu Palazzo Senatorio’nun ayaklarınızın altına serildiğini göreceksiniz.

Chiesa di San Francesco d'Assisi: Caltagirone gibi küçük bir yerleşkede duyanları şaşırtacak kadar çok sayıda kilise bulunmaktadır. Kentin sadece tarihî merkezinde bulunan kilise sayısı 30’dur. Çoğunun mimari olarak barok özellikler taşıdığı bu kiliselerden Chiesa di San Francesco d'Assisi’yi diğerlerinden ayıran yanı ise olağanüstü gösterişli bir barok cepheye sahip olmasıdır. Kilisenin hemen yakınında bulunan 17. yüzyıldan kalma Ponte San Francesco yani San Francesco Köprüsü ise seramik çiçek süslemeleri ile dikkat çekmektedir.

Museo d'Arte Contemporanea Caltagirone: Her ne kadar küçük bir müze de olsa ünlü yerel sanatçı Gianni Ballarò'nun çalışmaları da dâhil olmak üzere, oldukça çekici bir koleksiyona sahip olan bu çağdaş sanat müzesi neredeyse kusursuz olarak tanımlanabilir.

Caltagirone’de Nerede Ne Yenir? 

Caltagirone şüphesiz dünyanın en meşhur mutfaklarından birisi İtalyan mutfağının birbirinden leziz yemeklerini yemek için en ideal adreslerden birisi. Deniz mahsullerinden, spagetti çeşitlerine, rissottodan, zengin ve kaliteli şarap menülerine pek çok yeme içme alternatifinin bulunduğu kent oldukça şık restoran ve kafelerle çevrilidir.

Il Locandiere: En kaliteli ve deniz ürünlerinin sunulduğu bu küçük restoranda yediğiniz balık o gün yakalanmıştır. Özellikle tuna sosu ile hazırlanan makarnası “casarecce con ragù di tonno” ve incir kremalı kabağı ile ünlüdür.

Coria: Caltagirone'nun en popüler restoranları arasında olan Coria ününü yenilikçi tarifleri ve görsel olarak etkileyici sunumlarına borçludur. Izgara morina balığını erik mayonez ile eşleştirdikleri ya da harnup ile sığır etini bir araya getirdikleri tarifleri alışılmış İtalyan mutfağı lezzetlerine yeni bir perspektif getiren restoranda yemek yemek için rezervasyon yaptırmakta fayda var, zira yer bulmak kolay olmuyor. 

La Piazzetta: Bilhassa yerli halkın çokça tercih ettiği bu küçük restoran Eski Şehir merkezinde yer almaktadır. Pizza ve bira ya da pesto soslu taze makarna gibi gelenekselleşmiş lezzetler sunan mekân fiyat bakımından da oldukça uygundur.

Caltagirone ile İlgili

Caltagirone Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa