Castel Gandolfo

Castel Gandolfo Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Castel Gandolfo, İtalya’nın doğal güzelliğiyle bilinen kasabalarından biridir. 8.834 kişilik nüfusa sahip olan kasaba, Katolik Kilisesi’nin lideri Papa’nın bir gelenek olarak yazın tatil yaptığı yer olmasından dolayı ün salmıştır. Sönmüş bir volkanik kraterin üzerinde bulunan kasaba yaz aylarında Romalıların dinlenmek ve tatil yapmak üzere tercih ettikleri bir yerdir. Kasabanın tatil bölgesi, 17. yüzyılda Albano Gölü çevresinde, neredeyse gölün tüm kıyısına inşa edilen villa ve yazlık evlerden oluşmaktadır. Sanatsal yönleri, arkeolojik alanları ile birçok değere sahip kasaba, Castelli Romani Bölgesel Parkı içerisinde yer almaktadır.


 
Castel Gandolfo’da, milattan önce 16. yüzyıldan kalma arkeolojik kalıntılar üzerine çalışılmaktadır. Köklü bir tarihe sahip Castel Gandolfo, II. Dünya Savaşı esnasında Papa XII. Pius tarafından, Roma’daki şiddet ortamından kaçan mültecilere sığınak olarak sunulmuştur.
 
Da Vinci’nin Şifresi’nde ön plana çıkan bir yerleşim olan Castel Gandolfo, “Dan Brown Turu” içinde yer almaktadır. İtalyan atmosferine sahip bu küçük ve durgun kasaba, dinlenmek üzere ziyaret edilebilecek uygun yerlerden biridir. Ekonomisi tarıma ve şarap üretimine dayalı olan kasabada; yemek için güzel restoranların, yerel ürünlerin satıldığı dükkânların yanı sıra önemli sanatçılar tarafından yapılan sanatsal mimari eserler de yer almaktadır. 

Castel Gandolfo Nerededir? 

Castel Gandolfo, Akdeniz’in tam kalbinde yer alan İtalya’nın orta bölümünde bulunan Lazio bölgesinde, Roma kentinin 25 kilometre güneydoğusunda kurulmuş bir kasabadır. Albano Tepelerinde bulunan kasaba, Albano Gölü’ne bakan bir konumdadır.  

Castel Gandolfo’ya Nasıl Gidilir? 

Roma’ya 15 kilometre mesafede bulunan Castel Gandolfo’ya Roma Tren Garı’ndan seferler bulunmaktadır. Angino metro istasyonundan otobüs seferlerinin düzenlendiği Castel Gandolfo, Roma Ciampino Havalimanı’na da yakın bir konumda yer almaktadır. 

Castel Gandolfo’da Görülecek Yerler 

Castel Gandolfo, dini mimarinin görünür olduğu, arkeolojik alanlarıyla dikkat çeken bir kasabadır.


 
Kasabaya ün getirmiş olan, Papa’nın yaz aylarında ziyaret ettiği, İtalyan adı Palazzo Apostolico di Castel Gandolfo olan Castel Gandolfo Papalık Sarayı, 135 dönümlük bir alana yayılmış, muhteşem bir bahçesi bulunan bir yapıdır. İsviçreli İtalyan mimar Carlo Moderno tarafından 1623’te Papa VIII. Urban için yeniden tasarlanmıştır. 2016 yılının ekim ayından bu yana müze olarak hizmet veren Saray, asırlardır süren gelenekle, Papa’nın ve kardinallerin yazlık dinlenme yeri olarak değerlendirilmiştir. Papalık villalarının müdürü Saverio Petrillo’nun dediğine göre, mimari yapının en eski parçaları 13. yüzyıla kadar tarihlenmektedir. Gene müdürün belirttiğine göre, Savelli ailesine ait olan villalar, 1596 yılında ailenin papalığa olan borcunu ödeyememesinden dolayı papalığa verilmiş ve 1623’te Papa VII. Urban tarafından papalık sarayı olacak şekilde dönüştürülmüştür. Saray’ın bahçesi, Roma İmparatoru Domitian’ın yaşadığı yerin bir kısmını kaplamaktadır. Saray, 2014 yılında, halkın bahçeleri görmesi için turların düzenlenmesinin ardından, 21 Ekim 2016’da müzeye dönüştürülmüştür. Castel Gandolfo belediye başkanının görüşüne göreyse, artık müze olarak hizmet vermekte olan Saray’ın, gelecekte tekrar papalığa hizmet vermesi, düşük bir ihtimaldir.
 
Castello Romani Bölgesel Parkı, içindeki köyler, antik kentler, villalar, ortaçağ kaleleri ve arkeolojik kalıntılar ile canlı bir atmosfer meydana getirmektedir. İçinde insan medeniyetine dair barındırdığı birçok unsurun yanı sıra, 9.500 hektarlık koruma altındaki arazisinde; porsuk, sansar, kartal, kirpi ve yerel ekosistemin önemli bir bileşeni olan kurtlar yaşamaktadır. Castel Gandolfo, Bölgesel Park içinde yer alan kasabalardan biridir. Castello Romani turu için, Valletri yakınlarında bulunan Lanuvio adlı Ortaçağ köyü, iyi bir başlangıç noktası olabilir. Rota üzerinde sayılabilecek diğer noktalar ise, Genzano, Ariccia, Albano Laziale, Marino ve Castel Gandolfo’dur.
 
Castel Gandolfo’da görülebilecek diğer mimari yapılardan bir diğeriyse İtalyan heykeltıraş ve mimar Gian Lorenzo Bernini tarafından tasarlanan St. Thomas Villanova Kilisesi’dir. Kilisede, Pietro da Cortona tarafından
 
yapılmış, İsa’nın çarmıha gerilme sahnesini tasvir eden tablosu, dikkat çekmektedir. Papa VI. Paul tarafından bizzat yapılması istenen Gölün Hanımefendisi (Our Lady of the Lake) adlı kilise de kasabada dikkat çeken yapılar arasındadır. Albano Gölü kenarında yer alan kilise, gene aynı papa tarafından 1977 yılında kutsanmıştır. Kasabada dikkat çeken bir diğer kilise ise, 1619 yılında Papa V. Paul tarafından ilk taşın kutsanmasıyla yapımına başlanmış olan Santa Maria Assunta Kilisesi’dir.
 
Castel Gandolfo, dini mimarinin yanı sıra, dikkat çeken sivil mimari yapılara da sahiptir. Bunların arasında; Villa Cybo, Villa Barberini, Villa Santa Caterini gibi örnekler sayılabilir.

Castel Gandolfo ile İlgili

Castel Gandolfo Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa