Christmas Adası

CHRISTMAS ADASI HAKKINDA GENEL BİLGİLER 

Christmas Adası, diğer adıyla Kiritimati, Avustralya’nın Hint Okyanusu’nda bulunan büyük adasıdır. Çoğu zaman duyulan kırmızı yengeç istilaları bu adada yaşanmaktadır. 135 metrekarelik adada 1.843 civarında insan yaşamaktadır ve nüfusun çoğunluğunu Çinliler, Avrupalılar ve Malaylar oluşturur. Adanın resmi dili İngilizcedir fakat Çince ve Malayca daha yaygın kullanılır. Para birimleri ise Avustralya doları iken başkent Flying Fish Cove’dur.

1

CHRISTMAS ADASI NEREDEDİR?

Christmas Adası, Hint Okyanusu üzerinde, Java Adası’nın yaklaşık 224 mil güneyinde ve Avustralya’nın 870 mil kuzeybatısınında yer alarak Avustralya’nın dıştaki uzantısını temsil etmektedir. Kiritimati, batısında bulunan 1184 fit yüksekliğindeki Murray Hill’le en yüksek noktasına ulaşır. Adanın kuzeydoğu kesimindeki Flying Fish Cove’da ana limanın varlığı, yerleşim noktasını burada esas kılmıştır.

İlk kez 1615'te Richard Rowe tarafından görülen ada, İngiliz Doğu Hindistan Şirketi Kaptanı William Mynors tarafından Noel Günü dolayısıyla 1643'te ismini almıştır. 1887'de HMS Egeria gemisiyle adaya gelen bilim insanları toprak ve kaya örneği alarak çalışmalar yapmışlardır. İngiliz doğa bilimci John Murray öncülüğünde bu örnekleri analiz ederek neredeyse saf kalsiyum fosfat elde etmişlerdir. Böyle bir keşif elbette halkın ve büyük devletlerin ilgisini çekmiştir. 1888'de ada İngiltere tarafından ilhak edilmiş ve Flying Fish Cove’da, iş adamı George Clunies-Ross'un girişimleriyle ilk yerleşim yerleri kurulmuştur. 1891'de Clunies-Ross ve Murray'a fosfat madenlerini çıkarmak ve kereste kesmek için verilen 99 yıllık kira kontratı, altı yıl sonra Christmas Adası Fosfat Şirketi Ltd.'ye devredilmiştir. 1900 yılında İngiliz taç kolonisine dâhil edilen Christmas Adası II. Dünya Savaşı boyunca Japonya tarafından kuşatma altına alınmıştır. 1948 yılında Yeni Zelanda ve Avustralya hükümetleri Christmas Adası Fosfat Şirketi’nin varlıklarını satın almış, Kraliçe Victoria’nın etkisiyle İngiliz Fosfat Komisyonu her iki hükümet için de yönetimi yürütmüştür. 1958'de ise Britanya egemenliğini Avustralya’ya devretmiş ve ada bir Avustralya toprağı haline gelmiştir.

2

Çeşitli yerel dilleri ve kültür farklılıklarını bir arada görebileceğiniz en uygun yer şüphesiz burasıdır. Ayrıca adada eğlenceli festivaller de olmaktadır. Genelde yaz aylarında olmakla birlikte etnik festivallere yılın tüm zamanı rastlanabilir. Günümüzde çoğu yerleşikleri Çinliler, onları ardından Avustralya / Avrupalılar ve Malaylar oluşturmaktadır. Çoğunluk Avustralya vatandaşlığına tabidir. Farklı ırkların, dillerin ve dini inançların varlığına rağmen adanın yerli halkında bir uyum görülmektedir. İnsanlar daima birbirlerine karşı hoşgörülüdürler. Nüfusun %75’i Budist, Taocu, Konfüçyüsçü iken bir Hıristiyan kilisesi, Müslüman Camii ve bir Bahai Merkezi Çin tapınaklarından Christmas Adası’nda yüksek bir dini hoşgörünün benimsendiği anlaşılmaktadır. Noel, Paskalya, Çin Yeni Yılı ve Hari Raya dâhil pek çok dini ve kültürel festivale yılın tüm zamanı rastlanmaktadır. Öte yandan Christmas Adası'nın restoranları, kafeleri ve barları, zengin kültürel varlığı temsil ederek baharatlı Asya yemeklerinden modern Batı mutfağına kadar uzanır. Luck Ho Restaurant ya da Golden Bosun Tavern gibi birçok mekân çarpıcı manzaralar eşliğinde yemeğinizin tadını çıkarma şansını sunar.

CHRISTMAS ADASI’NDA NEREDE KALINIR?

Ada, turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir ve bu sebeple otel sayısı bir hayli artmıştır. Otellerin çoğu deniz kenarında yer alırken, adanın içine doğru inşa edilmiş oteller de mevcuttur ve fiyatları daha ucuzdur. Fakat güneşin doğuşunu ve batışını ufukta izlemek için deniz kenarındaki otelleri tercih etmek daha ideal olacaktır. VQ3 Lodge, The Cocos Padang Lodge, The Sunset, Swell Lodge ve Island Time Apartments oldukça lüks ve rahat otellerdendir. Fiyat aralığı gecelik 200 $-300 $ civarındadır.

3

CHRISTMAS ADASI’NA NASIL GİDİLİR?

Türkiye’den adaya direkt uçuş bulunmamaktadır fakat Perth Airpot’a uçuş bulabilmeniz mümkün. Perth’e yolculuk yaklaşık 17 saat sürmekte olup bilet fiyatları 2.500 TL civarındadır. Perth Airpot’tan her salı ve her cumartesi günleri Christmas Adası’na uçuşlar düzenlenmektedir. Bir diğer seçenek de yine İstanbul’dan Jakarta’ya uçuş yapmaktır. Soekarno-Hatta Havalimanı’na sürecek uçuşlar 13 saat kadar sürerken bilet fiyatları yaklaşık 2.000 TL’dir. Buradan Ada’ya her cumartesi uçuş düzenlenmektedir.

4

BAZI KUTLAMALAR VE ÖNEMLİ GÜNLER

 • Kırmızı Yengeçlerin Göçü: Eylül ayında büyük göç başlamakta olup yerli halk tarafından oldukça kutsal sayılan hadiselerden biridir.

 • Anzak Günü: Her sene 25 nisanda kutlanan bugünde Birinci Dünya Savaşı Avustralya ve Yeni Zelanda kuvvetlerinin evi olarak tanınan Tai Jin Evi’nde kutlanmaktadır.

 • Sheng Wong Tapınağı: Taoistlerin kutsadığı bu tapınakta her haziran ayı kutlama olur.

 • Kırmızı Yengeç Yumurtlama Günü: 4-5 kasımda kırmızı yengeçlerin denizde yumurtlama zamanları yerli halk için bir önemli bir “yaşam” simgesidir.

5

Christmas Adası ile İlgili

Christmas Adası Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 26oC
  • May 26oC
  • Haz 25oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 25oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa