Google+

Arama formu

Kiribati

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 AUD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 28℃
Şub 28℃
Mar 28℃
Nis 28℃
May 28℃
Haz 28℃
Tem 28℃
Ağu 28℃
Eyl 28℃
Eki 28℃
Kas 28℃
Ara 28℃
Genel Bilgiler / Rehber
Başkent : Tarava
Yüzölçümü : 811 km²
Nüfus : 105,432
Para Birimi : Avustralya Doları (AUD), Kiribati Doları
Saat Farkı : +10
Bağımsızlık Tarihi : 12 Temmuz 1979
Lokasyon / Konum

Pasifik Okyanusu'nun orta kısmında yer alan tropikal bir ada ülkesidir.

İklim / Hava Durumu

Tropikal bir iklimin görüldüğü Kiribati'de hava her daim sıcak ve nemlidir. Ancak ekvatora yakınlığından dolayı siklonların dışında kalmaktadır. Gilbert Adaları en çok yağış alan kesimdir. Aynı şekilde Washington Adaları ve Line Adaları da çokça yağış alır. Yağışın en az görüldüğü ada Christmas Adaları'dır. Hava sıcaklığı ülke genelinde yüksektir.

Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı

Parlamenter Cumhuriyet

Anayasa

12 Temmuz 1979

Eyaletler / Bölgeler / Şehirler

3 bölüm;

  • Gilbert Adaları,
  • Line Adaları,
  • Phoenix Adaları
Önemli Şehirler
  • Tarawa
Ekonomi

Kiribati dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Doğal kaynakların azlığı bunun başlıca sebebidir. Ülke ekonomisi yardım fonlarından yararlanarak ayakta kalmaktadır. En önemli ekonomik kaynak tarımdır. Tarım ürünlerinin çeşitliliği de azdır. Dışarıya ihraç edilen tek tarım ürünü kurutulmuş Hindistan cevizi ve Hindistan cevizidir. Diğer ihracat ürünleri ise deniz yosunu ve balıktır. En önemli ihracat ortakları ABD, Belçika ve Japonya'dır. En önemli ithalat ürünleri ise gıda ürünleri, makine ve parçalar, çeşitli sanayi malları, yakıttır. En önemli ithalat ortakları Avustralya, Fiji ve Japonya'dır.

  • Bağımsızlık günü, 12 Temmuz (1979)
Festival / Fuar
Konuşulan Diller

İngilizce ve Gilbertese adı verilen Kiribati dili ülkenin resmi dilleridir.

Din

19. yüzyılda yapılan misyonerlik çalışmaları sayesinde baskın din Hristiyanlık'tır. Nüfusun büyük bir çoğunluğu Roma Katoliği'dir. Protestanlık ve Bahá'í adı verilen dinler de ülke nüfusunda rastlanan diğer dinlerdir.

Ne Zaman Gidilir?

İklim koşulları her daim iyi olduğundan her dönem ziyaret edilebilir bir ülkedir.

Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Kiribati'de yiyecek çeşitliliği sınırlıdır. Çok fazla tarım ürününün ithal edildiği ülkede yiyecek çeşitliliği ülkeye gelen gemilerle artmaktadır. Ancak bu durum çok uzun sürmez. Batı tarzı yiyecekler sınırlı olmasına karşın tropikal meyve ve sebzeler her daim bulunabilir. En çok tüketilen yiyecekler ise balık ve pirinçtir.

Pratik Bilgiler

Kiribati seyahat için oldukça güvenlidir. Yine de Tarawa'da bulunan hava karardıktan sonra Beito ve şehrin güney kısımdaki plaj tehlikeli olabilir. Çünkü çok sayıda sarhoşun bulunduğu bu noktalarda çeşitli suç vakaları yaşanmaktadır. Eğer araba kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yollarda gezinen başı boş köpek, tavuk ve domuzlardır. Şebeke suyu içilmez. Ambalajlı şişe suları tercih etmek gerekir. Sivrisineklerden bulaşan Dang Humması'na karşı da önlem almak gerekmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Kiribati resmi adıyla Kiribati Cumhuriyeti Mikronezya'da ekvator çizgisinin iki yanında da toprakları bulunan bir ada ülkesidir. 33 Mercan Adasından meydana gelen bu devlet 811 km2'lik bir alana sahiptir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Kasım 1943'te Pasifik'te yaşanan Tarawa Savaşı bölgede yaşanan en büyük savaşlardan biridir. Kiribati kelimesi yerel dildeki Gilberts kelimesinden türetilmiştir. Ülkenin başkenti Tarawa şehri çok sayıda adacık arasında yapılan geçitlerle oluşmuş ve Tarawa Takımadası'nı meydana getirmiştir. 1979 yılında İngiltere'den bağımsızlığını kazanan bu ülke 1999 yılında Birleşmiş Milletler'e tam üye olarak kabul edilmiştir.

Kiribati Vizesi

Kiribati vize başvuru işlemleri İstanbul İngiltere Konsolosluğu ya da Ankara İngiltere Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır.

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hizmet (Gri) Pasaport hamilleri vizeye tabidir. 
Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri vizeden muaftır.