Line Adaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Büyük Okyanus’ta yer alan Line Adaları Kiribati’nin mercan adaları zinciridir. Adaların sekiz tanesi Kiribati Cumhuriyeti’nin bir parçası olmakla birlikte Kingman Resifi, Palmyra Atölü ve Jarvis Adası Amerika Birleşik Devletleri’ne aittir. Volkanik aktiviteler sonucu oluşan adalar kuzeybatı-güneydoğu yönünde 2350 kilometre boyunca uzanmaktadır. Line Adaları dünyanın en uzun ada zincirlerinden biridir. Kuzey Line Adaları Christmas Adası olarak da bilinen Kiritimati Adası, Tabuaeran (Fanning Adası), Teraina (Washington Adası), Palmyra Adası ve Kingsman Resifi’nden oluşmaktadır. Kingsman Resifi tamamen sualtındadır. Orta Line Adaları Jarvis, Malden ve Starbuck, Güney Line Adaları ise Caroline, Flint ve Vostok adalarıdır. Adalar arasında sadece Kiritimati, Tabuaeran ve Terania kalıcı bir nüfusa sahiptir. Kiritimati’de yaklaşık 6 bin, Tabuaeran’da 2.500, Teraina’da ise 1000 kişi yaşamaktadır.


Fotoğraf:https://www.cruisemapper.com/images/ports/416-c60487b7d5d6.jpg

Tarih değiştirme çizgisi Line Adaları’nın üzerinden geçerken Güney Line Adaları dünyanın en uzaktaki zaman dilimi olan UTC+14.00’de yer almaktadır. Saat Hawaii ile aynı olsa da tarih olarak Line Adaları bir gün ileridedir. Amerika Birleşik Devletleri 1856 yılında Guano Adaları Yasası gereğince adaların çoğunu talep etmiştir. 1860 yılında İngilizler ve Manihikililer tarafından işgal edilmiş, 1916’da İngilizler Gilbert ve Ellice Adaları kolonisinin bir parçası olmuştur. 1979 yılında Kiribati bağımsızlığına kavuştuğunda Line Adaları da kendi bölgeleri dahilinde yönetilmeye başlamıştır. Line Adaları’nda Gilbertese adı verilen Kiribati dili ile birlikte İngilizce de konuşulmaktadır.


Line Adaları Nerede?

Büyük Okyanus’ta konumlanan Line Adaları Hawaii’nin güneyinde yer almaktadır. Line Adaları’ndan sekiz tanesi Kiribati’ye üç tanesi ise ABD’ye aittir.


 

Line Adaları’na Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklim özelliklerinin gözlemlendiği Line Adaları’nda hava yılın on iki ayı sıcak ve oldukça nemlidir. Yağış miktarı yılda yaklaşık 200 mm civarındadır ve yağmurlar en çok Mart-Haziran ayları arasında kendisini gösterir. Ağustos ayından Kasım ayına kadar olan dönem kuru mevsim olarak bilinir ve adaları ziyaret etmek için ideal bir zaman dilimidir. Adalar arasında en fazla yağmur ve fırtınanın görüldüğü yer Palmyra Atolüdür. Hemen her gün yağış alan Palmyra Atolü’nde nadiren tayfun da yaşanmaktadır.


Fotoğraf: https://dxnews.com/upload/Image/Kiritimati-Island_T32RC.jpg


Line Adaları’na Nasıl Gidilir?

Adanın en önemli yerleşim birimi olan Kiritimati’de Cassidy Uluslararası Havalimanı yer almaktadır. Haftada bir kez Fiji Hava Yolları Nadi-Kiritimati-Honolulu arası sefer düzenlemektedir. Honolulu-Kritimati arasında da haftada bir kez uçuş yapılmaktadır. İç hat uçuşlarının düzenlenmediği havalimanından başkent Tarawa’ya geçmek isteyenler Fiji Hava Yolları’nın haftada iki kez düzenlediği Nadi-Tarawa uçuşlarını tercih edebilir. Yolculuk süresi ortalama üç saattir.


Line Adaları’nda Ne Yapılır?

El değmemiş plajları, görenleri büyüleyen doğası ve sakinliği ile görülmeye değer olan Line Adaları dalış tutkunlarının buluşma noktasıdır. Mercan adaları arasında en fazla nüfusa sahip olan Kiritimati Adası yıl boyunca pek çok maceracı gezgine de ev sahipliği yapar. Christmas Adası olarak da bilinen Kiritimati dünyanın en büyük mercan resifine sahip olması ile ünlüdür. 388 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan adadaki lagünler de yaklaşık olarak aynı uzunluktadır.


Fotoğraf: https://scripps.ucsd.edu/labs/coralreefecology/wp-content/uploads/sites/...

Kiribati’nin neredeyse %70’ini oluşturan Kiritimati Adası binlerce farklı kuş türünün üreme alanıdır. Başka yerde görmenin neredeyse imkansız olduğu birbirinden farklı kuş türlerini Kiritimati Adası’nda görebilir, eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Adada yaşayan başlıca kuş türlerinden birkaçı ise şöyle; kırmızı kuyruklu tropik kuş, fırtına kuşu, kahverengi nodi, siyah nodi ve gygis.

Kiritimati Adası’nda beş yerleşim yeri bulunmakta; London, Poland, Banana ve Tabwakea. Geçmişte yerleşimin olduğu Paris bölgesi şu an harabe halinde olduğu için kullanılmamaktadır. Kiritimati’ye yaklaşık  285 km. mesafede yer alan Tabuaeran Adası yüzmek için ideal adalardan biridir. Dilerseniz bisiklet kiralayarak adayı gezebilir, yerel halka destek olmak için hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz. Biyolojik çeşitliliğin gözler önüne serildiği ve mercan resifleriyle yeryüzü cennetini andıran Line Adaları’nda sualtı dünyasına büyülü bir yolculuk yapabilir, deniz canlıları ile birlikte yüzme şansı bulabilirsiniz.


Fotoğraf: https://ce.gatech.edu/sites/default/files/files/Mundy-Miller-Coral_Pamel...

Line Adaları ile İlgili

Line Adaları Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 7.8oC
  • Şub 9.7oC
  • Mar 13.5oC
  • Nis 18.8oC
  • May 22.2oC
  • Haz 25.6oC
  • Tem 26.7oC
  • Agu 26.3oC
  • Eyl 24.1oC
  • Eki 18.2oC
  • Kas 12.9oC
  • Ara 9.3oC

Kısa Kısa