Google+

Arama formu

Tarava

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 AUD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 27℃
Şub 27℃
Mar 27℃
Nis 27℃
May 28℃
Haz 28℃
Tem 27℃
Ağu 28℃
Eyl 28℃
Eki 28℃
Kas 28℃
Ara 28℃
Genel Bilgiler / Rehber

Tarawa kenti, Kiribati cumhuriyeti’nin başkentidir. Bu şehir Pasifik Okyanusu’nun merkezinde yer almakta olan bir mercan adadır. Ayrıca Tarawa kenti eski Britanya kolonilerinden olan Gilbert ve Ellice Adaları’nın eski başkenti olma özelliğini taşımaktadır. Bu adanın en bilinir yanı ise, 2. Dünya Savaşı sırasında oldukça önemli bir bölge olmasıdır. Tarawa, 8 tanesinde ikamet edilebilen tam 24 adacıktan meydana gelmektedir. Burada bulunan en büyük adacık Tarawa’nın güney ucundan kuzey köşesine kadar uzanmaktadır. Bu en büyük olan bölgenin ismi ise Bikenibeu’dur ve Tarawa’daki tek havaalanı olan Bonriki International Airport burada bulunmaktadır. Burada bulunan Japon Geçit’i olarak isimlendirilen geçit, Tarawa’nın Betio ve Bairiki adacıklarını birbirine bağlamaktadır. Tarawa’da yer alan adacıkların isimlerini şu şekilde belirtebiliriz: - Abanuea - Abaokoro - Abatao - Bairiki - Betio - Bikeman Adası - Biketawa - Bonriki - Buariki

Bununla birlikte Tarawa’da kasabalar ve köyler ise şunlardır: - Abatao - Bairiki - Bikenibeu - Bonriki - Buariki - Buota - Eita, Tarawa - Marenanuka - Taborio Tarawa’da yaşayan halkın büyük çoğunluğu Mikronezya’lıdır. Adaların taşıma kapasiteleri çok fazla olmadıklarından dolayı, bu bölgedeki nüfus belli bir seviyede tutulması üzerine çalışmalar yapılmaktadır. 1995 ve 2000 yılları arasında bölgenin güneyinden gelen göçmenler dolayısıyla bölgenin taşıma kapasitesi yüzde 5,2 oranında aşılmıştı. Tarawa, 1788 senesinde East India Company’nin kaptanı olan Thomas Gilbert tarafından keşfedilmiştir. Burası 2. Dünya Savaşı sırasında Japonların saldırısına uğramıştır. 20 Kasım 1943’te burada kanlı Tarawa Muharebesi yapılmıştır. Tarawa’nın ekonomik kaynakları arasında en önemlisi olarak kopra ve inci kabuğu ihracati gösterilebilir. Özellikle Betio adacığı bu konuda adanın en önemli bölgesidir. Ayrıca burada Güney Pasifik’te bulunan S.P.M.S isimli gemi mürettebatlarından oluşan bir marina servisi yer almaktadır. Burada dünyanın çeşitli yrlerinden gelen tam 950 denizci çalışmaktadır.

Nüfus : 28.802
İklim / Hava Durumu

Tropikal bir iklimin görüldüğü Kiribati'de hava her daim sıcak ve nemlidir. Ancak ekvatora yakınlığından dolayı siklonların dışında kalmaktadır. Hava sıcaklığı ortalaması yıl boyunca 20 derece üzerindedir.

Nasıl Gidilir?

Tarawa’da bulunan Bonriki International Airport’a Air PAcific’in organize ettiği seferler her Salı ve Perşembe bu adaya iniş yapmaktadır.

Tarava Turları
Ne Zaman Gidilir?

İklim koşullarının uygun olması sebebiyle yıl boyunca ziyaret edilebilir.

Nerede Kalınır?
  • Hostel:

Mary’s Motel, Sweet Coconut Motel

  • Otel:

Otintaai Hotel, Fema Lodge, Lagoon Breeze Lodge, Tabon te Keekee

Festival / Fuar
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Kiribati'de yiyecek çeşitliliği sınırlıdır. Çok fazla tarım ürününün ithal edildiği ülkede yiyecek çeşitliliği ülkeye gelen gemilerle artmaktadır. Ancak bu durum çok uzun sürmez. Batı tarzı yiyecekler sınırlı olmasına karşın tropikal meyve ve sebzeler her daim bulunabilir. En çok tüketilen yiyecekler ise balık ve pirinçtir.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?

Tarawa’da, Biketawa adacığında son derece güzel kamp alanları bulunmaktadır. Devlet tarafından görevlendirilmiş bir çok personel ve bekçiler tarafından düzenlenen bu kamplar oldukça ilgi görmektedir. Hem başkent Tarava'da hem de diğer adalarda bulunan pek çok plaj tercih edebileceğiniz yerler arasındadır. Oldukça güzel bir denize sahip bu bölgede çeşitli su sporları yapmak da mümkündür. Başkent Tarava'dan diğer adalara yapılan çeşitli turlara da katılabilirsiniz. Ayrıca ülkenin geleneksel kültürünü yakından tanımak için önemli merkezleri ve yerel halkın yaşadığı yerleri gezebileceğiniz çeşitli şehir turlarını da tercih edebilirsiniz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Tarava'da mekan sayısı az olmasına karşın keyifli zaman geçirebileceğiniz ve alkol alabileceğiniz çeşitli mekanlar da bulunmaktadır. Betio'da bulunan Captains Bar ve Ambo'da bulunan Lagoon Club en çok tercih edilen yerlerdendir. Ayrıca Midtown isimli geç saatlere kadar açık gece kulübü de tercih edebileceğiniz yerlerdendir. Bu mekanlarda şarap ve pek çok içki sınırlı olmasına karşın, bira gece sonuna kadar bulunmaktadır.

Alışveriş / Ne Alınır?

Tarava'da çeşitli el işi ürünler ve yerel halk tarafından giyilen parlak kıyafetlerin satıldığı çeşitli noktalar bulmak mümkündür. Pek çok mağaza ve tüccar kredi kartı kabul etmediğinden üzerinizde nakit bulundurmak yararınıza olacaktır.

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Tarawa’da para birimi olarak Avustralya Doları yürürlüktedir. Tarawa, deniz eğitim okulları için öğretmenlerin yetiştirildiği bir bölgedir. Tarawa’da acil durumlarda arayabileceğiniz telefon numarası 999’dur.

Kiribati Vizesi

Kiribati vize başvuru işlemleri İstanbul İngiltere Konsolosluğu ya da Ankara İngiltere Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır.

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
Hizmet (Gri) Pasaport hamilleri vizeye tabidir. 
Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri vizeden muaftır.
 

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.