Tarava Genel Bilgiler / Rehber

Tarawa kenti, Kiribati cumhuriyeti’nin başkentidir. Bu şehir Pasifik Okyanusu’nun merkezinde yer almakta olan bir mercan adadır. Ayrıca Tarawa kenti eski Britanya kolonilerinden olan Gilbert ve Ellice Adaları’nın eski başkenti olma özelliğini taşımaktadır. Bu adanın en bilinir yanı ise, 2. Dünya Savaşı sırasında oldukça önemli bir bölge olmasıdır. Tarawa, 8 tanesinde ikamet edilebilen tam 24 adacıktan meydana gelmektedir. Burada bulunan en büyük adacık Tarawa’nın güney ucundan kuzey köşesine kadar uzanmaktadır. Bu en büyük olan bölgenin ismi ise Bikenibeu’dur ve Tarawa’daki tek havaalanı olan Bonriki International Airport burada bulunmaktadır. Burada bulunan Japon Geçit’i olarak isimlendirilen geçit, Tarawa’nın Betio ve Bairiki adacıklarını birbirine bağlamaktadır. Tarawa’da yer alan adacıkların isimlerini şu şekilde belirtebiliriz: - Abanuea - Abaokoro - Abatao - Bairiki - Betio - Bikeman Adası - Biketawa - Bonriki - Buariki
Bununla birlikte Tarawa’da kasabalar ve köyler ise şunlardır: - Abatao - Bairiki - Bikenibeu - Bonriki - Buariki - Buota - Eita, Tarawa - Marenanuka - Taborio Tarawa’da yaşayan halkın büyük çoğunluğu Mikronezya’lıdır. Adaların taşıma kapasiteleri çok fazla olmadıklarından dolayı, bu bölgedeki nüfus belli bir seviyede tutulması üzerine çalışmalar yapılmaktadır. 1995 ve 2000 yılları arasında bölgenin güneyinden gelen göçmenler dolayısıyla bölgenin taşıma kapasitesi yüzde 5,2 oranında aşılmıştı. Tarawa, 1788 senesinde East India Company’nin kaptanı olan Thomas Gilbert tarafından keşfedilmiştir. Burası 2. Dünya Savaşı sırasında Japonların saldırısına uğramıştır. 20 Kasım 1943’te burada kanlı Tarawa Muharebesi yapılmıştır. Tarawa’nın ekonomik kaynakları arasında en önemlisi olarak kopra ve inci kabuğu ihracati gösterilebilir. Özellikle Betio adacığı bu konuda adanın en önemli bölgesidir. Ayrıca burada Güney Pasifik’te bulunan S.P.M.S isimli gemi mürettebatlarından oluşan bir marina servisi yer almaktadır. Burada dünyanın çeşitli yrlerinden gelen tam 950 denizci çalışmaktadır.

Tarava ile İlgili

Tarava Nasıl Gidilir?

Tarawa’da bulunan Bonriki International Airport’a Air PAcific’in organize ettiği seferler her Salı ve Perşembe bu adaya iniş yapmaktadır.

Tarava Ne Zaman Gidilir?

İklim koşullarının uygun olması sebebiyle yıl boyunca ziyaret edilebilir.

Tarava Nerede Kalınır?

 • Hostel:

Mary’s Motel, Sweet Coconut Motel

 • Otel:

Otintaai Hotel, Fema Lodge, Lagoon Breeze Lodge, Tabon te Keekee

Tarava Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Kiribati'de yiyecek çeşitliliği sınırlıdır. Çok fazla tarım ürününün ithal edildiği ülkede yiyecek çeşitliliği ülkeye gelen gemilerle artmaktadır. Ancak bu durum çok uzun sürmez. Batı tarzı yiyecekler sınırlı olmasına karşın tropikal meyve ve sebzeler her daim bulunabilir. En çok tüketilen yiyecekler ise balık ve pirinçtir.

Tarava Alışveriş / Ne Alınır?

Tarava'da çeşitli el işi ürünler ve yerel halk tarafından giyilen parlak kıyafetlerin satıldığı çeşitli noktalar bulmak mümkündür. Pek çok mağaza ve tüccar kredi kartı kabul etmediğinden üzerinizde nakit bulundurmak yararınıza olacaktır.

Tarava Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Tarava'da mekan sayısı az olmasına karşın keyifli zaman geçirebileceğiniz ve alkol alabileceğiniz çeşitli mekanlar da bulunmaktadır. Betio'da bulunan Captains Bar ve Ambo'da bulunan Lagoon Club en çok tercih edilen yerlerdendir. Ayrıca Midtown isimli geç saatlere kadar açık gece kulübü de tercih edebileceğiniz yerlerdendir. Bu mekanlarda şarap ve pek çok içki sınırlı olmasına karşın, bira gece sonuna kadar bulunmaktadır.

Tarava Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Tarawa’da para birimi olarak Avustralya Doları yürürlüktedir. Tarawa, deniz eğitim okulları için öğretmenlerin yetiştirildiği bir bölgedir. Tarawa’da acil durumlarda arayabileceğiniz telefon numarası 999’dur.

Tarava Nüfus

28.802

Tarava İklim / Hava Durumu

Tropikal bir iklimin görüldüğü Kiribati'de hava her daim sıcak ve nemlidir. Ancak ekvatora yakınlığından dolayı siklonların dışında kalmaktadır. Hava sıcaklığı ortalaması yıl boyunca 20 derece üzerindedir.

Tarava Ne Yapılır?

Tarawa’da, Biketawa adacığında son derece güzel kamp alanları bulunmaktadır. Devlet tarafından görevlendirilmiş bir çok personel ve bekçiler tarafından düzenlenen bu kamplar oldukça ilgi görmektedir. Hem başkent Tarava'da hem de diğer adalarda bulunan pek çok plaj tercih edebileceğiniz yerler arasındadır. Oldukça güzel bir denize sahip bu bölgede çeşitli su sporları yapmak da mümkündür. Başkent Tarava'dan diğer adalara yapılan çeşitli turlara da katılabilirsiniz. Ayrıca ülkenin geleneksel kültürünü yakından tanımak için önemli merkezleri ve yerel halkın yaşadığı yerleri gezebileceğiniz çeşitli şehir turlarını da tercih edebilirsiniz.

Tarava Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 27oC
  • May 28oC
  • Haz 28oC
  • Tem 27oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 28oC
  • Kas 28oC
  • Ara 28oC

Kısa Kısa