Gilbert Adaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Fotoğraf: https://dxnews.com

Pasifik Okyanusu’nda 16 mercan adasından oluşan Gilbert Adaları Kiribati Cumhuriyeti’ndedir. Ülkenin başkenti olan Tarawa Gilbert Adaları’nda yer almaktadır. 280.10 kilometrekarelik bir alan kaplayan Gilbert Adaları’nın nüfusu yaklaşık 85 bin civarındadır. Avustralya’nın 4500 kilometre kuzeydoğusunda konumlanan Gilbert Adaları’nın yerlileri Mikronezyalılardır. MS 200-500 yılları arasında Mikronezyalıların Güney Pasifik’e yerleşmeye başladıkları düşünülmektedir. Adalar arasında Mikronezya kültürü gelişirken aynı zamanda Samoa, Tonga ve Fiji gibi komşu ulusların işgallerinden gelen Polinezya ve Melanezya kültürleri de adalarda hakimdir. 1765 yılında İngiliz Komiser John Byron Nikunau’yu, 1788’de Yüzbaşı Thomas Gilbert Tarawa’yı, Yüzbaşı John Marshall da Aranuka’yı keşfetmiştir. Diğer Avrupalılar ise geri kalan adaları 1799 ve 1826 yılları arasında keşfederek 1820’lü yıllarda adalara Gilbert Adaları ismi verilmiştir. 1941 yılında Japon kuvvetleri tarafından işgal edilen adalar 1943 yılında Japonların müttefik birlikler tarafından sürülmesiyle bağımsızlığına kavuşmuştur. 1979 tarihinde Kiribati Cumhuriyeti’nin bir parçası olan Gilbert Adaları’nda ülkenin tamamında olduğu gibi Gilbertese adı verilen yerel bir dil konuşulmaktadır.

Kuzey-güney düzeninde yer alan Gilbert Adaları; Makin, Butaritari, Marakei, Abaiang, Tarawa, Maiana, Abemama, Kuria, Aranuka, Nonouti, Tabiteuea, Beru, Nikunau, Onotoa, Tamana ve Arorae’dir. Kuzey Gilbert Adaları coğrafi olarak bakıldığında Butaritari, Makin, Marakei, Abiang ve Tarawa’yı kapsamaktadır. Kuzey Gilbert Adaları güney bölgesine oranla daha fazla yağış aldığı için daha geniş mahsul yetişmesine imkan sağlamaktadır. Butaritari ve Makin adalarında yetiştirilen muzlar ülkenin önemli geçim kaynaklarından biridir. Taro veya kolokas olarak da bilinen gölevez bitkisi de Kuzey Gilbert Adaları’nda bol miktarda yetişmektedir.

Gilbert Adaları’nın merkezi Maiana, Abemama, Kuria ve Aranuka adalarından oluşmaktadır. Güney Gilbert Adaları ise Nonouti, Kuzey ve Güney Tabiteuea, Nikunau, Onotoa, Tamana ve Arorae’yi kapsar. Adanın ekonomisi büyük ölçüde tarıma ve avcılığa dayansa da Kiribati en fakir ülkelerden biridir. Tarım ürünlerinin çeşitliliği oldukça az olmakla birlikte ihraç edilen ürünler Hindistan cevizi ile birlikte balık ve deniz yosunudur. Ada halkı geleneksel bungalov tipi evlerde yaşamakla birlikte balık, Hindistan cevizi, taro, tavuk ve pandanus meyvesi en çok tüketilen gıda ürünleri arasındadır.


Gilbert Adaları Nerede?

Gilbert Adaları Pasifik Okyanusu’nda yer alan ve 16 mercan adasından oluşan bir adalar zinciridir. Kiribati Cumhuriyeti’nin başkenti olan Tarawa ile birlikte ülke nüfusunun neredeyse yarısına ev sahipliği yapan Gilbert Adaları kuzey-güney doğrultusunda uzanmaktadır. En kuzeyde yer alan Makin adası ile en güneydeki Arorae adası arasında 780 kilometre mesafe bulunmaktadır. Ekvator çizgisi Kuzey ve Güney Gilbert Adaları’nı ayırmakla birlikte Uluslararası Hidrografik Örgütü Gilbert Adaları’nın tamamını Güney Pasifik Okyanusu’nda konumlamaktadır.


Fotoğraf: https://www.visit-kiribati.com
 


Gilbert Adaları’na Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Gilbert Adaları’na direkt ulaşım bulunmamaktadır. Ülkenin başkenti Tarawa’ya Fiji Airways tarafından düzenli uçuş sağlanmaktadır. Bonriki Uluslararası Havalimanı Tarawa’daki tek havalimanıdır. Pazartesi ve Perşembe günleri Fiji’nin en büyük adalarından biri olan Nadi’den hareket eden uçakla üç saatlik bir yolculuk sonrası Tarawa’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Avustralya, Yeni Zelanda, ABD ve Hong Kong bağlantılı uçuşlar da son yıllarda hizmete girmiştir. Tarawa’ya ulaşım sağladıktan sonra deniz yolu ile diğer adalara geçiş yapabilirsiniz.  


Gilbert Adaları’na Ne Zaman Gidilir?

Kiribati’nin genelinde olduğu gibi Gilbert Adaları’nda da tropikal iklim özellikleri hakimdir. Sıcaklık değerleri yıl boyunca 25-33 derece arasında olan Gilbert Adaları diğer adalara göre daha fazla yağış almaktadır. Aralık ayından Mayıs ayına kadar çoğunlukla yağışlar görülse de Gilbert Adaları yılın her ayı ziyarete uygundur.


Fotoğraf: http://radhekishana.com
 

Gilbert Adaları Gezilecek Yerler

Gilbert Adaları arasında en fazla ziyaretçi çeken hiç şüphesiz ülkenin başkenti Tarawa Adası’dır. 8 tanesinde ikamet edilebilen toplam 24 adacıktan oluşan Tarawa geniş mercan resifleri ile ünlüdür. Yıl boyunca binlerce turist su altı dünyasının büyüsüne kapılmak için Tarawa Adası’nı ziyaret etmektedir. Bölgede hizmet veren dalış kurslarına katılabilir ve daha önce dalış tecrübeniz yoksa eğitim alarak siz de unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Su sporları için de en uygun yerlerden biri olan Tawana’da özellikle Naa ve Abaiang adacıklarında sörf yapabilir, adrenalin dolu dakikalar yaşayabilirsiniz. İklim koşulları her daim elverişli olduğu için deniz, kum, güneş keyfi yapabilir, diğer adalara düzenlenen turlara katılabilirsiniz.


 

Gilbert Adaları ile İlgili

Gilbert Adaları Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 27oC
  • May 28oC
  • Haz 28oC
  • Tem 27oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 28oC
  • Kas 28oC
  • Ara 28oC

Kısa Kısa