Cienfuegos

Cienfuegos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cienfuegos, Karayip Denizi’nin kuzeyinde yer alan ada ülkesi Küba’nın güneyinde yer alan bir kenttir. “Güneyin İncisi” takma adına sahip şehir, Cienfuegos Eyaleti’nin başkentidir. Cien “yüz”, fuegos ise “yangın” yani; Cuenfuegos “yüz yangın” anlamına gelmektedir. Şehrin Havana’ya olan mesafesi 250 kilometredir. 160 bini aşkın nüfusa sahip Cienfuegos, 2005’te “Cienfuegos Kentsel Tarihi Merkezi” olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir. 19. yüzyıl başlarındaki İspanyol Aydınlanmasının önemli bir kentsel yansıması niteliği taşıyan şehir, Karayipler’deki Neoklasik tarz mimarinin kıymetli örneklerini içermektedir. Şehir merkezindeki yapılaşma yıllar geçtikçe gelişim göstermiştir. 1819 ve 1850 yılları arasında yalnızca altı adet binanın bulunduğu şehir merkezi, 1851 ve 1900 yılları arasında 327 bina ve 20. yüzyılda 1188 binaya ulaşmıştır. Bu yapılar mimari açıdan önemli bir insanlık mirası niteliğindedir.

Şehre ilk yerleşenler Taino yerlileridir. Şehrin kurulu olduğu alana gelen erken dönem İspanyol fatihleri bölgeye Cacicazgo de Jagua adını vermişlerdir. Cacicazgo, Taino dilinde “şeflik” anlamına gelmektedir. Şef Jagua’nın şefliği olan bölgenin adı “Jagua Şefliği” anlamına gelmektedir.
İspanyolların ardından şehre gelen bir diğer millet Fransızlardır. 22 Nisan 1819’da şehre gelen Fransız göçmenler, bölgeye İspanya’nın kralı VII. Ferdinand ve Şef Jagua şerefine Fernandina de Jagua adını vermişlerdir. 1829’da kasaba olan bölgenin adı Jose Cienfuegos için değiştirilmiş; 1880 yılında ise bir şehir haline gelmiştir. Eski şehirdeki Bouyón, D'Clouet, Hourruitiner, Gacel ve Griffo gibi sokak isimlerinin çoğu Fransız döneminin miraslarıdır.

Şehrin, Jamaika ve GüneyAmerika kentleri arasındaki konumu sebebiyle ticaret açısından önemi bulunan bir limanı mevcuttur. Kolonyal dönemde güçlü bir kasaba haline gelen Cienguegos, ticaret yapanlar açısından avantajlı bir konum teşkil etmiştir. Ticareti yapılan başlıca ürünler; tütün, şeker ve kahvedir.

Cienfuegos’ta doğan Küba’nın önemli isimlerinden bazıları ise; müzisyen Benny Moré, beysbol oyuncusu Critobl Torriente ve ressam Gina Péllon’dur.

Cienfuegos’a Nasıl Gidilir?

Trinidad’dan Cienfuegos’a araba ile ulaşmak mümkündür. Bir saatlik bir yolculuk sonucunda şehre varılmaktadır.

Şehre tren yoluyla ulaşmak için Havana’daki tren seferleri takip edilebilir.

Havana’dan Trinidad’a giden otobüsler ile de 4,5 saatlik bir yolculukla Cienfuegos’a ulaşılabilir. Trinidad’dan da otobüs seferleri bulunmakta ve yolculuk 1,5 saat sürmektedir. Otobüs biletleri erkenden tükendiği için biletlerin birkaç gün önceden temin edilmesi gerekmektedir.

Jaime Gonzalez Havalimanı’ndan ise haftada üç sefer bulunmaktadır. Bu seferler Miami’den düzenlenmektedir.

Cienfuegos’a Ne Zaman Gidilir?

Şehirde yağışlı ve kuru olmak üzere iki sezon yaşanmaktadır. Kasım ve nisan ayları arası yağışsız geçen dönemdir. Havanın sertleştiği dönem ise ağustos ve ekim ayları arasıdır. Bu dönemde kasırga gerçekleşebilmektedir. Yıl boyunca hava sıcak derecelerde seyretmektedir. Tropikal iklimin hâkim olduğu şehri, 2005 yılında saatte 285 kilometreye varan hızda Dennis Kasırgası vurmuştur.

Cienfuegos’ta gerçekleşen etkinlikler arasında bir müzik festivali ve karnaval bulunaktadır.

Uluslararası Benny Moré Müzik Festivali, “en büyük kahraman” olarak nitelenen şarkıcı Benny Moré’a ithafen düzenlenmektedir. Her yıl yağışsız geçen ay kasımda düzenlenen festival, Cienfuegos’un yakınındaki Santa Isabel de las Lajas kentinde de gerçekleşmektedir.
Genelde temmuz sonu veya ağustos başı dönemlerinde gerçekleşen Carnaval ise 5 gün süren büyük bir sokak partisidir.

Cienfuegos’ta Görülecek Yerler

Viktorya döneminde 1890’da inşa edilen Tomas Terry Tiyatrosu, ulusal anıt niteliğinde, kentin tarihi merkezinde bulunan bir yapıdır. Şehrin en seçkin eklektik yapılarından biri olan tiyatro, Terry Thomas’ın çocuklarının babalarının mirasıyla onun sözünü yerine getirmek üzere inşa ettirilmiş bir yapıdır. Oldukça güzel bir iç dekorasyona sahip olan yapı heykeller, duvar resimleri ve yazılarıyla süslüdür.

Nuestra Señora de los Ángeles de Jagua Kalesi, 10 Ekim 1978’de ulusal anıt olarak ilan edilmiş ve 24 Mart 1998’de müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Kale’nin inşaatında, Pasacaballo ocaklarından temin edilen 1,1 metreden daha geniş taşlar kullanılmıştır. Dikdörtgen biçimindeki ön kapısı tonozlu bir kemer ile örtülüdür. İki katını birbirine bağlayan spiral bir merdiven bulunmaktadır ve kubbe şeklinde başlığı bulunan silindirik kule yapının en yüksek noktasıdır. 18. yüzyılın sonunda inşa edilmiş kale, Rönesans tarzındaki tek İspanyol askeri kalesidir
Kordon boyu kafe ve restoranların bulunduğu Punta Gorda sahil şeridi ise şehrin gezilip vakit geçirilebilecek güzel bir bölgesidir.

Cienfuegos ile İlgili

Cienfuegos Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22oC
  • Şub 21oC
  • Mar 22oC
  • Nis 24oC
  • May 25oC
  • Haz 26oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 23oC
  • Ara 22oC

Kısa Kısa