Guilin Gezilecek Yerler

Guilin belki de gezip görebileceğiniz, dünya üzerindeki en otantik yerlerden biri. Bu saklı cennette nereye gitseniz doğanın mucizeleriyle karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. 83 kilometrelik, inanılmaz berraklıktaki meşhur Li Nehri’nin etkileri tüm bölgeye yayılmış vaziyette ve gidilecek yerler saymakla bitmez. Fakat şunu hatırlatmakta yarar var, Guilin’de gidebileceğiniz birçok yere giriş ücreti ya da katılım ücreti ödemek durumundasınız.

Li Nehri

landscape-1011803_960_720.jpg

Guilin’i Guilin yapan nehirdir Li Nehri. İnanılmaz derecede durağan ve berrak bir nehir yağışsız aylarda. Ayrıca bölge içerisinde görülmesi gereken birçok yer de bu nehir yatağı üzerinde. Kaynağı Mao’er dağında olan Li’nin; Guilin ve Yangshuo arasındaki 83 kilometrelik kısmı adeta bir şaheser. Fakat nehrin asıl uzunluğu 437 kilometre Li üzerinde gezinti yapmanıza olanak sağlayan üç yol var. Bunlardan en uygunu bambu kayıklarla yapacağınız 2-3 saatlik gezintiler ki bunların ücreti 80 TL civarında. Bunun dışında ortalama ve lüks olarak iki ayrı tekne gezisi var. Ortalama olanlar 160; lüks olanlarsa 210 TL gibi bir fiyat istiyor.

Impression Sanjie Liu

140523103051_3276.jpg

Impression Sanjie Liu, Li Nehri üzerinde yapılan bir şov. 2004’den beri düzenli olarak yapılan şovda 600’e yakın insan çalışıyor. Müziğin, dansın, ışıkların olduğu bu şov dünyanın en büyük ve en etkileyici doğal ortam tiyatrosu olarak tanıtılıyor. Gösteri o kadar inanılmaz ki birçok yerde gezilecek yerler listesinde yer alıyor. Aslında antik bir hikâyeyi anlatan Impression Sanjie Liu’ya bilet almak isterseniz 85, 150 ya da 310 TL’lik biletlerden alarak bir buçuk saatlik bu muhteşem şovu izleyebilirsiniz.

Reed Flute Mağarası

karst-1204746_960_720.jpg

1200 yıldan fazladır Guilin’in en fazla ilgi çeken mekânlarından biri olan Reed Flute Mağarası’nın yaklaşık olarak 180 milyon yaşında olduğu düşünülüyor. Doğal bir kireç taşı mağarası olan Reed Flute yaklaşık olarak 240 metre uzunluğunda. Mağara adını, girişinde yetişeni ve flüt yapımında kullanılan kamışlardan almaktadır. Mağara içerisindeki göl çeşitli yapay ve renkli ışıklarla ışıklandırılmış durumda ve bu görüntü mağaraya girenler tarafından asla unutulamıyor. Mağaraya giriş ücreti 40 TL civarında.

Elephant Trunk Hill

elephant-trunk-hill-1.jpg

İngilizce’sinden de anlaşılabileceği gibi Fil Gövdesi Tepesi ya da Fil Tepesi. Li Nehri üzerinde bulunan bu tepe gerçekten de devasa bir filin gövdesini andırıyor. Fil Tepesi bölgedeki en ilgi çekici alanlardan biri; özellikle fotoğraf çekmek için. Nehirden 55 metre kadar yükselen tepede Water Moon Mağarası (Shuiyue dong), Elephant's Eye Stone ve Pagoda for Puxian and Yunfeng Tapınağı gibi görülecek yerler de mevcut. Bir saatte gezilebilecek bu alanın giriş ücreti yaklaşık olarak 20 TL.

Longji Terraced Fields

longji-terraces.gif

Guilin merkezinden yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşacağınız bu pirinç tarlaları, gideceğiniz 100 kilometrelik yola kesinlikle değecek. Li’nin sularıyla beslenen, tepelere kurulu bu pirinç tarlaları 380 metreden 880 metre yüksekliğe kadar uzanıyor. 500 yıllık bir tarihi olan bu tarlalar Guilin’e gittiğiniz zaman görmeden dönmemeniz gereken yerlerin başında geliyor. Longji Çince’de ejderhanın sırtı gibi bir anlama geliyor. Bu ismi koymuşlar çünkü tarlanın detayları bir ejderhanın pullu sırtını anımsatıyor. Uzaktan bakıldığında ise dağlarda yatan devasa bir ejderha görüyorsunuz. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı sakın unutmayın. Ayrıca bölgeye otobüslerle gidebilirsiniz.