Google+

Arama formu

Guilin belki de gezip görebileceğiniz, dünya üzerindeki en otantik...
Devamı oku
Guilin, Çin’in birçok kimliğini taşısa da kendi mutfak kültürünü...
Devamı oku
Guilin’in gece hayatının çok dinamik geçtiğini söyleyemeyiz. Fakat az...
Devamı oku
Guilin sizlere sayısız sokaklarca ve onlarca bitpazarıyla çok geniş...
Devamı oku
Jin Feng Festivali (Jin Feng Festival) (27 Şubat) Dong Milli Havai...
Devamı oku
Yılbaşı (New Years Day) (1 Ocak) Bahar Festivali Arifesi (Spring...
Devamı oku
Guilin için öncelikle bilmeniz gereken şey mutlaka bölgeye giderken...
Devamı oku
Acil yardım: 120 Yangın: 119 Polis: 110
Devamı oku
  Guilin, Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nin kuzey batısında bulunan, il...
Devamı oku
Çin Halk Cumhuriyeti Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Yeşil...
Devamı oku
Guilin’in para birimi Yuan’dır. (CNY)
Devamı oku
Guilin’de kullanılan resmi dil Çince olsa da Çin içerisinde elliden...
Devamı oku
Guilin saati Türkiye saatine göre 5 saat ileridedir.
Devamı oku
Guanco Başkonsolosluğu Adres: Consulate General of the Republic of...
Devamı oku
Guilin’de kışlar kısa ve ılık; yazlar ise yağışlı, uzun, sıcak ve...
Devamı oku
Guilin’de uluslararası havalimanı bulunduğundan; Guilin’e Türkiye’den...
Devamı oku
Türk Lirası, Çin Yuan’ına göre epey yüksek bir değerde. Bu nedenle...
Devamı oku
Şehrin içerisinde gitmek istediğiniz birçok yere giden halk...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CNY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 8℃
Şub 9℃
Mar 14℃
Nis 19℃
May 22℃
Haz 27℃
Tem 29℃
Ağu 27℃
Eyl 26℃
Eki 21℃
Kas 16℃
Ara 11℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 4,747,963 (Kent Nüfusu: 975,638) / Dil: Çince / Para Birimi: Yuan (CNY) / İklim: Ilıman Dönencealtı İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Guilin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

south-guilin.jpg

Guilin için öncelikle bilmeniz gereken şey mutlaka bölgeye giderken fotoğraf makinenizi yanınıza almanız gerektiği. Çünkü Guilin anlatılacak bir şehirden çok görülmesi gereken bir şehir. Nereye baksanız, günün hangi saatinde baksanız mükemmel bir görüntü sizi derinden etkiliyor olacak. İşte tam o anda yanınızda fotoğraf makinesinin eksikliğini derinden yaşayabilirsiniz.

İlkbahar - yaz ayları yoğun sıcakla, nemle ve yağışla geçen Guilin; tam bir kış tatili mekânı. Efsanelere konu olmuş, heybetli Li Nehri’nin iki yakasına kurulmuş şehrin tarihi çok eskilere dayanıyor. Şehrin bilinen ilk konuklarının, İsa’dan önce 300’lü yıllarda Li Nehri’nin kenarına kuruldukları iddia ediliyor. Yani yaklaşık olarak 2.300 yıllık bir kültür Guilin’de sizleri bekliyor. Mağaraları, pirinç tepeleri, nehirleri, doğal mirasıyla Guilin; gerçek hayattayken düşler âleminde olup olmadığınızı tereddüt ettirecek yegane şehirlerden.

Tanıtım videosu:  https://www.youtube.com/watch?v=ryJrPfiDXIs

Guilin Gezilecek Yerler

Guilin belki de gezip görebileceğiniz, dünya üzerindeki en otantik yerlerden biri. Bu saklı cennette nereye gitseniz doğanın mucizeleriyle karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. 83 kilometrelik, inanılmaz berraklıktaki meşhur Li Nehri’nin etkileri tüm bölgeye yayılmış vaziyette ve gidilecek yerler saymakla bitmez. Fakat şunu hatırlatmakta yarar var, Guilin’de gidebileceğiniz birçok yere giriş ücreti ya da katılım ücreti ödemek durumundasınız.

Li Nehri

Li Nehri

Guilin’i Guilin yapan nehirdir Li Nehri. İnanılmaz derecede durağan ve berrak bir nehir yağışsız aylarda. Ayrıca bölge içerisinde görülmesi gereken birçok yer de bu nehir yatağı üzerinde. Kaynağı Mao’er dağında olan Li’nin; Guilin ve Yangshuo arasındaki 83 kilometrelik kısmı adeta bir şaheser. Fakat nehrin asıl uzunluğu 437 kilometre Li üzerinde gezinti yapmanıza olanak sağlayan üç yol var. Bunlardan en uygunu bambu kayıklarla yapacağınız 2-3 saatlik gezintiler ki bunların ücreti 80 TL civarında. Bunun dışında ortalama ve lüks olarak iki ayrı tekne gezisi var. Ortalama olanlar 160; lüks olanlarsa 210 TL gibi bir fiyat istiyor.

Guilin şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz QingHuYuan Boutique Homestay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Linjiang Youxian Bieyuan, Aroma Tea House - Bonjour Hotel, Guilin Rain Cloud Live Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sky Garden Inn, Venus Royal Hotel Guilin Airport, Lakeside Hostel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Guilin Cyan Box Hostel, Ming Palace House, Travel light Guilin tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Guilin aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Impression Sanjie Liu

Impression Sanjie Liu

Impression Sanjie Liu, Li Nehri üzerinde yapılan bir şov. 2004’den beri düzenli olarak yapılan şovda 600’e yakın insan çalışıyor. Müziğin, dansın, ışıkların olduğu bu şov dünyanın en büyük ve en etkileyici doğal ortam tiyatrosu olarak tanıtılıyor. Gösteri o kadar inanılmaz ki birçok yerde gezilecek yerler listesinde yer alıyor. Aslında antik bir hikâyeyi anlatan Impression Sanjie Liu’ya bilet almak isterseniz 85, 150 ya da 310 TL’lik biletlerden alarak bir buçuk saatlik bu muhteşem şovu izleyebilirsiniz.

Reed Flute Mağarası

Reed Flute Mağarası

1200 yıldan fazladır Guilin’in en fazla ilgi çeken mekânlarından biri olan Reed Flute Mağarası’nın yaklaşık olarak 180 milyon yaşında olduğu düşünülüyor. Doğal bir kireç taşı mağarası olan Reed Flute yaklaşık olarak 240 metre uzunluğunda. Mağara adını, girişinde yetişeni ve flüt yapımında kullanılan kamışlardan almaktadır. Mağara içerisindeki göl çeşitli yapay ve renkli ışıklarla ışıklandırılmış durumda ve bu görüntü mağaraya girenler tarafından asla unutulamıyor. Mağaraya giriş ücreti 40 TL civarında.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Guilin Nerededir?

 

Guilin, Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nin kuzey batısında bulunan, il düzeyinde şehirdir. Kuzeyinde Hunan eyaletiyle sınır komşusu olan Guilin, Liu Nehri’nin batı kıyısında yer almaktadır.

Guilin’e Ne Zaman Gidilir?

guilin-983698_960_720.jpg

Guilin’de kışlar kısa ve ılık; yazlar ise yağışlı, uzun, sıcak ve rutubetli geçer. En yoğun yağışı ilkbahar yaz arasında alır ve toprak kayması vb. sorunlar yaşanabileceğinden gitmek için pek de uygun biz zaman sayılmaz. Ekim ve kasım ayları, 20 derece civarında seyreden sıcaklığı, düşük yağış oranı sayesinde Guilin’e gitmek için en uygun zaman denilebilir. Nisan, mayıs, haziran, temmuz ayları ise nem, yağış, sıcaklık gibi faktörlerden ötürü pek tavsiye edilmiyor.

Guilin’e Nasıl Gidilir?

china-1180398_960_720.jpg

Guilin’de uluslararası havalimanı bulunduğundan; Guilin’e Türkiye’den aktarmalı da olsa ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Çin içerisinde birçok yerden tren veya otobüs kullanarak da Guilin’e varmak mümkün.

Guilin şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Guilin’de Nerede Kalmalı?

ancient-tower-625972_960_720.jpg

Türk Lirası, Çin Yuan’ına göre epey yüksek bir değerde. Bu nedenle konaklama ücretleri tahmin ettiğinizden biraz düşük. Eğer bir gezginseniz ve yatakhane, hostel gibi yerlerde kalmak sizi rahatsız etmeyecekse, günlüğü 15 TL gibi inanılmaz rakamlarla konaklayabilirsiniz.

Çıtayı biraz yukarı çekmek isterseniz üç yıldızlı ve dengi otellerde günlüğü 80 TL gibi fiyatlara konaklayabilirsiniz. Bu fiyat otel kalitesi ve yıldızı arttıkça yükseliyor. Dört yıldızlı oteller 90-140 TL arasında değişirken; 250 lira civarında, beş yıldızlı, müthiş manzaralı oteller de ekonominizi sarsmadığı takdirde tercih edilebilir.

Guilin İçi Ulaşım

china-1216942_960_720.jpg

Şehrin içerisinde gitmek istediğiniz birçok yere giden halk otobüsleri mevcut. On yedi farklı rota için on yedi farklı otobüs var; çoğunluğu Guilin tren istasyonundan kalkıyor. Ücret ise 1 TL. Ayrıca şehrin birçok önemli noktasını gezen, çift katlı turist otobüsleri de şehir turu için tercih edilebilir. Guilin çok büyük bir şehir değil, bu nedenle bisiklet kiralayarak ya da taksi kullanarak da şehir içi ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Guilin’in kuzeyinde ve güneyinde iki farklı tren istasyonu var, çevre illere gitmek isterseniz bu trenleri kullanabilirsiniz.

Guilin Mutfağı

IMG_64593.jpg

Guilin, Çin’in birçok kimliğini taşısa da kendi mutfak kültürünü yaratabilmiş bir şehirdir. Müthiş Li Nehri’nin yanında; Longji pirinç tarlalarına bu kadar yakın olmak balığı ve pilavı yörenin mutfağına dâhil eden sebepler. Kendi deyimleriyle Hunanese ve Kanton yemek kültürlerinin bir kombinasyonu var burada. Ekşi ve baharatlı yemekler listenin başında yer alıyor. Birçok yemek Stir-frying denen hızlı hızlı karıştırarak çabuk sote etme yöntemiyle yapılıyor. Çin içerisinde çeşitli noktalarda bulamayacağınız hayvan ve bitki türleri sayesinde Guilin mutfağı iyice farklılaşıyor. Kavrulmuş süt kuzusu domuzu, su kestanesi keki, Guilin pirinçli noodle’ını yemeden dönmemeniz tavsiye edilir.

Popüler restoranlar

maixiangfang.jpg

Mcfound: Çin ve Asya mutfağının ağırlıkta olduğu bu restoranın menüsünde birçok batılılaştırılmış ürün de mevcut. Hem yerel lezzetleri merak ediyor hem de yeni şeyler denemenize pek imkân vermeyen hassas bir mideye sahipseniz; belki de bu restoran aradığınız yerdir. Yemekler lezzetli ve ucuz. Atmosfer çok hoş ve temiz. Mcfound’un birden fazla şubesi var, hangisine gideceğinize karar veremediyseniz Qixing yolu üzerindekini denemeniz doğru bir seçim olacaktır.

Kali Mirch (black pepper) Indian Cuisine: Buz gibi bir bira eşliğinde bol baharatlı yemeklerle Hint ve Asya mutfağına hızlı bir giriş yapmak ya da vejetaryen yemekler yemek istiyorsanız; Guilin tren istasyonuna 15 dakika yürüme mesafesindeki bu restoran ortalama fiyatlarıyla tam size göre.

Scoozi Bar: Kocaman bir pizza ya da lezzetli atıştırmalıklarla beraber nehir kenarında içkinizi yudumlamak? Doğru yerdesiniz, içeri buyurun. Yardımsever, cana yakın personel ve uygun fiyatlar da cabası.

NengRen Shan SuShi Restaurant: NengRen tapınağının hemen yanında olan bu restoranda Çin ve Asya mutfağından 50’ye yakın çeşide sahip açık büfesinde, ortalama bir fiyata, lezzetli bir yemek yemeniz mümkün. Bu restoranın akşam yemeği için açık büfesi genelde 6’da başlayıp 8’de bitiyor. Yine de hayal kırıklığına uğramamak adına gitmeye karar vermeden önce arayıp saatleri doğrulamakta yarar var.

Rice Noodles Pub: Ev yapımı bira ve keyfinize eşlik edecek çok lezzetli, ilginç ve iyi sunulmuş yerel yemekler. Güzel, sakin bir ortam; cana yakın personel, merkezi bir konum, hoş bir manzara. Afiyet olsun.

Diğer restoranlar: Chunji Roasted Goose Restaurant, Chunji Shao'e, Li Cafe, Warm Cafe

Guilin’de Gece Hayatı

guilin-nightlife-281849.jpg

Guilin’in gece hayatının çok dinamik geçtiğini söyleyemeyiz. Fakat az da olsa kulüp türevi yerler mevcut. Guilin daha çok müthiş manzaralı barlara ev sahipliği yapıyor. Mesela ‘100 Degree Bar’ size nehir kenarında fevkalade bir manzara ve çeşitli içkiler sunuyor; maalesef bir dans pisti yok. Eğer biraz canlı müzik isterseniz Side Street Bar’a uğrayabilirsiniz. Eğer daha yüksek bir gece geçirmek isterseniz Zhengyang Pedestrian caddesinde biraz yürümeniz yeterli. İlla bir öneri isterseniz Music Life Club, Guilin’in en dinamik kulübü; funk ve jazz ezgileriyle sabaha kadar dans edebilirsiniz.

Guilin Festivaller

Jin Feng Festivali (Jin Feng Festival) (27 Şubat)

Dong Milli Havai Fişek Festivali (Dong Nationality Fireworks Festival) (9 Nisan)

Zhuang Milli Şarkı Festivali (Zhuang Nationality Song Festival) (9 Nisan)

Yao Milli Longsheng Kırmızı Giysiler Festivali (Yao Nationality Longsheng Red Clothes Festival) (21 Nisan)

Longji Çiftçilik Festivali (Longji Terraced Fields Plowing Festival) (1 Mayıs)

Zhuang Milli Sığır Festivali (Zhuang Nationality Cattle Festival) (14 Mayıs)

Ziyuan Geleneksel Etnik Nehir Feneri ve Şarkı Festivali (Ziyuan Traditional Ethnic River Lantern Song Festival) (15-16Ağustos)

Yangshuo Tırmanma Festivali (Yangshuo Climbing Festival) (Eylül, Ekim ya da Kasım ayında yapılır, aktiviteler, yarışmalar ve tarihler için festival organizatörleriyle iletişime geçmek gerekmektedir)

Guilin’de Alışveriş

west_street_brush.JPG

Guilin sizlere sayısız sokaklarca ve onlarca bitpazarıyla çok geniş bir alışveriş imkânı sunuyor. Gündüzlerinizin çoğunu bu pazarlarda geçirseniz bile bitiremeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Bu pazarlar size çaydan kıyafete kadar her türlü alışveriş ürününü sunuyor.

guilinyeshi.jpg

Zhong Shan Caddesi ve Zheng Yang yürüyüş yolu şehrin içindeki başlıca alışveriş noktalarından. Eğer güney Guilin’e giderseniz burada da Wa Yao Wholesale alışveriş bölgesi sizi bekliyor olacak. Ayrıca Yangshuo County’de bulunan West Street’e gidebilirseniz dünyanın hiçbir yerinde bulunamayan, emsalsiz şeyleri burada bulabilirsiniz.

Guilin Saat Farkı

Guilin saati Türkiye saatine göre 5 saat ileridedir.

Guilin Para Birimi

Guilin’in para birimi Yuan’dır. (CNY)

Guilin Resmi Dili

Guilin’de kullanılan resmi dil Çince olsa da Çin içerisinde elliden fazla tanınan ve konuşulan dil vardır. Bazı bölgelerde İngilizce, Portekizce, Kantonca gibi diller de resmi dil olarak geçer.

Guilin Temsilciliği

Guanco Başkonsolosluğu

Adres: Consulate General of the Republic of Turkey, Unit 23A-Development Center, No.3
Linjiang Dadao, Pearl River New City, Tianhe District, Guangzhou, P.R. of China

Telefon: +86-20-3785-3093

Faks: +86-20-3785-3496

consulate.guangzhou@mfa.gov.tr

Guilin Resmi Tatiller

Yılbaşı (New Years Day) (1 Ocak)

Bahar Festivali Arifesi (Spring Festival Eve) (27 Ocak)

Çin Yeni Yılı (Chinese New Year) (28 Ocak)

Bahar Festivali Altın Hafta Tatili (Spring Festival Golden Week holiday) (29 Ocak)

Bahar Festivali Altın Hafta Tatili (Spring Festival Golden Week holiday) (1 Şubat)

Bahar Festivali Altın Hafta Tatili (Spring Festival Golden Week holiday) (2 Şubat)

Qing Ming (Mezar temizleme) Festivali (Qing Ming Jie) (5 Nisan)

İşçi Bayramı (Labor Day) (1 Mayıs)

Ejderha Kayığı Festivali (Dragon Boat Festival) (30 Mayıs)

Ulus Günü (National Day) (1 Ekim)

Ulus Günü Altın Hafta Tatili (National Day Golden Week holiday) (2 Ekim)

Ulus Günü Altın Hafta Tatili (National Day Golden Week holiday) (3 Ekim)

Güz Ortası Festivali (Mid-Autumn Festival) (4 Ekim)

Guilin İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 120

Yangın: 119

Polis: 110

Guilin Vize İşlemleri

Çin Halk Cumhuriyeti Türk vatandaşlarından vize talep etmektedir. Yeşil ve kırmızı pasaporta vize gerekmemektedir. İlk defa Çin vizesine başvuruyorsanız genellikle tek ya da çift girişli vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Tek ve Çift girişli vizelerin geçerlilik süresi 3 aydır, yani bu 3 ay içinde Çin’e giriş yaptıktan sonra 30 gün Çin’de kalabilirsiniz. Bu süre dolduğunda Çin'den çıkmak gerekmektedir.

Çin Vizesi

  • İstanbul Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu tüm vize başvurularında yeni çıkan bordo renkli pasaportları kabul edeceğini, eski tip lacivert pasaportları işleme almayacağını beyan etmiştir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.