Şanghay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en önemli liman kenti olan Şanghay, eyalet sistemine sahip olup on dokuz bölgeden oluşmaktadır. ‘Shen’ ismi ile de tanınan Şanghay, çok kültürlü bir şehir olarak hem Çin’in modern yüzünü hem de geleneksel yüzünü yansıtmaktadır.

Altı bin yıl önce yerleşim yeri haline gelmiş köklü bir tarihe sahip olan Şanghay, başlangıçta küçük bir balıkçı köyü idi. 1930’larda liman şehri haline gelmiş olup şu an Puxi Bölgesi’nde bulunan The Bund’da ilk bankalar açılmaya başlamıştır.

Çin Halk Cumhuriye’nin en geniş endüstriyel teknolojisine sahip Şanghay, Çin’in en büyük ticari ve finansal merkezi unvanına sahiptir. “Denizin üzerindeki şehir” olarak da bilinen Şanghay, Çin’in doğusunda ve Yangtze Nehri’nin deltası üzerinde kurulmuştur. 24 milyonluk nüfusa sahip olan Şanhgay, Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük Dünya’nın ise 8. büyük şehridir.

Şanghay; depolama ve kömür, su, petrol üretimi ile de Çin’in diğer şehirlerine de katkı sağlıyor. Doğu Çin Denizi ile bağlantılı olan bu şehirde balık ticareti ekonomide önemli bir paya sahiptir. Sularında 108’den fazla çeşit balık yaşamaktadır.

90’lı yılların sonunda başlayan ticari faaliyetler ve Şanghay merkezli borsa ile ivme kazanan Şanghay da 2010’da Dünya Fuarı da açılmıştır. Şehirde, nakliyeden denizciliğe birçok alanda ticari faaliyetler yürütülmektedir. Son yıllarda 300’den fazla dünyanın en iyi 500 şirketler Şanghay’da ofislerini açtılar.

Şehrin amblemi beyaz manolya çiçeği, Çin yelkenlisi ve pervaneden oluşuyor. Pervane kentin sürekli ilerlemesini, Çin gemisi ise çok eski yıllardan beri liman kenti olan Şanghay’ın tarihini temsil ediyor. Dünyanın dört bir yanından birçok kültürle kaynaşan bu şehir, 44 etnik gruba sahiptir. Geleneksel Çin kültürünü asla kaybetmeyen Şanghay eski haneden kültürü ve batı kültürünü içine alarak yaratıcılığını ve çeşitliliğini artırmıştır.

Şanghay, Huangpu Nehri tarafından batısında Puxi, doğusunda ise Pudong olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Doğu tarafındaki şehrin modern parçası olan Pudong; bankalar, gökdelenler, ticari alanlarla kaplı bir yerdir. Tarım arazilerinin, pirinç tarlalarının yerini gökdelenler alan yeni Pudong, 19 yıllık hayatında büyük bir değişim ve gelişim yaşamıştır. Jimmao Kulesi, Şanghay Global Finans Merkezi, Oriental Pearl TV Kulesi birçok gökdelen Şanghay’ın gökyüzünü süslemektedir.

Son on yılda Pudong’da 1000 kilometreden fazla ulaşım ağı inşa edildi. Pudong ve Puxi’yi birbirine bağlayan köprülerin de yapılması ile şehir içindeki bağlantı kolaylaşmıştır. Çin’in en büyük uluslararası havaalanlarından biri olan Pudong Havaalanı, Asya’nın da en büyük havaalanı sıfatına da sahiptir.

Puxi ise kentin eski, tarihi dokusunu koruduğu şehrin batı yakasıdır. Puxi; müzeleriyle, eski ve dar sokaklarında gizlenmiş tarihi, ağaçlarla kaplı sokakları, 1930’lardaki mimari hali, kafeler ve barlarıyla kokusunun içine çekilmesi gereken bir yerdir .

Şanghay bünyesinde Fudan Üniversitesi, Jiao Tong Üniversitesi ve Tongji Üniversitesileri’ni barındırmaktadır. Üniversitelerin yabancı öğrenci sayısı oldukça çok olup eğitimleri de bir o kadar kalitelidir.
 

 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı