Şanghay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en önemli liman kenti olan Şanghay, eyalet sistemine sahip olup on dokuz bölgeden oluşmaktadır. ‘Shen’ ismi ile de tanınan Şanghay, çok kültürlü bir şehir olarak hem Çin’in modern yüzünü hem de geleneksel yüzünü yansıtmaktadır.

Altı bin yıl önce yerleşim yeri haline gelmiş köklü bir tarihe sahip olan Şanghay, başlangıçta küçük bir balıkçı köyü idi. 1930’larda liman şehri haline gelmiş olup şu an Puxi Bölgesi’nde bulunan The Bund’da ilk bankalar açılmaya başlamıştır.
 

 

Devamını Oku

Şanghay ile İlgili

Şanghay Nerededir?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük kenti olan Şanghay, dünyanın da sekizinci büyük şehridir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin doğu kıyısında, Yangtze Nehri’nin deltasında kurulmuştur.

Şanghay’a  Nasıl Gidilir?

Şanghay’daki havalanı, Pudong Uluslararası Havaalanı’dır. Şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Türkiye’den Şanghay’a uçuş süresi yaklaşık 10 saat sürmektedir.

Şehrin diğer bir havaalanı da Hongqiao Havaalanı’dır. Bu havaalanında genelde iç hat uçuşlarına hizmet veriliyor.

Uçakla gidiş:İstanbul’dan Şanghay’a hem aktarmasız hem de aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Aktarmalar havayolu şirketlerine göre değişmekte olup genelde Asya (Pekin) üzerinden yapılmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde şehirler arası yolculuk yapmak için de havayolu ulaşımı kullanılabilir. Özellikle Şanghay’a gün içinde birçok uçuş yapılmaktadır. Demiryolu ulaşım ağı da çok geniş olan ülkede fiyatlar trenin hızına ve uzaklığa göre değişmektedir.

Şanghay’a Ne Zaman Gidilir?

Şanghay’da nemli subtropikal iklimi hakimdir. Yaz aylarında hava çok fazla nemli olup sıcaklık ortalama 30 derecedir. Kış ayları soğuk geçen şehirde bu dönem sıcaklık ortalama 8 derece, geceleri ise 0 dereceye kadar düşmektedir.

Yılın en çok yağış alan dönemi yaz aylarıdır. Yaz aylarında hava biraz kapalı olup fırtınalara da rastlanmaktadır. En yoğun seyahat mevsimi yaz olan şehirde, bu dönem otel fiyatları da çok yüksektir. Ancak rahat ve güzel bir seyahat için yaz aylarının tercih edilmemesi daha iyi olacaktır.

Şanghay seyahati için en iyi dönem Ekim – Kasım aylarıdır. Yazın bunaltıcı sıcak ve kalabalığından uzak olan bu dönemde akşamları için hafif bir ceket ve kazak yeterli olacaktır. Bununlar birlikte Ekim’in ilk haftası resmi tatil olup birçok Çinli turisti çekmekte olan Şanghay’ı bu dönemde ziyaret etmemek öneriler arasındadır.

Şanghay’da Nerede Kalınır?

Şanghay hem turistik amaçlı hem de eğlence ve tur amaçlı gidilmesi ve görülmesi gereken Çin’in en önemli yerlerinden biridir. Çin’in en kalabalık ve dünyanın da en hareketli şehirlerinden biri olması sebebiyle Şanghay’da aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Şehrin uğrak noktalarından biri olan Haungpu bölgesi, Halk Meydanı olarak da bilinmesi sebebiyle birçok ziyaretçi alır. Tarihi yapısı, müzeleri, galerileri ve eşsiz manzaraya sahip olması, bu bölgenin özellikleri arasında yer alır. Bununla birlikte Pudong bölgesi, daha çok iş seyehati yapanların uğrak yeri olması özelliğini taşır. Şehrin gelişimine ve modern yüzüne tanıklık edeceğiniz bir bölgedir. Kalacak yer konusunda birbirinden güzel otelleri, pansiyonları ve hostelleri size sunan Şanghay, mimari yapıya ve iç tasarıma gösterdiği özen sayesinde farklı alternatiflerle karşınıza çıkmaktadır. Ayrıca Şanghay’da Çin mobilyalarının yaygın kullanımının popüler olması bir çok otelde de kendini göstermektedir.


 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Şanghay otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Şanghay Otelleri

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en önemli kentlerinden biri olan Şanghay, modern ve geleneksel dokunun harmanlanmış halidir. Tarihi 6000 yıl önceye dayanan bu şehir her yıl pek çok ziyaretçi ağırlamaktadır. Kalabalık ve büyük bir şehirde kültür turizmi yapıyorsanız rahat bir konaklama tesisi seçmek oldukça önemlidir.


 

Şanghay ‘da her bütçeye ve zevke hitap eden 5.000’den fazla otel bulunmaktadır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Şanghay otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Şanghay’da Gezilecek Yerler

Tarihi dokusu ile dikkat geçen, kuruluşu çok eski yıllara dayanan Şanghay’da gezilecek çok çeşitli ve farklı tarzlarda yerler bulunmaktadır. Şanghay, hem el değmemiş tarihi yüzü hem de ileri seviye modern yapısıyla bir uyum içindedir. Şanghay’daki gelişmiş ulaşım ağı le her yer yere rahata ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Şanghay İçi Ulaşım

Şanghay dört dörtlük bir ulaşım ağına sahiptir. Şehirde en popüler ve kullanışlı ulaşım seçeneği metrodur. Ancak bunun yanında otobüs ve taksiler de kullanılmaktadır.

Şanghay’da birkaç günden fazla kalacaksanız Shanghai Jiaotong Card olarak isimlendirilen metro kartını edinmeniz zorunludur. Kart, herhangi bir metro istasyonundan ya da Alldays ve KeDİ Marts gibi marketlerden alınabilir.

Karta para yüklenip metro, otobüs hatta taksiler de dahi kullanılabilir. Şanghay ulaşımı hem hızlı ve modern hem de fiyatları uygun. Metrolarda İngilizce duyurular ve işaretler de olması turistlere de kolaylık sağlıyor. Gün içinde yoğun saatte ise çok fazla kalabalık olması dezavantajları arasında gösterilebilir.

Otobüsler, metrolardan daha ucuz ve metro seferleri bittikten sonra da hizmete devam ediyor. Ancak otobüs şoförleri İngilizce bilmediği için ve İngilizce uyarılar da bulunmadığı için gideceğiniz yeri Çince telaffuz etmek zorundasınız.

Taksi için de yine gideceğiniz yeri Çince telaffuz etmek ya da yazılı olarak göstermeniz gerekecektir. Ayrıca taksi kullanımı için trafiğin yoğun olmadığı saatlerin tercih edilmesi çok daha uygun olacaktır.

Şanghay Mutfağı

Şanghay muftağı; tatlı su yemekleri, deniz ürünleri, sebze yemekleri ile ünlüdür. Şanghay mutfağı daha çok hafif olup baharatlarla lezzetlendirilmiştir. Çin’de üst sıralarda bulunan Şanghay mutfağı, dünyaca ünlü şefleri de bünyesinde barındırmaktadır.

Yerel mutfağından olan Xiao Long Bao ve tüylü yengeç dünya çapında tanınmış ve beğenilen lezzetler arasında yerini almıştır. Şanghay yemeklerinde şeker, soya sosu ile birlikte kullanır.

Wujiang Caddesi sokak lezzetleriyle ünlenmiştir. Her şeyin çok ucuz olduğu bu caddede, menüler İngilizce olmadığı için sorun yaşanabilir.

Yuyuan Pazarı’nda popüler yerel atıştırmalıklar, geleneksel Çin yemekleri, çay evlerini bulabilirsiniz.

Deniz ürünlerinin başında Steamed Crab (Da Zha Xie -大闸蟹) geliyor. Buğuda pişirilerek yapılan bu yemek, nehirlerden avlanmış özel tip yengençlerden yapılır ve genellikle kış aylarında servis edilir.

Peynirli Tereyağlı Istakoz (黄油 焗 龙虾) yeni moda Kanton yemeklerindendir. Kremalı olan bu yemek, Japonya ve Güneydoğu Asya’da oldukça ünlüdür.

Füme Balık Dilimleri, baharatlı lezzetler sevenler için uygun bir tercih olacaktır.

Kızarmış Ördek (烤鸭), yeşil soğan, özel hamur ve kreple sunulan dünyaca ünlü bu yemek sadece Pekin’de değil Şanghay’da da oldukça meşhurdur.

Şanghay mutfağında et yemeği denilince akla gelen domuz etidir. Domuz eti olmayan et yemekleri çok nadiren bulunmaktadır.

Ünlü Çin usulü tavuk ise tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Shēng jiān mántóu (生煎 馒头), kızartılmış çiğ çörekler, özellikle kahvaltıda sirke ile birlikte yenmektedir. İçecek kısmında en ünlüsü pirinç şarabıdır. Pirinç şarabı, her restoranda bulunabilir .

Kafe ve barların sayısı artmakla birlikte fiyatlar değişkenlik göstermektedir. ‘İnci süt çayı’ ve ‘bubble tea’ gibi Hong Kong tarzı çay evleri yaygındır.

Bahşiş

Şanghay restoranlarında bahşiş bırakmaya gerek yoktur.

Şanghay’da Alışveriş

Şanghay’da turistler, şehrin tarihi güzelliklerini görmek ve iyi vakit geçirmenin dışında aynı zamanda Şanghay’ın sayısız mağazalarında alışveriş yapmak için de geliyorlar. Şanghay, mağazalarla dolu ünlü caddeler ve büyük alışveriş merkezleri ile alışverişte dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Nanjing Caddesi; dünyaca ünlü, mağazalarla ve uluslararası ünlü markalarla kaplanmış ve görülmeden dönülmemesi gereken bir yerdir. Huaihai Caddesi ise butikler, hediyelik eşya dükkanları ile dolup taşıyor.

Hongkou bölgesindeki Sichuan Caddesi yerli ve kaliteli mağazalarıyla popülerliğini korumaktadır. Fakat bu cadde sizin için yeterli olmazsa Xujiahui bölgesini de deneyebilirsiniz. Bu bölge ticari bir bölge olmakla içinde birçok mağazayı da barındırıyor. Caddenin çok yakınında elektronik eşyalar için en iyi mağaza olarak kabul edilen Metro Alışveriş Merkezi bulunmaktadır. Yu Bahçeleri Pazarı, lezzetli çaylar, ünlü Çin porselenleri ve hediyelik eşyalar için hem uygun hem de birçok seçeneğin bulunduğu bir pazar alanıdır. Şanghay Tren İstasyonu yakınlarında bulunan Kerry Ever Bright City’den istediğiniz her şeyi çok uygun fiyata bulabilirsiniz.

Şanghay Kitap Çarşısı, hem yerli hem de uluslararası birçok kitabın bulunduğu, kitapseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan bir alandır. El yazmaları, hediyelik kartlar, çok eski kitapçıların bulunduğu kitap çarşısı da görülmeye değer yerler arasındadır.

Şanghay’ın her köşesinde meyve ve sebze marketleri bulabilirsiniz. Çok taze olan bu ürünler aynı zamanda da yerlidir.

Şanghay’da Gece Hayatı

Şanghay doğunun Paris’i olarak alınıyor. Şık restoranlar, kaliteli yemekler ve lüks eğlence mekanları ile dopdolu bir gece hayatına sahiptir. Yabancı ve Çin sinemalarının gösterildiği sinemalar, opera, dans gösterileri, tiyatro, akrobasi sahneleri ile çok renkli bir eğlence dünyasına sahiptir. Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki en renkli gece hayatına sahip şehir olarak bilinmektedir.Şehirdeki bar ve gece kulüpleri sayısı her geçen gün artmakta olup gece hayatı daha çekici hale gelmektedir.Özellikle rock ve caz müziğin popüler olduğu şehirde yabancı ve yerli çok fazla dj sahne almaktadır.

Şanghay’da gece şovları dünyaca ünlüdür. En özel ve popüler olanlarında biri Shangcheng Akrobasi Şov’u ve Era İntersection of Time’dır.Shangcheng Akrobasi Şov’u, televizyondaki akrobasi şovlarından çok daha farklıdır. Gösteri dokuz farklı ve 10 dakikalık performanslardan oluşmaktadır. Şov toplamda bir ile bir buçuk saat kadar sürmektedir. Şov, Shangcheng Tiyatrosu’nun 4. katında gerçekleşir ve biletler oradan alınmaktadır. Bilet fiyatları ise 200 ile 280 Yuan arasında değişmektedir.

Devamını Oku

Şanghay’da Festivaller

Güz Ortası Festivali (Eylül 15-17): Bu festival dört ayrı kısımdan oluşuyor:

Offering to the Moon (Ay’a Adak) kısmında Yin-Yang inanışı gereği dolunayda, önce kadınlar sonra erkekler ibadet ederler. Ay yükseldiğinde ise açık havada ay keki, kavun, meyve, soya fasulyesi, lotus kökü gibi yiyecekler yenir.

Şanghay Ay Adak Taşları kısmında tütsü bardakları yanan adak taşlarının üzerine konur. Ay sunakları çeşitli malzemelerden yapılmış ve piramit şeklindedirler.

Aile Birleşme Yemeği’nde ise ay kutlaması bittikten sonra aile üyeleri yeniden birleşme şarabı içip yemek yerler.

Ayışığı Altında Yürüyüş, geleneksel olarak ailesinin de evinde kalan kadın, ay yürüyüşü için eşinin ailesine geri döner.

Oriental Pearl TV Kulesi; oteli, mağazaları, restoran ve kafeleriyle tercihler arasında yer almaktadır. 267 metredeki restoranı ile misafirlerine mükemmel bir manzara sunuyor.

Jin Mao Tower ise 420 metre yüksekliğinde ve Şanghay’ın üçüncü en büyük kulesidir.

The Bund, her dönem olduğu gibi Güz Ortası Festivali için de restoranları, otelleri ve doğal güzelliğiyle en çok turisti çeken bölgedir. South Binjiang Road, festival boyunca kesinlikle vakit geçirilmesi gereken The Bund’un ünlü caddesidir.

Sheshan Holidat Resort, en popüler yerlerden biri olarak Aile Birleşme Yemeği için tercih edilebilecek popüler yerler arasındadır. Bölgede Sheshan Ulusal Ormanı, Doğu Sheshan Parkı, X iaokunshan Park’ı gibi birçok doğal güzellikleri içinde barındıran parkları bulunmaktadır.

Çin Yeni Yılı (Şubat 8)

En önemli geleneksel kutlama Çin Yeni Yılı kutlamasıdır. İlk gün havai fişek gösterileri ile misafirlerine doyumsuz bir görsel şölen sunuyor. Longhua ve Jing’an tapınakları ise geleneksel fener geçit törenini izlemek için en iyi yerlerdendir.

Ulusal Gün – Altın Hafta (2-7 Ekim)

Havai fişek gösterileri, canlı müzik ve festivale özel yiyecekleriyle turistlerin yoğun ilgi gösterdiği festivallerden biridir. Kalabalığın çok fazla olduğu bu hafta, turistik geziler için pek de uygun değil.

Longhua Tapınağı Fuarı (Nisan)

400 yıllık ritüelleri anmak için toplanılır, han kostümleri giyilerek dans edilir. Çin ritüellerini, eski giyim kuşam şekillerini merak edenler için görülesi bir festivaldir.

Şanghay Resmi Tatilleri

Yılın İlk Günü (Ocak 1)

Bahar Festivali Arifesi (Şubat 7)

Çin Yeni Yılı ( Şubat 8)

Bahar Festivali (Şubat 9-13)

Lantern (Fener) Festivali (Şubat 22)

Zhonghe Festivali (Mart 10)

Qing Ming Bayramı (Nisan 2-3)

İşçi Bayramı (Nisan 31- Mayıs 1-2)

Dragon Boat Festivali (Haziran 9-11)

Güz Ortası Festivali (Eylül 15-17)

Ulusal Gün- Altın Hafta ( Ekim 2-7)

Şanghay İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 120

Yangın: 119

Polis: 110

Guanxi: 9588 2929 (Bu numaraya bir restoran ismi kısa mesaj olarak yollandığında adresi ve telefon numarası gönderiliyor.)

Şanghay Türkiye Temsilciliği

T.C. ÇİN- ŞANGHAY BAŞKONSOLOSLUĞU

+86 21 647 46 838 / +86 21 647 46 839 / +86 21 647 47

e-Posta:[email protected]

web sitesi:http://sanghay.bk.mfa.gov.tr

Adres: SOHO Zhongshan Plaza 1055 West Zhongshan Road,

8F, Units: 806-808,

Changning District, 200051 Shanghai, P.R. of China

Şanghay Para Birimi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en önemli kenti olan Şanghay’da para pirimi olarak Yuan kullanılır. 1 Yuan yaklaşık 0,5 Türk Lirasıdır.

Şanghay Resmi Dili

Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Şanghay’ın resmi dili Şanghayca'dır. Şehirde İngilizce konuşabilen insanların sayısı oldukça azdır.

Şanghay Saat Farkı

Şanghay (GMT +8) ile Türkiye (GMT +3) arasında 5 saat zaman farkı vardır. Şanghay Türkiye’ye göre 5 saat ileridedir.

Şanghay Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4oC
  • Şub 5oC
  • Mar 8oC
  • Nis 15oC
  • May 20oC
  • Haz 23oC
  • Tem 28oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 18oC
  • Kas 12oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 24,15 milyon / Dil: Çince/ Para Birimi: Yuan / İklim: Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3