Google+

Arama formu

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en önemli kentlerinden biri olan Şanghay,...
Devamı oku
Şanghay dört dörtlük bir ulaşım ağına sahiptir. Şehirde en popüler ve...
Devamı oku
Tarihi dokusu ile dikkat geçen, kuruluşu çok eski yıllara dayanan...
Devamı oku
Yılın İlk Günü (Ocak 1) Bahar Festivali Arifesi (Şubat 7) Çin Yeni...
Devamı oku
Şanghay muftağı; tatlı su yemekleri, deniz ürünleri, sebze yemekleri...
Devamı oku
  Güz Ortası Festivali (Eylül 15-17): Bu festival dört ayrı kısımdan...
Devamı oku
Şanghay’da turistler, şehrin tarihi güzelliklerini görmek ve iyi vakit...
Devamı oku
  Şanghay doğunun Paris’i olarak alınıyor. Şık restoranlar, kaliteli...
Devamı oku
Şanghay’daki havalanı, Pudong Uluslararası Havaalanı’dır. Şehir...
Devamı oku
Şanghay’da nemli subtropikal iklimi hakimdir. Yaz aylarında hava çok...
Devamı oku
Acil yardım: 120 Yangın: 119 Polis: 110 Guanxi: 9588 2929 (Bu...
Devamı oku
  Şanghay hem turistik amaçlı hem de eğlence ve tur amaçlı gidilmesi...
Devamı oku
Çin Halk Cumhuriyeti’nin en önemli liman kenti olan Şanghay, eyalet...
Devamı oku
Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük kenti olan Şanghay, dünyanın da...
Devamı oku
Çin Halk Cumhuriyeti’nin en önemli kenti olan Şanghay’da para pirimi...
Devamı oku
Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Şanghay’ın resmi dili...
Devamı oku
Şanghay (GMT +8) ile Türkiye (GMT +3) arasında 5 saat zaman farkı vardır...
Devamı oku
T.C. ÇİN- ŞANGHAY BAŞKONSOLOSLUĞU +86 21 647 46 838 / +86 21 647 46 839...
Devamı oku
cdn2.gbtimes.com   Yerlisiyle yabancısıyla 24 milyon insanın yaşadığı...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CNY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 4℃
Şub 5℃
Mar 8℃
Nis 15℃
May 20℃
Haz 23℃
Tem 28℃
Ağu 27℃
Eyl 23℃
Eki 18℃
Kas 12℃
Ara 6℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 24,15 milyon / Dil: Çince/ Para Birimi: Yuan / İklim: Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3

Şanghay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şanghay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en önemli liman kenti olan Şanghay, eyalet sistemine sahip olup on dokuz bölgeden oluşmaktadır. ‘Shen’ ismi ile de tanınan Şanghay, çok kültürlü bir şehir olarak hem Çin’in modern yüzünü hem de geleneksel yüzünü yansıtmaktadır.

Altı bin yıl önce yerleşim yeri haline gelmiş köklü bir tarihe sahip olan Şanghay, başlangıçta küçük bir balıkçı köyü idi. 1930’larda liman şehri haline gelmiş olup şu an Puxi Bölgesi’nde bulunan The Bund’da ilk bankalar açılmaya başlamıştır.
 

Tanıtım Videosu: 
 

Şanghay’da Gezilecek Yerler

Tarihi dokusu ile dikkat geçen, kuruluşu çok eski yıllara dayanan Şanghay’da gezilecek çok çeşitli ve farklı tarzlarda yerler bulunmaktadır. Şanghay, hem el değmemiş tarihi yüzü hem de ileri seviye modern yapısıyla bir uyum içindedir. Şanghay’daki gelişmiş ulaşım ağı le her yer yere rahata ulaşabilirsiniz.

The Bund – Şanghay’ ın Sembolü

The Bund – Şanghay’ ın Sembolü

Şanghay’ın en tanınmış simgelerinden biri olan The Bund, el değmemiş tarihi yapısı ile şehrin en önemli parçalarından biridir. Tarihi 1800’lü yıllarındaki sömürge dönemine kadar dayanan Bund, yaşayan bir müze gibidir. Başlangıçta İngilizlere ev sahipliği yapan Bund, Şanghay’a gidildiğinde kesinlik görülmesi gereken yerler arasında birinci sıradadır.

The Bund, Huangpu Nehri boyunca uzanan bir kilometre uzunluğundaki kıyıya kurulmuş ve Şanghay’ın sembolü olarak kabul edilir. Bölgenin batı tarafında gotik, barok, romanesk, klasizm, rönesans ve neoklasik mimari stillere sahip 50’yi aşkın yapı bulunmaktadır. ‘Sevgili Duvarı’ olarak bilinen 1700 metre uzunluğundaki sel kontrol duvarı, Huangpu Parkı’ndan Xinkai Nehri’ne uzanan Huangpu Nehri kıyısında yer alırken, eskiden Şanghay’ın en romantik köşesi olarak kabul edilirdi.

Bölgede her biri ayrı ayrı özel anlama sahip heykeller bulunmaktadır. ‘Galip Askerler Anıtı’ olarak isimlendirilmiş heykel Bund Bahçesi’nin güneyinde zafer ordusu subay ve askerlerini anmak için yapılmıştır. Bir başka ünlü heykel ise 1. Dünya Savaşında kaybettikleri askerleri anısına yapılan Dünya Savaşı Anıtı’dır. Bölgede 1. Dünya Savaşı’ndaki askerlerinin anısına daha pek çok heykel bulunmaktadır.

Bu müze değerindeki tarihi binaları görmek için Bund kıyısında güzel bir yürüyüş yapmak iyi bir tercih olacaktır. Broadway Konakları’ndan başlayacak olan bu yürüyüş, yaklaşık iki buçuk saat sürmektedir. Akşam saatlerindeki manzarası ile tarifsiz bir güzelliğe sahip olan bölgede, yürüyüş için bu saatler tercih edilebilir.

Bund’un tarihi dokusu ve doğal güzelliğini içeren bu yürüyüşten sonra ise Huangpu nehri gezisi ile şehrin modern ve tarihi yüzüne aynı anda şahitlik edilebilir. Bund’un panaromik manzarasının keyfini çıkarmak isteyenler , Pudong Binjiag Caddesi, Şanghay Kulesi, Orientel Tv Kulesi’ni de tercih edilebilir.

Şehrin kalabalık yapısında dolayı, küçük parklar bile çok değerli hale gelmektedir. Bund’ un kuzeyinde geniş ve gösterişli Çin bahçeleri de bulunmaktadır.

Şangh y şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Hua's Cottage, Paper feat.H12, Kevin's Old House güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Shanghai Tigger Apartment, Youhome, Xiuyiyuan Homestay. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Muyra Hotel Shanghai, Vienna Classic Hotel Shanghai Hongqiao Airport Wuzhong Road, Lanson Place Jin Qiao Residence gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Dream Hostel, Shanghai Chi Chen Boutique Hotel, Mingtown Etour Youth Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Şanghay aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yuyuan – Mutluluk Bahçesi

Yuyuan – Mutluluk Bahçesi

Andre Jie bölgesinde bulunan, klasik tarzda düzenlenmiş bu bahçe, oldukça ünlüdür. 1577’ de Ming Hanedanlığı üyelerinden biri olan Pan Yunduan tarafından yaptırılmıştır. Yuyuan Bahçesi, yapıldığı tarihten bu yana birçok değişikliğe uğramıştır. Ming Hanedanlığı’nın yıkılışı döneminde, adeta harap olan bu bahçe birçok defa yenilense de yine de gerçekleşen savaşlar sonucu tekrar tekrar zarar görmüştür. En son 1956’ da başlayan ve beş yıl süren restorasyonun ardından 1961’de halka açılmıştır.

Bahçe yaklaşık 20.000 metre alan üzerine kurulmuş olup kaya ocakları, salonları, göletleri ve manastır manzarası ile eşsiz özelliklere sahiptir. Sansui Salonu, Wanhua Odası, Dianchun Salonu, Huijing Salonu, Yuhua Salonu ve İç Bahçe olmak üzere altı ana manzaralı salona sahiptir.

Bahçeye girildikten hemen sonra, Büyük Kayalıklar adı verilen 14 metre yüksekliğinde, Yangtze Nehri’nin güneyinde yer alan en eski kayalıklar ziyaretçilere karşılamaktadır. Kayalıkların tepesinden ise Yuyuan Bahçesi’ni kuşbakışı olarak izlemek de mümkündür. Kayalıkların eteklerine yapılmış olan Cuixiu Salonu, eski ağaçlar ve Çin’e özel çiçeklerle donatılmıştır. Wanhua Odası ise dereler, tarihi yapıya sahip avlular ve daha birçok doğal güzelliklere sahiptir.

Yuyuan Bahçesi’nin en değerli yeri ise yüksekliği 3,5 metreyi bulan Muhteşem Jade Kayası’dır. Yuhua Salonu’nun karşısında, Yangtze Nehri’nin güneyindeki üç ünlü kayadan biridir. Yuhua Salonu’nun mobilyaları ise Ming Hanedanlığı zamanında üstün bir kaliteye sahip olan gül ağaçlarından yapılmıştır. Yuyuan Bahçesi’ne ulaşım oldukça kolay olup metro ya da otobüs kullanılabilir. Metroyu tercih edenlerin 10. Metro hattını kullanıp Yuyuan durağında inmeleri gerekmektedir. Otobüsü tercih edenlerin 11, 26, 64 numaralı otobüslerin Renmin Lishui Yolu durağında inmeleri gerekmektedir.

Zhujiajiao Antik Kenti (cu ciya ciyo)

Zhujiajiao Antik Kenti (cu ciya ciyo)

Şanghay’ın Qingpu ismindeki banliyösünde bulunan Zhujiajiao Su Kasabası, The Bund’dan yaklaşık 50 kilometre uzaklığındadır. 47 kilometrekarelik bir alanı kaplayan bu kasabanın göl ve dağlarının manzarası muhteşem bir görüntüye sahiptir. Kasabanın diğer adı da ‘İnci Nehri’dir. Avlulu geleneksel Çin evleri, tarihi köprüleri, yeşil alanlarıyla oldukça huzur verici, dinlendirici bir yerdir.

Bu küçük kasaba Şanghay’daki dört antik kentten en iyi korunanıdır. Kasabanın köprülerini görmek olmazsa olmazlar arasındadır. Köprüler Ming ve Qing hanedanlıkları zamanında farklı tarihlerde yapılmıştır.

En ünlü köprüsü olan Fangsheng Köprüsü, en uzun, en büyük ve en yüksek taş köprüsüdür. 1571 yılında inşa edilen bu köprünün üzerinde Dragon Kapısı Taşı adı verilen büyük bir inci, dört tane adeta canlı gibi taş aslan heykelleri bulunmaktadır.

Huimin Köprüsü ise bu kasabaki tek ahşap köprüdür. Oldukça dar olan bu köprünün üzerinde yukarıya doğru saçılmış saçaklar bulunmaktadır.

Antik Cadde, olarak isimlendirilen yerde Ming ve Qing hanedanlıklarındaki binalara benzer antik binalar bulunmaktadır. Bu banliyöde tarihi dokusu en iyi şekilde kurunmuş olan Kuzey Caddesi’dir. Mağazalar ve eski köprüleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kezhi Bahçesi, antik şehrin yapısına oldukça benzer hazırlanmış bahçe, Zhujiajiao’nun en büyük ve en güzel bahçesidir. Xijin Caddesi’nde bulunan bahçe, üç bölümden oluşmaktadır. Salon, tepe ve bahçeden oluşan Kezhi’nin yapay tepesinde görkemli ve beş kattan oluşan tarihi mimariye sahip bir yapı da bulunmaktadır. Birçok otobüsün kullanılabileceği antik kente ulaşım için Zhujiajiao Durağı’nda inilip biraz sahile yürünmesi yeterlidir.

Ziyaretçilerin giriş ücretinden muaf olduğu halde Su Kasabası’nın tarihi yerlerini görmek için bilet alınması gerekmektedir.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Şanghay Nerededir?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük kenti olan Şanghay, dünyanın da sekizinci büyük şehridir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin doğu kıyısında, Yangtze Nehri’nin deltasında kurulmuştur.

Şanghay’a Ne Zaman Gidilir?

Şanghay’da nemli subtropikal iklimi hakimdir. Yaz aylarında hava çok fazla nemli olup sıcaklık ortalama 30 derecedir. Kış ayları soğuk geçen şehirde bu dönem sıcaklık ortalama 8 derece, geceleri ise 0 dereceye kadar düşmektedir.

Yılın en çok yağış alan dönemi yaz aylarıdır. Yaz aylarında hava biraz kapalı olup fırtınalara da rastlanmaktadır. En yoğun seyahat mevsimi yaz olan şehirde, bu dönem otel fiyatları da çok yüksektir. Ancak rahat ve güzel bir seyahat için yaz aylarının tercih edilmemesi daha iyi olacaktır.

Şanghay seyahati için en iyi dönem Ekim – Kasım aylarıdır. Yazın bunaltıcı sıcak ve kalabalığından uzak olan bu dönemde akşamları için hafif bir ceket ve kazak yeterli olacaktır. Bununlar birlikte Ekim’in ilk haftası resmi tatil olup birçok Çinli turisti çekmekte olan Şanghay’ı bu dönemde ziyaret etmemek öneriler arasındadır.

Şanghay’a  Nasıl Gidilir?

Şanghay’daki havalanı, Pudong Uluslararası Havaalanı’dır. Şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Türkiye’den Şanghay’a uçuş süresi yaklaşık 10 saat sürmektedir.

Şehrin diğer bir havaalanı da Hongqiao Havaalanı’dır. Bu havaalanında genelde iç hat uçuşlarına hizmet veriliyor.

Uçakla gidiş: İstanbul’dan Şanghay’a hem aktarmasız hem de aktarmalı uçuşlar mevcuttur. Aktarmalar havayolu şirketlerine göre değişmekte olup genelde Asya (Pekin) üzerinden yapılmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde şehirler arası yolculuk yapmak için de havayolu ulaşımı kullanılabilir. Özellikle Şanghay’a gün içinde birçok uçuş yapılmaktadır. Demiryolu ulaşım ağı da çok geniş olan ülkede fiyatlar trenin hızına ve uzaklığa göre değişmektedir.

Şanghay şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şanghay’da Nerede Kalınır?

Şanghay hem turistik amaçlı hem de eğlence ve tur amaçlı gidilmesi ve görülmesi gereken Çin’in en önemli yerlerinden biridir. Çin’in en kalabalık ve dünyanın da en hareketli şehirlerinden biri olması sebebiyle Şanghay’da aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Şehrin uğrak noktalarından biri olan Haungpu bölgesi, Halk Meydanı olarak da bilinmesi sebebiyle birçok ziyaretçi alır. Tarihi yapısı, müzeleri, galerileri ve eşsiz manzaraya sahip olması, bu bölgenin özellikleri arasında yer alır. Bununla birlikte Pudong bölgesi, daha çok iş seyehati yapanların uğrak yeri olması özelliğini taşır. Şehrin gelişimine ve modern yüzüne tanıklık edeceğiniz bir bölgedir. Kalacak yer konusunda birbirinden güzel otelleri, pansiyonları ve hostelleri size sunan Şanghay, mimari yapıya ve iç tasarıma gösterdiği özen sayesinde farklı alternatiflerle karşınıza çıkmaktadır. Ayrıca Şanghay’da Çin mobilyalarının yaygın kullanımının popüler olması bir çok otelde de kendini göstermektedir.


Şanghay’da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Şanghay otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Şanghay pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Şanghay Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Şanghay Otelleri
En Uygun Fiyatlı Şanghay Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Şanghay Otelleri
Şanghay Ev Kiralama

Şanghay Otelleri

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en önemli kentlerinden biri olan Şanghay, modern ve geleneksel dokunun harmanlanmış halidir. Tarihi 6000 yıl önceye dayanan bu şehir her yıl pek çok ziyaretçi ağırlamaktadır. Kalabalık ve büyük bir şehirde kültür turizmi yapıyorsanız rahat bir konaklama tesisi seçmek oldukça önemlidir.


Şanghay Otelleri
 

Şanghay ‘da her bütçeye ve zevke hitap eden 5.000’den fazla otel bulunmaktadır. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Şanghay otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Şanghay İçi Ulaşım

Şanghay dört dörtlük bir ulaşım ağına sahiptir. Şehirde en popüler ve kullanışlı ulaşım seçeneği metrodur. Ancak bunun yanında otobüs ve taksiler de kullanılmaktadır.

Şanghay’da birkaç günden fazla kalacaksanız Shanghai Jiaotong Card olarak isimlendirilen metro kartını edinmeniz zorunludur. Kart, herhangi bir metro istasyonundan ya da Alldays ve KeDİ Marts gibi marketlerden alınabilir.

Karta para yüklenip metro, otobüs hatta taksiler de dahi kullanılabilir. Şanghay ulaşımı hem hızlı ve modern hem de fiyatları uygun. Metrolarda İngilizce duyurular ve işaretler de olması turistlere de kolaylık sağlıyor. Gün içinde yoğun saatte ise çok fazla kalabalık olması dezavantajları arasında gösterilebilir.

Otobüsler, metrolardan daha ucuz ve metro seferleri bittikten sonra da hizmete devam ediyor. Ancak otobüs şoförleri İngilizce bilmediği için ve İngilizce uyarılar da bulunmadığı için gideceğiniz yeri Çince telaffuz etmek zorundasınız.

Taksi için de yine gideceğiniz yeri Çince telaffuz etmek ya da yazılı olarak göstermeniz gerekecektir. Ayrıca taksi kullanımı için trafiğin yoğun olmadığı saatlerin tercih edilmesi çok daha uygun olacaktır.

Şanghay Mutfağı

Şanghay Mutfağı

Şanghay muftağı; tatlı su yemekleri, deniz ürünleri, sebze yemekleri ile ünlüdür. Şanghay mutfağı daha çok hafif olup baharatlarla lezzetlendirilmiştir. Çin’de üst sıralarda bulunan Şanghay mutfağı, dünyaca ünlü şefleri de bünyesinde barındırmaktadır.

Yerel mutfağından olan Xiao Long Bao ve tüylü yengeç dünya çapında tanınmış ve beğenilen lezzetler arasında yerini almıştır. Şanghay yemeklerinde şeker, soya sosu ile birlikte kullanır.

Wujiang Caddesi sokak lezzetleriyle ünlenmiştir. Her şeyin çok ucuz olduğu bu caddede, menüler İngilizce olmadığı için sorun yaşanabilir.

Yuyuan Pazarı’nda popüler yerel atıştırmalıklar, geleneksel Çin yemekleri, çay evlerini bulabilirsiniz.

Deniz ürünlerinin başında Steamed Crab (Da Zha Xie -大闸蟹) geliyor. Buğuda pişirilerek yapılan bu yemek, nehirlerden avlanmış özel tip yengençlerden yapılır ve genellikle kış aylarında servis edilir.

Şanghay’da Gece Hayatı

Şanghay’da Gece Hayatı
 

Şanghay doğunun Paris’i olarak alınıyor. Şık restoranlar, kaliteli yemekler ve lüks eğlence mekanları ile dopdolu bir gece hayatına sahiptir. Yabancı ve Çin sinemalarının gösterildiği sinemalar, opera, dans gösterileri, tiyatro, akrobasi sahneleri ile çok renkli bir eğlence dünyasına sahiptir. Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki en renkli gece hayatına sahip şehir olarak bilinmektedir.Şehirdeki bar ve gece kulüpleri sayısı her geçen gün artmakta olup gece hayatı daha çekici hale gelmektedir.Özellikle rock ve caz müziğin popüler olduğu şehirde yabancı ve yerli çok fazla dj sahne almaktadır.

Şanghay’da gece şovları dünyaca ünlüdür. En özel ve popüler olanlarında biri Shangcheng Akrobasi Şov’u ve Era İntersection of Time’dır.Shangcheng Akrobasi Şov’u, televizyondaki akrobasi şovlarından çok daha farklıdır. Gösteri dokuz farklı ve 10 dakikalık performanslardan oluşmaktadır. Şov toplamda bir ile bir buçuk saat kadar sürmektedir. Şov, Shangcheng Tiyatrosu’nun 4. katında gerçekleşir ve biletler oradan alınmaktadır. Bilet fiyatları ise 200 ile 280 Yuan arasında değişmektedir.

Şanghay’da Festivaller

Şanghay’da Festivaller
 

Güz Ortası Festivali (Eylül 15-17): Bu festival dört ayrı kısımdan oluşuyor:

Offering to the Moon (Ay’a Adak) kısmında Yin-Yang inanışı gereği dolunayda, önce kadınlar sonra erkekler ibadet ederler. Ay yükseldiğinde ise açık havada ay keki, kavun, meyve, soya fasulyesi, lotus kökü gibi yiyecekler yenir.

Şanghay Ay Adak Taşları kısmında tütsü bardakları yanan adak taşlarının üzerine konur. Ay sunakları çeşitli malzemelerden yapılmış ve piramit şeklindedirler.

Aile Birleşme Yemeği’nde ise ay kutlaması bittikten sonra aile üyeleri yeniden birleşme şarabı içip yemek yerler.

Ayışığı Altında Yürüyüş, geleneksel olarak ailesinin de evinde kalan kadın, ay yürüyüşü için eşinin ailesine geri döner.

Oriental Pearl TV Kulesi; oteli, mağazaları, restoran ve kafeleriyle tercihler arasında yer almaktadır. 267 metredeki restoranı ile misafirlerine mükemmel bir manzara sunuyor.

Jin Mao Tower ise 420 metre yüksekliğinde ve Şanghay’ın üçüncü en büyük kulesidir.

Şanghay’da Alışveriş

Şanghay’da turistler, şehrin tarihi güzelliklerini görmek ve iyi vakit geçirmenin dışında aynı zamanda Şanghay’ın sayısız mağazalarında alışveriş yapmak için de geliyorlar. Şanghay, mağazalarla dolu ünlü caddeler ve büyük alışveriş merkezleri ile alışverişte dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Nanjing Caddesi; dünyaca ünlü, mağazalarla ve uluslararası ünlü markalarla kaplanmış ve görülmeden dönülmemesi gereken bir yerdir. Huaihai Caddesi ise butikler, hediyelik eşya dükkanları ile dolup taşıyor.

Hongkou bölgesindeki Sichuan Caddesi yerli ve kaliteli mağazalarıyla popülerliğini korumaktadır. Fakat bu cadde sizin için yeterli olmazsa Xujiahui bölgesini de deneyebilirsiniz. Bu bölge ticari bir bölge olmakla içinde birçok mağazayı da barındırıyor. Caddenin çok yakınında elektronik eşyalar için en iyi mağaza olarak kabul edilen Metro Alışveriş Merkezi bulunmaktadır. Yu Bahçeleri Pazarı, lezzetli çaylar, ünlü Çin porselenleri ve hediyelik eşyalar için hem uygun hem de birçok seçeneğin bulunduğu bir pazar alanıdır. Şanghay Tren İstasyonu yakınlarında bulunan Kerry Ever Bright City’den istediğiniz her şeyi çok uygun fiyata bulabilirsiniz.

Şanghay Kitap Çarşısı, hem yerli hem de uluslararası birçok kitabın bulunduğu, kitapseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan bir alandır. El yazmaları, hediyelik kartlar, çok eski kitapçıların bulunduğu kitap çarşısı da görülmeye değer yerler arasındadır.

Şanghay’ın her köşesinde meyve ve sebze marketleri bulabilirsiniz. Çok taze olan bu ürünler aynı zamanda da yerlidir.

Şanghay Saat Farkı

Şanghay (GMT +8) ile Türkiye (GMT +3) arasında 5 saat zaman farkı vardır. Şanghay Türkiye’ye göre 5 saat ileridedir.

Şanghay Para Birimi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin en önemli kenti olan Şanghay’da para pirimi olarak Yuan kullanılır. 1 Yuan yaklaşık 0,5 Türk Lirasıdır.

Şanghay Resmi Dili

Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Şanghay’ın resmi dili Şanghayca'dır. Şehirde İngilizce konuşabilen insanların sayısı oldukça azdır.

Şanghay Türkiye Temsilciliği

T.C. ÇİN- ŞANGHAY BAŞKONSOLOSLUĞU

+86 21 647 46 838 / +86 21 647 46 839 / +86 21 647 47

e-Posta:consulate.shanghai@mfa.gov.tr

web sitesi:http://sanghay.bk.mfa.gov.tr

Adres: SOHO Zhongshan Plaza 1055 West Zhongshan Road,

8F, Units: 806-808,

Changning District, 200051 Shanghai, P.R. of China

Şanghay Resmi Tatilleri

Yılın İlk Günü (Ocak 1)

Bahar Festivali Arifesi (Şubat 7)

Çin Yeni Yılı ( Şubat 8)

Bahar Festivali (Şubat 9-13)

Lantern (Fener) Festivali (Şubat 22)

Zhonghe Festivali (Mart 10)

Qing Ming Bayramı (Nisan 2-3)

İşçi Bayramı (Nisan 31- Mayıs 1-2)

Dragon Boat Festivali (Haziran 9-11)

Güz Ortası Festivali (Eylül 15-17)

Ulusal Gün- Altın Hafta ( Ekim 2-7)

Şanghay İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 120

Yangın: 119

Polis: 110

Guanxi: 9588 2929 (Bu numaraya bir restoran ismi kısa mesaj olarak yollandığında adresi ve telefon numarası gönderiliyor.)

Çin Vizesi

  • İstanbul Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu tüm vize başvurularında yeni çıkan bordo renkli pasaportları kabul edeceğini, eski tip lacivert pasaportları işleme almayacağını beyan etmiştir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.