Sichuan’da Gezilecek Yerler

Kaya oymalarıyla meşhur olan bölgenin en önemli şehri Dazu’dur. Gerek Dazu’da gerekse çevre şehirlerde sayısız ve muazzam kaya oyması örnekleri bulabilirsiniz.

Sichuan’da görülmesi gereken diğer yerler:

Emeishan National Park, Hailougou Glacier Park, Beichuan, Leshan, Kangding, Ganzi

Dazu Şehri

Dazu şehri kaya oyma ilçe olarak da bilinir. Sichuan eyaletinin güneydoğusunda, Chongqing şehrinin kuzeyinde, nispeten ıssız ve sakin bir bölgededir. Bu yüzden ulaşımı zordur. Ama belki de sırf bu ulaşım zorluğu nedeniyle, bu şehirdeki muhteşem heykeller, günümüze kadar sağlam olarak gelebilmişlerdir. İlçenin kuruluşu, Tang Hanedanlığı dönemine, yani 758 yılına kadar gitmektedir. Yani, 1200 yıldan fazla bir geçmişi bulunmaktadır.

Buranın en büyük özelliği, göreceğiniz heykellerden de hissedeceğiniz üzere, ilk heykelin yapımından sonra, son heykele doğru planlı bir ilerlemenin görülebiliyor olmasıdır. Bunun doğal sonucu olarak, tekrardan ve aynı şeylerin yapımından uzaklaşılmış ve yeni şeyler üretilmiştir. Şehir, İpek Yolu üzerindedir.

Dazu_rock_carvings_baoding_buddhas.jpg

Da Zu Shi Ke-Dazu

Da Zu Shi Ke-Dazu oymaları şehir merkezinin 60 km kuzeyinde, kuzey tepesi (Beishan) bölgesinde bulunur. Burada, büyük bir Buda Tapınağı ve büyük bir meydan yer almaktadır. Bu tapınak, günümüzde de Budist hacılar tarafından sık ziyaret edilmektedir. Ancak, yalnız Budistler değil, aynı zamanda Konfüçyanizm ve Taoizm inancına bağlı olanlar için de burası kutsal olarak kabul edilmektedir.

1961 yılında bölge ziyarete açılmış, ancak 1980 yılından sonra ise, bağlantı yolları düzenlenerek, daha çok ziyaret edilir hale gelmiştir. Yani, sonuçta burası birkaç yüz kişinin yaşadığı bir kasaba, ama burada kaya oymaları görmek için gelen büyük bir turist potansiyeli var. Kasaba merkezinden bir şeyler satın almak isterseniz mor taş (jadite) kolye ve benzeri süs eşyaları satın alabilirsiniz. Ayrıca, elbette büyük heykellerin minyatür örnekleri de hediyelik eşya olarak satılmaktadır.

1999 yılında, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilerek koruma altına alınmıştır. Koruma altına alınan alanda 100.000’den fazla Çince karakter, 50.000 heykel ve 75 korumalı site bulunmaktadır. Bölgedeki ilk oymalar 650 yılından, Tang Hanedanı döneminden kalmadır.

Kaya oymaların bulunduğu bölüm saat 09.00-17.00 arasında açıktır. Kombine bilet alarak daha uygun fiyata gezebilirsiniz. Kombine bilet ücreti: 140 Yuan’dır.

img_3905.jpg

Kaya Oymaları

Beishan Kaya Oymaları, Dazu şehrinde Baoding Shan’dan sonra, en popüler ikinci bölümdür. Kasaba merkezinin 2 km kuzeybatısındadır. Bu kaya oymaları, ortak Budist inancı ortaya koymaktadır. Giriş ücreti, 80 Yuan’dır. Kasaba merkezindeki otobüs terminalinden sonra, 30 dakikalık bir yürüyüş ile buraya ulaşabilirsiniz. Burada, bir pagoda (çok katlı kule) ve birkaç sağlam heykel görülüyor. Hazine Tepesi-Baoding-Shan Kaya Oymaları ise buradaki en muhteşem yerdir.

Kasaba merkezinin 15 km. kuzeydoğusundadır. Deniz seviyesinden 500 metre yüksektedir. Buradaki taş oyma figürleri: 13 gruptan oluşmaktadır. Bunlar, Budist kaya özelliklerini gösteriyorlar. Giriş ücreti, 100 Yuan’dır.

Buradaki taşların dizilimi “Buda Hilali” denilen biçimdedir Heykeller, 12. yüzyılda, 70 yıllık bir süreçte yapılmıştır. En büyüğü, 30 metreye yakın uzunluktaki “Uzanan Buda Heykeli”dir. Bunun çevresinde de çok sayıda irili-ufaklı heykel vardır.

Nanshan Kaya Oymaları ise kasaba merkezinin güneydoğusundadır. Taksi ile ulaşabilirsiniz. Burada, Taoizm doktrini ana tema olarak işlenmiştir. Taocu tanrılar, genellikle tasvir edilmiştir. Sanqing mağarası, Taocu tanrıları göstermektedir. Son Hanedanı (960-1279) zamanından kalmıştır.

Shizhuanshan Kaya Oymaları, Kasaba merkezinin 25 km. güneybatısındadır. Burada, Konfüçyus’un oyması bulunmaktadır. Zaten burası Budist, Taoist ve Konfüçyus heykelleriyle doludur. Shimenshan Kaya Oymaları, kasaba merkezinin 20 km doğusundadır. Budist ve Taoist heykeller bulunmaktadır. Heykellerin toplam sayısı 92’dir. 10. ve 13.yüzyıllar arasında, Taoist tanrılar arasında, Taishan ailesinin önemli rolü yansıtılmaktadır.

beishan.jpg