Sichuan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

412.jpg

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan Sichuan Bölgesi ya da eski adıyla Szechwan, tarihi dönemde “bereket cenneti” olarak anılırdı. Sempatik pandaları, birası, baharatlı yemekleri, özel çay evleri, kendine özgü kültürü, tarihi ve doğasıyla her dönem turistlerin ilgisini çeken bir bölgedir.

Devamını Oku

Sichuan’da Gezilecek Yerler

Kaya oymalarıyla meşhur olan bölgenin en önemli şehri Dazu’dur. Gerek Dazu’da gerekse çevre şehirlerde sayısız ve muazzam kaya oyması örnekleri bulabilirsiniz.

Sichuan’da görülmesi gereken diğer yerler:

Emeishan National Park, Hailougou Glacier Park, Beichuan, Leshan, Kangding, Ganzi

Devamını Oku

Sichuan Nerededir?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan Sichuan Bölgesi’nin sınırları; kuzeybatıda Qinghai, kuzeyde Gansu, kuzeydoğuda Shaanxi, doğuda Chongqing, güneydoğuda Guizhou, güneyde Yunnan ve batıda Tibet Özerk Bölgesi’dir.

 Sichuan Ne Zaman Gidilir?

Bölgedeki farklı coğrafi şekiller sebebiyle Sichuan’da hem subtropikal hem de subarktik iklim yaşanmaktadır. Musonun etkisiyle bazı bölümlerinde yaz aylarında bile şiddetli yağışlar görülmektedir. Bölgenin doğu kısmında subtropikal iklim hâkimdir. Bu sebeple uzun, sıcak ve nemli yaz mevsimi yaşanır. Kış ayları ise kısa, ılıman ile soğuk arasında kuru ve bulutlu bir havaya sahiptir.

Devamını Oku

Sichuan’a Nasıl Gidilir?

Bölgenin başkenti Chengdu’da modern bir havalimanı mevcuttur. Çin’deki pek çok noktadan buraya uçuş sağlanmaktadır. Amsterdam, Bangkok, Frankfurt, Hong Kong, Kathmandu, London, Paris, Melbourne, Mumbai, Osaka, Phnom Penh, Kuala Lumpur, San Francisco, Seoul, Singapore, Taipei ve Tokyo’dan Chengdu’ya uçmak mümkündür.

Sichuan’da Nerede Kalmalı?

Sichuan bölgesi konaklama için farklı lokasyonlarda pek çok seçenek bulunduruyor. Buna rağmen, özellikle yüksek sezonda ve festival zamanlarında kalacak iyi bir yer bulmak için önceden rezervasyon yaptırmak gerekli. Restore edilmiş eski evlere kurulu oteller daha çok ilgi çekse de, yıldızlı modern oteller de mevcut.

 Sichuan Şehir İçi Ulaşım

a0434cc55f5847bfa18a2f2dad6319c9.jpg

Sichuan bölgesinin dağlık ve nehirlerle dolu arazisinde zor şartlara rağmen pek çok kullanışlı otoyol bulunmaktadır. Tüm bölgede çalışan tren yolu da mevcuttur. Baoji–Chengdu, Chengdu–Chongqing, Chengdu–Kunming, Neijiang–Kunming, Suining-Chongqing, Chengdu–Dazhou Railways ve Chengdu-Dujiangyan arasında trenler çalışmaktadır.

Sichuan Mutfağı

Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya gibi Çin kültürünün yaygın olduğu Uzakdoğu ülkelerinden kaynaklanan ve Çin lokantaları sayesinde dünyanın birçok yerinde tanınan bir mutfağa sahiptir. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Çin mutfağı, Uzakdoğu'da bile Çinlilerin yaşadığı her bölgede büyük farklılıklar gösterir. Ayrıca farklı ülkelerde hazırlanırken o ülkenin kültürüne göre de değişkenlik gösterir. Sebze ağırlıklı yemekler, yemeklerin wok adı verilen çukur tavalarda pişirilmesi ve çubuklarla yenmesi ise her yerin ortak noktasıdır.

Devamını Oku

Sichuan Gece Hayatı

Sadece festivalleri için değil, hareketli gece hayatı sayesinde de “eğlencenin adresi” deniyor Sichuan bölgesine. Kimi zaman sokak müzisyenleriyle kimi zaman da doğa manzaralı mekânlarda hoş vakitler geçirebilirsiniz.

Özellikle bölgenin başkenti Chengdu’da çok hareketli bir gece hayatı mevcut. Dilerseniz geleneksel bir çay evinde dinlenebilir, dilerseniz de gece kulübünde dans edebilirsiniz. Yuelai ya da Dabei Temple çay evlerini mutlaka görün. Gece kulübü içinse adresiniz Kakadu ya da Hongse Niandai olabilir.

Sichuan Festivaller

Zigong Dinazor Fener Festivali (Bahar Festivali döneminde-muhtemelen şubat)

Chengdu Çiçek Festivali (Şubat)

Emei Dağı Seyyah Festivali (Mayıs)

Duyang Festivali (ay takvimine göre 5. Ay)

Huanglong Tapınak Festivali (ay takvimine göre 6. Ay)

Liangshan Yi Minority Meşale Festivali (ay takvimine göre 6. Ay)

Uluslararası Luzhou Şarap Festivali (Eylül)

Miyaluo Kırmızı Yapraklar Festivali (Ekim)

Yi Halkı Yeni Yıl Festivali (ay takvimine göre 10. ay)

Uluslararası Çin Gurme Festivali (Ekim)

Devamını Oku

Sichuan’da Alışveriş

Bölgenin alışveriş anlamında en önemli şehri, aynı zamanda başkent olan Chengdu’dur. Burada yerli tasarımcıların ürünlerini bulabileceğiniz özel butiklerden zincir mağazalar görebileceğiniz büyük alışveriş merkezlerine kadar her şey mevcut.

Özellikle Chunxi Road ve Yanshikou bölgeleri bu konuda çok seçenek sunuyor. Eğer bu şehirde el işi ürünler arıyorsanız gitmeniz gereken sokak Zhuge Liang's Temple Heng olmalı. Alışveriş merkezi içinse Parkson AVM uygun olacaktır.

Devamını Oku

Sichuan Para Birimi

Çin Halk Cumhuriye’tine bağlı olan Sichuan’ın para birimi Çin Yuanı’dır. 1 TL yaklaşık 2,30 Çin Yuanı’dır.

Sichuan Resmi Dili

Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan Sichuan’ın resmi dili Çince’dir. Bölgede ayrıca Kanton ve Hakka lehçeleri, Mandarin ve Teoçev dilleri konuşulmaktadır.

Sichuan Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bahar Festivali Öncesi (7 Şubat)

Çin Yeni Yılı

Bahar Festivali Altın Haftası

Qing Ming Jie

İşçi Bayramı (30 Nisan-1-2 Mayıs)

Dragon Festivali

Sonbahar Ortası Festivali

Ulusal Gün (1 Ekim)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Sichuan Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sichuan’a girmek için vize alması gerekmektedir. Vize başvurularını turizm ofislerinden veya Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapabilirsiniz.

Sichuan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -7oC
  • Şub -6oC
  • Mar 1oC
  • Nis 7oC
  • May 8oC
  • Haz 12oC
  • Tem 13oC
  • Agu 12oC
  • Eyl 10oC
  • Eki 3oC
  • Kas 0oC
  • Ara -5oC

Kısa Kısa

Nüfus: 81.100.000 / Dil: Çince / Para Birimi: Çin Yuanı (CNY) / İklim: Subtropikal ve Subarktik / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 8 gün