Google+

Arama formu

Sadece festivalleri için değil, hareketli gece hayatı sayesinde de “...
Devamı oku
Bölgenin alışveriş anlamında en önemli şehri, aynı zamanda başkent olan...
Devamı oku
Zigong Dinazor Fener Festivali (Bahar Festivali döneminde-muhtemelen...
Devamı oku
Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan Sichuan Bölgesi ya...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Bahar Festivali Öncesi (7 Şubat) Çin Yeni Yılı...
Devamı oku
Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan Sichuan Bölgesi’nin...
Devamı oku
Acil yardım: 120 Yangın: 119 Polis: 110
Devamı oku
Çin Halk Cumhuriye’tine bağlı olan Sichuan’ın para birimi Çin Yuanı’dır...
Devamı oku
Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan Sichuan’ın resmi dili Çince’dir....
Devamı oku
Sichuan (GMT +8) ile Türkiye (GMT +3) arasında 5 saat fark vardır.
Devamı oku
Sichuan’da Türkiye temsilciliği bulunmamaktadır.
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sichuan’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Bölgedeki farklı coğrafi şekiller sebebiyle Sichuan’da hem subtropikal...
Devamı oku
Bölgenin başkenti Chengdu’da modern bir havalimanı mevcuttur. Çin’deki...
Devamı oku
Sichuan bölgesi konaklama için farklı lokasyonlarda pek çok seçenek...
Devamı oku
Sichuan bölgesinin dağlık ve nehirlerle dolu arazisinde zor şartlara...
Devamı oku
Kaya oymalarıyla meşhur olan bölgenin en önemli şehri Dazu’dur. Gerek...
Devamı oku
Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya gibi Çin kültürünün yaygın olduğu...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CNY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -7℃
Şub -6℃
Mar 1℃
Nis 7℃
May 8℃
Haz 12℃
Tem 13℃
Ağu 12℃
Eyl 10℃
Eki 3℃
Kas 0℃
Ara -5℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 81.100.000 / Dil: Çince / Para Birimi: Çin Yuanı (CNY) / İklim: Subtropikal ve Subarktik / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 8 gün

Sichuan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

412.jpg

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan Sichuan Bölgesi ya da eski adıyla Szechwan, tarihi dönemde “bereket cenneti” olarak anılırdı. Sempatik pandaları, birası, baharatlı yemekleri, özel çay evleri, kendine özgü kültürü, tarihi ve doğasıyla her dönem turistlerin ilgisini çeken bir bölgedir.

Kuzeybatıda Qinghai, kuzeyde Gansu, kuzeydoğuda Shaanxi, doğuda Chongqing, güneydoğuda Guizhou, güneyde Yunnan ve batıda Tibet Özerk Bölgesi ile sınırlanan Sichuan Bölgesi, 80 milyonu aşkın kişinin yaşadığı 29 şehirden oluşuyor. Başkenti, bölgenin en hareketli ve turistik güzergâhlarından biri olan Chengdu şehri.

China-image.jpg

Özellikle son yıllarda turizm sektörü çok gelişmiş olsa da, bölgenin en önemli ekonomik kaynağı tarım. Tarihte bu bölgeye “bereket cenneti” denmesinin sebebi de bu. Çünkü bölge, pirinç ve buğday başta olmak üzere şeker kamışı, tatlı patates ve şeftali açısından Çin’in en önemli üreticileri arasında yer alıyor.

Bölgedeki farklı coğrafi şekiller sebebiyle Sichuan’da hem subtropikal hem de subarktik iklim yaşanmaktadır. Bölgenin doğu kısmında subtropikal iklim hâkimdir. Bu sebeple uzun, sıcak ve nemli yaz mevsimi yaşanır. Kış ayları ise kısa, ılıman ile soğuk arasında kuru ve bulutlu bir havaya sahiptir. Batı kısımda ise arazi dağlıktır. Her ne kadar doğuya göre daha soğuk olsa da, doğuya göre daha güneşlidir. Soğuk, hatta çok soğuk kış ayları ve ılıman yaz mevsimi yaşanır. Hava sıcaklığının -30’lara kadar düştüğü görülmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=SqQIiNirVWA

Sichuan’da Gezilecek Yerler

Kaya oymalarıyla meşhur olan bölgenin en önemli şehri Dazu’dur. Gerek Dazu’da gerekse çevre şehirlerde sayısız ve muazzam kaya oyması örnekleri bulabilirsiniz.

Sichuan’da görülmesi gereken diğer yerler:

Emeishan National Park, Hailougou Glacier Park, Beichuan, Leshan, Kangding, Ganzi

Dazu Şehri

Dazu şehri kaya oyma ilçe olarak da bilinir. Sichuan eyaletinin güneydoğusunda, Chongqing şehrinin kuzeyinde, nispeten ıssız ve sakin bir bölgededir. Bu yüzden ulaşımı zordur. Ama belki de sırf bu ulaşım zorluğu nedeniyle, bu şehirdeki muhteşem heykeller, günümüze kadar sağlam olarak gelebilmişlerdir. İlçenin kuruluşu, Tang Hanedanlığı dönemine, yani 758 yılına kadar gitmektedir. Yani, 1200 yıldan fazla bir geçmişi bulunmaktadır.

Buranın en büyük özelliği, göreceğiniz heykellerden de hissedeceğiniz üzere, ilk heykelin yapımından sonra, son heykele doğru planlı bir ilerlemenin görülebiliyor olmasıdır. Bunun doğal sonucu olarak, tekrardan ve aynı şeylerin yapımından uzaklaşılmış ve yeni şeyler üretilmiştir. Şehir, İpek Yolu üzerindedir.

Dazu Şehri

Da Zu Shi Ke-Dazu

Da Zu Shi Ke-Dazu oymaları şehir merkezinin 60 km kuzeyinde, kuzey tepesi (Beishan) bölgesinde bulunur. Burada, büyük bir Buda Tapınağı ve büyük bir meydan yer almaktadır. Bu tapınak, günümüzde de Budist hacılar tarafından sık ziyaret edilmektedir. Ancak, yalnız Budistler değil, aynı zamanda Konfüçyanizm ve Taoizm inancına bağlı olanlar için de burası kutsal olarak kabul edilmektedir.

1961 yılında bölge ziyarete açılmış, ancak 1980 yılından sonra ise, bağlantı yolları düzenlenerek, daha çok ziyaret edilir hale gelmiştir. Yani, sonuçta burası birkaç yüz kişinin yaşadığı bir kasaba, ama burada kaya oymaları görmek için gelen büyük bir turist potansiyeli var. Kasaba merkezinden bir şeyler satın almak isterseniz mor taş (jadite) kolye ve benzeri süs eşyaları satın alabilirsiniz. Ayrıca, elbette büyük heykellerin minyatür örnekleri de hediyelik eşya olarak satılmaktadır.

1999 yılında, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilerek koruma altına alınmıştır. Koruma altına alınan alanda 100.000’den fazla Çince karakter, 50.000 heykel ve 75 korumalı site bulunmaktadır. Bölgedeki ilk oymalar 650 yılından, Tang Hanedanı döneminden kalmadır.

Kaya oymaların bulunduğu bölüm saat 09.00-17.00 arasında açıktır. Kombine bilet alarak daha uygun fiyata gezebilirsiniz. Kombine bilet ücreti: 140 Yuan’dır.

Da Zu Shi Ke-Dazu

Kaya Oymaları

Beishan Kaya Oymaları, Dazu şehrinde Baoding Shan’dan sonra, en popüler ikinci bölümdür. Kasaba merkezinin 2 km kuzeybatısındadır. Bu kaya oymaları, ortak Budist inancı ortaya koymaktadır. Giriş ücreti, 80 Yuan’dır. Kasaba merkezindeki otobüs terminalinden sonra, 30 dakikalık bir yürüyüş ile buraya ulaşabilirsiniz. Burada, bir pagoda (çok katlı kule) ve birkaç sağlam heykel görülüyor. Hazine Tepesi-Baoding-Shan Kaya Oymaları ise buradaki en muhteşem yerdir.

Kasaba merkezinin 15 km. kuzeydoğusundadır. Deniz seviyesinden 500 metre yüksektedir. Buradaki taş oyma figürleri: 13 gruptan oluşmaktadır. Bunlar, Budist kaya özelliklerini gösteriyorlar. Giriş ücreti, 100 Yuan’dır.

Buradaki taşların dizilimi “Buda Hilali” denilen biçimdedir Heykeller, 12. yüzyılda, 70 yıllık bir süreçte yapılmıştır. En büyüğü, 30 metreye yakın uzunluktaki “Uzanan Buda Heykeli”dir. Bunun çevresinde de çok sayıda irili-ufaklı heykel vardır.

Nanshan Kaya Oymaları ise kasaba merkezinin güneydoğusundadır. Taksi ile ulaşabilirsiniz. Burada, Taoizm doktrini ana tema olarak işlenmiştir. Taocu tanrılar, genellikle tasvir edilmiştir. Sanqing mağarası, Taocu tanrıları göstermektedir. Son Hanedanı (960-1279) zamanından kalmıştır.

Shizhuanshan Kaya Oymaları, Kasaba merkezinin 25 km. güneybatısındadır. Burada, Konfüçyus’un oyması bulunmaktadır. Zaten burası Budist, Taoist ve Konfüçyus heykelleriyle doludur. Shimenshan Kaya Oymaları, kasaba merkezinin 20 km doğusundadır. Budist ve Taoist heykeller bulunmaktadır. Heykellerin toplam sayısı 92’dir. 10. ve 13.yüzyıllar arasında, Taoist tanrılar arasında, Taishan ailesinin önemli rolü yansıtılmaktadır.

Kaya Oymaları

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Sichuan Nerededir?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan Sichuan Bölgesi’nin sınırları; kuzeybatıda Qinghai, kuzeyde Gansu, kuzeydoğuda Shaanxi, doğuda Chongqing, güneydoğuda Guizhou, güneyde Yunnan ve batıda Tibet Özerk Bölgesi’dir.

 Sichuan Ne Zaman Gidilir?

Bölgedeki farklı coğrafi şekiller sebebiyle Sichuan’da hem subtropikal hem de subarktik iklim yaşanmaktadır. Musonun etkisiyle bazı bölümlerinde yaz aylarında bile şiddetli yağışlar görülmektedir. Bölgenin doğu kısmında subtropikal iklim hâkimdir. Bu sebeple uzun, sıcak ve nemli yaz mevsimi yaşanır. Kış ayları ise kısa, ılıman ile soğuk arasında kuru ve bulutlu bir havaya sahiptir.

Batı kısımda ise arazi dağlıktır. Her ne kadar doğuya göre daha soğuk olsa da, doğuya göre daha güneşlidir. Soğuk, hatta çok soğuk kış ayları ve ılıman yaz mevsimi yaşanır. Hava sıcaklığının -30’lara kadar düştüğü görülmektedir.

Sichuan’a Nasıl Gidilir?

Bölgenin başkenti Chengdu’da modern bir havalimanı mevcuttur. Çin’deki pek çok noktadan buraya uçuş sağlanmaktadır. Amsterdam, Bangkok, Frankfurt, Hong Kong, Kathmandu, London, Paris, Melbourne, Mumbai, Osaka, Phnom Penh, Kuala Lumpur, San Francisco, Seoul, Singapore, Taipei ve Tokyo’dan Chengdu’ya uçmak mümkündür.

Sichuan’da Nerede Kalmalı?

Sichuan bölgesi konaklama için farklı lokasyonlarda pek çok seçenek bulunduruyor. Buna rağmen, özellikle yüksek sezonda ve festival zamanlarında kalacak iyi bir yer bulmak için önceden rezervasyon yaptırmak gerekli. Restore edilmiş eski evlere kurulu oteller daha çok ilgi çekse de, yıldızlı modern oteller de mevcut.

 Sichuan Şehir İçi Ulaşım

a0434cc55f5847bfa18a2f2dad6319c9.jpg

Sichuan bölgesinin dağlık ve nehirlerle dolu arazisinde zor şartlara rağmen pek çok kullanışlı otoyol bulunmaktadır. Tüm bölgede çalışan tren yolu da mevcuttur. Baoji–Chengdu, Chengdu–Chongqing, Chengdu–Kunming, Neijiang–Kunming, Suining-Chongqing, Chengdu–Dazhou Railways ve Chengdu-Dujiangyan arasında trenler çalışmaktadır.

Sichuan Mutfağı

Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya gibi Çin kültürünün yaygın olduğu Uzakdoğu ülkelerinden kaynaklanan ve Çin lokantaları sayesinde dünyanın birçok yerinde tanınan bir mutfağa sahiptir. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Çin mutfağı, Uzakdoğu'da bile Çinlilerin yaşadığı her bölgede büyük farklılıklar gösterir. Ayrıca farklı ülkelerde hazırlanırken o ülkenin kültürüne göre de değişkenlik gösterir. Sebze ağırlıklı yemekler, yemeklerin wok adı verilen çukur tavalarda pişirilmesi ve çubuklarla yenmesi ise her yerin ortak noktasıdır.

Çin mutfağında malzemelerin başını soya fasulyesi ve soya fasulyesinden türeyen soya sosu, soya sütü, fasulye filizi ve tofu gibi ürünler çeker. Soya sosu soya fasulyesinin su, tuz ve tahıllarla birlikte fermentasyona uğratılması sonucu elde edilen bir sostur ve yaygın olarak kullanılır. Soya sütü ise kuru soya fasulyesinin suyla birlikte öğütülmesi sonucu elde edilir. Yüksek proteinli bir içecektir. Fasulye filizi fasulye tanelerinin yeni filizlenmiş şeklidir. Tofu ise soya sütünün ısıtma ve çökeltmeye uğratılması sonucu elde edilen yumuşak ve katı bir yiyecektir.

Pilav ve pirinç de Çin Halk Cumhuriyeti mutfağının vazgeçilmezidir. Özellikle ekmek yerine sıkça pilav tüketilir. Hamur işi gıdaların çok tüketilmediği ülkede bu konuda sadece Çin mantısı dikkat çeker. Bunun dışında yemekler daha çok sebze ağırlıklıdır. Çin lahanası (Brassica rapa chinensis), çeşitli mantar çeşitleri, Çin brokolisi (Kai-lan), körpe bambu çubukları, Çin su kestanesi (Eleocharis dulcis), su teresi (Rorippa nasturtium-aquaticum) gibi sebzeler çok görülür.

Sebzeyle birlikte domuz eti, tavuk eti ve deniz ürünleri de yemeklerde kendine yer bulur. Bunlar dışında 13. yüzyıldan bu yana Pekin ve çevresinde yapılan ‘Pekin ördeği’ yemekleri, dünyaca meşhurdur.

Popüler restoranlar

Chóngqìng Bāyé (Chengdu), Zhēng Zīwèi (Langzhong), Emma’s Kitchen (SOngpan), Kāngbā Zàngcān (Dege), Yùlín Chuànchuàn Xiāng (Chengdu), Xĭmălāyă Zàngcān (Manigange), Qǐngzhān Gānsù Línxià Miànpiàn (Manigange).

Bahşiş

Çin kültüründe ya da restoranlarında bahşiş kültürü mevcut değil. Ama dilerseniz hesabın %10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Sichuan Gece Hayatı

Sadece festivalleri için değil, hareketli gece hayatı sayesinde de “eğlencenin adresi” deniyor Sichuan bölgesine. Kimi zaman sokak müzisyenleriyle kimi zaman da doğa manzaralı mekânlarda hoş vakitler geçirebilirsiniz.

Özellikle bölgenin başkenti Chengdu’da çok hareketli bir gece hayatı mevcut. Dilerseniz geleneksel bir çay evinde dinlenebilir, dilerseniz de gece kulübünde dans edebilirsiniz. Yuelai ya da Dabei Temple çay evlerini mutlaka görün. Gece kulübü içinse adresiniz Kakadu ya da Hongse Niandai olabilir.

Sichuan Festivaller

Zigong Dinazor Fener Festivali (Bahar Festivali döneminde-muhtemelen şubat)

Chengdu Çiçek Festivali (Şubat)

Emei Dağı Seyyah Festivali (Mayıs)

Duyang Festivali (ay takvimine göre 5. Ay)

Huanglong Tapınak Festivali (ay takvimine göre 6. Ay)

Liangshan Yi Minority Meşale Festivali (ay takvimine göre 6. Ay)

Uluslararası Luzhou Şarap Festivali (Eylül)

Miyaluo Kırmızı Yapraklar Festivali (Ekim)

Yi Halkı Yeni Yıl Festivali (ay takvimine göre 10. ay)

Uluslararası Çin Gurme Festivali (Ekim)

Chengdu Fener Festivali (Şubat-Mart)

Dragon Festivali (Çin takvimine göre ilk ay)

Uluslararası Şeftali Çiçeği Festivali (Mart)

Chengdu Pengzhou Şakayık Festivali (Nisan-Mayıs)

Zhuanshan Festivali (ay takvimine göre 4. Ay)

Sichuan’da Alışveriş

Bölgenin alışveriş anlamında en önemli şehri, aynı zamanda başkent olan Chengdu’dur. Burada yerli tasarımcıların ürünlerini bulabileceğiniz özel butiklerden zincir mağazalar görebileceğiniz büyük alışveriş merkezlerine kadar her şey mevcut.

Özellikle Chunxi Road ve Yanshikou bölgeleri bu konuda çok seçenek sunuyor. Eğer bu şehirde el işi ürünler arıyorsanız gitmeniz gereken sokak Zhuge Liang's Temple Heng olmalı. Alışveriş merkezi içinse Parkson AVM uygun olacaktır.

Eğer yerli sebze ve meyvelere meraklıysanız “jingui” portakalını ve “lychee” adlı kırmızı renkli meyveyi mutlaka deneyin. Hangi alışveriş noktasında olursanız olun Çin’de her zaman pazarlık yapmalısınız.

Sichuan Saat Farkı

Sichuan (GMT +8) ile Türkiye (GMT +3) arasında 5 saat fark vardır.

Sichuan Para Birimi

Çin Halk Cumhuriye’tine bağlı olan Sichuan’ın para birimi Çin Yuanı’dır. 1 TL yaklaşık 2,30 Çin Yuanı’dır.

Sichuan Resmi Dili

Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan Sichuan’ın resmi dili Çince’dir. Bölgede ayrıca Kanton ve Hakka lehçeleri, Mandarin ve Teoçev dilleri konuşulmaktadır.

Sichuan Türkiye Dış Temsilciliği

Sichuan’da Türkiye temsilciliği bulunmamaktadır.

Sichuan Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bahar Festivali Öncesi (7 Şubat)

Çin Yeni Yılı

Bahar Festivali Altın Haftası

Qing Ming Jie

İşçi Bayramı (30 Nisan-1-2 Mayıs)

Dragon Festivali

Sonbahar Ortası Festivali

Ulusal Gün (1 Ekim)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Sichuan İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 120

Yangın: 119

Polis: 110

Sichuan Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sichuan’a girmek için vize alması gerekmektedir. Vize başvurularını turizm ofislerinden veya Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapabilirsiniz.

Çin Vizesi

  • İstanbul Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu tüm vize başvurularında yeni çıkan bordo renkli pasaportları kabul edeceğini, eski tip lacivert pasaportları işleme almayacağını beyan etmiştir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.