Yunnan’da Gezilecek Yerler

Yunnan, karlı dağlardan pirinç tarlalarına, göllerden boğazlara kadar çok çeşitli doğal güzelliklere sahip bir yer. Bölge ayrıca barındırdığı çok sayıda etnik azınlık unsurdan dolayı çok kültürlü bir yapıya sahiptir.

Jade Dragon Snow Dağı (Jade Dragon Snow Mountain)

jade_dragon_mountain_4.gif

Aslında bir dağ masifi olan Jade Dragon Snow Dağı (Jade Dragon Snow Mountain), Yunnan’ın Lijiang Bölgesi’nde yer alır. Bu sıradağlara ayrıca Çince’de Yulong Dağı, Naxi dilinde de Satseto Dağı denir. En yüksek tepesinin adı Shanzidou’dur ve yaklaşık yüksekliği 5,596 metredir. Black Dragon Pool ya da Çince adıyla “Heilong Tan”den bu dağın görüntüsü, tüm Çin Halk Cumhuriyeti ülkesindeki en güzel manzara olarak görülür. Bu manzara, Yulong Snow Dağı Manzara Bölgesi’nin bir parçasıdır ve birinci derece tabiat tescil alanıdır.

Dağın uzak ucunda Tiger Leaping Boğazı ya da Çince adıyla Hutiao Xia vardır. Dağın eteklerinde ise Jade Su Kötüyü isimli köy yer almaktadır. Jase Dragon Snow dağının en yüksek tepesi olan Shanzidou’ya tarih boyunca tırmanmayı başaran tek bir kişi olmuştur.

1987 yılında gerçekleştirilen bu tırmanışı Amerikalı bir ekip gerçekleştirmiştir. Phil Peralta-Ramos ve Eric Perlman isimli bu maceracılar bu son derece zorlu tırmanışı ciddi çığ tehlikelerine rağmen atlattıktan sonra parkurun zorluk derecesini YDS 5.7 olarak belirlemişlerdir.

Tiger Leaping Boğazı (Tiger Leaping Gorge)

04China~10Yunnan~50Tiger_Leaping_Gorge~16Gorge_4.jpg

Jinsa Nehri üzerinde yer alan ve muhteşem manzarası ile bölgenin en önemli tabi güzelliklerinden biri olan Tiger Leaping Boğazı (Tiger Leaping Gorge, ya da Çince adıyla Hǔ tiào xiá) bir kanyondur. Jinsa Nehri Yangtze Nehri’nin üst havzasına bağlanan başlıca akarsu koludur. Nehir, Lijiang şehrinin 60 km kuzeyinde bulunur. Yunnan Koruma Altındaki Bölgeleri Dünya Mirası Alanı’nda yer alan Üç Paralel Nehir Bölgesi’nin bir parçasıdır.

En derin noktasına ulaştığı yerde ölçülen derinliği yaklaşık 3,790 metredir. Bu rakamla Tiger Leaping Boğazı yeryüzündeki en derin ve en görülmeye değer nehir kanyonlarından biri olma unvanına sahiptir. Kanyonda yaşayan ana nüfus unsuru Naxi halkıdır. Bunlar da bir avuç dağınık arazi üzerinde seyrekçe gruplaşmıştır. Bölgedeki en temel ekonomik faaliyet tahıl tarımı ve elbette buraya yürüyüş ve tırmanışa gelen yerli ve yabancı turistlerdir.

Bu bölge yabancı turistlerin ziyaretine ancak 1993 yılında açılmıştır. Ancak seksenli yıllarda çoktan maceraperest sırt çantalı turistleri çekmeyi başarmıştı. Şu sıralar devlet yetkilileri hem bölgenin hem de ülkenin en temel turist cazibe merkezlerinden biri olan kanyonu daha da cazibeli hale getirmek üzere projeler üretmektedir. İlk etapta hedeflenen şey yürüyüş ve tırmanış rotalarının ıslahıdır. Ayrıca buraya bağlanan yolların düzenlenmesiyle tur otobüsleri ve turist kafilelerinin bölgeye ulaşımının kolaylaştırılması üzerine de çalışılmaktadır.

Elbette yerel halk ve bölgenin korunması konusunda endişeleri olan çevreciler arasında bu görüş alarm yaratsa da henüz net bir muhalefetle karşılaşmış denemeyecek kadar zayıf tepkiler söz konusudur.

Lugu Gölü

20101215155426.jpg

Çince adı Lúgū Hú olan bu göl, Yunnan platosunun kuzey batı bölümünde yer alır. Ninglang Yi Özerk Bölgesi’nin tam merkezinde yer alan göl Yunnan Bölgesi’nin Ninglang Bölgesi ile Sichuan şehrinin Yanyuan bölgesi arasındaki doğal sınırı oluşturur.

Gölün oluşumunun bir fay kırılmasına bağlı olduğu düşünülmektedir. Alpin tarzı bir göl olan Lugu Gölü rakım olarak 2,685 metrede yer alır ve Yunnan şehrindeki en yüksek göldür. Gölün etrafı dağlarla çevrilir, üzerinde beş ada vardır, kıyılarından içine dört yarım ada uzanır. On dört adet körfezi olan göl üzerinde on yedi adet plaj bulunmaktadır.

Yunnan’ın en önemli turist çekim noktalarından biri olan göl muhteşem doğası ile her yıl yerli ve yabancı pek çok turist ağırlamaktadır. Hatta burası için turistlerin Yunnan’a gelmekteki başlıca sebeplerinden biri demek yanlış olmak.

Göle ulaşım bir hayli zorlu bir dağ yürüyüşüne bağlı olsa da ulaştığınız zaman bu zahmeti çektiğinize değecek. Gerçekten muhteşem bir manzaraya sahip olan filmlerden masallardan fırlamış bir sahne gibi gözlerinizin önüne serilen Lugu Gölü, Yunnan tatilinizden geriye hafızanızda kalan en büyük hatıra olacak.

Lijiang Eski Şehir

Lijiang_Yunnan_Old-town-03.jpg

Lijianf Eski Şehri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış ve koruma altında bulunan nadide bir bölgedir. Tarihi bin yıldan daha eskiye dayanan bu şehir zamanında en önemli ticaret yolları üstünde yer aldığından her dönem önem arz eden bir lokasyon olmuştur. Bu yüzden şehrin son derece iyi bir altyapısı vardır.

Yunnan’ın en önemli turist çekim noktalarından biri olan Lijiang eski şehri muhteşem mimarisi ile her yıl yerli ve yabancı pek çok turist ağırlamaktadır. Aslında burası için turistlerin Yunnan’a gelmekteki başlıca sebeplerinden biri de denebilir. Gerçekten muhteşem bir mimariye sahip olan ve filmlerden fırlamış bir kent gibi gözlerinizin önüne serilen eski şehir Yunnan tatilinizden geriye hafızanızda kalan en önemli hatıralardan biri olacak.

Lijiang şehrinin kültürel yapısı geleneksel Naxi kültürü ile Ming kültürünün bir sentezidir. Bu özellikler de şehrin her detayını yansımaktadır. Şehrin sokaklarında yürümek hakkında pek de bilgi sahibi olmadığımız bu otantik kültürlerin üzerine kapsamlı bir bilgiye sahip olacak sayıda kitap okumaya eşdeğer. Eğer antik Çin medeniyeti gibi konulara özel bir ilginiz var ise eski şehri gezmeden ülkeden ayrılmayın.