Yunnan Nerededir?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan Yunnan Bölgesi’nin başkenti Kunming şehridir. Bölgenin komşuları ise Vietnam, Laos ve Burma’dır. Dağlık bir alan içine kuruludur.

Yunnan’a Ne Zaman Gidilir?

Yunnan bölgesine ılıman iklim hâkimdir. Pasifik ve Hint Okyanusu’nun bu durumdaki etkisi büyüktür. Kış ayları ılıman ve sıcaktır. Yazlar da aynı şekildedir. En soğuk olan ocak ayında sıcaklıklar 8-17 derece arasındadır. Temmuz ayında ise 21-27 derece arasında olduğu görülür. Yağışlar haziran-ağustos ayları arasında düşer.

Yunnan’a Nasıl Gidilir?

Bölgenin başkenti Kunming’de, şehrin 22 kilometre dışında modern bir havalimanı mevcuttur. Çin’deki pek çok noktadan buraya uçuş sağlanmaktadır. Bangkok, Singapur, Kuala Lumpur ve Chiang Mai’den de uçuşlar mümkündür.

Yunnan’da Nerede Kalmalı?

Yunnan bölgesi konaklama için farklı lokasyonlarda pek çok seçenek bulunduruyor. Buna rağmen, özellikle yüksek sezonda ve festival zamanlarında kalacak iyi bir yer bulmak için önceden rezervasyon yaptırmak gereklidir. Restore edilmiş eski evlere kurulu oteller daha çok ilgi çekse de, yıldızlı modern oteller de mevcuttur.

Yunnan İçi Ulaşım

yunnan-crh-high-speed-train.jpg

Başkent Kunming’e hava yolu ile ulaştıktan sonra Yunnan bölgesinde her yere otobüs ve tren ile gitmeniz mümkündür. Uçakla seyahat Jinghong, Dali, Lijiang ve Zhongdian’a mümkündür.

Yunnan Mutfağı

Buuz.jpeg

Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya gibi Çin kültürünün yaygın olduğu Uzakdoğu ülkelerinden kaynaklanan ve Çin lokantaları sayesinde dünyanın birçok yerinde tanınan bir mutfağa sahiptir. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Çin mutfağı, Uzakdoğu'da bile Çinlilerin yaşadığı her bölgede büyük farklılıklar gösterir. Ayrıca farklı ülkelerde hazırlanırken o ülkenin kültürüne göre de değişkenlikler gösterir. Sebze ağırlıklı yemekler, yemeklerin wok adı verilen çukur tavalarda pişirilmesi ve çubuklarla yenmesi ise her yerin ortak noktasıdır.

Çin mutfağında malzemelerin başını soya fasulyesi ve soya fasulyesinden türeyen soya sosu, soya sütü, fasulye filizi ve tofu gibi ürünler çeker. Soya sosu soya fasulyesinin su, tuz ve tahıllarla birlikte fermentasyona uğratılması sonucu elde edilen bir sostur ve yaygın olarak kullanılır. Soya sütü ise kuru soya fasulyesinin suyla birlikte öğütülmesi sonucu elde edilir. Yüksek proteinli bir içecektir. Fasulye filizi fasulye tanelerinin yeni filizlenmiş şeklidir. Tofu ise soya sütünün ısıtma ve çökeltmeye uğratılması sonucu elde edilen yumuşak ve katı bir yiyecektir.

Pilav ve pirinç de Çin Halk Cumhuriyeti mutfağının vazgeçilmezidir. Özellikle ekmek yerine sıkça pilav tüketilir. Hamur işi gıdaların çok tüketilmediği ülkede bu konuda sadece Çin mantısı dikkat çeker. Bunun dışında yemekler daha çok sebze ağırlıklıdır. Çin lahanası (Brassica rapa chinensis), çeşitli mantar çeşitleri, Çin brokolisi (Kai-lan), körpe bambu çubukları, Çin su kestanesi (Eleocharis dulcis), su teresi (Rorippa nasturtium-aquaticum) gibi sebzeler çok görülür.

Sebzeyle birlikte domuz eti, tavuk eti ve deniz ürünleri de yemeklerde kendine yer bulur. Bunlar dışında 13. yüzyıldan bu yana Pekin ve çevresinde yapılan Pekin Ördeği yemekleri, dünyaca meşhurdur.

Popüler restoranlar

Lüyin’ge Xicanting (Kunming), Youshan Meidi (Kunming), Jinga’na Xibanya Canting (Kunming), Om Shanti (Dali), Bill's Plac (Dali), Serendipity (Dali), Restaurant Papillon Rouge (Lijiang), Qiuyuege Restaurant (Lijiang).

Bahşiş

Çin kültüründe ya da restoranlarında bahşiş kültürü mevcut değil. Ama dilerseniz hesabın yüzde 10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Yunnan Gece Hayatı

Yunnan Bölgesi’ne hareketli gece hayatı sayesinde de “eğlencenin adresi” deniyor. Kimi zaman sokak müzisyenleriyle kimi zaman da doğa manzaralı mekânlarda hoş vakitler geçirebilirsiniz.

Devamını Oku

Yunnan Festivaller

Yürüyüş Festivali / Kwan-yin (Mart)

Naxi Torch Festivali / Oryantal Karnaval (Temmuz)

Su Atma Festivali (Nisan)

Sanduo Festivali (Mart)

Yunnan’da Alışveriş

Öncelikle söylemek gerekir ki, her ne pek çok ürünün üretildiği yer olsa da, Çin ucuz bir ülke değildir. Bilgisayar ya da cep telefonu gibi elektronik ürün mağazalarıyla sıkça karşılaşacağınız Çin’de sadece bazı modellerin fiyatları uygun bulunabiliyor.

Hediye olaraksa Çin’den getirebileceğiniz en önemli ürün çay olacaktır. Çin kültüründe önemli bir yere sahip olan çayın envai çeşidini bulmanız mümkün. Buna ek olarak özel çay bardağı setlerinden de edinebilirsiniz.

Devamını Oku

Yunnan Saat Farkı

Yunnan (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat fark vardır. Çin’in saati Türkiye’den 6 saat ileridir.

Yunnan Para Birimi

Çin Halk Cumhuriye’tine bağlı olan Yunnan’ın para birimi Çin Yuanı’dır. 1 TL yaklaşık 2,30 Çin Yuanı’dır.

Yunnan Resmi Dili

Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan Yunnan’ın resmi dili Çince’dir. Bölgede ayrıca Kanton ve Hakka lehçeleri, Mandarin ve Teoçev dilleri konuşulmaktadır.

Yunnan Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bahar Festivali Öncesi (7 Şubat)

Çin Yeni Yılı

Bahar Festivali Altın Haftası

Qing Ming Jie

İşçi Bayramı (30 Nisan-1-2 Mayıs)

Dragon Festivali

Sonbahar Ortası Festivali

Ulusal Gün (1 Ekim)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Yunnan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4oC
  • Şub 7oC
  • Mar 10oC
  • Nis 13oC
  • May 18oC
  • Haz 20oC
  • Tem 20oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 18oC
  • Eki 14oC
  • Kas 8oC
  • Ara 4oC

Kısa Kısa

Nüfus: 45,966,239 / Dil: Çince / Para Birimi: Çin Yuanı (CNY) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 8 gün