Google+

Arama formu

Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya gibi Çin kültürünün yaygın...
Devamı oku
Yunnan Bölgesi’ne hareketli gece hayatı sayesinde de “eğlencenin adresi...
Devamı oku
Öncelikle söylemek gerekir ki, her ne pek çok ürünün üretildiği yer olsa...
Devamı oku
Yürüyüş Festivali / Kwan-yin (Mart) Naxi Torch Festivali / Oryantal...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Bahar Festivali Öncesi (7 Şubat) Çin Yeni Yılı...
Devamı oku
Asya’da, Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan Yunnan...
Devamı oku
Acil yardım: 120 Yangın: 119 Polis: 110
Devamı oku
Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan Yunnan Bölgesi’nin...
Devamı oku
Çin Halk Cumhuriye’tine bağlı olan Yunnan’ın para birimi Çin Yuanı’dır....
Devamı oku
Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan Yunnan’ın resmi dili Çince’dir. Bölgede...
Devamı oku
Yunnan (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat fark vardır. Çin’in...
Devamı oku
PEKİN BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: SAN LI TUN DONG 5 JIE 9 HAO 100600 BEIJING...
Devamı oku
Yunnan bölgesine ılıman iklim hâkimdir. Pasifik ve Hint Okyanusu’nun bu...
Devamı oku
Bölgenin başkenti Kunming’de, şehrin 22 kilometre dışında modern bir...
Devamı oku
Yunnan bölgesi konaklama için farklı lokasyonlarda pek çok seçenek...
Devamı oku
Başkent Kunming’e hava yolu ile ulaştıktan sonra Yunnan bölgesinde...
Devamı oku
Yunnan, karlı dağlardan pirinç tarlalarına, göllerden boğazlara kadar...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CNY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 4℃
Şub 7℃
Mar 10℃
Nis 13℃
May 18℃
Haz 20℃
Tem 20℃
Ağu 20℃
Eyl 18℃
Eki 14℃
Kas 8℃
Ara 4℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 45,966,239 / Dil: Çince / Para Birimi: Çin Yuanı (CNY) / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 8 gün

Yunnan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

blog-The-highlights-of-Yunnan.jpg

Asya’da, Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan Yunnan Bölgesi’nin başkenti Kunming şehridir. Bölgenin komşuları ise Vietnam, Laos ve Burma’dır (Myanmar). Dağlık bir alan içine kurulu olan bölgede okyanusların da etkisiyle ılıman bir hava yaşanmaktadır.

45,966,239 kişilik nüfusuyla kalabalık ve büyük bir bölge olan Yunnan’ın en önemli şehirleri oldukça gelişmiş olan başkent Kunming, Ortaçağ duvarlarıyla süslü Dali, tarihi güzelliklere sahip olan Lijiang ve tropik bir turist şehri olan Jinghong’dur. Doğal parkları, gölleri ve UNESCO’nun koruma altına aldığı alanlarıyla dikkat çeken bir bölgedir Yunnan.

Her ne kadar 19. yüzyılın ortalarında ihraç ettiği kuş çeşitleri, değerli taşlar ve yemişler ile öne çıkan bir bölge olduysa da, zamanla bu başarılı ekonomisi gerilemiştir. Yunnan Bölgesi’ne ılıman iklim hâkimdir. Pasifik ve Hint Okyanusu’nun bu durumdaki etkisi büyüktür. Kış ayları ılıman ve sıcaktır. Yazlar da aynı şekildedir. En soğuk olan ocak ayında sıcaklıklar 8-17 derece arasındadır. Temmuz ayında ise 21-27 derece arasında olduğu görülür. Yağışlar haziran-ağustos ayları arasında düşer.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Dm8ht0ZlkII

Yunnan’da Gezilecek Yerler

Yunnan, karlı dağlardan pirinç tarlalarına, göllerden boğazlara kadar çok çeşitli doğal güzelliklere sahip bir yer. Bölge ayrıca barındırdığı çok sayıda etnik azınlık unsurdan dolayı çok kültürlü bir yapıya sahiptir.

Jade Dragon Snow Dağı (Jade Dragon Snow Mountain)

Jade Dragon Snow Dağı (Jade Dragon Snow Mountain)

Aslında bir dağ masifi olan Jade Dragon Snow Dağı (Jade Dragon Snow Mountain), Yunnan’ın Lijiang Bölgesi’nde yer alır. Bu sıradağlara ayrıca Çince’de Yulong Dağı, Naxi dilinde de Satseto Dağı denir. En yüksek tepesinin adı Shanzidou’dur ve yaklaşık yüksekliği 5,596 metredir. Black Dragon Pool ya da Çince adıyla “Heilong Tan”den bu dağın görüntüsü, tüm Çin Halk Cumhuriyeti ülkesindeki en güzel manzara olarak görülür. Bu manzara, Yulong Snow Dağı Manzara Bölgesi’nin bir parçasıdır ve birinci derece tabiat tescil alanıdır.

Dağın uzak ucunda Tiger Leaping Boğazı ya da Çince adıyla Hutiao Xia vardır. Dağın eteklerinde ise Jade Su Kötüyü isimli köy yer almaktadır. Jase Dragon Snow dağının en yüksek tepesi olan Shanzidou’ya tarih boyunca tırmanmayı başaran tek bir kişi olmuştur.

1987 yılında gerçekleştirilen bu tırmanışı Amerikalı bir ekip gerçekleştirmiştir. Phil Peralta-Ramos ve Eric Perlman isimli bu maceracılar bu son derece zorlu tırmanışı ciddi çığ tehlikelerine rağmen atlattıktan sonra parkurun zorluk derecesini YDS 5.7 olarak belirlemişlerdir.

Tiger Leaping Boğazı (Tiger Leaping Gorge)

Tiger Leaping Boğazı (Tiger Leaping Gorge)

Jinsa Nehri üzerinde yer alan ve muhteşem manzarası ile bölgenin en önemli tabi güzelliklerinden biri olan Tiger Leaping Boğazı (Tiger Leaping Gorge, ya da Çince adıyla Hǔ tiào xiá) bir kanyondur. Jinsa Nehri Yangtze Nehri’nin üst havzasına bağlanan başlıca akarsu koludur. Nehir, Lijiang şehrinin 60 km kuzeyinde bulunur. Yunnan Koruma Altındaki Bölgeleri Dünya Mirası Alanı’nda yer alan Üç Paralel Nehir Bölgesi’nin bir parçasıdır.

En derin noktasına ulaştığı yerde ölçülen derinliği yaklaşık 3,790 metredir. Bu rakamla Tiger Leaping Boğazı yeryüzündeki en derin ve en görülmeye değer nehir kanyonlarından biri olma unvanına sahiptir. Kanyonda yaşayan ana nüfus unsuru Naxi halkıdır. Bunlar da bir avuç dağınık arazi üzerinde seyrekçe gruplaşmıştır. Bölgedeki en temel ekonomik faaliyet tahıl tarımı ve elbette buraya yürüyüş ve tırmanışa gelen yerli ve yabancı turistlerdir.

Bu bölge yabancı turistlerin ziyaretine ancak 1993 yılında açılmıştır. Ancak seksenli yıllarda çoktan maceraperest sırt çantalı turistleri çekmeyi başarmıştı. Şu sıralar devlet yetkilileri hem bölgenin hem de ülkenin en temel turist cazibe merkezlerinden biri olan kanyonu daha da cazibeli hale getirmek üzere projeler üretmektedir. İlk etapta hedeflenen şey yürüyüş ve tırmanış rotalarının ıslahıdır. Ayrıca buraya bağlanan yolların düzenlenmesiyle tur otobüsleri ve turist kafilelerinin bölgeye ulaşımının kolaylaştırılması üzerine de çalışılmaktadır.

Elbette yerel halk ve bölgenin korunması konusunda endişeleri olan çevreciler arasında bu görüş alarm yaratsa da henüz net bir muhalefetle karşılaşmış denemeyecek kadar zayıf tepkiler söz konusudur.

Lugu Gölü

Lugu Gölü

Çince adı Lúgū Hú olan bu göl, Yunnan platosunun kuzey batı bölümünde yer alır. Ninglang Yi Özerk Bölgesi’nin tam merkezinde yer alan göl Yunnan Bölgesi’nin Ninglang Bölgesi ile Sichuan şehrinin Yanyuan bölgesi arasındaki doğal sınırı oluşturur.

Gölün oluşumunun bir fay kırılmasına bağlı olduğu düşünülmektedir. Alpin tarzı bir göl olan Lugu Gölü rakım olarak 2,685 metrede yer alır ve Yunnan şehrindeki en yüksek göldür. Gölün etrafı dağlarla çevrilir, üzerinde beş ada vardır, kıyılarından içine dört yarım ada uzanır. On dört adet körfezi olan göl üzerinde on yedi adet plaj bulunmaktadır.

Yunnan’ın en önemli turist çekim noktalarından biri olan göl muhteşem doğası ile her yıl yerli ve yabancı pek çok turist ağırlamaktadır. Hatta burası için turistlerin Yunnan’a gelmekteki başlıca sebeplerinden biri demek yanlış olmak.

Göle ulaşım bir hayli zorlu bir dağ yürüyüşüne bağlı olsa da ulaştığınız zaman bu zahmeti çektiğinize değecek. Gerçekten muhteşem bir manzaraya sahip olan filmlerden masallardan fırlamış bir sahne gibi gözlerinizin önüne serilen Lugu Gölü, Yunnan tatilinizden geriye hafızanızda kalan en büyük hatıra olacak.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Yunnan Nerededir?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneybatısında yer alan Yunnan Bölgesi’nin başkenti Kunming şehridir. Bölgenin komşuları ise Vietnam, Laos ve Burma’dır. Dağlık bir alan içine kuruludur.

Yunnan’a Ne Zaman Gidilir?

Yunnan bölgesine ılıman iklim hâkimdir. Pasifik ve Hint Okyanusu’nun bu durumdaki etkisi büyüktür. Kış ayları ılıman ve sıcaktır. Yazlar da aynı şekildedir. En soğuk olan ocak ayında sıcaklıklar 8-17 derece arasındadır. Temmuz ayında ise 21-27 derece arasında olduğu görülür. Yağışlar haziran-ağustos ayları arasında düşer.

Yunnan’a Nasıl Gidilir?

Bölgenin başkenti Kunming’de, şehrin 22 kilometre dışında modern bir havalimanı mevcuttur. Çin’deki pek çok noktadan buraya uçuş sağlanmaktadır. Bangkok, Singapur, Kuala Lumpur ve Chiang Mai’den de uçuşlar mümkündür.

Yunnan’da Nerede Kalmalı?

Yunnan bölgesi konaklama için farklı lokasyonlarda pek çok seçenek bulunduruyor. Buna rağmen, özellikle yüksek sezonda ve festival zamanlarında kalacak iyi bir yer bulmak için önceden rezervasyon yaptırmak gereklidir. Restore edilmiş eski evlere kurulu oteller daha çok ilgi çekse de, yıldızlı modern oteller de mevcuttur.

Yunnan İçi Ulaşım

yunnan-crh-high-speed-train.jpg

Başkent Kunming’e hava yolu ile ulaştıktan sonra Yunnan bölgesinde her yere otobüs ve tren ile gitmeniz mümkündür. Uçakla seyahat Jinghong, Dali, Lijiang ve Zhongdian’a mümkündür.

Yunnan Mutfağı

Buuz.jpeg

Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya gibi Çin kültürünün yaygın olduğu Uzakdoğu ülkelerinden kaynaklanan ve Çin lokantaları sayesinde dünyanın birçok yerinde tanınan bir mutfağa sahiptir. Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Çin mutfağı, Uzakdoğu'da bile Çinlilerin yaşadığı her bölgede büyük farklılıklar gösterir. Ayrıca farklı ülkelerde hazırlanırken o ülkenin kültürüne göre de değişkenlikler gösterir. Sebze ağırlıklı yemekler, yemeklerin wok adı verilen çukur tavalarda pişirilmesi ve çubuklarla yenmesi ise her yerin ortak noktasıdır.

Çin mutfağında malzemelerin başını soya fasulyesi ve soya fasulyesinden türeyen soya sosu, soya sütü, fasulye filizi ve tofu gibi ürünler çeker. Soya sosu soya fasulyesinin su, tuz ve tahıllarla birlikte fermentasyona uğratılması sonucu elde edilen bir sostur ve yaygın olarak kullanılır. Soya sütü ise kuru soya fasulyesinin suyla birlikte öğütülmesi sonucu elde edilir. Yüksek proteinli bir içecektir. Fasulye filizi fasulye tanelerinin yeni filizlenmiş şeklidir. Tofu ise soya sütünün ısıtma ve çökeltmeye uğratılması sonucu elde edilen yumuşak ve katı bir yiyecektir.

Pilav ve pirinç de Çin Halk Cumhuriyeti mutfağının vazgeçilmezidir. Özellikle ekmek yerine sıkça pilav tüketilir. Hamur işi gıdaların çok tüketilmediği ülkede bu konuda sadece Çin mantısı dikkat çeker. Bunun dışında yemekler daha çok sebze ağırlıklıdır. Çin lahanası (Brassica rapa chinensis), çeşitli mantar çeşitleri, Çin brokolisi (Kai-lan), körpe bambu çubukları, Çin su kestanesi (Eleocharis dulcis), su teresi (Rorippa nasturtium-aquaticum) gibi sebzeler çok görülür.

Sebzeyle birlikte domuz eti, tavuk eti ve deniz ürünleri de yemeklerde kendine yer bulur. Bunlar dışında 13. yüzyıldan bu yana Pekin ve çevresinde yapılan Pekin Ördeği yemekleri, dünyaca meşhurdur.

Popüler restoranlar

Lüyin’ge Xicanting (Kunming), Youshan Meidi (Kunming), Jinga’na Xibanya Canting (Kunming), Om Shanti (Dali), Bill's Plac (Dali), Serendipity (Dali), Restaurant Papillon Rouge (Lijiang), Qiuyuege Restaurant (Lijiang).

Bahşiş

Çin kültüründe ya da restoranlarında bahşiş kültürü mevcut değil. Ama dilerseniz hesabın yüzde 10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Yunnan Gece Hayatı

Yunnan Bölgesi’ne hareketli gece hayatı sayesinde de “eğlencenin adresi” deniyor. Kimi zaman sokak müzisyenleriyle kimi zaman da doğa manzaralı mekânlarda hoş vakitler geçirebilirsiniz.

Özellikle bölgenin başkenti Kunming’de çok hareketli bir gece hayatı mevcuttur. Dilerseniz geleneksel bir çay evinde dinlenebilir, dilerseniz de gece kulübünde dans edebilirsiniz. Wenhua Sokağı’nda pek çok seçenek mevcuttur. Bir diğer önemli seçenek ise Kundu Gece Pazarı’dır. Burada kurulan stantlarda enteresan sokak lezzetlerinden tadabilir, alışveriş de yapabilirsiniz.

Lijiang şehri de gece hayatı konusunda iddialıdır. Xinhua Sokağı’nda pek çok bar mevcuttur. Aynı şekilde Dali şehrinde de seçenekler oldukça fazladır. Foreigner Sokağı’nda pek çok mekân bulabilirsiniz.

Yunnan Festivaller

Yürüyüş Festivali / Kwan-yin (Mart)

Naxi Torch Festivali / Oryantal Karnaval (Temmuz)

Su Atma Festivali (Nisan)

Sanduo Festivali (Mart)

Yunnan’da Alışveriş

Öncelikle söylemek gerekir ki, her ne pek çok ürünün üretildiği yer olsa da, Çin ucuz bir ülke değildir. Bilgisayar ya da cep telefonu gibi elektronik ürün mağazalarıyla sıkça karşılaşacağınız Çin’de sadece bazı modellerin fiyatları uygun bulunabiliyor.

Hediye olaraksa Çin’den getirebileceğiniz en önemli ürün çay olacaktır. Çin kültüründe önemli bir yere sahip olan çayın envai çeşidini bulmanız mümkün. Buna ek olarak özel çay bardağı setlerinden de edinebilirsiniz.

Hediyelik eşya mağazalarında yaygın olarak yerel kıyafetler, fenerler, envai çeşit porselen ürünler, dini heykeller ve biblolar, yemek çubukları, ülkenin simgesi olan ejderhalı ürünler bulmak mümkündür.

Eğer yerli sebze ve meyvelere meraklıysanız “jingui” portakalını ve “lychee” adlı kırmızı renkli meyveyi mutlaka deneyin.

Hangi alışveriş noktasında olursanız olun Çin’de her zaman pazarlık yapmalısınız.

Kunming şehrinde alışveriş için: NanYao Market, Yunnan Curio binası, Kuş ve Çiçek Pazarı.

Dali şehrinde alışveriş için: Foreigner Sokağı, Square Sokağı.

Lijang şehrinde alışveriş için: Square Sokağı, Lijang Eski Şehir bölgesi.

Yunnan Saat Farkı

Yunnan (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat fark vardır. Çin’in saati Türkiye’den 6 saat ileridir.

Yunnan Para Birimi

Çin Halk Cumhuriye’tine bağlı olan Yunnan’ın para birimi Çin Yuanı’dır. 1 TL yaklaşık 2,30 Çin Yuanı’dır.

Yunnan Resmi Dili

Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan Yunnan’ın resmi dili Çince’dir. Bölgede ayrıca Kanton ve Hakka lehçeleri, Mandarin ve Teoçev dilleri konuşulmaktadır.

Yunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

PEKİN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: SAN LI TUN DONG 5 JIE 9 HAO 100600 BEIJING/ PRC
Telefon: SANTRAL 00 86 10 6532 17 15
Faks: 00 86 10 6532 54 80
embassy.beijing@mfa.gov.tr
http://pekin.be.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Şanhay, Guanco ve Hong Kong Başkonsoloslukları
Görev Çevreleri Hariç Bütün Çin Halk Cumhuriyeti

Yunnan Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bahar Festivali Öncesi (7 Şubat)

Çin Yeni Yılı

Bahar Festivali Altın Haftası

Qing Ming Jie

İşçi Bayramı (30 Nisan-1-2 Mayıs)

Dragon Festivali

Sonbahar Ortası Festivali

Ulusal Gün (1 Ekim)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Yunnan İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 120

Yangın: 119

Polis: 110

Çin Vizesi

  • İstanbul Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu tüm vize başvurularında yeni çıkan bordo renkli pasaportları kabul edeceğini, eski tip lacivert pasaportları işleme almayacağını beyan etmiştir.
  • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
  • Hususi (Yeşil) pasaportlara 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
  • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
  • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.