imw.ca

Dallas büyük bir şehir olmasına rağmen ulaşım açışından çok rahat ve kolaydır. Şehrin hemen her yerine DART (Dallas Area Rapid Transit) sisteminin otobüs ve trenleriyle gidilebilir. Size en yakın DART durağını DART Stop Locator web sitesinden bulunduğunuz adresi yazarak bulabilirsiniz. 

- Otobüs

DART otobüsleriyle turistik alanlara ulaşmak çok kolaydır. Otobüsleri kullanmak için alacağınız biletleri saatlik, günlük veya haftalık olarak seçebilirsiniz.

 • İki saatlik bilet       $2.50  (İki saatlik limitsiz kullanma hakkı)
 • Bir günlük bilet      $5.00  ( Alındığı gün limitsiz kullanma hakkı)
 • 7 günlük bilet        $25.00

İki saatlik ve bir günlük biletler otobüsün içinde satın alınabilirken 7 günlük biletlerin Akard İstasyonu’ndaki DART storlardan veya DART Store çevrimiçi web sitesinden alınması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir konu ise otobüsün içinde bilet alırken tam tamına verilmesi gereken miktar ne ise o ödenmeli; ne eksik ne fazla. Yani $2.50 olan ücreti $5 dolar olarak verirseniz üstünü alamazsınız.

 • Yardımcı link (Dallas turistik mekanlar ve otobüs hatları) için tıklayınız.

Akard İstasyonu adres: Pacific Avenue, between Akard and Field streets - Mapsco 45K (Dallas 75202). Sabah 7.30 ile akşam 17.30 arası açık. 

- Tren Hattı

Dallas’ta DART sisteminin dört tren hattı vardır; Kırmızı Hat, Turuncu Hat, Yeşil Hat ve Mavi Hat. Biletleme otobüslerde olduğu gibi iki saatlik, bir günlük ve 7 günlüktür.  Biletinizi bütün tren istasyonlarında bulunan Bilet Makinalarından (Ticket Vending Machine-TVM), Akard İstasyonu’ndan veya DART çevrimiçi mağazasından alabilirsiniz. Trenler sabah 05.00 ile gece yarısına kadar hizmet vermektedir.

 • İki saatlik bilet       $2.50  (İki saatlik limitsiz kullanma hakkı)
 • Bir günlük bilet      $5.00  ( Alındığı gün limitsiz kullanma hakkı)
 • 7 günlük bilet        $25.00

- Ana Tren İstasyonu;

Dallas Union Terminal:  Houston Street, Wood ve Young caddeleri arasında Mapsco 45N (400 S. Houston St, Dallas 75201)

- M-Line Trolley

McKinney Caddesi Tramvayı şehir merkezindeki Dallas Art Districs bölgesi ile West Village arasında gidip gelir. M-Line tramvayı mağaza, sanat galerisi ve küçük Uptown kafe ve barlarını gezmek için mükemmeldir. City Place/ Uptown istasyonundan ise DART tren hattına bağlanabilirsiniz. Haftanın 7 günü hizmet vermektedir.

- Ücretsiz D-Link Hattı

D-Link servisi ile ücret ödemeden Downtown Dallas bölgesi ve tarihi Oak Cliff semtini keşfedebilirsiniz. Dallas’ın en turistik bölgelerinden geçen D-Link ile Victory Parkı, Bishop Art District gibi yerleri de görmek mümkündür. D-Link Pazar günleri hariç her gün sabah 11.00 ile gece 23.30 arasında hizmet vermektedir. 

- Şehirlerarası Ulaşım

Zaman açısından kısıtlı değilseniz ve Texas eyaletindeki Houston, Forth Worth, Austin gibi başka şehirleri de görmek istiyorsanız şehirlerarası hizmet veren tren ve otobüsleri kullanabilirsiniz.

- Taksi

Taksi ücretleri açılış için 2.25 dolardır ve km başına 1.80 dolar ile devam etmektedir. 

DALLAS HAVALİMANI’NDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM
 

Dallas’ta iki tane havaalanı bulunmaktadır; Dallas Forth Worth Uluslararası Havaalanı ve Dallas Love Field Havaalanı. Bu ikisi arasından büyük olan ve uluslararası uçuşları kabul eden Dallas Forth Worth havalimanıdır. Ücretsiz wi-fi, atmler, döviz bürosu, duty free ve restoranlar gibi birçok imkâna sahiptir.

DFW Havaalanı 5 terminalden oluşmaktadır; Terminal A, B, C, D, E. Terminal D’den KLM, Lufthansa, American Airlines, British Airway, Emirates hava yollarının uçakları kalkarken; Terminal E’den United Airlines, Air Canada, Delta Air Lines hava yollarının uçakları kalkar. 

Terminaller arası ulaşım güvenlikten geçmiş olan yolcular için Skylink hızlı trenleriyle, güvenlikten geçmemiş yolcular için ise Terminal link otobüsleriyle sağlanmaktadır. Bu hizmetler için bir ücret ödenmez.

Gerekli Siteler; Terminal Haritaları:

Havaalanından şehir merkezine haftanın yedi günü sabah 04.00’den gece 12.00’ye kadar hizmet veren DART Turuncu Tren Hattı ile gidebilirsiniz. Trenler Terminal A’nın alt katından A10 girişinden kalkmaktadır. İki saat için 2.50 dolara, bir tam gün için 5 dolara bilet alabilirsiniz.

Trinity Railway Express ile

Şehir merkezine ulaşmanın bir diğer yolu ise Pazar günleri hariç her gün hizmet veren Trinity Railway Express trenlerini kullanmak. TRE trenlerinin CentrePort/DFW Airport istasyonundan şehir merkezindeki Dallas Union Station istasyonunda ulaşabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir konu CentrePort/ DFW Airport istasyonunun havaalanın içinde olmadığı. Bu istasyona gitmek için her terminalin alt katından 15 dakikada bir kalkan DFW Remote South servis otobüsüne binip bu noktaya ulaştıktan sonra da CentrePort/DFW Airport bağlantılı servis otobüsüne binilmesi gerekiyor. Ücreti ise DART trenleriyle aynı yani 2,50 dolardır.

Taksi ile

Taksi servisi Terminal E’nin üst katında, Terminal D’nin ise alt katındadır. Sabah 08.00’den gece yarısına kadar bir havaalanı görevlisi taksi çağırmanıza yardım etmek için durakta bulunmaktadır.

Ücretler;

 • $2.25 Açılış
 • $1.80 Km başı
 • $2.00 Fazladan her yolcu için
 • $ 5.00 Havaalanından çıkma ücreti