Dallas Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaklaşık 1.300.000 nüfusa sahip Dallas, ABD’nin en büyük dördüncü metropoliten şehri. Tarihi alanlardan modern şehir merkezine, müzelerden, eğlence parkları ve bahçelerine kadar her köşesinde ayrı bir eğlence bulunduran Dallas önde giden turistik şehirlerden birisidir.

windows.net

Yaklaşık 1.300.000 nüfusa sahip DallasABD’nin en büyük dördüncü metropoliten şehridir. Petrol ve pamuk bakımından tarihi öneme sahip olan Dallas’ta herkesin ilgisini çekecek birçok şey görmek mümkündür. Tarihi alanlardan modern şehir merkezine, müzelerden, eğlence parkları ve bahçelerine kadar her köşesinde ayrı bir eğlence bulunduran Dallas önde giden turistik şehirlerden birisidir.

16. yüzyılda İspanyol sömürgesi altında olan Dallas’ın bulunduğu Teksas, 18. yüzyılda yaşanan Meksika – ABD savaşından sonra ABD’ye para karşılığı bırakılmıştır. ABD’ye katıldıktan sonra eyalet statüsü kazanmış ve sonrasında Dallas şehri kurulmuştur. Demiryolları kurulup petrolün keşfedilmesiyle Dallas ekonomi ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Öyle ki Dallas bugün ABD’nin dördüncü en kalabalık nüfuslu ve kişi başına düşen en çok alışveriş merkezi bulunduran şehri olmuştur.

Kovboyları ve Dallas dizisiyle bilinen şehir günümüzde çok modern ve metropol bir yapıda olmasına rağmen banliyölerde halen eski Dallas’ın yaşandığı bir hayat sürdürüldüğünü görmek mümkündür. 

Dallas (Teksas) ile İlgili

Dallas Nerededir?

Dallas, Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas eyaletinin kuzeyinde yer almaktadır.  Dallas, 12 ilçeden oluşan Dallas-Fort Worth- Arlington metropolitan alanının ekonomik merkezi konumundadır.

Dallas'a Nasıl Gidilir?

Dallas’a aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Toronto veya Chicago’dan aktarmalı uçuşlarla yaklaşık 19 saatte gidilebilir. 

Dallas'a Ne Zaman Gidilir?


wikimedia.org

Dallas yıl boyunca sıcak bir iklime sahiptir ve çok nadir soğuk hava yaşanır. En ideal dönem ilkbahar ve sonbahar olarak görülmektedir. Bu dönemde beysbol, orman yürüyüşleri, bisiklet binme gibi dışarı mekân aktiviteleri yaygındır. Yaz aylarında Dallas, ABD’nin en sıcak şehirlerinden biri olmasına rağmen, festivaller ve konserler nedeniyle en hareketli zamanını yaşar. 

Dallas'ta Nerede Kalmalı?

Dallas’ın konumu en iyi otelleri şehrin kalbinin attığı Uptown ve Downtown bölgelerinde bulunmaktadır. Bu bölgelerdeki otellerden herhangi birinde kaldığınızda yürüyerek restoranlara, mağazalara ve barlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu iki bölgeyi başından sonuna kadar gidebileceğiniz ücretsiz bir tramvay ve şehrin ana tren istasyonu (Union Station) burada bulunmaktadır. 

Dallas Gezilecek Yerler


ctmevents.com

Dallas Güneybatının sıcaklığı ile kozmopolitin, eski batının cazibesi ile modernin bir araya geldiği bir şehir. Herkesin hoşlanacağı bir aktiviteye sahip olan Dallas’ta müzelerden hayvanat bahçesine, botanik bahçelerden tarihi açık alan alışveriş merkezlerine kadar birçok değişik yer gezebilirsiniz. Başlıca gezi noktalar; 
 

Dallas Arboretum’u ve Botanik Bahçesi  (Dallas Arboretum&Botanical Gardens)


dallasarboretum.org
 

Dallas Abroterum’u ve Botanik Bahçesi White Rock Gölü’nün güney sahilinde 267.000 m2 lik bir alanda yer almaktadır. Çeşitli bahçelerin ve çeşmelerin bulunduğu bu arboretumdan White Lake Gölünün ve Dallas şehir merkezinin muhteşem manzarasını görebilirsiniz.  19 farklı bahçeye ev sahipliği yapan arboretum oluşturduğu renk cümbüşüyle en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Yıl boyunca birçok çeşit festival düzenleyen bu botanik bahçede en popüler olan festivaller Dallas Çiçek Açıyor ( Dallas Blooms) ve Sonbahar Festivali. Her yıl şubat ile nisan ayları arasında gerçekleşen 31 yıllık bir gelenek haline gelmiş olan Dallas Çiçek Açıyor festivali için 500.000 lale ve 3.000 açelya ekilmektedir. Sonbahar Festivalinde ise 65.000 balkabağı ve su kabağı ile Balkabağı Köyü oluşturulmaktadır.

Dallas Arboretum ve Botanik Bahçesi sabah 9.00’dan akşam 17.00’ye kadar açıktır. Biletler web sitesinden ve girişteki bilet satış gişelerinden temin edilebilir. Giriş ücreti yetişkinler için (13-64) 15 dolar, çocuklar (3-12) için ise 10 dolar.

 • Adres: 8525 Garland Rd, Dallas, TX 75218, ABD
 • Telefon: +1 214-515-6500
 • Saatler: 10.00 – 17.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

Sixth Floor Muzesi (The Sixth Floor Museum)


beyondld.com
 

Başkan John F. Kennedy’nin hayatına, işine ve trajik ölümüne adanmış Sixth Floor müzesi Dealey Plaza’nın altıncı katında bulunmaktadır. Müzenin en önemli özelliği ise Kennedy’ni suikastını gerçekleştiren Lee Harvey Oswald’ın Başkan’a buradan ateş açmış olmasıdır. 40.000’i aşkın fotoğraf, röportaj ve video koleksiyonu ile suikast dönemini yeniden yaşayabilir, nişancının pusu kurduğu yeri ve 22 Kasım 1963’den beri muhafaza edilmiş tüfeği görebilirsiniz. Salıdan çarşambaya 10.00 ile 18.00 arasında hizmet veren müzenin giriş ücreti 16 dolardır.

 • Adres: 411 Elm St, Dallas, TX 75202, ABD
 • Telefon:+1 214-747-6660
 • Saatler: 10.00 – 18.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

Reunion Kulesi (Reunion Tower)


i.ytimg.com
 

171 metre yüksekliğindeki Reunion Kulesi Dallas’ın en dikkat çeken binalarından biri. Kulenin en tepesindeki ‘‘GeO-Deck’’ adlı gözlem katında ise Dallas ayaklarınızın altında. Gelişmiş teleskoplar ve yüksek çözünürlüklü kameralarla metrelerce aşağıdaki kafeleri, caddeleri, insanları tüm detaylarıyla inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra kulenin en üst katındaki, tavandan yere kadar camlı ve kendi etrafında dönen Fifty Six adlı restoranda Dallas’ın 360 derecelik müthiş manzarasıyla yemek yemek mümkün. Noel günü hariç her gün açık olan Reunion Kulesi sabah 10.30 ile akşam 21.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ücret yetişkinler için 16 dolar, çocuklar (4-12) için ise 8 dolar.

 • Adres: 300 Reunion Blvd E, Dallas, TX 75207, ABD
 • Telefon: +1 214-712-7040
 • Web sitesi için tıklayınız.

Dallas Sanat Müzesi (Dallas Museum of Art) 


nbcdfw.com

Müze gezmeyi sevenlerin kesinlikle kaçırmak istemeyeceği Dallas Sanat Müzesi, şehrin merkezindeki (Downtown mevkiinde) Sanat mahallesinde (Arts District) yer almaktadır. 24.000’den fazla esere ev sahipliği yapan müzede modern sanattan tarihi Yunan heykellerine kadar tüm çağlara ait izler bulunmakta. En çok öne çıkan koleksiyonlar Yunan, Mısır ve Roma dönemine ait sanat eserleri, 16 ile 19. Yüzyıllardan kalma Claude Monet’nin parçalarının dâhil olduğu Avrupa’dan gelen eserler, Jackson Pollock gibi çağdaş sanatçıların eserleri ve 50.000’i aşkın sanatla ilgili kitapların bulunduğu kütüphanesidir. Özel sergiler dışında müzeye girmek ücretsizdir. Pazartesi günleri kapalı olan müze haftanın geri kalan günleri sabah 11.00 ile akşam 17.00 arasında hizmet vermektedir.

 • Adres: 1717 N Harwood St, Dallas, TX 75201, ABD
 • Açılış tarihi: 1903
 • Telefon: +1 214-922-1200
 • Saatler: 10.00 – 17.00

 
Dallas Hayvanat Bahçesi (Dallas Zoo)


en.wikipedia.org

Texas’ın en büyük hayvanat bahçesi olan Dallas Hayvanat Bahçesi’nde 2.000’den fazla egzotik hayvan bulunmaktadır. Şehir merkezine 4 km uzaklıkta olan hayvanat bahçesinde zürafaları besleyip, aslanları izlerken yemek yiyebilir, ata binebilir ve keçileri sevebilirsiniz. En popüler aktivitelerden bir tanesi de Zero Gravity Parkı’nda (Zero Gravity Thrill Amusement Park) serbest düşüş ve bungee jumping yapmak. Ücretler yetişkinler (12-64) için 15, çocuklar (3-11) için ise 10 dolar. Sabah 9.00’dan akşam 16:00’a kadar açıktır.
 

 • Adres: 650 S R L Thornton Fwy, Dallas, TX 75203, ABD
 • Çalışma saatleri: 09.00 -16.00
 • Telefon: +1 469-554-7500
 • Web sitesi için tıklayınız.

 
George Bush Başkanlık Merkezi (George Bush Presidental Center)zimbio.com

George Bush Başkanlık Merkezi’nde Bush Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi bulunmaktadır. Ziyaretçiler, George Bush’un 8 yıllık başkanlık dönemine ait 70 milyon sayfadan oluşan evraklardan,  4 milyona yakın dijital resme ve 200 milyon e-postaya kadar çok kapsamlı resmi kayıtları ve eserleri inceleyebilme şansı bulabilmektedir. Bunun yanı sıra müzede Başkan Bush’un Oval Ofisi’nin de bir replikası ve İkiz Kuleler’den arda kalmış bir demir parçası bulunmaktadır. Ayrıca, Karar Verme Noktası’nda (Decision Point) Başkan Bush’un büyük kriz anlarında yaşadıklarına şahit olabilirsiniz. Pazartesiden cumartesiye sabah 9.00 ile akşam 17:00 arası hizmet veren müzenin giriş ücreti yetişkinler için 16, çocuklar için ise 14 dolar.

 • Adres: 2943 SMU Boulevard, Dallas, TX 75205, ABD
 • Telefon:+1 214-200-4300
 • Saatler: 09.00 – 17.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

Southfork Çiftliği (Ewing Malikânesi)


overyonderlust.com

Meşhur ‘‘Dallas’’ dizisinin çekildiği Souhtfork Çiftliği en popüler turistik mekânlardan bir tanesi. 1978’den 1991’e kadar yayında olduğu 13 yıl boyunca hem ABD’de hem de dünyada milyonlarca kişiyi ekran başına kilitleyen dizinin çekildiği yeri gezebilirsiniz. J.R.’ı vuran silahı, Lucy’nin gelinliğini ve Dallas Aile Ağacını görebilirsiniz. Şükran ve Noel günleri dışında her gün açık olan Southfork Çiftliğine giriş ücreti 15 dolar.

 • Adres: 3700 Hogge Dr, Parker, TX 75002, ABD
 • Telefon:+1 972-442-7800
 • Saatler: 10.00 – 16.30
 • Web sitesi için tıklayınız.
Devamını Oku

Dallas Şehir İçi Ulaşım


imw.ca

Dallas büyük bir şehir olmasına rağmen ulaşım açışından çok rahat ve kolaydır. Şehrin hemen her yerine DART (Dallas Area Rapid Transit) sisteminin otobüs ve trenleriyle gidilebilir. Size en yakın DART durağını DART Stop Locator web sitesinden bulunduğunuz adresi yazarak bulabilirsiniz. 

Devamını Oku

Dallas Mutfağı


shopify.com

Dallas yemek kültürü olarak Meksika ve Amerikan mutfağının bir karışımına sahiptir. En meşhur yemekleri arasında barbekü biftekleri ve Beef Brisket adı verilen göğüs eti bulunur. En beğenilen biftek restoranları ise Bob’s Steak & Chop House ve Al Biernat’dır. Bunun yanı sıra daha baharatlı, acılı olan Texas-Meksika mutfağını ise Deep Ellum semtindeki restoranlarda bulabilirsiniz. Özellikle  “Spring Creek” isimli bölgede Meksika mutfağından lezzetler sunan 15’den fazla restoran bulunmaktadır. Buradaki menülerde sığır, jambon, sosis, tavuk ve çeşitli sebzelerden yapılmış yemekleri ve mezeleri sadece 10$ gibi bir fiyata yiyebilirsiniz.

Eğer daha çeşitli bir alternatif olarak dünya mutfaklarını tercih ediyorsanız McKinney Caddesi ve Downtown mevkiinde de birçok restoran seçeneği mevcuttur. Yemek dışında güzel bir kafede kahve içip vakit geçirmek istiyorsanız da North Teksas’ta bulunan “Kafe Brezilya” genellikle turistler tarafından tercih edilen güzel bir mekân alternatifidir.
Dallas’ın mutfak lezzetlerini tadabileceğiniz

Popüler Restoranlar:

 
DALLAS’TA BAHŞİŞ- Dallas’ta bahşiş kültürünün olduğu bir şehirdir. Ödeyeceğiniz hesaba göre küçükte olsa bir bahşiş bırakabilirsiniz.
 

Dallas'ta Alışveriş


covingtontravel.com

Hem kapalı hem açık alanlardaki birçok alışveriş merkezi ve caddeleriyle Dallas yıl boyunca turist çekmektedir. Uptown bölgesinin McKinney Caddesi’nde konumlanmış West Village Dallas’ın en popüler açık alışveriş alanlarından bir tanesi. McKinney Tramvayı ile hem ücretsiz hem de çok kolay bir şekilde ulaşılabilen bu bölgede Ann Taylor, Banana Republic gibi birçok markayı bulabilirsiniz. Bir diğer açık alan alışveriş merkezi ise 1931 yılında açılmış olan Highland Park Village. İspanyol, Meksika ve Akdeniz mimarisinin bir karışımı olan açık alan alışveriş merkezi, mimarisinin yanı sıra ünlü markalarıyla tanınmaktadır. Chanel, Hermes, Tory Burch, Jimmy Choo bu mağazalar arasında yer almaktadır.
Dallas’ın büyük alışveriş merkezleri arasında yer alan Grapevine Mills’ de yine tercih edebileceğiniz bir diğer alışveriş alternatifi. 150.000 m2 büyüklüğünde olan bu alışveriş merkezinde her kesime hitap eden 200’e yakın mağaza ve birçok temalı restoranlar bulunmaktadır. Grapevine Mills’deki Legoland, Sea Life Akvaryumu ve Polar Ice House buz pateni alanı ise çocuklar için ideal. 

Dallas Gece Hayatı


simpleviewinc.com

Dallas’ta geçirdiğiniz eğlenceli zamanın güneşin batmasıyla bitmesine izin vermeyin. Romantik bir akşamdan yıldızlar gibi eğleneceğiniz partilere kadar Dallas’ın gece hayatı sınırsız seçeneklerle dolu. Bira severlerin gidebileceği Old Monk ve Libertine Bar, 100’den fazla ithal edilmiş bira çeşidine sahiptir. Canlı müzik isteyenler Deep Ellum veya Greenville Caddesi’ndeki barlarda bütün gece eğlenebilirler. Downtown ve Uptown bölgelerinin popüler bir barı olan Library Bar’da piyano ve saksafon melodileriyle sakin bir zaman geçirebilirsiniz.

Dallas’ta genç nüfus ve turistler genellikle “Deep Ellum” ve “West End” bölgelerini tercih etmektedir. Buralarda bulunan barlar, dans kulüpleri ve dövme dükkânlarının yanında sokak eğlenceleri de oldukça meşhurdur. Özellikle Deep Ellum Dallas’ın tarihi bir ilçesi olarak güzel vakit geçirebileceğiniz bir bölgedir.

Eğer Dallas’ta dışardan bir içki alıp içmek istiyorsanız Teksas yasalarına göre saat 9’dan sonra içki satılması yasaktır. Bira ve şarap satan mağazalar ise Pazar günleri saat 12’ye kadar satış yapmaktadır. Buna göre daha erken bir saatte içkinizi almanızda yarar var.
 
Popüler Mekanlar:

Dallas Festivaller


balloonridedallastx.com

 • Dallas St. Patrick Parade  (Mart)
 • Deep Ellum Arts Festival -  (Nisan)
 • Dallas Cinco de Mayo -  (Mayıs)
 • Dallas Uluslararası Gitar Festivali – (Mayıs)
 • Dallas Çikolata Festivali – (Eylül)
 • Arboretum’da Sonbahar  - (Eylül, Ekim,Kasım) 

Dallas Resmi Tatiller

 • Yeni yıl (1 Ocak)
 • Anma Günü (Mart ayının son pazartesi)
 • Bağımsızlık Günü ( 4 Temmuz)
 • Şükran Günü ( Kasımın dördüncü perşembesi)
 • Noel (25 Aralık) 

Dallas Faydalı Bilgiler

 • Acil Yardım, Yangın, Polis: 911

Dallas Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için vize alması şarttır. Yeşil pasaport sahipleri de bu kurala tabidir. Vizelerle ilgili tüm detaylı bilgi ABD Diplomatik Temsilcilikler web sitesinden bulunabilir.

Dallas Konsolosluk Bilgileri

Dallas’a en yakın Türk Konsolosluğu Houston şehrinde bulunmaktadır.

 • Adres: 1990 Post Oak Boulevard Suite 1300, Houston, Texas USA  
 • Tel: +1 713-622 58 49

Dallas Para Birimi

Dallas’ta Amerikan Doları kullanılmaktadır

Dallas Resmi Dili

Dallas’ın resmi bir dili yoktur ancak nüfusun üçte ikisi İngilizce konuşmaktadır. Bunun yanı sıra İspanyolca da çok yaygın olan bir dildir. 

Dallas Saat Farkı

Dallas (GMT -6) ile Türkiye (GMT +2) arasında 8 saat fark vardır. Yani Türkiye’de saat 15.30 iken Dallas’ta 07.00’dir. 

Dallas (Teksas) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 7.7oC
  • Şub 9.9oC
  • Mar 14.2oC
  • Nis 18.6oC
  • May 23.3oC
  • Haz 27.4oC
  • Tem 29.6oC
  • Agu 29.8oC
  • Eyl 25.6oC
  • Eki 19.7oC
  • Kas 13.7oC
  • Ara 8.4oC

Kısa Kısa

Ülke: ABD
Nüfus: 1.300.000
Resmi Dil: İspanyolca ve İngilizce konuşulmaktadır.
Para Birimi: Amerikan Doları
İklim: Karasal iklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün
Big Mac Index: $ 4.79 (Türkiye $ 3.87)