Daytona Beach Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Florida’nın bir şehri olan Daytona Beach, “Dünyanın Yarış Merkezi” olarak bilinmektedir. Şehir, Kuzey Amerika’ya özgü motor sporu dallarından biri olan NASCAR’a ev sahipliği yapmaktadır. 37 kilometre boyunca uzanan kumsal, şehrin başlıca çekim merkezidir. Her yıl yaklaşık 8 milyon turisti kendine çeken kıyının sert kumu, Daytona Beach’i motor sporları için ideal bir yer haline getirmiştir. NASCAR’ın yanı sıra şehirde mart ayının başında Motosiklet Haftası, ekim ayının sonlarında Biketoberfest ve ocak ayında da 24 Hours of Daytona adlı dayanıklılık yarışı gerçekleşmektedir. Bu heyecan verici atmosfere tarihi miras da dâhil olarak Daytona Beach’in cazibesini artırmaktadır.

Daytona Beach öncelikle yerli halk Timicuan Kızılderilileri tarafından yerleşim görmüştür. Zamanla Avrupalılarla temas, savaşlar, köleleştirme, ırkçılık ve bulaşıcı hastalıklar gibi belalarla yerli halk nüfusu neredeyse tamamen yok olmuştur. Daytona’nın kuruluşu 1870 yılına dayanmaktadır. Adını kurucusu Matthias Day’dan alan yerleşim; 1876 yılında şehir haline gelmiştir. 1926 yılına gelindiğinde ise Daytona, Daytona Beach ve Seabreeze adındaki ayrı kasabalar Daytona Beach olarak bir arada toplanmıştır. 1920’li yıllarda Daytona Beach kumsalı ile dünya çapında tanınır hale gelmiştir. Şehrin uçsuz bucaksız kumsalı Dünyanın En Meşhur Plajı olarak ün salmıştır. 1900’lerin başında, pürüzsüz ve sıkı kum yapısı, otomobil ve motor sporcularının dikkatini çekmiştir ve bu sektörün önde gelen üreticileri, araçlarını burada test etmeye başlamıştır. Kumsaldaki ilk araba yarışı ise 8 Mart 1936 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 1959 yılında ise William France, Daytona Uluslararası Yarış Pisti’ni kurmuştur. Sıradan bir aile arabasının okyanus plajında araba sürebildiği nadir noktalardan biri olan kumsalda, günümüzde daha yavaş hızlarda da olsa arabalara izin verilmektedir.

Daytona Beach, en başta gelen cazibe merkezi olan muhteşem kumsalı, zengin tarihi, sanat, müzik, yaban hayatı, özgün mutfak geleneği, su sporları aktiviteleri, sağlık ve rahatlama merkezleri gibi ve daha birçok olanağı ile bütünsel bir tatil deneyimi için tercih edilebilecek bir Amerikan şehridir.

Daytona Beach Nerededir?

Daytona Beach, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinin merkez-doğusunda yer alan Volusia idari bölgesinde bulunmaktadır. Şehir, Orlando’nun yaklaşık 82 kilometre kuzeydoğusunda, Jacksonville’in 138 kilometre güneydoğusunda ve Miami’nin 390 kilometre kuzeybatısında konumlanmaktadır. Şehir kuzeyde Holly Hill ve Ormond Beach ilçeleri; güneyde Daytona Beach kıyıları, Güney Daytona ve Port Orange ilçesi tarafından sınırlandırılmıştır.

Daytona Beach’e Nasıl Gidilir?

Şehre ulaşmak için Daytona Yarış Pisti’nin yanında bulunan Daytona Uluslararası Havalimanı kullanılabilir. Havalimanından şehre ulaşmak için servis araçları hizmet vermektedir. Şehre yakın konumdaki diğer havalimanları ise Orlando ve Jacksonville’de bulunmaktadır ve Daytona Beach’e yaklaşık 1 saat mesafededir.

Daytona Beach, karayolları ile ulaşım açısından elverişli bir noktadadır. Florida’nın Tampa ve Orlando şehirleri ile bağlantılı olan Daytona Beach’ten U.S. Highway 1 geçmektedir.

Daytona Beach’e otobüs ile de ulaşmak mümkündür. Otobüs ile Jacsonville ve Orlando merkezine bağlantı sağlanmaktadır.

Daytona Beach önemli bir limana olmasa da Halifax Nehri ve Atlantik Okyanusu’ndan özel tekneler ile ulaşıma açıktır. Daytona Marina’da yakıt ikmali hizmetleri mevcuttur.

Daytona Beach’in Hava Durumu

Daytona Beach’te nemli ve ılıman bir tropikal iklim yaşanmaktadır. Yaz mevsiminde sıcaklık genelde 32 derece ortalamayla seyretmektedir. Bu mevsimde öğleden sonraları kısa yaz sağanakları sıkça görülebilmektedir. Daytona Beach’te eylül, ekim ve kasım aylarında da yaz sıcakları devam etmektedir.

Şehirde kış mevsimi kuru, güneşli ve yüksek sıcaklıklarda geçmektedir. Bazen soğuk havalar Doğu Yakası’nda etkili olabilmektedir. Bu dönemde sıcaklıklar 10 derece civarına inebilmektedir.

Şehrin ilkbahar mevsiminde hava az nemlidir ve sıcaklık öğlen vakitlerinde artıp akşamları düşmektedir.

Daytona Beach’te plaj mevsimi genellikle mart ayının başından kasım ayının sonuna kadar devam etmektedir.
 

Daytona Beach’te Yapılacaklar

Dayton Beach’in sahil şeridi sörf, tekne gezintisi, paddleboarding ve kano gibi su sporları yapmak için idealdir. Uçurtma sörfü gibi heyecan verici bir aktivitenin yanı sıra nehirde tarihi bir tekne gezintisi yapmak da mümkündür. Şehir hem aileler hem de macera severlere kucak açmaktadır. Ayrıca Intercoastal Waterway’de yunusların neşeli dansını izlemek de mümkündür.

Şehir birçok sportif aktivite için imkânlara sahip olmasının yanı sıra ev sahipliği yaptığı çok sayıdaki etkinlikle de dikkat çekmektedir. Müzik ve spor festivali WinterJam, motosiklet rallisi Biketoberfest ve Motosiklet Haftası, Blues Festivali ve Daytona Uluslararası Yarış Pisti’nde gerçekleşen farklı kategorilerdeki birçok yarış takip edilebilir.

Daytona Beach (Florida) ile İlgili

Daytona Beach (Florida) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14.4oC
  • Şub 15.8oC
  • Mar 17.9oC
  • Nis 20.5oC
  • May 23.9oC
  • Haz 26.6oC
  • Tem 27.6oC
  • Agu 27.5oC
  • Eyl 26.4oC
  • Eki 23.3oC
  • Kas 19.2oC
  • Ara 15.8oC

Kısa Kısa