Delft Gezilecek Yerler

Delf Hollanda’nın küçük bir şehri olmasına rağmen içinde büyük bir tarih barındırmaktadır. Klasik bir Hollanda şehri olan Delft’de Orta Çağ mimarileri turistleri çeken ana cazibe unsurlarıdır. Özellikle kiliseleri ve müzeleriyle ünlü Delft, yürüyerek bir gün içinde keşfedebileceğiniz muhteşem bir kültürel mirasa sahiptir.

Delft gezilecek yerler:

NIEUWE KERK

Şehrin en önemli kilisesi olan Nieuwe Kerk, 1381 yılında yapımına başlanıp 1651 yılında bitirilmiş harika bir yapıdır. Kilise'nin 109 metre uzunluktaki kuleleri ziyaretçilerinin bir hayli ilgisini çekmektedir. Bu kuleye kilisenin içinde bulunan, spiral şekilli 376 basamaktan oluşan merdivenlerle çıkılabilmektedir. Kilise'nin en ilgi çekici yanı ise kuleye çıktığınızda eğer hava açık ise Den Haag ve Rotterdam şehirleri görülebilmektedir. Kilise'nin içinde Sessiz William’a ait bir de türbe bulunmaktadır. Nieuwe Kerk, Delf’te mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelen bir tarihi mirastır.

PRENS MAHKEMESİ VE PRİNSENHOF MÜZESİ

Delft’in en çekici yerlerinden biri olan Prens Mahkemesi ve Prinsenhof Müzesi, rahibe Aziz Agatha tarafından 1400’lü yıllarda inşa edilen pirotesk bir yapıdır. 16. yüzyıldaki reformasyonun ardından buradaki Orange prensleri Lahey’e taşınmış ve burası boş kalmıştır. Labirent gibi yemyeşil bahçesinin ortasında 1584 yılında bir suikastçı tarafından öldürülen I. William’ın heykeli bulunmaktadır. Prinsenhof Müzesi'ndeki sergilerin özellikle ilgili olduğu konu 1568 ile 1648 yılları arasında 80 yıl süren İspanyol Savaşı'dır. Delft’in yerel yöneticilerini gösteren resim ve portreleri de dahil olmak üzere birçok esere sahiptir. Hemen yanında ise 1430 yılında yapılmış iki katlı bir manastırda bulunmaktadır.

  • Adres: Sint Agathaplein 1, 2611 İK Delft
  • Resmi websitesi için tıklayınız.

NEW CHURCH

Delft’in en turistik mekânlarından biri olan New Church, ismi her ne kadar yeni olsa da aslında tarihî bir yapıdır. 1396 ile 1496 yılları arasında inşa edilen bu görkemli kilise, gotik mimari tarzda yapılmıştır. 17. yüzyılda eklenen 108 metrelik kuleleri ile meydanda yükselmektedir. Kilisenin en önemli özelliği ise 1614 yılında yapılan I. William’ın barok heykelli mezarıdır. Heykel zenginlik, adalet, özgürlük ve inanç figürleriyle tasarlanmış etkileyici bir görünüme sahiptir.

OLD CHURCH

1250 yılında yapılan bu gotik tarzdaki kilise, Kuzey Avrupa’daki kıyı Gotik stil hareketinin en önemli mimarilerinden biridir. 1450 yılında eklemeler yapılan Old Church, piramit şekilli yapısı ve etrafında bulunan kendine özgü dört kulesiyle dikkat çekmektedir. Kilise, 17. yüzyılda yaşanan 32 Yıl Savaşları'nda; 1548 yılında İspanyol gümüş filosunu ele geçiren Amiral Piet Hein’in mermerden yapılmış mezarına da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca ünlü Hollandalı ressam Jan Vermeer’in önemli eserleri ve mezarı da Kilise'de bulunmaktadır. Old Church, Delft’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

  • Adres: Heilige Geestkerkhof 25, 2611 HP Delft

THE OLD CHANNAL

Delft’in eski şehir merkezinde yer alan The Old Channel çok güzel, turistik bir kısa yürüyüş yeridir. Kuzeyden güneye kadar uzanan bu su kanalının iki yanında bulunan yürüyüş yolları trafiğe kapalı olup genellikle bisikletçiler tarafından tercih edilen eğlenceli bir aktivite alanı gibidir. Etrafında kanal boyunca dizilmiş tarihî yapılar bulunmaktadır. Kanal üzerinde bulunan 1743 yılında inşa edilmiş bir barok tarzı kilise ile Begijnhof adlı geç Gotik tarzda bir kilise ise oldukça dikkat çeken yapılar arasındadır. 

DOĞU KAPISI (OOSTPOORT)

Delft’te gezip görülecek yerlerden bir diğeri de Oostpoort, yani Doğu Kapısı’dır. Oosteinde Kanalı'nın sonunda bulunan bu tarihî yapı, eski şehir merkezinin güneydoğusunda birkaç kanalın birleştiği noktada yer almaktadır. Yapının ikiz kuleleri 1400’lü yıllarda inşa edilmiş olup, sekizgen şapkaları ve sivri çatıları 16. yüzyılda eklenmiştir. Oostpoort günümüzde özel bir firmaya ait olmasına rağmen harika kanal manzarasıyla ziyaretçilerine açıktır.

  • Adres: Oostpoort, Amsterdam, Hollanda

DELFT CİTY HALL

Delft City Hall, Markt’ın hemen batısında yer alan Rönesans Dönemi'nden günümüze kalan bir yapıdır. Orijinali 13. yüzyılda yapılmış ancak 17. yüzyılda Rönesans Dönemi'nde yeniden inşa edilmiştir. Bu etkileyici yapı restorasyon gördüğü dönemde birçok değişikliğe uğramış olsa da birçok önemli bileşenini korumuştur. City Hall mimari olarak het steen olarak bilinen 15. yüzyıl taşları, zengin pilastrolar ve heykellerle süslenmiştir. İç döşemeleri 16 ve 17. yüzyıldan kalma, cömertçe döşenmiş konsey ve galeri odaları bulunmaktadır. Delft hem dış hem de iç görünüm olarak etkileyici bir atmosfere sahiptir.

  • Adres: Markt 87, 2611 GW Delft, Hollanda
  • Telefon:+31 14 015
  • Web sitesi için tıklayınız.

Delft gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.