Google+

Arama formu

TARİHÎ BİNALARIN ÇEVRELEDİĞİ VE KANALLARIN BÖLDÜĞÜ ŞEHİR: DELFT

Bu yazı Gezimanya üyesi Güneş Kılıç Uyar tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Hollanda gezimizin ikinci gününe Delft ile devam ediyoruz. Lahey’den araba ile Delft'e geliyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık yarım saat sürüyor. Eğer, Amsterdam'dan geçecek olursanız, tren yolculuğu yaklaşık 40 dakika sürüyor. Bilet fiyatı ise gidiş-dönüş kişi başı 22 Euro. Kısa bir mesafe için bilet fiyatı biraz yüksek. Ancak, bu sevimli şehir kesinlikle görülmeyi hak ediyor. Şehri gördükten sonra bana hak vereceğinizden eminim.

Arabamızdan inip, şehri keşfe başlıyoruz. Tarihi binaların çevrelediği ve kanalların böldüğü büyülü Delft sokaklarında gezerken kendimizi adeta yüzyıllar öncesine ışınlanmış hissediyoruz.

İlk olarak Belediye Binası’nı görüyoruz. Belediye Binası olarak kullanılmadan önce, Prens William of Orange burada kalıyormuş. (Prens William of Orange hakkında ayrıntılı bilgi için Lahey yazıma bakabilirsiniz: http://gezimanya.com/GeziNotlari/hollandanin-burokrasi-merkezi-lahey)

Delft
Belediye Binası

Delft-1
Belediye Binası ve Yeni Kilise

Delft şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz TU Delft+city center Private bathroom&walkscore999 güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Orange delight, Design Loft Apartment Vermeer, My home in Delft. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz TU Delft❤walk score 93, Casa Julia, TU Delft+city center Private bathroom&walkscore999 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Delft, TU Delft❤walk score 93, TU Delft+city center Private bathroom&walkscore999 tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Delft aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Daha sonra, belediye binasının hemen yanında duran, New Church (Yeni Kilise)’e geliyoruz. Kraliyet ailesinin mezarları, 14 ve 15. yüzyıllarda inşa edilen Yeni Kilise'de bulunmaktadır.

Merkezi gezmeye devam ediyoruz. Meydanda birçok hediyelik eşya mağazası ve ünlü Hollanda peyniri olan Gouda'yi  satan dükkânlar görüyoruz. Hediyelik eşya dükkânları mavi-beyaz porselenlerle dolu. Delft'in mavi-beyaz porselenleri ile ünlü olduğunu öğreniyoruz.

Delft-2
Amerikalı arkadaşım Kim, devasa büyüklükteki goudalara göz gezdirirken : )

Delft-3
Delft porselenleri

Meydanda gezmeye devam ederken dikkatimizi, Hollandalıların yöresel ayakkabısı olan Klompen'i satan küçük bir dükkân çekiyor. Bu küçük dükkânı çok beğeniyor ve fotoğraflıyoruz.

Delft-4
Klompenlere bakarken

Delft-5
Klompen Dükkânı

Dönüş yolumuz üzerinde Eski Kilise'yi görüyoruz. 1246 yılında inşa edilen Eski Kilise'nin 9 tonluk tarihi çanı, Trinity Bell yalnızca Hollanda’nın özel günlerinde çalmaktadır.

Delft-6
Eski Kilise

Son olarak şehrin birkaç fotoğrafını daha çekerek Delft gezimizi sonlandırıyoruz.