Google+

TARİHİ BİNALARIN ÇEVRELEDİĞİ VE KANALLARIN BÖLDÜĞÜ ŞEHİR: DELFT

277511 Eki 2014Gezi Notu
Güneş Kılıç UyarGüneş Kılıç UyarGezgin11 Eki 201427750 Yorum

Hollanda gezimizin ikinci gününe Delft ile devam ediyoruz. Lahey’den araba ile Delft'e geliyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık yarım saat sürüyor. Eğer, Amsterdam'dan geçecek olursanız, tren yolculuğu yaklaşık 40 dakika sürüyor. Bilet fiyatı ise gidiş-dönüş kişi başı 22 Euro. Kısa bir mesafe için bilet fiyatı biraz yüksek. Ancak, bu sevimli şehir kesinlikle görülmeyi hak ediyor. Şehri gördükten sonra bana hak vereceğinizden eminim.

Arabamızdan inip, şehri keşfe başlıyoruz. Tarihi binaların çevrelediği ve kanalların böldüğü büyülü Delft sokaklarında gezerken kendimizi adeta yüzyıllar öncesine ışınlanmış hissediyoruz.

İlk olarak Belediye Binası’nı görüyoruz. Belediye Binası olarak kullanılmadan önce, Prens William of Orange burada kalıyormuş. (Prens William of Orange hakkında ayrıntılı bilgi için Lahey yazıma bakabilirsiniz: http://gezimanya.com/GeziNotlari/hollandanin-burokrasi-merkezi-lahey)

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Delft
Belediye Binası

Delft-1
Belediye Binası ve Yeni Kilise

Daha sonra, belediye binasının hemen yanında duran, New Church (Yeni Kilise)’e geliyoruz. Kraliyet ailesinin mezarları, 14 ve 15. yüzyıllarda inşa edilen Yeni Kilise'de bulunmaktadır.

Merkezi gezmeye devam ediyoruz. Meydanda birçok hediyelik eşya mağazası ve ünlü Hollanda peyniri olan Gouda'yi  satan dükkânlar görüyoruz. Hediyelik eşya dükkânları mavi-beyaz porselenlerle dolu. Delft'in mavi-beyaz porselenleri ile ünlü olduğunu öğreniyoruz.

Delft-2
Amerikalı arkadaşım Kim, devasa büyüklükteki goudalara göz gezdirirken : )

Delft-3
Delft porselenleri

Meydanda gezmeye devam ederken dikkatimizi, Hollandalıların yöresel ayakkabısı olan Klompen'i satan küçük bir dükkân çekiyor. Bu küçük dükkânı çok beğeniyor ve fotoğraflıyoruz.

Delft-4
Klompenlere bakarken

Delft-5
Klompen Dükkânı

Dönüş yolumuz üzerinde Eski Kilise'yi görüyoruz. 1246 yılında inşa edilen Eski Kilise'nin 9 tonluk tarihi çanı, Trinity Bell yalnızca Hollanda’nın özel günlerinde çalmaktadır.

Delft-6
Eski Kilise

Son olarak şehrin birkaç fotoğrafını daha çekerek Delft gezimizi sonlandırıyoruz.

Delft şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Amsterdam Kraliyet Sarayı Ses Kılavuzu Turu (10 €), Zundert: Vincent van Gogh Evi Giriş Bilet (6 €), Amsterdam Kış Yürüyüş Turu (17.5 €), Amsterdam'da 2 Saatlik Yürüyüş Turu (28.8 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar