Google+

Arama formu

Delft

Delft (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında bir saat zaman farkı vardır....
Devamı oku
Acil: 112 Polis: 112 Yangın: 112
Devamı oku
İyi Cuma- Her yıl değişiyor Paskalya- Her yıl değişiyor Kraliçe’nin Doğum...
Devamı oku
Tarihî doku ve eğlenceyi bir arada bulabileceğiniz Delft'te özellikle...
Devamı oku
Delft alışveriş konusunda yerel ürünleri ve butik mağazaları ile ön plana...
Devamı oku
Delft eğlence hayatı bakımından da canlı bir şehirdir. Gençler genellikle...
Devamı oku
Hollanda mutfağı pek gelişmiş bir kültüre sahip değildir. Ülkenin...
Devamı oku
Delf Hollanda’nın küçük bir şehri olmasına rağmen içinde büyük bir tarih...
Devamı oku
Delft toplu taşımaya ihtiyaç duyulmayacak kadar küçük bir şehirdir....
Devamı oku
Delft’te konaklayabileceğiniz birçok butik otel bulunmaktadır. Bütçenize...
Devamı oku
Delft’e direkt uçak seferleri bulunmamaktadır çünkü şehre ait bir...
Devamı oku
Delft şehrinin iklimi genel olarak ılımandır ama kış ayları biraz soğuk...
Devamı oku
Hollanda Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ve Schengen vizesi geçerlidir....
Devamı oku
Rotterdam Türk Başkonsolosluğu Telefon: +31 (0)10 201 2000 Mesai...
Devamı oku
Delft’in resmi dili Felemenkçedir. Şehirde en çok bilinen ikinci dil ise...
Devamı oku
Delft para birimi olarak euro kullanmaktadır.
Devamı oku
Delft, Hollanda’nın güneyinde yer alan Güney Hollanda iline bağlı küçük...
Devamı oku
Delft, Hollanda’nın güneyinde bulunan küçük bir şehirdir. Lahey ve...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 3℃
Şub 3℃
Mar 6℃
Nis 8℃
May 12℃
Haz 15℃
Tem 17℃
Ağu 17℃
Eyl 14℃
Eki 11℃
Kas 6℃
Ara 5℃
Kısa Kısa...
Ülke: Hollanda / Nüfus: 98.000 / Dil: Felemenkçe / Para Birimi: Euro / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün / İklim: Ilıman İklim / Big Mac Index: 3.78 $ (Türkiye 3.87 $)

Delft Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Delft Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Delft, Hollanda’nın güneyinde bulunan küçük bir şehirdir. Lahey ve Rotterdam’ın arasında yer almakta olup, kanalları ve tarihî yapıları ile ünlüdür. Nüfusu ise 98.000’dir. Delft 1246 yılında Hollanda dükü II. William tarafından şehir yapılmıştır. Bu tarihten sonra şehir giderek büyümeye başlamış ve bu büyüme 1355 ile 1900’lü yıllara kadar değişmeden sabit kalmıştır. Bu nedenle tarihî yapısı pek bozulmamış ve çok iyi korunmuştur. Şehir altın çağını 17. yüzyılda yaşamıştır. Bu dönemde bilim, ticaret ve sanat alanında büyük bir gelişme göstermiştir.

Delft Nerededir?

Delft, Hollanda’nın güneyinde yer alan Güney Hollanda iline bağlı küçük bir şehirdir.

Delft Gezilecek Yerler

Delft Gezilecek Yerler

Delf Hollanda’nın küçük bir şehri olmasına rağmen içinde büyük bir tarih barındırmaktadır. Klasik bir Hollanda şehri olan Delft’de Orta Çağ mimarileri turistleri çeken ana cazibe unsurlarıdır. Özellikle kiliseleri ve müzeleriyle ünlü Delft, yürüyerek bir gün içinde keşfedebileceğiniz muhteşem bir kültürel mirasa sahiptir.

Delft'e Ne Zaman Gidilir?

Delft şehrinin iklimi genel olarak ılımandır ama kış ayları biraz soğuk geçer. Yılın büyük bölümünde yağış alan şehirde, kışın yoğun şekilde kar görülür. Ortalama sıcaklık kış aylarında 4, yaz aylarında ise 18’dir. Delft’e seyahat etmek için en uygun zaman aralığı haziran ve ağustos ayları arasıdır.

Delft'e Nasıl Gidilir?

Delft’e direkt uçak seferleri bulunmamaktadır çünkü şehre ait bir havalimanı yoktur. Ancak Rotterdam’a aktarmasız olarak sefer düzenlenmektedir. Buradan karayolu aktarması ile Delft’e ulaşabilirsiniz. Bir diğer alternatif olarak da Paris aktarmalı olarak Rotterdam’a, oradan da Delft’e gidebilirsiniz.

Delft şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Delft'te Nerede Kalınır?

Delft’te konaklayabileceğiniz birçok butik otel bulunmaktadır. Bütçenize göre bir oteli bulmak çok kolaydır. Oteller genellikle Westvest ve Beatrixlaan bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Otel tercihinizi şehir merkezinde ve toplu taşıma araçlarına yakın bir konumda yapmak, şehri daha rahat keşfedebilmek açısından önemlidir.

Delft Şehir İçi Ulaşım

Delft Şehir İçi Ulaşım

Delft toplu taşımaya ihtiyaç duyulmayacak kadar küçük bir şehirdir. Bisikletle veya yürüyerek şehri kolaylıkla gezebilirsiniz. Eğer bir araca ihtiyaç duyarsanız da şehir merkezinde hizmet veren taksilerden birini tercih edebilirsiniz.

Delft Mutfağı

Delft Mutfağı

Hollanda mutfağı pek gelişmiş bir kültüre sahip değildir. Ülkenin genellikle peynir ve tatlı ürünleri meşhurdur. Kendine has bir yemek çeşitliliği olmadığı için daha çok dünya mutfağından lezzetler sunan birçok restoran bulunmaktadır. Fiyatlar seçtiğiniz yerin kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Delft’in en meşhur yemeği ise fırında yapılan “kapsalon” kebabıdır. Üzerinde peynir ve salata ile servis edilen bu kebabı deneyebilir ve Delft kültürünü deneyimleyebilirsiniz. Sokak lezzetleri arasında stroopwaffle kesinlikle denenmelidir. Özellikle kahveyle beraber tüketilen bu tatlı Hollanda’nın en ün yapmış lezzetleri arasındadır. Bunun yanında yüzlerce çeşit peynirlerinden beğendiğinizi seçip satın alabilir veya kahvaltıda tadabilirsiniz. Yerel içecekler arasında ise Mueselare birasını deneyebilirsiniz.

Delft Gece Hayatı

Delft Gece Hayatı

Delft eğlence hayatı bakımından da canlı bir şehirdir. Gençler genellikle bar ve gece kulüplerini tercih ederken sakin bir ortam arayanlar ve yerel halk kafe ve pub'larda zaman geçirmektedir. Eğlence mekânları genellikle pazar meydanının etrafında ya da kanal etrafındaki açık hava teraslarda yoğunlaşmaktadır. “De Beestenmark” denilen şehir meydanında da birçok pub ve bar bulunur. Özellikle yaz aylarında buradaki akça ağaçlarının altında bira içen birçok insana rastlayabilirsiniz.

Delft'te Alışveriş

Delft alışveriş konusunda yerel ürünleri ve butik mağazaları ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle antika dükkânları turistler tarafından yoğun ilgi görmekte olup buralarda birçok geleneksel ürün satılmaktadır. Şehirde alışveriş kuzeyde “Choorstraat” güneyde ise “Zuidwal” bölgesinde yoğunlaşmıştır. Güneydeki Zuidwal’da McDonald’s, ulusal ve uluslararası mağazalar, küçük butik dükkânlar ve hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır. Bu dükkân ve mağazaların alternatifleri Choordtraat’da da bulunabilir.

Delft’te süpermarketler ve mağazalar genellikle pazar günleri ve pazartesi sabahları kapalı olmaktadır.

Hediyelik eşya almak istiyorsanız kanal boyunca uzanan Vrouwjuttenland sokağını, bira almak istiyorsanız 700’den fazla bira çeşidinin satıldığı Oostsingel Sokağı'nı ziyaret edebilirsiniz. Hippolytusbuurt’da ise dünyanın en eski dükkânları ve kaliteli restoranları bulunmaktadır.

Delft Festivaller

Tarihî doku ve eğlenceyi bir arada bulabileceğiniz Delft'te özellikle müzik üzerine olan festivallere katılarak kulaklarınızın pasını silebilir ve yerel halkla kaynaşabilirsiniz.

 • Delft Chamber Music Festival (Haziran)
 • Delft Jazz Festival (Ağustos)
 • Blues Festival Delft (Şubat)
 • Delft International Technology Festival (Mayıs)

Delft Para Birimi

Delft para birimi olarak euro kullanmaktadır.

Delft Resmi Dili

Delft’in resmi dili Felemenkçedir. Şehirde en çok bilinen ikinci dil ise İngilizcedir.

Delft Dış Temsilcilikleri

Rotterdam Türk Başkonsolosluğu

 • Telefon: +31 (0)10 201 2000
 • Mesai saatlerini bekleyemeyecek kadar ACİL ve mutlaka konsüler evrak düzenlenmesini gerektiren (Sağlık sorunu nedeniyle seyahat, vefat gibi) durumlarda aranabilecek telefon numarası +31 (0) 641024588
 • Faks: +31 (0)10 201 2050
 • E-posta: consulate.rotterdam@mfa.gov.tr
 • Adres: Westblaak 2 3012KK Rotterdam - The Netherlands

Delft Vize İşlemleri

Hollanda Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ve Schengen vizesi geçerlidir. Ülkeye seyahat edebilmek için Hollanda Schengen vizesi almak gerekmektedir. Yeşil Pasaport, Gri Pasaport ve Siyah Pasaport sahipleri ise yıl içerisinde 90 ikamet gününü ihlal etmeme koşuluyla Hollanda vizesi almadan giriş yapabilirler. Genellikle başvuru yaptıktan sonraki beş iş günü içinde vize verilmektedir.

Delft Resmi Tatiller

 • İyi Cuma- Her yıl değişiyor
 • Paskalya- Her yıl değişiyor
 • Kraliçe’nin Doğum Günü- 30 Nisan
 • Kurtuluş Günü- 5 Mayıs
 • Noel- 25-26 Aralık
 • Miraç Günü- Her yıl değişiyor
 • Hamsin Yortusu- Her yıl değişiyor

Delft Faydalı Bilgiler

 • Acil: 112
 • Polis: 112
 • Yangın: 112