Delft Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Delft, Hollanda’nın güneyinde bulunan küçük bir şehirdir. Lahey ve Rotterdam’ın arasında yer almakta olup, kanalları ve tarihî yapıları ile ünlüdür. Nüfusu ise 98.000’dir. Delft 1246 yılında Hollanda dükü II. William tarafından şehir yapılmıştır. Bu tarihten sonra şehir giderek büyümeye başlamış ve bu büyüme 1355 ile 1900’lü yıllara kadar değişmeden sabit kalmıştır. Bu nedenle tarihî yapısı pek bozulmamış ve çok iyi korunmuştur. Şehir altın çağını 17. yüzyılda yaşamıştır. Bu dönemde bilim, ticaret ve sanat alanında büyük bir gelişme göstermiştir.

Delft şehir merkezinde çok iyi korunmuş çok sayıda anıtsal bina bulunmaktadır. Şehir kanalların kenarlarına kurulmuş ve bu yüzden Delft’in kanalları adeta sokakları gibi görünmektedir. Şehrin sokaklarını, kanalların üzerindeki köprüler birbirine bağlamaktadır. Delft’in bir diğer özelliği de çok sayıda barındırdığı beyaz seramik evlerdir. Tüm bu özellikleriye Delft bir kanal şehri olarak anılmakta ve birçok turist çekmektedir. 

Tanıtıcı Video:
 

 

Delft ile İlgili

Delft Nerededir?

Delft, Hollanda’nın güneyinde yer alan Güney Hollanda iline bağlı küçük bir şehirdir.

Delft'e Nasıl Gidilir?

Delft’e direkt uçak seferleri bulunmamaktadır çünkü şehre ait bir havalimanı yoktur. Ancak Rotterdam’a aktarmasız olarak sefer düzenlenmektedir. Buradan karayolu aktarması ile Delft’e ulaşabilirsiniz. Bir diğer alternatif olarak da Paris aktarmalı olarak Rotterdam’a, oradan da Delft’e gidebilirsiniz.

Delft'e Ne Zaman Gidilir?

Delft şehrinin iklimi genel olarak ılımandır ama kış ayları biraz soğuk geçer. Yılın büyük bölümünde yağış alan şehirde, kışın yoğun şekilde kar görülür. Ortalama sıcaklık kış aylarında 4, yaz aylarında ise 18’dir. Delft’e seyahat etmek için en uygun zaman aralığı haziran ve ağustos ayları arasıdır.

Delft'te Nerede Kalınır?

Delft’te konaklayabileceğiniz birçok butik otel bulunmaktadır. Bütçenize göre bir oteli bulmak çok kolaydır. Oteller genellikle Westvest ve Beatrixlaan bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Otel tercihinizi şehir merkezinde ve toplu taşıma araçlarına yakın bir konumda yapmak, şehri daha rahat keşfedebilmek açısından önemlidir.

Delft Gezilecek Yerler

Delf Hollanda’nın küçük bir şehri olmasına rağmen içinde büyük bir tarih barındırmaktadır. Klasik bir Hollanda şehri olan Delft’de Orta Çağ mimarileri turistleri çeken ana cazibe unsurlarıdır. Özellikle kiliseleri ve müzeleriyle ünlü Delft, yürüyerek bir gün içinde keşfedebileceğiniz muhteşem bir kültürel mirasa sahiptir.

Delft gezilecek yerler:

NIEUWE KERK

Şehrin en önemli kilisesi olan Nieuwe Kerk, 1381 yılında yapımına başlanıp 1651 yılında bitirilmiş harika bir yapıdır. Kilise'nin 109 metre uzunluktaki kuleleri ziyaretçilerinin bir hayli ilgisini çekmektedir. Bu kuleye kilisenin içinde bulunan, spiral şekilli 376 basamaktan oluşan merdivenlerle çıkılabilmektedir. Kilise'nin en ilgi çekici yanı ise kuleye çıktığınızda eğer hava açık ise Den Haag ve Rotterdam şehirleri görülebilmektedir. Kilise'nin içinde Sessiz William’a ait bir de türbe bulunmaktadır. Nieuwe Kerk, Delf’te mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelen bir tarihi mirastır.

PRENS MAHKEMESİ VE PRİNSENHOF MÜZESİ

Delft’in en çekici yerlerinden biri olan Prens Mahkemesi ve Prinsenhof Müzesi, rahibe Aziz Agatha tarafından 1400’lü yıllarda inşa edilen pirotesk bir yapıdır. 16. yüzyıldaki reformasyonun ardından buradaki Orange prensleri Lahey’e taşınmış ve burası boş kalmıştır. Labirent gibi yemyeşil bahçesinin ortasında 1584 yılında bir suikastçı tarafından öldürülen I. William’ın heykeli bulunmaktadır. Prinsenhof Müzesi'ndeki sergilerin özellikle ilgili olduğu konu 1568 ile 1648 yılları arasında 80 yıl süren İspanyol Savaşı'dır. Delft’in yerel yöneticilerini gösteren resim ve portreleri de dahil olmak üzere birçok esere sahiptir. Hemen yanında ise 1430 yılında yapılmış iki katlı bir manastırda bulunmaktadır.

 • Adres: Sint Agathaplein 1, 2611 İK Delft
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

NEW CHURCH

Delft’in en turistik mekânlarından biri olan New Church, ismi her ne kadar yeni olsa da aslında tarihî bir yapıdır. 1396 ile 1496 yılları arasında inşa edilen bu görkemli kilise, gotik mimari tarzda yapılmıştır. 17. yüzyılda eklenen 108 metrelik kuleleri ile meydanda yükselmektedir. Kilisenin en önemli özelliği ise 1614 yılında yapılan I. William’ın barok heykelli mezarıdır. Heykel zenginlik, adalet, özgürlük ve inanç figürleriyle tasarlanmış etkileyici bir görünüme sahiptir.

OLD CHURCH

1250 yılında yapılan bu gotik tarzdaki kilise, Kuzey Avrupa’daki kıyı Gotik stil hareketinin en önemli mimarilerinden biridir. 1450 yılında eklemeler yapılan Old Church, piramit şekilli yapısı ve etrafında bulunan kendine özgü dört kulesiyle dikkat çekmektedir. Kilise, 17. yüzyılda yaşanan 32 Yıl Savaşları'nda; 1548 yılında İspanyol gümüş filosunu ele geçiren Amiral Piet Hein’in mermerden yapılmış mezarına da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca ünlü Hollandalı ressam Jan Vermeer’in önemli eserleri ve mezarı da Kilise'de bulunmaktadır. Old Church, Delft’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

 • Adres: Heilige Geestkerkhof 25, 2611 HP Delft

THE OLD CHANNAL

Delft’in eski şehir merkezinde yer alan The Old Channel çok güzel, turistik bir kısa yürüyüş yeridir. Kuzeyden güneye kadar uzanan bu su kanalının iki yanında bulunan yürüyüş yolları trafiğe kapalı olup genellikle bisikletçiler tarafından tercih edilen eğlenceli bir aktivite alanı gibidir. Etrafında kanal boyunca dizilmiş tarihî yapılar bulunmaktadır. Kanal üzerinde bulunan 1743 yılında inşa edilmiş bir barok tarzı kilise ile Begijnhof adlı geç Gotik tarzda bir kilise ise oldukça dikkat çeken yapılar arasındadır. 

DOĞU KAPISI (OOSTPOORT)

Delft’te gezip görülecek yerlerden bir diğeri de Oostpoort, yani Doğu Kapısı’dır. Oosteinde Kanalı'nın sonunda bulunan bu tarihî yapı, eski şehir merkezinin güneydoğusunda birkaç kanalın birleştiği noktada yer almaktadır. Yapının ikiz kuleleri 1400’lü yıllarda inşa edilmiş olup, sekizgen şapkaları ve sivri çatıları 16. yüzyılda eklenmiştir. Oostpoort günümüzde özel bir firmaya ait olmasına rağmen harika kanal manzarasıyla ziyaretçilerine açıktır.

 • Adres: Oostpoort, Amsterdam, Hollanda

DELFT CİTY HALL

Delft City Hall, Markt’ın hemen batısında yer alan Rönesans Dönemi'nden günümüze kalan bir yapıdır. Orijinali 13. yüzyılda yapılmış ancak 17. yüzyılda Rönesans Dönemi'nde yeniden inşa edilmiştir. Bu etkileyici yapı restorasyon gördüğü dönemde birçok değişikliğe uğramış olsa da birçok önemli bileşenini korumuştur. City Hall mimari olarak het steen olarak bilinen 15. yüzyıl taşları, zengin pilastrolar ve heykellerle süslenmiştir. İç döşemeleri 16 ve 17. yüzyıldan kalma, cömertçe döşenmiş konsey ve galeri odaları bulunmaktadır. Delft hem dış hem de iç görünüm olarak etkileyici bir atmosfere sahiptir.

 • Adres: Markt 87, 2611 GW Delft, Hollanda
 • Telefon:+31 14 015
 • Web sitesi için tıklayınız.

Delft gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Delft Şehir İçi Ulaşım

Delft toplu taşımaya ihtiyaç duyulmayacak kadar küçük bir şehirdir. Bisikletle veya yürüyerek şehri kolaylıkla gezebilirsiniz. Eğer bir araca ihtiyaç duyarsanız da şehir merkezinde hizmet veren taksilerden birini tercih edebilirsiniz.

Yürüyerek:  Şehir içinde bir ucundan diğer ucuna yürüyerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinde ki çoğu sokaklar trafiğe kapalıdır. Bu yüzden birçok turistik mekanı yürüyerek kolaylıkla gezebilirsiniz.

Bisiklet ile: Hollanda’nın genelinde olduğu gibi Delft’te de bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. Bisiklet ayrıca mükemmel bir eğlence aktivitesi olarak da kullanılabilir. Şehirde bisiklet kiralayabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Günlük bisiklet kiralama ücretleri ise ortalama 7,50 euro'dur.
 
Taksi ile: Taksiler özellikle hızlı ve konforlu olması nedeniyle çokça tercih edilmektedir. Taksi fiyatları genellikle normal olup gece geç saatlere kadar hizmet vermektedir. Delft taksileri ile ilgili iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

 • Confortaxi

06 20000262

 • Call-taxi

015 2625425 

 • A Taxi Delft

015 2612121 

 • Deltax

015 2191919

 • Gonet Taxibedrijf

06 44236252 

 • Lextax VOF

015 2621211 123

 • Taxi Delft

015 2121200

 • Varia Taxi Delft

015 2853500

HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Delft’te bir havalimanı bulunmamaktadır. Amsterdam ve Rotterdam’dan tren veya otobüslerle şehre ulaşabilirsiniz. Hollanda’yı saran hub hızlı trenleri ile Amsterdam Havalimanı’ndan Delft’e yaklaşık 45 dakikada, 9,50 euro ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz. Eğer tren yolculuğu istemiyorsanız Amsterdam Havalimanı’ndan bineceğiniz bir taksiyle, 60 euro gibi bir ücretle Delft’e ulaşabilirsiniz. Bunun yanında araç kiralamak da uygun bir çözüm olabilir. Araç kiralayarak şehri daha hızlı bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Ayrıntılı bilgiler aşağıda verilmiştir.

 • Araç kiralama firmaları iletişim bilgileri:

Avis Autoverhuur Amsterdam
+31 88 284 7020

 • Car Rental Amsterdam

+31 84 830 2579

 • Taksi iletişim bilgileri:

Amsterdam Taxi-Online.Com
+31 6 19632963

Delft Mutfağı

Hollanda mutfağı pek gelişmiş bir kültüre sahip değildir. Ülkenin genellikle peynir ve tatlı ürünleri meşhurdur. Kendine has bir yemek çeşitliliği olmadığı için daha çok dünya mutfağından lezzetler sunan birçok restoran bulunmaktadır. Fiyatlar seçtiğiniz yerin kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Delft’in en meşhur yemeği ise fırında yapılan “kapsalon” kebabıdır. Üzerinde peynir ve salata ile servis edilen bu kebabı deneyebilir ve Delft kültürünü deneyimleyebilirsiniz. Sokak lezzetleri arasında stroopwaffle kesinlikle denenmelidir. Özellikle kahveyle beraber tüketilen bu tatlı Hollanda’nın en ün yapmış lezzetleri arasındadır. Bunun yanında yüzlerce çeşit peynirlerinden beğendiğinizi seçip satın alabilir veya kahvaltıda tadabilirsiniz. Yerel içecekler arasında ise Mueselare birasını deneyebilirsiniz.

Popüler Restoranlar:

 • Van Der Dussen
 • Stads-koffyhuis
 • Spijshuis de Dis Restaurant
 • Kek
 • 't Vermeertje

BAHŞİŞ -  Hollanda'da garsonların bahşiş bekleme âdeti pek yoktur. Delft’te isterseniz bahşiş bırakmayabilirsiniz.

Delft'te Alışveriş

Delft alışveriş konusunda yerel ürünleri ve butik mağazaları ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle antika dükkânları turistler tarafından yoğun ilgi görmekte olup buralarda birçok geleneksel ürün satılmaktadır. Şehirde alışveriş kuzeyde “Choorstraat” güneyde ise “Zuidwal” bölgesinde yoğunlaşmıştır. Güneydeki Zuidwal’da McDonald’s, ulusal ve uluslararası mağazalar, küçük butik dükkânlar ve hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır. Bu dükkân ve mağazaların alternatifleri Choordtraat’da da bulunabilir.

Delft’te süpermarketler ve mağazalar genellikle pazar günleri ve pazartesi sabahları kapalı olmaktadır.

Hediyelik eşya almak istiyorsanız kanal boyunca uzanan Vrouwjuttenland sokağını, bira almak istiyorsanız 700’den fazla bira çeşidinin satıldığı Oostsingel Sokağı'nı ziyaret edebilirsiniz. Hippolytusbuurt’da ise dünyanın en eski dükkânları ve kaliteli restoranları bulunmaktadır.

Delft Gece Hayatı

Delft eğlence hayatı bakımından da canlı bir şehirdir. Gençler genellikle bar ve gece kulüplerini tercih ederken sakin bir ortam arayanlar ve yerel halk kafe ve pub'larda zaman geçirmektedir. Eğlence mekânları genellikle pazar meydanının etrafında ya da kanal etrafındaki açık hava teraslarda yoğunlaşmaktadır. “De Beestenmark” denilen şehir meydanında da birçok pub ve bar bulunur. Özellikle yaz aylarında buradaki akça ağaçlarının altında bira içen birçok insana rastlayabilirsiniz.

Öğrenciler için ucuz fiyata içki içebilecek, genç nüfusun rağbet gösterdiği mekânların sayısı da bir hayli fazladır. Ancak bunun için üye olmak veya biraz ünlü olmak gerekmektedir. Ülkede bitkisel uyuşturucu madde kullanımı (esrar) 5 grama kadar serbest olduğundan genç nüfus tarafından eğlence mekânlarında tüketildiği görülebilir. 

Önemli eğlence mekânları;

 • Locus Publicus Delft
 • Bierhuis de Klomp
 • Snookercafe Peperstraat
 • Knus
 • Cafe Dumidi

Delft Festivaller

Tarihî doku ve eğlenceyi bir arada bulabileceğiniz Delft'te özellikle müzik üzerine olan festivallere katılarak kulaklarınızın pasını silebilir ve yerel halkla kaynaşabilirsiniz.

 • Delft Chamber Music Festival (Haziran)
 • Delft Jazz Festival (Ağustos)
 • Blues Festival Delft (Şubat)
 • Delft International Technology Festival (Mayıs)

Delft Resmi Tatiller

 • İyi Cuma- Her yıl değişiyor
 • Paskalya- Her yıl değişiyor
 • Kraliçe’nin Doğum Günü- 30 Nisan
 • Kurtuluş Günü- 5 Mayıs
 • Noel- 25-26 Aralık
 • Miraç Günü- Her yıl değişiyor
 • Hamsin Yortusu- Her yıl değişiyor

Delft Faydalı Bilgiler

 • Acil: 112
 • Polis: 112
 • Yangın: 112

Delft Vize İşlemleri

Hollanda Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ve Schengen vizesi geçerlidir. Ülkeye seyahat edebilmek için Hollanda Schengen vizesi almak gerekmektedir. Yeşil Pasaport, Gri Pasaport ve Siyah Pasaport sahipleri ise yıl içerisinde 90 ikamet gününü ihlal etmeme koşuluyla Hollanda vizesi almadan giriş yapabilirler. Genellikle başvuru yaptıktan sonraki beş iş günü içinde vize verilmektedir.

Delft Dış Temsilcilikleri

Rotterdam Türk Başkonsolosluğu

 • Telefon: +31 (0)10 201 2000
 • Mesai saatlerini bekleyemeyecek kadar ACİL ve mutlaka konsüler evrak düzenlenmesini gerektiren (Sağlık sorunu nedeniyle seyahat, vefat gibi) durumlarda aranabilecek telefon numarası +31 (0) 641024588
 • Faks: +31 (0)10 201 2050
 • E-posta: [email protected]
 • Adres: Westblaak 2 3012KK Rotterdam - The Netherlands

Delft Para Birimi

Delft para birimi olarak euro kullanmaktadır.

Delft Resmi Dili

Delft’in resmi dili Felemenkçedir. Şehirde en çok bilinen ikinci dil ise İngilizcedir.

Delft Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3oC
  • Şub 3oC
  • Mar 6oC
  • Nis 8oC
  • May 12oC
  • Haz 15oC
  • Tem 17oC
  • Agu 17oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 11oC
  • Kas 6oC
  • Ara 5oC

Kısa Kısa

Ülke: Hollanda
Nüfus: 98.000
Dil: Felemenkçe
Para Birimi: Euro
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün
İklim: Ilıman İklim
Big Mac Index: 3.78 $ (Türkiye 3.87 $)