Google+

Arama formu

HOLLANDA KRALİYET VE BİLİM ŞEHRİ: DELFT

Bu yazı Gezimanya üyesi Serhat Çelebioğlu tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Delft, kanalları ve büyük ölçüde korunmuş eski yapıları ile 95.300'lük nüfuslu küçük bir Hollanda şehri. Ancak burası aynı zamanda kraliyet şehri. 1242 yılında Hollanda Dükü II. William (William of Orange) tarafından kurulmuş. Yani Hollandalılar için kullanılan "portakallar" ifadesinin kaynağı olan kişi. Arkamızda görmüş olduğunuz bina ise Prens William of Orange tarafından belediye binası olmadan önce kullanılan bina. Bulunduğumuz meydan ise Hollanda'daki en güzel meydanlardan biri.

Delft

Delft-1

Şehir 750 yıllık tarihinin altın çağlarını dünyanın ilk çok uluslu ticari yapılanması olan United East Indian Company'nin merkezi olması ile yaşamış. Delf benim için ise TU DELFT yani Delft Teknik Üniversitesi nedeniyle önemli. TU DELFT Avrupa’nın sayılı teknik üniversitelerinden biri. Zamanında yaptığım doktora çalışmalarımda uzaktan da olsa bana her türlü matematiksel desteği veren personeline her zaman müteşekkir oldum. 

Delft-2

Delft şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz TU Delft+city center Private bathroom&walkscore999 güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Bea & Blue, Orange delight, Juuls B&B. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz TU Delft❤walk score 93, Casa Julia, TU Delft+city center Private bathroom&walkscore999 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Delft, TU Delft❤walk score 93, TU Delft+city center Private bathroom&walkscore999 tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Delft aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

1381 tarihli Nieuwe Kerk yani Yeni Kilise, Delft şehrinin sembol yapılarından biri. Tüm kraliyet ailesinin mezarları burada bulunuyor. Yeni kilise denmesinin sebebi ise daha sonradan Protestan kilisesine çevrilmiş olması. Şehri görmek için kuleye çıkmanızı tavsiye ederim.

Delft-3

Delft aynı zamanda porselenleri ile de çok ünlü bir şehir. Nasıl bizde turkuaz rengi var onlarda da Delft Blue rengi çok ünlü. Dünyaca ünlü porselenlerinde bu rengi kullanıyorlar. Gördüğünüz bu kalp de şehrin simgelerinden biri ve çok fazla fotoğraf çekilmek istenen bir obje. 

Delft-4

Ne yiyeceğinize ve alışverişe gelince yer belirtmemekle birlikte kesinlikle et ürünlerini tavsiye ediyorum. Et yemeklerinin güzel ve uygun fiyatlı olduğunu söyleyebilirim.

Delft-5

Alışverişe gelince porselenler oldukça pahalı. İlgilenenler için belirtmemde yarar var. Ana meydanın arka sokağında antika pazarı var. Buranın halkı kendi evlerinde kullandıkları eşyaları satıyor. Hiçbir yerde bulamadığınız plakları sadece 1 € verip alabilirsiniz. 

Delft-6

Ulaşıma gelince Rotterdam ve Lahey’in neredeyse tam ortasında, Rotterdam'a 12, Lahey’e 15 km uzaklıkta. Trenle bu şehirlerden 10 dakika mesafede. Eğer Amsterdam’dan gelmek isterseniz tren yolculuğu yarım saat sürüyor ve kişi başı gidiş-dönüş 22 €. Şehir içi ulaşımda ise mutlaka bisiklet kullanmanızı tavsiye ederim. Şehri boydan boya saran bisiklet yolları var, bazen yaya yolu bitiyor ama bisiklet yolu asla bitmiyor. Evet arkadaşlar, Delft ile ilgili anlatabileceklerim bu kadar. Sağlıcakla kalın.

Etiketler