Google+

HOLLANDA KRALİYET VE BİLİM ŞEHRİ: DELFT

77731 Eki 2017Gezi Notu
Serhat ÇelebioğluSerhat ÇelebioğluSilver Yazar31 Eki 20177770 Yorum

Delft, kanalları ve büyük ölçüde korunmuş eski yapıları ile 95.300'lük nüfuslu küçük bir Hollanda şehri. Ancak burası aynı zamanda kraliyet şehri. 1242 yılında Hollanda Dükü II. William (William of Orange) tarafından kurulmuş. Yani Hollandalılar için kullanılan "portakallar" ifadesinin kaynağı olan kişi. Arkamızda görmüş olduğunuz bina ise Prens William of Orange tarafından belediye binası olmadan önce kullanılan bina. Bulunduğumuz meydan ise Hollanda'daki en güzel meydanlardan biri.

Delft

Delft-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Şehir 750 yıllık tarihinin altın çağlarını dünyanın ilk çok uluslu ticari yapılanması olan United East Indian Company'nin merkezi olması ile yaşamış. Delf benim için ise TU DELFT yani Delft Teknik Üniversitesi nedeniyle önemli. TU DELFT Avrupa’nın sayılı teknik üniversitelerinden biri. Zamanında yaptığım doktora çalışmalarımda uzaktan da olsa bana her türlü matematiksel desteği veren personeline her zaman müteşekkir oldum. 

Delft-2

1381 tarihli Nieuwe Kerk yani Yeni Kilise, Delft şehrinin sembol yapılarından biri. Tüm kraliyet ailesinin mezarları burada bulunuyor. Yeni kilise denmesinin sebebi ise daha sonradan Protestan kilisesine çevrilmiş olması. Şehri görmek için kuleye çıkmanızı tavsiye ederim.

Delft-3


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Delft aynı zamanda porselenleri ile de çok ünlü bir şehir. Nasıl bizde turkuaz rengi var onlarda da Delft Blue rengi çok ünlü. Dünyaca ünlü porselenlerinde bu rengi kullanıyorlar. Gördüğünüz bu kalp de şehrin simgelerinden biri ve çok fazla fotoğraf çekilmek istenen bir obje. 

Delft-4

Ne yiyeceğinize ve alışverişe gelince yer belirtmemekle birlikte kesinlikle et ürünlerini tavsiye ediyorum. Et yemeklerinin güzel ve uygun fiyatlı olduğunu söyleyebilirim.

Delft-5

Alışverişe gelince porselenler oldukça pahalı. İlgilenenler için belirtmemde yarar var. Ana meydanın arka sokağında antika pazarı var. Buranın halkı kendi evlerinde kullandıkları eşyaları satıyor. Hiçbir yerde bulamadığınız plakları sadece 1 € verip alabilirsiniz. 

Delft-6

Ulaşıma gelince Rotterdam ve Lahey’in neredeyse tam ortasında, Rotterdam'a 12, Lahey’e 15 km uzaklıkta. Trenle bu şehirlerden 10 dakika mesafede. Eğer Amsterdam’dan gelmek isterseniz tren yolculuğu yarım saat sürüyor ve kişi başı gidiş-dönüş 22 €. Şehir içi ulaşımda ise mutlaka bisiklet kullanmanızı tavsiye ederim. Şehri boydan boya saran bisiklet yolları var, bazen yaya yolu bitiyor ama bisiklet yolu asla bitmiyor. Evet arkadaşlar, Delft ile ilgili anlatabileceklerim bu kadar. Sağlıcakla kalın.

Delft şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Rotterdam Limanı Turu (13.25 €), Amsterdam: Leidse Meydanı'ndaki 1 Saatlik Canal Cruise (12.48 €), Ultimate Uçuş Deneyimi: Bu Holland olduğu (16.5 €), A'DAM Manzara ve Hızlı Keukenhof Günlük Gezisi (45 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar