Google+

Arama formu

Ekvator Ginesi

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 XAF = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 24.5℃
Şub 24.8℃
Mar 24.6℃
Nis 24.5℃
May 24.4℃
Haz 23.5℃
Tem 22.5℃
Ağu 22.6℃
Eyl 23.4℃
Eki 23.5℃
Kas 23.8℃
Ara 24℃
Genel Bilgiler / Rehber
Başkent : Malabo
Yüzölçümü : 28.051 km²   
Nüfus : 633.441
Para Birimi : Orta Afrika Frankı (XAF)
Saat Farkı : -1
Bağımsızlık Tarihi : 12 Ekim 1968 (İspanya'dan)
Lokasyon / Konum

Batı Afrika'da, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Afrika'nın en küçük ülkelerinden biridir. Kuzeyde Kamerun, güneyde ve doğuda Gabon, batıda Gine körfezi ve güneybatıda Sao Tome ve Principe ile sınırı vardır.

Ekonomi

Halkın büyük çoğunluğu tarım ile uğraşmaktadır. 1996'da Petrol kaynaklarının bulunması ve işlenmeye başlanmasından sonra son yıllarda ülkenin ekonomik gelişimi büyük ölçüde etkilenmiştir. 2004 yılı itibariyle Ekvator Ginesi, Sahra-Altı Afrika ülkeleri arasında 3'üncü büyük petrol üreticisi konumuna gelmiştir. Ormancılık, çiftçilik ve balıkçılık da gayri safi milli hasılayı karşılayan önemli faktörlerdir.
Ülke bağımsızlığını kazanmadan önce, kakao üretiminden yüklü kazanç sağladığı halde, acımasız rejimin altında kötüye giden kırsal ekonomi, tarım gelişim potansiyelini azaltmıştır. Ticari kuruşların sahipleri, çoğunlukla devlet memurları yada memur aile bireyleridir. İşlenmemiş doğal kaynaklar titanyum, demir, manganez, uranyum ve altındır. İhraç ürünlerinin en önemlisi kakaodur. Dış ticaretinin yüzde 75’ini İspanya ile yapar. İspanya, Ekvator Ginesi’nin kakaosuna dünya pazarlarında ödenen fiyatın iki katını ödemekte, daha az gümrük vergisi tatbik etmektedir.

İklim / Hava Durumu

Tropik bir iklime sahiptir. Sıcaklık ortalaması 26°C civarındadır. Bol yağış alan ülkede senelik ortalama yağış miktarı 2400-4600 mm arasında değişir. Haziran - Ağustos arası Rio Muni bölgesi kuru sezon yaşarken Bioko yağılı sezon yaşar. Aralık - Şubat ayında da tam tersi bir durum söz konusudur. Bioko adasında sıcaklıklar 16 - 33 derece civarında değişirken Rio Muni bölgesindeki sıcaklıklar 27 derece civarındadır.

Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı

Başkanlık Tipi Cumhuriyet

Anayasa

Ekvator Ginesi’nin yeni anayasası 1982 senesinde kabul edilmiştir. Anayasaya göre yasama yetkisi, üyeleri beş senede bir seçilen ulusal meclise verilmiştir. Yürütme yetkisi ise devlet başkanına ait olup, seçimlere katılacak başkan adaylarını belirleme yetkisi devlet konseyine aittir.

Eyaletler / Bölgeler / Şehirler

7 bölgeden oluşur;

 • Annobon,
 • Bioko Norte,
 • Bioko Sur,
 • Centro Sur,
 • Kie-Ntem,
 • Litoral,
 • Wele-Nzas
Önemli Şehirler
 • Başkent Malabo, Bioko adasında, Fernando Po bölgesindedir.
 • Rio Muni, Anakara üzerindeki en önemli bölgedir.
 • Burada yer alan Bata kenti diğer önemli kentidir.
 • Ana karanın 600 km güneybatısında yer alan Annobon Adası ise 17 km2 olup turistik değildir.
 • Bağımsızlık günü - 12 Ekim (1968)
Festival / Fuar
Konuşulan Diller
 • Resmi dili İspanyolca, Fransızca ve Portekizce'dir.
 • Halk arasında Fang, Bubi ve Ibo gibi yerel diller de yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • İngilizce de konuşulan diller arasında yer almaktadır.
 • Batı kıyısında "Weskos” adını verdikleri değişik bir İngilizce konuşulur.
 • Rio Muni’deki en yaygın Afrika lisanı, Fang’dır.
 • Fernando Po’da ise Afro Portekiz lisanı olan Annobon dili konuşulur.
Din
 • Nüfusun yüzde 90'ı Katoliktir.
 • Nüfusun küçük bir bölümünü ise Protestan,
 • müslüman ve ateistlerden oluşmaktadır.
Ne Zaman Gidilir?

Ekvatoral bir iklime sahip olduğu için senenin her dönemi gitmek uygundur. Ancak gidilecek bölgeye göre yağışlı sezonları dikkate alınmalıdır. Haziran - Ağustos arası Rio Muni bölgesi kuru sezon yaşarken Bioko yağışlı sezon yaşar. Aralık - Şubat ayında da tam tersi bir durum söz konusudur.Bu nedenle bahar ayları özellikle de ilkbahar dönemi her iki bölgeyi de ziyaret edecekler için idealdir.

Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Ülke mutfağı tamamıyla çevre ülke yemeklerinden oluşmaktadır. Eski bir sömürge ülkesi olması sebebiyle İspanya'dan çok etkilenmişlerdir. Ülke mutfağı, Afrika mutfağıyla İspanyol mutfağının karışımıdır. Ülkede Fransız, Asya, Çin, Fas, Avrupa ve yerel mutfaklara dair pek çok restoran da bulunmaktadır.

Pratik Bilgiler

Havaalanlarında, hükümet binalarında, askeri ya da stratejik değerli bölgelerde fotoğraf çekmek kesinlikle yasaktır. Ayrıca tropikal havası olduğu için normalde çok sıcaktır, bu nedenle hafif giysileri tercih etmelisiniz. Gelir dağılımındaki eşitsizlikten dolayı hırsızlık olaylarına sıkça rastlanan ülkede gezerken üzerinizde hırsızların dikkatini çekecek elektronik eşyalar ve pahalı takılar bulundurmamanız oldukça önemlidir. Ülkede temiz su kaynağı olmadığından şişe suyu tercih etmeniz gerekir. Bu ülkeye giden 9 aylıktan büyük tüm yolculara seyahate çıkmadan en az 10 gün önce 1 doz sarıhumma aşısı tavsiye edilir. Aşının 10 yıl koruyuculuğu vardır.
Ayrıca sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen tüm yolculardan on gün önce sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir. Sıtma tehlikesi yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur. Sıtmadan korunmak için gitmeden önce başlanması gereken ilaçlar: - Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) - Ya da Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).
Ancak, hiçbir koruyucu ilaç tedavisi sıtmaya karşı %100 koruma sağlamaz. Bu nedenle sıtmadan ve sinek ısırmalarıyla bulaşan diğer hastalıklardan korunmak için bazı özel önlemlerin de alınması gerekir. Böcek uzaklaştırıcılar kullanmak, geceleri uyurken cibinlik ile yatmak, sinek bobinleri, böcek spreyleri, uzun giysiler giymek gibi özel önlemler alabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Ekvator Ginesi, ismini Ekvator'a yakınlığından ve Gine körfezinde bulunmasından almıştır. Dünya üzerinde İspanyolca konuşulan en küçük ülke olma ünvanına da sahiptir. Ekvator Ginesi, Afrika kıtasının nüfus bakımından en küçük ülkesidir. Ayrıca Kıta Afrikasındaki en küçük Birleşmiş Milletler üyesi ülkedir.

Ekvator Ginesi Vizesi

Ekvator Ginesi’ne seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. 

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.