Malabo

Malabo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Malabo, Ekvator Ginesi’ne bağlı Bioko Adası üzerinde yer almaktadır. Ekvator Ginesi, ana karanın yanı sıra adaya da sahip ülkeler arasında başkenti adada bulunan tek ülkedir. Ülkenin başkenti ve en büyük ikinci şehri olan Malabo’da yaklaşık 190 bin kişi yaşamaktadır. Şehir, İspanyol hâkimiyetinden sonra inşa edilmiş modern binaların yanı sıra tarihî binalara da ev sahipliği yapmaktadır. Ekvator Ginesi’nin en eski şehri olan Malabo’da İspanyolca resmî dildir. Fransızca ve Portekizce biraz kullanılsa da İspanyolca en yaygın olarak kullanılandır. Şehirde uluslararası havalimanı, devlet sarayları, ulusal stadyum ve liman bulunmaktadır.

Malabo, petrol zengini bir şehirdir. İklim çok sıcak olduğu için tarım faaliyetleri gelişmemiştir. Halk temel geçim kaynağı olarak balıkçılık ve ticaretle ilgilenmektedir. Bunun yanı sıra turizm faaliyetlerinin de artmasıyla, şehir ve ülkede gelişim gözlenmeye başlanmıştır.

Malabo, zengin tarihî birikime sahip bir şehirdir. Portekizli kâşif Fernão po Do tarafından 1472’de keşfedilen ada, Portekizce güzel anlamına gelen Formosa adını almıştır. Zamanla ismi değişerek Bioko olmuştur. Ada, 200 yıl boyunca İspanyol hâkimiyetinde kaldıktan sonra 1968’de bağımsızlığını ilan eden Ekvator Ginesi ile birlikte özgürleşmiştir. Ardından, İspanyol kolonisi döneminde Santa İsabel adını taşıyan adanın kuzeybatısı Malabo adını almıştır. 1990’lı yıllarda ise doğalgaz ve petrolün keşfedilmesiyle Ekvator Ginesi bölgede güç haline gelmiş ve bu yolla Malabo hızla gelişmeye başlamıştır. 2012’de Afrika Uluslararası Futbol Şampiyonası ve 2011’de Afrika Birliği Zirvesi’ne ev sahipliği yaparak tanınırlığını iyice artırmıştır.

Afrika şehirleri arasında ayrıcalıklı bir konumda bulunan, doğal güzelliklere sahip, dünya mutfağını bünyesinde barındıran, tarihî mimarisiyle göze hoş gelen bir şehir olan Malabo egzotik atmosferi deneyimlemek için gezilebilecek şehirlerden biridir. 

Malabo Nerededir?

Malabo, Afrika kıtasında, Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Ekvator Ginesi Cumhuriyeti’nin Bioko Adası’nın kuzey kıyısında yer almaktadır. Komşu ülke Kamerun’a 32 kilometre uzaklıkta, güneyinde Cónsul Nehri ile sınırlanmış olan Malabo, 2 bin 17 kilometrekare alanı kaplamaktadır. 

Malabo’ya Nasıl Gidilir?

Malabo’da deniz yoluyla ülke içi bağlantılar ve uluslararası seferler mevcuttur. Ulusal olarak Bata’yla, uluslararası olarak ise İspanya ve Kamerun’un Douala şehriyle bağlantı sağlanmaktadır.

Malabo Uluslararası Havalimanı (Saint Isabel Havalimanı) ise şehir merkezine 9 kilometre mesafede yer almaktadır. Havalimanından Avrupa’ya ve Afrika’nın bazı başkentlerine seferler düzenlenmektedir. Havalimanından şehre ulaşmak içinse fazla yüksek fiyatlı olmayan taksiler veya toplu taşıma araçları kullanılabilmektedir. 

Malabo’da Eğlence Hayatı

Candy Irish Pub, İrlanda’nın gözde biralarının tadılabileceği, kentin merkezi olan limana yakın, Kültür Merkezi’nin karşısında yer alan bir restoran ve bardır. Barda sahne alan güzel gruplar da dinlenebilmektedir.

Bahia Sound önde gelen gece kulüplerinden biridir. Giriş ve içki fiyatlarının yüksek olmasına rağmen deniz manzaralı açık havadaki dans pisti mekânı her zaman popüler kılmaktadır.

The Aviator adlı mekân ise şık bir bardır. Koyu yeşil duvarlı iç mekâna sahip olan The Aviator’ın dış mekânda da oturma alanları bulunmaktadır. Barın ekranlarında spor gösterilmekte, perşembe günleri karaoke, cuma ve cumartesi günleri ise canlı müzik yapılmaktadır. Barın İngiliz sahibi İngiliz kahvaltısı da sunmaktadır.

Giriş ücretinin bulunmadığı L'Atelier Cabaret Lounge ise Rokoko stilinde sandalyeler, gümüş kaplamalar ve avizeler ile hareketli bir dekorasyona sahiptir. Kokteyl eşliğinde hafta sonları canlı müzik dinlemek için L'Atelier Cabaret Lounge harika bir mekân olarak değerlendirilmektedir.
Délice de France, lezzetli kahvesi ve Fransız kruvasanları ile oldukça lezzetli bir kahvaltının yapılabileceği bir mekândır.

Oldukça popüler olan ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan Discoteca L'Alizée Malabo ise Malabo’da dikkat çeken bir diğer eğlence mekânıdır. 

Malabo’da Görülecek Yerler

Catedrál de Santa Isabel (Santa Isabel Katedrali), ülkenin en beğenilen mimarî yapılarından biridir. Plaza de España'nın batısında yer alan katedralin yapımına 1887 yılında başlanmış ve katedral 1916 yılında kutsanmıştır. Mimar Llairadó Luis Segarra, katedralin yapımında Barselona’daki La Sagrada Familia’nın mimarı Katalan Antonio Gaudí'den bir miktar bilgi de almıştır. Yakın zamanda restore edilen Gotik mimariye sahip katedral, 40 metre yüksekliğe sahip kulelere çevrilidir.

Equatoguinean Cultural Centre (Kültür Merkezi) ise parlak sarı renkte, sömürge dönemine ait hoş bir mimarî eserdir. Kültür Merkezi’nde performans sahnesi ve galeri bulunmaktadır. Buradaki etkinlikleri takip ederek katılım sağlayabilirsiniz.

Malabo ile İlgili

Malabo Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24oC
  • Şub 25oC
  • Mar 25oC
  • Nis 26oC
  • May 25oC
  • Haz 24oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 25oC
  • Kas 25oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa