Guayaquil’de Gezilecek Yerler

Ekvador ülkesinin ticaret merkezi olan şehir bir turizm destinasyonunolarak büyümesini tamamlamamıştır. Pek çok potansiyali olan şehirde yatırımlar devam wtmektedir. Ancak mevcut haliyle de çok fazla olmasa da zevkle görülecek detayları var.

Guayaquil’de görülmesi gereken diğer yerler:

Santa Ana & El Carmen Hills, Las Penas, Parque Historico, Jardin Botanico, Zoologico El Pentanal

Malecon 2000

Malecón 2000, şehirden geçen Guayas Nehri kıyısındaki geniş ve kaldırımlı yola verilen addır. Guayagil bir liman kenti olduğundan bu nehir şehir için son derece önemlidir. Limanı gören bu yürüyüş yolu da sadece turistlerin değil yerel halkın da sosyalleşmek dinlenmek ve ketifli vakit geçirmek için sık sık ziyaret ettiği bir lokasyondur. Eski adı Simon Bolivar Yürüyüş Yolu olan bu bölge bir kentsel dönüşüm alanı olatak ilan edilmiş ve yenilenmiştir.

Yaklaşık 2.5 kilometre uzunluğunda olan yol nehrin batı kıyısında yer almaktadır. Guayagil şehrindeki bütün görülmesi gereken tarihi anıtlar bu yolun üzerindedir. Bu yol hattında konumlanmış olan tarihi miras arasında müzeler, parklar ve çeşmeler de vardır. Ayrıca şehrin en büyük alışveriş merkezleri, en şık restoran, kafe ve barları ve tüm Güney Amerika’daki ilk IMAX sinema salonu da bu yol üzerinde yer almaktadır.

Kısacası burası için şehrin kalbi demek yanlış olmaz. Nehir boyunca hem gece hem gündüz turlar düzenleyen tekneler bu yol kıyısından kalkmaktadır. Bu yol, kamu refahı ve sağlığını ön plana koyarak gerçekleştirilmiş yenilenme projesi sonunda dünyaca önemli kuruluşlar tarafından model bir kentsel dönüşüm uygulama alanı seçilmiştir.

maxresdefault.jpg

Guayagil Katedrali

İngilizce adıyla Metropolitan Cathedral of Guayaquil (yani Guayagil Metropolitan Katedrali ya da resmi adıyla Cathedral of Saint Peter, yani Aziz Peter Katedrali) Guayaquil şehir merkezinde yer alır. Mevcut katedral binası, Guayaquil şehrinin ilk kurulduğu yıllarda buraya yapılmış olan eski bir katedralin yerini almıştır. Bu ilk katedral tamamiyle ahşaptan yapılmıştı ve Santa Ana tepesinde bulunmaktaydı. 1692 yılında gerçekleşen bir yangın sonucu tamamiyle tahrip oldu.

Mevcut bina ise 1924 ile 1937 yılları arasında inşa edildi. İnşasında yeni-Gotik mimari tarzın etkileri yoğundur. Calle Chimborazo mahallesinde Avenida 10 de Agosto ve Avenida Clemente Ballén isimli iki caddenin arasında yer almaktadır. Şehrin nadide kültür miraslarından biridir ve en önemli turist çekim noktaları arasındadır.

7324215_orig.jpg

Antropoloji ve Çağdaş Sanat Müzesi

Guayagil Antropoloji ve Çağdaş Sanat Müzesi (Museo Antropologico y de Arte Contemporaneo) (İngilizce adıyla: "Anthropology and Contemporary Art Museum"), ya da kısaltmasıyla MAAC, Ekvador, Latin Amerika ve Ön- Colombiya döneminin sanat ve kültürüne adanmıştır. MAAC, Malexon 2000 isimli kentsel dönüşüm bölgesi ilan edilerek yenilenmiş nehir boyu yürüyüş yolunun bitimini taçlandırmak için kurulmuştur. 2003 yılında açılan müze yerel, bölgesel ve ulusal sanat kültürünün gelişmesi için bir katalizör görevi üstlenmeyi amaçlamaktadır.

MAAC'ın misyonu kurumsal kültürel ata erkin kırılmasıdır. Bu sebeple, 50.000’in üzerinde yerli Ekvador sanat eserini sergilemektedir. Bu sergileme ürünleri arasında arkeolojik parçalardan modern sanat eserlerine uzanan geniş bir yelpaze ve çeşitlilik vardır. Müzenin modern sanat koleksiyonu yaklaşık 3000 adettir.

Müzede ayrıca pek çok eğitin programı, konferans, atölye çalışması düzenlenerek yerel halkın sanatla etkileşiminin artırılması hedeflenmektedir. Ülkenin kültürel düzeyini daha üst seviyelere çıkartmayı hedefleyen müze sinemadan sahne sanatlarına uzanan eğitim programları sunmaktadır.

avs271114fd15_13915110.gif