Guayaquil Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Resmi adı “Santiago de Guayaquil” olan şehir, Ekvador ülkesinin güneybatısında yer alıyor. Guayas bölgesinin başkenti olan Guayaquil, Ekvador’un hem en büyük hem de en kalabalık şehri. 344.5 kilometrekarelik yüzölçümünde 3.5 milyon kişi yaşıyor. Guayas Nehri’nin batısında kurulu olan şehirde nehrin döküldüğü Pasifik Okyanusu kıyısında Guayaquil Körfezi yer almaktadır.

Devamını Oku

Guayaquil’de Gezilecek Yerler

Ekvador ülkesinin ticaret merkezi olan şehir bir turizm destinasyonunolarak büyümesini tamamlamamıştır. Pek çok potansiyali olan şehirde yatırımlar devam wtmektedir. Ancak mevcut haliyle de çok fazla olmasa da zevkle görülecek detayları var.

Guayaquil’de görülmesi gereken diğer yerler:

Santa Ana & El Carmen Hills, Las Penas, Parque Historico, Jardin Botanico, Zoologico El Pentanal

Devamını Oku

Guayaquil Nerededir?

Ekvador ülkesinin güneybatısında yer alan Guayaquil şehri Guayas bölgesinin başkentidir. Cuenca’nın 250 km kuzeybatısında, Quito’nun 420 km güneybatısında, Galapagos’un 966 km doğusunda yer alır.

 Guayaquil Ne Zaman Gidilir?

Guayaquil’de tropikal savan iklimi hakimdir. Ocak-nisan ayları arasında hava sıcak olsa da, şiddetli yağışlar yaşanır. Mayıs-aralık ayları arasında ise yağış azalıyor olsa da, hava kapalı ve serin olur. Ancak buna rağmen Guayaquil’i ziyaret etmek için en iyi zamanlar temmuz ve aralık ayları arasıdır.

Guayaquil’e Nasıl Gidilir?

Güney Amerika’nın en iyi havalimanı seçilen José Joaquín de Olmedo Uluslararası Havalimanı, şehre çok yakındır. New York, Miami, Buenos Aires, Madrid, Amsterdam, Bogota ve Panama City’den günlük uçuşlar mevcuttur.

Guayaquil’de Nerede Kalınır?

Santiago de Guayaquil, Ekvador’daki en büyük ve en kalabalık şehirdir. Aynı zamanda Guayas bölgesinin başkenti olan şehir, Güney Amerika’daki en önemli limanlardandır. Çok uzun ve çekişmeli bir tarihi olan Guayaquil 1538’de kurulmuştur. Şehrin adı ise kabile şefi Guayas ve eşi Quil’in aşkından gelir. Guayaquil’de kiliseler, katedraller, parklar, heykeller gibi birçok ilgi merkezi vardır. Guayaquil şehri otel açısından da oldukça zengindir ve çok çeşitli oteller vardır. Bütçenize uygun bir otel bulmanız hiç de zor olmayacaktır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Guayaquil otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

​Guayaquil Otelleri

Ekvador’un en büyük ve en yüksek nüfuslu şehri olan Guayaquil, ticaret konusunda ülkenin en önemli şehridir. Sanayileşme ile nüfusu artan şehir; spor, eğitim, mimari açısından da kendini geliştirmeye devam etmektedir. Guayaquil Katedrali, kiliseler, müzeler ve parklar görmeniz gereken yerler arasındadır. Las Penas bölgesi de renkli evleriyle turistlerin ilgisini çeken bir noktadır. Şehir hayatı da oldukça canlı olan Guayaquil’de birçok bar, disko ve gündüz zamanınızı geçirebileceğiniz yerel restoranlar, alışveriş merkezleri vardır. Son zamanlarda güvenlik problemi sebebiyle turistlerin çok tercih etmediği bir bölge olsa da güvenlik konusunda gelişmeler olmaktadır ancak yine de buradaki seyahatinizde dikkatli olmanızda fayda var. 

Guayaquil’de seçeceğiniz otel de çok önemlidir. Guayaquil’de birçok otel vardır bu yüzden farklı kalitelerde oteller bulmak mümkündür. Farklı fiyatlarda birçok otel bulabileceğiniz Guayaquil’deki en yüksek puanlı ve en iyi yorumlu otelleri sizin için derledik.

Devamını Oku

 Guayaquil Şehir İçi Ulaşım

Guayaquil içi ulaşımda en popüler seçenek “metrovia”dır. Aslında bir otobüs türü olan bu aracın kendi özel yolu ve durakları mevcuttur. Yaklaşık 30 cent olan bilet için ödemeyi nakit ya da özel elektronik kartla yapabilirsiniz. Metrovia dışında şehirde normal otobüs hatları da çalışmaktadır. Taksiler de kullanışlıdır ancak şoförlerin fazla para almaya çalıştıklarını unutmayın.

Guayaquil Mutfağı

Ekvador’da yemek türleri çok çeşitlidir. Dünyanın en lezzetli mutfaklarından birine sahiptir. Domuz eti, tavuk, sığır eti, engin çeşitlilikteki tahılları, patates veya pirinçle birlikte, dağlık bölgelerde yaygın üretilir.

Ekvador mutfağında patates ve mısır çok kullanılmaktadır. En az 100 çeşit patates olduğu bilinmektedir. Patatesin ana vatanı olarak kebul edilmektedir. Ekvador’un dağlık bölgelerinde satılan sokak yiyeceği ise kızartılmış domuz ve kobay ile birlikte patatestir.

Devamını Oku

Guayaquil Gece Hayatı

Son yıllarda üzerindeki “suç şehri” etkitekinden kurtulmaya başlayan Guayaquil’de gece hayatı da yavaş yavaş hareketlenmeye başladı. Malecon’un sonunda yer alan Zona Rosa ve Cerro Santa Ana’da mekanların mantar gibi çoğaldığı söylenebilir. En popüler mekanlardan biri Divina Nicotina, hemen yakınındaki La Paleta da tercih edilebilir. Hareketli ve dansla dolu bir gece için Zona Rosa bölgesi iyi bir seçenek olacaktır. Heineken Bar Music popüler olanlardan biri. Neredeyse her akşam canlı müzik var. Yerel halk ise Kennedy Norte’de yer alan mekanları tercih ediyor. Özellikle partilemek için tercih Ibiza Evolution oluyor.

Guayaquil Festivaller

Guayaquil’in Kuruluşu Kutlamaları (Temmuz)

Guayaquil’in Bağımsızlık Kutlamaları (Ekim)

Guayaquil de mis Amores (Ekim)

Funka Fest (Haziran)

Dövme Festivali (Temmuz)

Salsa Festivali (Eylül)

Guayaquil’de Alışveriş

Guayaquil’de alışveriş için farklı alternatifler mevcuttur. Eğer yerel halkın ürettiği el işi ürünler arıyorsanız, öncelikli adresiniz Mercado Artesanal olmalı. Alfredo Baquerizo Moreno Avenue’de Loja Street’te yer alan bu alışveriş alanı her gün sabah 9’dan akşam 7’ye kadar açık. Bir diğer zanaat pazarı da Malecón Simón Bolívar’da mevcut. Diğerine göre yeni sayılan alandaki mağaza sayısı da biraz daha düşük. Ancak burası sadece alışveriş için değil, çevresindeki doğal güzellikler için de tercih ediliyor. Her iki alanda da tekstil, ahşap, seramik, cam ve bakır ürünler bulmak mümkün. Eğer modern alışveriş merkezleri arıyorsanız Mall El Fortin, Riocentro Norte, City Mall, Mall del Sol ya da Policentro’yu tercih edebilirsiniz.

Guayaquil Para Birimi

Ekvador sınırları içerisinde yer alan Guayaquil şehrinin para birimi Amerikan Doları’dır (USD).

Guayaquil Resmi Dili

Ekvador sınırları içerisinde yer alan Guayaquil’in resmi dili İspanyolca’dır. Ayrıca yerel dil olan “Quichia” da konuşulmaktadır.

Guayaquil Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalya

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Pichincha Savaşı (24 Mayıs)

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Simon Bolivar’ın Doğumgünü Anması (24 Temmuz)

Bağımsızlık Günü (10 Ağustos)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Guayaquil’in Bağımsızlığı (9 Ekim)

Tüm Ruhlar Günü (2 Kasım)

Cuenca’nın Bağımsızlığı (3 Kasım)

Quito’nun Kuruluşu (6 Aralık)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Devamını Oku

Guayaquil Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 27oC
  • May 27oC
  • Haz 25oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 25oC
  • Kas 26oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Nüfus: 3,500,000  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Tropikal Savan İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün