Google+

Arama formu

Guayaquil

Ekvador’un en büyük ve en yüksek nüfuslu şehri olan Guayaquil, ticaret...
Devamı oku
Ekvador’da yemek türleri çok çeşitlidir. Dünyanın en lezzetli...
Devamı oku
Son yıllarda üzerindeki “suç şehri” etkitekinden kurtulmaya başlayan...
Devamı oku
Guayaquil’de alışveriş için farklı alternatifler mevcuttur. Eğer yerel...
Devamı oku
Guayaquil’in Kuruluşu Kutlamaları (Temmuz) Guayaquil’in Bağımsızlık...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Karnaval Mart Ekinoksu (20 Mart) Paskalya...
Devamı oku
Resmi adı “Santiago de Guayaquil” olan şehir, Ekvador ülkesinin...
Devamı oku
Acil yardım: 911 Yangın: 911 Polis: 911
Devamı oku
Ekvador ülkesinin güneybatısında yer alan Guayaquil şehri Guayas...
Devamı oku
Santiago de Guayaquil, Ekvador’daki en büyük ve en kalabalık şehirdir....
Devamı oku
Ekvador sınırları içerisinde yer alan Guayaquil şehrinin para birimi...
Devamı oku
Ekvador sınırları içerisinde yer alan Guayaquil’in resmi dili İspanyolca...
Devamı oku
Guayaquil (GMT -5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı...
Devamı oku
KİTO BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Avenida Portugal E12-33 y Francisco Casanova...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Guayaquil’e girmek için vize...
Devamı oku
Guayaquil’de tropikal savan iklimi hakimdir. Ocak-nisan ayları arasında...
Devamı oku
Güney Amerika’nın en iyi havalimanı seçilen José Joaquín de Olmedo...
Devamı oku
Guayaquil içi ulaşımda en popüler seçenek “metrovia”dır. Aslında bir...
Devamı oku
Ekvador ülkesinin ticaret merkezi olan şehir bir turizm...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 27℃
Şub 27℃
Mar 27℃
Nis 27℃
May 27℃
Haz 25℃
Tem 25℃
Ağu 25℃
Eyl 25℃
Eki 25℃
Kas 26℃
Ara 27℃
Kısa Kısa...
Nüfus: 3,500,000  / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Tropikal Savan İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Guayaquil Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Resmi adı “Santiago de Guayaquil” olan şehir, Ekvador ülkesinin güneybatısında yer alıyor. Guayas bölgesinin başkenti olan Guayaquil, Ekvador’un hem en büyük hem de en kalabalık şehri. 344.5 kilometrekarelik yüzölçümünde 3.5 milyon kişi yaşıyor. Guayas Nehri’nin batısında kurulu olan şehirde nehrin döküldüğü Pasifik Okyanusu kıyısında Guayaquil Körfezi yer almaktadır.

Önceleri yerel halkın yaşadığı küçük bir kasaba olan Guayaquil’i 25 Temmuz 1538’de İspanyol istilacı Francisco de Orellana kurmuştur. Şehir, yıllar içinde pek çok kez İngiliz ve Fransız korsan gemilerinin hedefi olmuştur.

Şehrin günümüzde geçim kaynağı yasal ve yasal olmayan ticaret, tarım ve su ürünleridir. Guayaquil son yıllarda üzerindeki “suç şehri” etiketini silmeye başlamış olsa da halen turistler açısından ilk destinasyon sıralarında yer almamaktadır. Birkaç müze ve tarihi yapıya sahip olması da bunda etkilidir.

Guayaquil’de tropikal savan iklimi hakimdir. Ocak-Nisan ayları arasında hava sıcak olsa da, şiddetli yağışlar yaşanır. Mayıs-Aralık ayları arasında ise yağış azalıyor olsa da, hava kapalı ve serin olur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=PCe6b3Oe_mY

Guayaquil’de Gezilecek Yerler

Ekvador ülkesinin ticaret merkezi olan şehir bir turizm destinasyonunolarak büyümesini tamamlamamıştır. Pek çok potansiyali olan şehirde yatırımlar devam wtmektedir. Ancak mevcut haliyle de çok fazla olmasa da zevkle görülecek detayları var.

Guayaquil’de görülmesi gereken diğer yerler:

Santa Ana & El Carmen Hills, Las Penas, Parque Historico, Jardin Botanico, Zoologico El Pentanal

Malecon 2000

Malecón 2000, şehirden geçen Guayas Nehri kıyısındaki geniş ve kaldırımlı yola verilen addır. Guayagil bir liman kenti olduğundan bu nehir şehir için son derece önemlidir. Limanı gören bu yürüyüş yolu da sadece turistlerin değil yerel halkın da sosyalleşmek dinlenmek ve ketifli vakit geçirmek için sık sık ziyaret ettiği bir lokasyondur. Eski adı Simon Bolivar Yürüyüş Yolu olan bu bölge bir kentsel dönüşüm alanı olatak ilan edilmiş ve yenilenmiştir.

Yaklaşık 2.5 kilometre uzunluğunda olan yol nehrin batı kıyısında yer almaktadır. Guayagil şehrindeki bütün görülmesi gereken tarihi anıtlar bu yolun üzerindedir. Bu yol hattında konumlanmış olan tarihi miras arasında müzeler, parklar ve çeşmeler de vardır. Ayrıca şehrin en büyük alışveriş merkezleri, en şık restoran, kafe ve barları ve tüm Güney Amerika’daki ilk IMAX sinema salonu da bu yol üzerinde yer almaktadır.

Kısacası burası için şehrin kalbi demek yanlış olmaz. Nehir boyunca hem gece hem gündüz turlar düzenleyen tekneler bu yol kıyısından kalkmaktadır. Bu yol, kamu refahı ve sağlığını ön plana koyarak gerçekleştirilmiş yenilenme projesi sonunda dünyaca önemli kuruluşlar tarafından model bir kentsel dönüşüm uygulama alanı seçilmiştir.

Malecon 2000

Guayaq il şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Casa Bellavista, Cesar's House Guayaquil Ecuador, Habitacion Independiente güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri The Garden, Excelente Apartamento en exclusiva zona de la ciudad, Suite 1-5 Peoples. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Reyna beatriz, Casa Quisquis, grande y familiar en Facso / Urdesa, Un lugar tranquilo gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Villa 97, Acogedora & Comoda Habitación, Hostal Don Pepe tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Guayaquil aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Guayagil Katedrali

İngilizce adıyla Metropolitan Cathedral of Guayaquil (yani Guayagil Metropolitan Katedrali ya da resmi adıyla Cathedral of Saint Peter, yani Aziz Peter Katedrali) Guayaquil şehir merkezinde yer alır. Mevcut katedral binası, Guayaquil şehrinin ilk kurulduğu yıllarda buraya yapılmış olan eski bir katedralin yerini almıştır. Bu ilk katedral tamamiyle ahşaptan yapılmıştı ve Santa Ana tepesinde bulunmaktaydı. 1692 yılında gerçekleşen bir yangın sonucu tamamiyle tahrip oldu.

Mevcut bina ise 1924 ile 1937 yılları arasında inşa edildi. İnşasında yeni-Gotik mimari tarzın etkileri yoğundur. Calle Chimborazo mahallesinde Avenida 10 de Agosto ve Avenida Clemente Ballén isimli iki caddenin arasında yer almaktadır. Şehrin nadide kültür miraslarından biridir ve en önemli turist çekim noktaları arasındadır.

Guayagil Katedrali

Antropoloji ve Çağdaş Sanat Müzesi

Guayagil Antropoloji ve Çağdaş Sanat Müzesi (Museo Antropologico y de Arte Contemporaneo) (İngilizce adıyla: "Anthropology and Contemporary Art Museum"), ya da kısaltmasıyla MAAC, Ekvador, Latin Amerika ve Ön- Colombiya döneminin sanat ve kültürüne adanmıştır. MAAC, Malexon 2000 isimli kentsel dönüşüm bölgesi ilan edilerek yenilenmiş nehir boyu yürüyüş yolunun bitimini taçlandırmak için kurulmuştur. 2003 yılında açılan müze yerel, bölgesel ve ulusal sanat kültürünün gelişmesi için bir katalizör görevi üstlenmeyi amaçlamaktadır.

MAAC'ın misyonu kurumsal kültürel ata erkin kırılmasıdır. Bu sebeple, 50.000’in üzerinde yerli Ekvador sanat eserini sergilemektedir. Bu sergileme ürünleri arasında arkeolojik parçalardan modern sanat eserlerine uzanan geniş bir yelpaze ve çeşitlilik vardır. Müzenin modern sanat koleksiyonu yaklaşık 3000 adettir.

Müzede ayrıca pek çok eğitin programı, konferans, atölye çalışması düzenlenerek yerel halkın sanatla etkileşiminin artırılması hedeflenmektedir. Ülkenin kültürel düzeyini daha üst seviyelere çıkartmayı hedefleyen müze sinemadan sahne sanatlarına uzanan eğitim programları sunmaktadır.

Antropoloji ve Çağdaş Sanat Müzesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Guayaquil Nerededir?

Ekvador ülkesinin güneybatısında yer alan Guayaquil şehri Guayas bölgesinin başkentidir. Cuenca’nın 250 km kuzeybatısında, Quito’nun 420 km güneybatısında, Galapagos’un 966 km doğusunda yer alır.

 Guayaquil Ne Zaman Gidilir?

Guayaquil’de tropikal savan iklimi hakimdir. Ocak-nisan ayları arasında hava sıcak olsa da, şiddetli yağışlar yaşanır. Mayıs-aralık ayları arasında ise yağış azalıyor olsa da, hava kapalı ve serin olur. Ancak buna rağmen Guayaquil’i ziyaret etmek için en iyi zamanlar temmuz ve aralık ayları arasıdır.

Guayaquil’e Nasıl Gidilir?

Güney Amerika’nın en iyi havalimanı seçilen José Joaquín de Olmedo Uluslararası Havalimanı, şehre çok yakındır. New York, Miami, Buenos Aires, Madrid, Amsterdam, Bogota ve Panama City’den günlük uçuşlar mevcuttur.

Guayaquil şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Guayaquil’de Nerede Kalınır?

Santiago de Guayaquil, Ekvador’daki en büyük ve en kalabalık şehirdir. Aynı zamanda Guayas bölgesinin başkenti olan şehir, Güney Amerika’daki en önemli limanlardandır. Çok uzun ve çekişmeli bir tarihi olan Guayaquil 1538’de kurulmuştur. Şehrin adı ise kabile şefi Guayas ve eşi Quil’in aşkından gelir. Guayaquil’de kiliseler, katedraller, parklar, heykeller gibi birçok ilgi merkezi vardır. Guayaquil şehri otel açısından da oldukça zengindir ve çok çeşitli oteller vardır. Bütçenize uygun bir otel bulmanız hiç de zor olmayacaktır.


Guayaquil’de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Guayaquil otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Guayaquil pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Guayaquil Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Guayaquil Otelleri
En Uygun Fiyatlı Guayaquil Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Guayaquil Otelleri
Guayaquil Ev Kiralama

​Guayaquil Otelleri

Ekvador’un en büyük ve en yüksek nüfuslu şehri olan Guayaquil, ticaret konusunda ülkenin en önemli şehridir. Sanayileşme ile nüfusu artan şehir; spor, eğitim, mimari açısından da kendini geliştirmeye devam etmektedir. Guayaquil Katedrali, kiliseler, müzeler ve parklar görmeniz gereken yerler arasındadır. Las Penas bölgesi de renkli evleriyle turistlerin ilgisini çeken bir noktadır. Şehir hayatı da oldukça canlı olan Guayaquil’de birçok bar, disko ve gündüz zamanınızı geçirebileceğiniz yerel restoranlar, alışveriş merkezleri vardır. Son zamanlarda güvenlik problemi sebebiyle turistlerin çok tercih etmediği bir bölge olsa da güvenlik konusunda gelişmeler olmaktadır ancak yine de buradaki seyahatinizde dikkatli olmanızda fayda var.


​Guayaquil Otelleri
 

Guayaquil’de seçeceğiniz otel de çok önemlidir. Guayaquil’de birçok otel vardır bu yüzden farklı kalitelerde oteller bulmak mümkündür. Farklı fiyatlarda birçok otel bulabileceğiniz Guayaquil’deki en yüksek puanlı ve en iyi yorumlu otelleri sizin için derledik.

 Guayaquil Şehir İçi Ulaşım

Guayaquil içi ulaşımda en popüler seçenek “metrovia”dır. Aslında bir otobüs türü olan bu aracın kendi özel yolu ve durakları mevcuttur. Yaklaşık 30 cent olan bilet için ödemeyi nakit ya da özel elektronik kartla yapabilirsiniz. Metrovia dışında şehirde normal otobüs hatları da çalışmaktadır. Taksiler de kullanışlıdır ancak şoförlerin fazla para almaya çalıştıklarını unutmayın.

Guayaquil Mutfağı

Ekvador’da yemek türleri çok çeşitlidir. Dünyanın en lezzetli mutfaklarından birine sahiptir. Domuz eti, tavuk, sığır eti, engin çeşitlilikteki tahılları, patates veya pirinçle birlikte, dağlık bölgelerde yaygın üretilir.

Ekvador mutfağında patates ve mısır çok kullanılmaktadır. En az 100 çeşit patates olduğu bilinmektedir. Patatesin ana vatanı olarak kebul edilmektedir. Ekvador’un dağlık bölgelerinde satılan sokak yiyeceği ise kızartılmış domuz ve kobay ile birlikte patatestir.

Özellikle alçak bölgeler meyve çeşitliliğiyle çok zengindir ve egzotik meyve çeşitleri de çok fazladır. Portakal ile domates arası naranjilla, guanabana, maracuya ve papaya en çok görülenlerdendir. Özellikle muzu unutmamak gerekir. Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren ithal edilen ve en çok yenilen meşhur Chiqita muzları Ekvador’dan gelmektedir. "Muz Cumhuriyeti" tamlamasında kastedilen ülke Ekvador Cumhuriyeti’dir.

Deniz ürünlerinden dünyanın en lezzetli karides ve ıstakozu buradadır. Özellikle kıyı kesimlerinin vazgeçilmez yiyecek maddesidir.

Ekvador mutfağında çorba çok tüketilmektedir. Patates, mısır ve avokadodan yapılmış çoban çorbası en lezzetli çorbalarıdır. Ana yemeklerde de et ve tavuk ağırlıklı, yanında da patatesin farklı pişirilmiş şekilleri değişik baharatlarla sunulmaktadır.

Ekvador mutfağı özellikle acı biber ve çeşitli baharat karışımıyla çıtır kızartılmış kobay (Cuy) ile tanınır. Popüler yemekler “ceviche”, “llapingachos”, “locro” (patates çorbası) ve “humitas” ile İnka tarzı “tamales”dir.

Popüler restoranlar

Sake, Noe Sushi Bar, Olmedo, Riviera, Samborondon, Lo Nuestro, Trattoria Piccolo Mondo, La Parrilla del Ñato, El Patacon.

Bahşiş

Elvator’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır.

Guayaquil Gece Hayatı

Son yıllarda üzerindeki “suç şehri” etkitekinden kurtulmaya başlayan Guayaquil’de gece hayatı da yavaş yavaş hareketlenmeye başladı. Malecon’un sonunda yer alan Zona Rosa ve Cerro Santa Ana’da mekanların mantar gibi çoğaldığı söylenebilir. En popüler mekanlardan biri Divina Nicotina, hemen yakınındaki La Paleta da tercih edilebilir. Hareketli ve dansla dolu bir gece için Zona Rosa bölgesi iyi bir seçenek olacaktır. Heineken Bar Music popüler olanlardan biri. Neredeyse her akşam canlı müzik var. Yerel halk ise Kennedy Norte’de yer alan mekanları tercih ediyor. Özellikle partilemek için tercih Ibiza Evolution oluyor.

Guayaquil Festivaller

Guayaquil’in Kuruluşu Kutlamaları (Temmuz)

Guayaquil’in Bağımsızlık Kutlamaları (Ekim)

Guayaquil de mis Amores (Ekim)

Funka Fest (Haziran)

Dövme Festivali (Temmuz)

Salsa Festivali (Eylül)

Guayaquil’de Alışveriş

Guayaquil’de alışveriş için farklı alternatifler mevcuttur. Eğer yerel halkın ürettiği el işi ürünler arıyorsanız, öncelikli adresiniz Mercado Artesanal olmalı. Alfredo Baquerizo Moreno Avenue’de Loja Street’te yer alan bu alışveriş alanı her gün sabah 9’dan akşam 7’ye kadar açık. Bir diğer zanaat pazarı da Malecón Simón Bolívar’da mevcut. Diğerine göre yeni sayılan alandaki mağaza sayısı da biraz daha düşük. Ancak burası sadece alışveriş için değil, çevresindeki doğal güzellikler için de tercih ediliyor. Her iki alanda da tekstil, ahşap, seramik, cam ve bakır ürünler bulmak mümkün. Eğer modern alışveriş merkezleri arıyorsanız Mall El Fortin, Riocentro Norte, City Mall, Mall del Sol ya da Policentro’yu tercih edebilirsiniz.

Guayaquil Saat Farkı

Guayaquil (GMT -5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 8 saat zaman farkı vardır.

Guayaquil Para Birimi

Ekvador sınırları içerisinde yer alan Guayaquil şehrinin para birimi Amerikan Doları’dır (USD).

Guayaquil Resmi Dili

Ekvador sınırları içerisinde yer alan Guayaquil’in resmi dili İspanyolca’dır. Ayrıca yerel dil olan “Quichia” da konuşulmaktadır.

Guayaquil Türkiye Dış Temsilciliği

KİTO BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Avenida Portugal E12-33 y Francisco Casanova esquina, Quito

Telefon: + 593-2-333 17 42, 333 11 55, 333 08 67, 333 19 67

Faks: +593-2-224 76 77

E-posta: embassy.quito@mfa.gov.tr

Website: http://kito.be.mfa.gov.tr

Guayaquil Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalya

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Pichincha Savaşı (24 Mayıs)

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Simon Bolivar’ın Doğumgünü Anması (24 Temmuz)

Bağımsızlık Günü (10 Ağustos)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Guayaquil’in Bağımsızlığı (9 Ekim)

Tüm Ruhlar Günü (2 Kasım)

Cuenca’nın Bağımsızlığı (3 Kasım)

Quito’nun Kuruluşu (6 Aralık)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Guayaquil İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Guayaquil Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Guayaquil’e girmek için vize almalarına gerek yoktur.

Ekvator Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.