Ekvador Hakkında Temel Bilgiler

lets-travel-to-ecuador-with-dario-endara-featured.jpg

Ekvador, Güney Amerika'da, temsili demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyettir. Kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur ve batısında Büyük Okyanus vardır. Anakaradan 965 kilometre batıda, Büyük Okyanus'ta bulunan Galapagos Adaları da ülkenin sınırları dahilindedir. Adını aldığı ekvatorla ülke ikiye bölünmüştür. Charles Darwin ülkedeki Galapagos Adası’nda araştırmalar yapmış ve Evrim Teorisi’ni bu adada yaptığı araştırmalar sonrasında kaleme almıştır.

Ekvador, üç temel bölgeden, bir de Büyük Okyanus'ta bulunan bir adadan meydana gelmiştir; La Costa, ülkenin batısındaki, Büyük Okyanus'u da kapsayan alçakta bulunan kıyı şeridini içerir. La Sierra, ülkenin ortasından geçen, kuzeyden güneye uzanan yüksek irtifadaki bölgedir. El Oriente ise ülkenin doğusundaki Amazon yağmur ormanlarının tamamını ve ülke yüzölçümünün yaklaşık yarısını kaplar.

Devamını Oku

Ekvador Nerededir?

Güney Amerika’da yer alan Ekvador, kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur ve batısında Büyük Okyanus vardır.

Ekvador’da Din ve İnanç

la-compania-de-jesus-quito-int31.jpg

Ekvador halkı Hıristiyan olup, Katolik mezhebine bağlıdır. Ülkede 1904 senesinden beri kilise devletten ayrıdır.
 

Ekvador’un Kısa Tarihi

Ekvador, aynı zamanda İspanya'dan ayrılmak için ilk çağrıyı yapan Latin Amerika ülkesidir. 9 Ekim 1820'de Guayaquil, bağımsızlığını kazanan ilk Ekvador şehridir. 24 Mayıs 1822'de Mareşal Antonio José de Sucre komutasındaki Ekvador ordusu, Kito yakınlarındaki Pichincha Savaşı'nda İspanya'yı mağlup ederek bağımsızlığını elde etmiştir.

Devamını Oku

Ekvador’a Ne Zaman Gidilir?

CUENCA.jpg

Tipik bir tropik iklim ülkesi olan Ekvador’u gezmek için en uygun dönem en yağışsız dönem olan Haziran-Kasım arasıdır.

Ekvador’a Nasıl Gidilir

Türkiye’den Ekvador ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Avrupa’da Madrid ve Amsterdam üzerinden ülkeye birçok uçuş alternatifi bulmak mümkün. Ülkedeki tek havalimanı, Mariscal Sucre Uluslararası Havalimanı’dır.

Ekvador’da İklim ve Hava Durumu

hf_quayaquilcity_13_675x359_FitToBoxSmallDimension_Center.jpg

Kıyıdaki düz bölgeler, sıcak ve rutubetli olup, sıcaklık 24 derece ile eksi 30 derece arasında değişir. Guayaquil’in batısı sıcak ve kuraktır. İç bölgelerde sıcaklık 32°C, yüksek platolarda 10°C’dir. Dağların etek kısımlarında yatağan karlar vardır. (2310-2772 metre) arasında değişen And Dağları arasındaki düz bölgelerde iklim serin bir bahar havası niteliğinde olup, halkın çoğu burada yaşar. Buralarda bütün sene boyunca sıcaklık pek az değişir. İki mevsim vardır: Aralık’tan Mayıs’a kadar yağışlı geçen mevsim ve Haziran’dan Kasım’a kadar süren kurak mevsim…

Ekvador’un  Ekonomisi

Tarım ülkede başlıca geçim kaynağıdır. Kıyıdaki alçak nehir yataklarında tropikal meyveler yetişirken, yüksek nehir yataklarında ve iç bölgelerdeki dağ yamaçlarında ise meyve ve sebzecilik önem kazanır.

Devamını Oku

Ekvador Kültürü

Ülkede ilköğretim 6-12 yaşları arasında mecburidir. Ancak bu kanun genellikle uygulanmamaktadır. Ülkede okuma-yazma oranı buna rağmen yüksektir. Dört adet üniversitesi mevcuttur. Bunlar Kito, Quayaguil, Cuenca ve Loja’dadır. Ekvador’da bir mağazaya ya da markete girdiğinizde hatta sadece dışarıdan vitrine bile baktığınızda çalışanları selamlayın, çünkü burada herkes birbirini selamlar ve bu ülkenin bir geleneğidir.

Devamını Oku

Ekvador Mutfağı

Llapingachos-7-of-7.jpg

Ekvador’da yemek türleri çok çeşitlidir. Dünyanın en lezzetli mutfaklarından birine sahiptir. Domuz eti, tavuk, sığır eti, kobay engin çeşitlilikteki tahılları, patates veya pirinçle birlikte, dağlık bölgelerde yaygın üretilir. Ekvador mutfağında patates ve mısır çok kullanılmaktadır. En az 100 çeşit patates olduğu bilinmektedir. Patatesin ana vatanı olarak kabullenilmektedir. Ekvador’un dağlık bölgelerinde satılan sokak yiyeceği ise kızartılmış domuz ve kobay ile birlikte patatestir.

Özellikle alçak bölgeler meyve çeşitliliğiyle çok zengindir ve egzotik meyve çeşitleri de çok fazladır. Portakal ile domates arası naranjilla, guanabana, maracuya ve papaya en çok görülenlerdendir. Özellikle muzu unutmamak gerekir. Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren ithal edilen ve en çok yenilen meşhur Chiqita muzları Ekvador’dan gelmektedir. "Muz Cumhuriyeti" sözcüğünde kastedilen ülke Ekvador Cumhuriyetidir.

Dünyanın en lezzetli karides ve ıstakozu buradadır. Özellikle kıyı kesimlerinin vazgeçilmez yiyecek maddesidir. Ekvador mutfağında çorba da çokça tüketilmektedir. Patates, mısır ve avokadodan yapılmış çoban çorbası en lezzetli çorbalarıdır. Ana yemeklerde de et ve tavuk ağırlıklı, yanında da patatesin farklı pişirilmiş şekilleri değişik baharatlarla sunulmaktadır. Ekvador mutfağı özellikle acı biber ve çeşitli baharat karışımıyla çıtır kızartılmış kobay ( Cuy ) ile tanınır.

Popüler yemekler ceviche, llapingachos, locro (patates çorbası) ve humitas ile İnka tarzı tamalesdir.

Ekvador Festivalleri

Roma Katolik kilisesine bağlı bir ülke olan Ekvador’un en önemli dini festivali ise, Paskalya haftasından önceki Lent dönemi gelmeden yapılan, Karnaval ve Paskalya haftası boyunca da kutlanan Semana Santa’dır. Yerel kültürün yücelendiği Otavalo Festivali ise Inti Raymi kentinde Haziran ayında kutlanır.

53d2f8e64a7ba.jpg

Ekvador’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalya

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Pichincha Savaşı (24 Mayıs)

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Simon Bolivar’ın Doğumgünü Anması (24 Temmuz)

Bağımsızlık Günü (10 Ağustos)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Guayaquil’in Bağımsızlığı (9 Ekim)

Tüm Ruhlar Günü (2 Kasım)

Cuenca’nın Bağımsızlığı (3 Kasım)

Quito’nun Kuruluşu (6 Aralık)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Devamını Oku

Ekvador Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14oC
  • Şub 14oC
  • Mar 14oC
  • Nis 15oC
  • May 14oC
  • Haz 14oC
  • Tem 14oC
  • Agu 14oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 14oC
  • Kas 14oC
  • Ara 14oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 16.144.000
Dili: İspanyolca
Para Birimi: Amerikan Doları (USD)
İklim: Tropikal İklimi
Big Mac Index: --