Ekvador Hakkında Temel Bilgiler

lets-travel-to-ecuador-with-dario-endara-featured.jpg

Ekvador, Güney Amerika'da, temsili demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyettir. Kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur ve batısında Büyük Okyanus vardır. Anakaradan 965 kilometre batıda, Büyük Okyanus'ta bulunan Galapagos Adaları da ülkenin sınırları dahilindedir. Adını aldığı ekvatorla ülke ikiye bölünmüştür. Charles Darwin ülkedeki Galapagos Adası’nda araştırmalar yapmış ve Evrim Teorisi’ni bu adada yaptığı araştırmalar sonrasında kaleme almıştır.

Ekvador, üç temel bölgeden, bir de Büyük Okyanus'ta bulunan bir adadan meydana gelmiştir; La Costa, ülkenin batısındaki, Büyük Okyanus'u da kapsayan alçakta bulunan kıyı şeridini içerir. La Sierra, ülkenin ortasından geçen, kuzeyden güneye uzanan yüksek irtifadaki bölgedir. El Oriente ise ülkenin doğusundaki Amazon yağmur ormanlarının tamamını ve ülke yüzölçümünün yaklaşık yarısını kaplar.

Devamını Oku

Ekvador Nerededir?

Güney Amerika’da yer alan Ekvador, kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur ve batısında Büyük Okyanus vardır.

Ekvador’a Nasıl Gidilir

Türkiye’den Ekvador ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Avrupa’da Madrid ve Amsterdam üzerinden ülkeye birçok uçuş alternatifi bulmak mümkün. Ülkedeki tek havalimanı, Mariscal Sucre Uluslararası Havalimanı’dır.

Ekvador’a Ne Zaman Gidilir?

CUENCA.jpg

Tipik bir tropik iklim ülkesi olan Ekvador’u gezmek için en uygun dönem en yağışsız dönem olan Haziran-Kasım arasıdır.

Ekvador Kültürü

Ülkede ilköğretim 6-12 yaşları arasında mecburidir. Ancak bu kanun genellikle uygulanmamaktadır. Ülkede okuma-yazma oranı buna rağmen yüksektir. Dört adet üniversitesi mevcuttur. Bunlar Kito, Quayaguil, Cuenca ve Loja’dadır. Ekvador’da bir mağazaya ya da markete girdiğinizde hatta sadece dışarıdan vitrine bile baktığınızda çalışanları selamlayın, çünkü burada herkes birbirini selamlar ve bu ülkenin bir geleneğidir.

Ekvador’da günlük hayatta sıradan, eski ya da bakımsız giysiler giyebilirsiniz, Elvador halkı her koşulda size saygılıdavranacaktır. Ancak bu kural lüks bir restorana gittiğinizde geçerli değil elbette. Her ülkede olduğu gibi burada da lüks yerlere gittiğinizde şık giyinmeniz gerekiyor.

Andes şehri ülkenin en muhafazakar şehri sayılabilir. Çünkü hava burada daha soğuk olduğu için insanlar daha kapalı giyinirler. Ekvador’un tüm iç kesimleri için geçerli olan bir iklimsel ve sosyolojik sorunlardan biridir bu. Buralarda bir erkeğin tişörtünü çıkartarak dolaşması ya da kadınların kentte mayo ile dolaşmasına hoş bakılmıyor. Ancak kıyı kesimlerde yaşayanların çok özgürlükçü insanlar olduğunu göreceksiniz.

Ekvador Mutfağı

Llapingachos-7-of-7.jpg

Ekvador’da yemek türleri çok çeşitlidir. Dünyanın en lezzetli mutfaklarından birine sahiptir. Domuz eti, tavuk, sığır eti, kobay engin çeşitlilikteki tahılları, patates veya pirinçle birlikte, dağlık bölgelerde yaygın üretilir. Ekvador mutfağında patates ve mısır çok kullanılmaktadır. En az 100 çeşit patates olduğu bilinmektedir. Patatesin ana vatanı olarak kabullenilmektedir. Ekvador’un dağlık bölgelerinde satılan sokak yiyeceği ise kızartılmış domuz ve kobay ile birlikte patatestir.

Özellikle alçak bölgeler meyve çeşitliliğiyle çok zengindir ve egzotik meyve çeşitleri de çok fazladır. Portakal ile domates arası naranjilla, guanabana, maracuya ve papaya en çok görülenlerdendir. Özellikle muzu unutmamak gerekir. Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren ithal edilen ve en çok yenilen meşhur Chiqita muzları Ekvador’dan gelmektedir. "Muz Cumhuriyeti" sözcüğünde kastedilen ülke Ekvador Cumhuriyetidir.

Dünyanın en lezzetli karides ve ıstakozu buradadır. Özellikle kıyı kesimlerinin vazgeçilmez yiyecek maddesidir. Ekvador mutfağında çorba da çokça tüketilmektedir. Patates, mısır ve avokadodan yapılmış çoban çorbası en lezzetli çorbalarıdır. Ana yemeklerde de et ve tavuk ağırlıklı, yanında da patatesin farklı pişirilmiş şekilleri değişik baharatlarla sunulmaktadır. Ekvador mutfağı özellikle acı biber ve çeşitli baharat karışımıyla çıtır kızartılmış kobay ( Cuy ) ile tanınır.

Popüler yemekler ceviche, llapingachos, locro (patates çorbası) ve humitas ile İnka tarzı tamalesdir.

Ekvador Festivalleri

Roma Katolik kilisesine bağlı bir ülke olan Ekvador’un en önemli dini festivali ise, Paskalya haftasından önceki Lent dönemi gelmeden yapılan, Karnaval ve Paskalya haftası boyunca da kutlanan Semana Santa’dır. Yerel kültürün yücelendiği Otavalo Festivali ise Inti Raymi kentinde Haziran ayında kutlanır.

53d2f8e64a7ba.jpg

Ekvador’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval

Mart Ekinoksu (20 Mart)

Paskalya

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Pichincha Savaşı (24 Mayıs)

Haziran Gündönümü (20 Haziran)

Simon Bolivar’ın Doğumgünü Anması (24 Temmuz)

Bağımsızlık Günü (10 Ağustos)

Eylül Ekinoksu (22 Eylül)

Guayaquil’in Bağımsızlığı (9 Ekim)

Tüm Ruhlar Günü (2 Kasım)

Cuenca’nın Bağımsızlığı (3 Kasım)

Quito’nun Kuruluşu (6 Aralık)

Aralık Gündönümü (21 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Ekvador’da İklim ve Hava Durumu

hf_quayaquilcity_13_675x359_FitToBoxSmallDimension_Center.jpg

Kıyıdaki düz bölgeler, sıcak ve rutubetli olup, sıcaklık 24 derece ile eksi 30 derece arasında değişir. Guayaquil’in batısı sıcak ve kuraktır. İç bölgelerde sıcaklık 32°C, yüksek platolarda 10°C’dir. Dağların etek kısımlarında yatağan karlar vardır. (2310-2772 metre) arasında değişen And Dağları arasındaki düz bölgelerde iklim serin bir bahar havası niteliğinde olup, halkın çoğu burada yaşar. Buralarda bütün sene boyunca sıcaklık pek az değişir. İki mevsim vardır: Aralık’tan Mayıs’a kadar yağışlı geçen mevsim ve Haziran’dan Kasım’a kadar süren kurak mevsim…

Ekvador’un Kısa Tarihi

Ekvador, aynı zamanda İspanya'dan ayrılmak için ilk çağrıyı yapan Latin Amerika ülkesidir. 9 Ekim 1820'de Guayaquil, bağımsızlığını kazanan ilk Ekvador şehridir. 24 Mayıs 1822'de Mareşal Antonio José de Sucre komutasındaki Ekvador ordusu, Kito yakınlarındaki Pichincha Savaşı'nda İspanya'yı mağlup ederek bağımsızlığını elde etmiştir.

19. yüzyılda Ekvador'da yöneticilerin çabuk değişmesinden kaynaklanan bir dengesizlik vardı. 1941 yılında ise Peru ile aralarında yaşanan tartışmalar bir süre savaşa dönüşmüştür. Peru, kendi toprakları olarak beyan ettiği yerlerde Ekvador'un askeri varlığının bulunduğunu, bunun da işgal olduğunu ileri sürmekteydi. Ekvador ise tam tersini iddia etmekteydi. 1941 Temmuz'unda iki ordu da harekete geçti. Peru, 11,681 asker ile savaşa girerken, karşılarında kötü eğitilmiş ve yeterince takviye yapılamamış 5,300 askerli Ekvador ordusuyla karşılaştı. 5 Temmuz 1941'de Peru güçleri Zarumilla Irmağı’nı yerleşti. 23 Temmuz 1941'de ırmağı aşıp Ell Oro'nun içlerine doğru ilerlemeye başladı. Ekvador, böylece savaştan çekilmek zorunda kaldı.

1960'larda piyasalardaki durgunluk ve toplumsal huzursuzluk popülist politikalara ve askeri müdahalelere neden oldu. Bu arada yabancı şirketler Amazon'a yakın yerlerde petrol yatakları keşfetti. 1972'de, petrolü doğudan sahil şeridine taşıyan And Dağları boru hattının inşaatı, Ekvador'u Güney Amerika'nın ikinci büyük petrol ihraç eden ülkesi haline getirdi. 1970li yıllarda askeri rejim döneminde ülkenin borçlarının kötü idare edilmesi ile başlayan kötü yönetim altındaki birçok yıl, ülkeyi yönetilemez hale getirmişti. 1990lı yılların ortalarından itibaren, Ekvador hükümeti, yasama ve yargıda temsil edilen idare sınıfını yatıştırmayla uğraşan zayıf bir sınıf olarak karakterize edildi.

Yerli halkın etken seçmenler olarak ortaya çıkması, son yıllarda ülkenin demokratik durumuna müdahalede etkin rol oynadı. Nüfus, hükümetteki daha önceki hataları telafi etmek için toprak reformu, işsizlikte azalma ve sosyal hizmetleri sağlamakla motive edildi. Bu hareket, yürütmenin bozulmasına neden oldu.

Ekvador’un  Ekonomisi

Tarım ülkede başlıca geçim kaynağıdır. Kıyıdaki alçak nehir yataklarında tropikal meyveler yetişirken, yüksek nehir yataklarında ve iç bölgelerdeki dağ yamaçlarında ise meyve ve sebzecilik önem kazanır.

Ana üretim maddesi kakaodur. Yılda 20 bin tonu geçen kakao üretimi vardır. Dünyada muz üretimi yapan ülkelerin başında Ekvador gelmektedir. Pirinç, şeker, tütün, mısır, patates ve diğer sebzelerle, portakal, limon, ananas gibi meyveler üretilir. Tarımın dörtte birini ifade eden Tagua fındığından başka, ormanlardan elde edilen diğer maddeler arasında kapak lifi, kırmızı hindmeşesi (tanik asit elde edilir) ve pek az da kauçuk yer alır.

1923 ve 1948 tarihlerinde, Santa Elena Yarımadasında çıkan petrol, ülkenin ihtiyacını karşıladığı gibi, önemli bir bölümü de ihraç edilmektedir. İkinci Dünya Savaşı sırasında altın çok çıkmıştır ama bugün eski ehemmiyetini kaybetmiştir. Altınla beraber, bakır, gümüş ve kurşun da elde ediliyorsa da pek önemli değildir. Yılda 30.000 ton sülfür üretilir. Santa Elena Yarımadasında mutfak tuzu çıkarılır. Endüstri malları olarak tekstil, ilaç, kimyevi maddeler, süs eşyaları, konfeksiyonculuk, bisküvi, kauçuk mamulleri, selülozik maddeler ve çimento sıralanabilir. Bunların yanında şeker, ayakkabıcılık, mobilya sanayii, konservecilik, yemeklik yağlar, zımpara tozu, domuz yağı sayılabilir. Alkol, tütün, tuz ve kibrit hükumet tekelindedir. Ekvador petrol ihraç eden ülkelerin meydana getirdiği OPEC’in tam üyeleri arasına girmiştir.

Ekvador’da Din ve İnanç

la-compania-de-jesus-quito-int31.jpg

Ekvador halkı Hıristiyan olup, Katolik mezhebine bağlıdır. Ülkede 1904 senesinden beri kilise devletten ayrıdır.
 

Ekvador’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

KİTO BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Avenida Portugal E12-33 y Francisco Casanova esquina, Quito
Telefon: + 593-2-333 17 42, 333 11 55, 333 08 67, 333 19 67
Faks: + 593-2-224 76 77
[email protected]
http://kito.be.mfa.gov.tr 

Ekvador’da Konuşulan Diller

Ülkede resmi dil İspanyolcadır. Ayrıca yerel dil olan Quichia da konuşulmaktadır.
 

Ekvador Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14oC
  • Şub 14oC
  • Mar 14oC
  • Nis 15oC
  • May 14oC
  • Haz 14oC
  • Tem 14oC
  • Agu 14oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 14oC
  • Kas 14oC
  • Ara 14oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 16.144.000
Dili: İspanyolca
Para Birimi: Amerikan Doları (USD)
İklim: Tropikal İklimi
Big Mac Index: --