Adım Adım Guayaquil Gezisi

Ekvador, Büyük Kolombiya’dan ilk ayrılan ülke, bu birlikten ilk ayrılan şehir ise Guayaquil. Yaklaşık 3,5 milyon kişilik nüfusa sahip olan kent, ülkenin en önemli liman, ticaret ve finans merkezi. Bu limanda dünyanın dört bir köşesine ihracat yapılıyor. Guayaquil, Ekvador’un dünyaya açılan kapısı olarak nitelendiriliyor. 
Guayaquil, Guayas nehrinin oluşturduğu geniş bir delta üzerine kurulmuş. Ve nehrin genişliği İstanbul boğazı ile kıyaslandığında çok daha geniş. Adını da bu nehirden alıyor.


 
Kent hem eski koloniyal dokusunu koruyor, hem de modern binalara ev sahipliği yapıyor.


 
Biz Quito şehrinden havayolu ile Guayaquil’e ulaştık. Guayaquil’de bir tane uluslararası havaalanı var. Jose Juaguin de Almeida havaalanı adını Ekvator ulusal marşını yazan kişiden almış.
 
Havaalanından yaklaşık 20 dakikalık yolculuk sonrası kent merkezinde yer alan otelimize yerleşiyoruz. Açıkçası başkent Quito’dan sonra Guayaquil’in bu kadar temiz caddelere ve lüks binalara sahip olduğunu beklemiyordum. Evet kent tertemiz.
 
Otelimizin müdürü ise Viyanalı bir bey. Otel oldukça merkezi. Otelin tam ortasında ise kente özgü olan ve sokaklarda her an karşınıza çıkabilecek olan kara iguanalarının dev bir maketi yer alıyor.

 
İlk gün otele vardığımızda hava kararmaya başladığı için araç ile kısa bir şehir turu yaptık. Kentin bohem kısmı olan Las Penas bölgesinde biraz dolaştık.


 
Burası 400 yıllık evlerin yer aldığı ve çok sayıda sanat atölyesinin bulunduğu bir bölge.
 
Ancak biz gittiğimizde pek çok dükkan kapanmış olduğu için bölge gezimizi ertesi sabaha bıraktık.
 
Sabah erken kahvaltı sonrası ilk olarak otelimizin hemen arkasında yer alan ve Simon Bolivar parkına, diğer adı ile İguana Parkına gidiyoruz. Bu park 10 Ağustos Bulvarı ile Chieli bulvarı arasında. Neden mi iguana parkı deniliyor?
 
Çünkü bu park içerisinde yaklaşık 300 tane kara iguanası var. Aynı kedi köpek gibi dolaşıyorlar. İnsana çok alışkınlar.


 
Bizde Sultanahmet’te güvercinlere yem atılır ya, aynı o mantıkta tezgahlarda iguanaları beslemek için dilimlenmiş mango satılıyor. Hem yerel halk hem de turistler iguanaları besliyorlar. İguanaların bazısı yerde bazısı da ağaç üzerine tünemiş vaziyette.

 
Parkın tam ortasında ise ulusal kurtarıcı Simon Bolivar’ın atın üzerinde bir heykeli yer alıyor.


 
Heykelin tam önüne geçtiğimizde, heykelin arkasında yükselen San Francisco katedrali gözümüze çarpıyor.


 
Kentteki bütün önemli törenler bu katedralde yapılıyormuş. Katedral oldukça görkemli.


 
İçinde pek çok şapelin yer aldığı katedralin vitrayları oldukça etkileyici. Vitraylarda kullanılan camlar, camları ile meşhur olan Cuenca’dan getirtilmiş.


 
Buradan sonra içerisinde bağımsızlık anıtının yer aldığı bir Cantenario parkına gidiyoruz. 9 Ekim caddesi ile Lorenzo de Garay Cua ve Pedro Monceo caddesi arasında yer alan parkın girişinde sağ tarafta Merkür, sol tarafta ise Venüs heykeli var.  Tüm konser ve festivaller bu parkta yapılıyormuş. Ekvador 1820 senesinde bağımsızlığını kazanmış. Bu park ve içerisindeki anıt ise Ekvador’un bağımsızlığının 100. Yılı anısına 1920 senesinde yapılmış. 3 ulusal kahraman adına dikilmiş olan bronz anıt üzerine bağımsızlıkta adı geçen bu 3 kahramanın adı yazılmış. Kaidenin üzerinde ise elinde lamba tutan bir kadın figürü var. Bu lamba ile Ekvador’u ve Guayaguil’i aydınlattığı ve ışık verdiği sembolize edilmiş.


 
Ardından kentin kalbi olarak nitelendirilen 9 Ekim caddesinden sahil bölgesine doğru devam ediyoruz. Bu cadde Guayas nehrine kadar ulaşıyor. Ancak bir nehre kadar inmeden önce 1850 – 1960 seneleri arasında dünyanın en büyük kakao pazarı olarak kullanılmış olan meydana ulaşıyoruz.
 
Zamanında bir pazar alanı olan meydan günümüzde pek çok yönetim binasına, belediyeye ve ulusal müzeye ev sahipliği yapıyor. Belediye Binası İtalyan mimarisi, yönetim binası İtalyan-Alman mimarisi ile yapılmış. Bir de burası eskiden büyük pazar yeri olduğu için ticaret yapanların kalması için bir otel inşa edilmiş. Tabii ki günümüzde restore edilmiş olan otel Guayaquil’in en eski oteli.


 
Burada çok sayıda heykel de yerini almış. En önemlilerinden biri 9 Aralık 1824’te Peru ile savaşın sona erdiğini anlatan Batalla De Ayacucho anıtı.


 
Bu heykelin hemen karşısında ise Ekvador milli marşını yazan ve bağımsızlık mücadelesinde önemli rol oynamış olan Jose Juaguin de Almeida’nın ortada bulunduğu bir heykel görüyoruz. Bu heykelin sol taraftakiler Avrupalıları sağ tarafındakiler ise Ekvador ve Venezuellalıları temsil ediyor. İspanya’dan bağımsızlık savaşlarında Venezuella askerleri çok destek vermiş. Yerdeki yıldız ise Ekvador armasını ve bağımsızlığı sembolize ediyor.


 
Ardından Water Front bölgesine geçip burada nehir kıyısı boyunca 2,5 – 3 kilometrelik bir yürüyüş yapıyoruz.

 
Yolun en sonunda meşhur Las Penas Bölgesi var. Bana göre Guayaquil’in en etkileyici bölgesi burası. Rengarenk sokaklar dışı bakımlı, içi dökülen evleri, yerel halkın sokak üzeri sohbetleri, çık çık bitmeyen basamakları, labirenti andıran daracık sokakları ile mutlaka görülmesi gereken bir yer.

 
Görülmesi gereken bir diğer önemli nokta ise dünyanın en etkileyici mezarlıklarından biri olan Guayaquil mezarlığı.

 Son olarak alışveriş için tüm Güney Amerika el yapımı ürünlerini bulabileceğiniz Mercado artesanal’ı ziyaret etmelisiniz.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni