Google+

Arama formu

Quito

Güney Amerika’da bulunan Ekvador’un başkenti olan Quito son derece...
Devamı oku
İtfaiye: 102 Polis: 101 Ambulans: 131
Devamı oku
1 Ocak: Yeni yıl 12- 13 Şubat: Karnaval 30 Mart: Kutsal Cuma 1...
Devamı oku
Birçok kişinin Quito’ya gelme sebebi alışveriş listelerinde bulunan...
Devamı oku
Quito büyüklü küçüklü müzikli mekânları, tiyatro ve sinemaları...
Devamı oku
Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Quito turistlere ve genç nüfusa...
Devamı oku
Sokak yemekleri Ekvador için önemli bir yer tutar ve kültürel bir...
Devamı oku
Yaklaşık 1-2 gün içinde keşfedip öğrenebileceğiniz Quito’da görülmesi...
Devamı oku
Ekvador, Güney Amerika kıstasınının kuzey batısında bulunan bir...
Devamı oku
Ekvador’un başkenti olan Quito, şehre kuş bakışı göz atılınca dağ...
Devamı oku
Quito, Güney Amerika’nın kuzeydoğusunda yer alır. Ekvador’un başkenti...
Devamı oku
Otobüs: Quito 3 elektrikli otobüs hattına sahiptir. Bunlar Trole,...
Devamı oku
Türkiye’den Quito’ya direkt uçak seferi yapılmamaktadır. Quito’ya...
Devamı oku
Ekvador’da mayıs ayının sonundan kasım ayına kadar olan süre kuru...
Devamı oku
TC Kito Büyükelçiliği Telefon: +59323331742 / 3331155 / 3330867 /...
Devamı oku
Ekvador, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 8 saat geridedir, yeni...
Devamı oku
Güney Amerika’nın çoğunluğunda olduğu gibi Ekvador’un da resmi dili de...
Devamı oku
Ekvador’un resmi para birimi Amerikan dolarıdır. 1 Amerikan doları...
Devamı oku
netdna-cdn.com Egzotik esintiler taşıyan Ekvador mutfağının olmazsa olmaz...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 14℃
Şub 14℃
Mar 14℃
Nis 15℃
May 14℃
Haz 14℃
Tem 14℃
Ağu 14℃
Eyl 14℃
Eki 14℃
Kas 14℃
Ara 14℃
Kısa Kısa...
Nüfus:2.671.191/ Dil: İspanyolca / Para Birimi: Amerikan Doları / İklim: Sıcak iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Quito Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Quito Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ekvador, Güney Amerika kıstasınının kuzey batısında bulunan bir ülkedir. Komşuları Kolombiya ve Peru’dur. Güney Amerika’nın yüz ölçümünün büyük bir bölümünü oluşturan Brezilya ile komşu olmayan iki Güney Amerika ülkesinden biridir.

Resmi dili İspanyolcadır ama ülkede İngilizce ve yerel dili Quichia da konuşulmaktadır. Türkiye’nin üçte biri yüz ölçümüne sahip Quito 3 milyona yakın nüfusu ile Ekvador’un başkentidir. Oldukça eşsiz olan bu şehir deniz seviyesinden 2.800 metre yüksekliktedir. Bolivya’nın başkenti La Paz’dan sonra deniz seviyesinden yüksekte bulunan ikinci başkent kabul edilir.
 

Tanıtım Videosu: 

Quito’da Gezilecek Yerler

Quito’da Gezilecek Yerler

Yaklaşık 1-2 gün içinde keşfedip öğrenebileceğiniz Quito’da görülmesi elzem olan en önemli yerleri sizin için derledik. Müze ve ibadethanelerin yanında halkın arasına karışabileceğiniz marketler, yerel tatların tadına bakabileceğiniz sokak yiyecekleri, Dünya’nın tam ortasında bulunmanın verdiği değişik duygu ve şehri çevreleyen volkanların manzarası size iyi ki buraya gelmişim detirtecek.

Community Hostel Quito bedava yürüyüş turları düzenler ve bu turlar da yerel rehberler Quito’nun tarihini ve şehrin kültürünü anlatırlar. Quito’daki önemli yerleri gösterir, yemek ve alışveriş için önerilerde bulunurlar. Katılmak isterseniz eğer pazartesi gününden cumartesi gününe kadar her gün 10.30 ve 12.30 saatlerinde bu turlara katılabilirsiniz.

Quito Nerededir?

Quito, Güney Amerika’nın kuzeydoğusunda yer alır. Ekvador’un başkenti olan şehir ülkenin de kuzeydoğusunda yer almaktadır. Deniz seviyesinden 2.854 metre yukarıdadır. Yüzölçümü 372,39 kilometrekarelik bir alanı kaplar.

Quito’ya Ne Zaman Gidilir?

ecuador-2504506_960_720.jpg

Ekvador’da mayıs ayının sonundan kasım ayına kadar olan süre kuru sezon olarak geçer ve hava inanılmaz derecede soğuktur, gökyüzü kasvetlidir. Güneş kendini ocak ayından nisan ayına kadar gösterir ve hava sıcaklığı daha fazladır ama akşamüstü yağmur banyosuna hazırlıklı olmalısınız.

Ekvador’un sahil kısmı için kuru sezon mayısın sonunda başlayıp kasım ayına kadar sürer ve soğuk geçer. Bu yüzden eğer sahilin keyfini çıkartmak istiyorsanız, şaşırtıcı bir şekilde yağmur sezonu olan kasım ayından mayıs ayına kadar Ekvador’u gezmek için en iyi zamandır. Bu dönem daha sıcaktır ve gündüzleri güneşli geçer ama akşamüstüleri zaman zaman yağmurlar görülür. Amazon’da yılın her zamanı yağmur yağabilir ama aralık ayından mayıs ayına kadar yağmura yaklanma olasılığınız daha yüksektir. Doğa yürüyüşü yapmayı planlıyorsanız aralık ile mart ayları ılık ve ıslak geçmesine rağmen daha çok akla yatkındır. Yılın genelinde günler sıcak ve güneşli olsalar bile akşamları biraz daha soğuktur. Yağmur ve doluya ansızın yakalanabilirsiniz. Ekvador’daki volkanlar kendi havasını kendileri yaratırlar. Yukarılara çıkarkenki sıcaklık havanın nasıl olacağını göstermez. Hava sıcak olabileceği gibi yağmurlu, hatta karlı da olabilir. Bu yüzden, dağa tırmanmak için ideal bir zaman aralığı yoktur.

Quito’ya Nasıl Gidilir?

cierre.JPG

Türkiye’den Quito’ya direkt uçak seferi yapılmamaktadır. Quito’ya gitmek için önce İstanbul’dan Avrupa’da ya da Amerika kıtasında aktarma yaparak gidebilirsiniz. Yolculuk en az 19 saat 45 dakika sürer.

Quito şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Quito’da Nerede Kalınır?

Ekvador’un başkenti olan Quito, şehre kuş bakışı göz atılınca dağ zirveleri arasında gizlenmiş gibi gözüküyor. Bir yanda çağdaş yaşam ve akıllı binaların dizili olduğu bu başkentin koruma altındaki Eski Kent bölgesi de oldukça tarihî ve geleneksel bir tablo çiziyor. Şehrin tepesinden, El Panacillo’dan onu izler ve korur gibi konumlandırılmış olan dev Meryem Ana heykeli, neredeyse her noktadan görülebiliyor.

Şehrin etrafını saran volkanlar içinde en bilinen ve yakın olanı şehrin batısındaki Pichincha Volkanı. En son 1999 senesinde faaliyeti görülen ve şehre tehdit yaratabilen bu volkan, volkan bilimi ile ilgilenen izleyiciler tarafından sürekli bir şekilde izleniyor.

Şehirde iş hayatının sonucu olarak hafta içinde görülen hareketlilik, trafik ve gürültü; hafta sonları yerini sakinliğe bırakıyor. İspanya’nın sömürgesi olduğu dönemde dünyanın tam ortası olan şehirde İspanyol mimarların eseri olan kilise ve manastırlar yaptırılıp şehir harika bir görüntüye kavuşturulmuş bulunuyor. Bu mimarî eserlerin hepsi, günümüze kadar içlerindeki ağır süslemeler de dâhil olmak üzere korunabilmiş ve halen de ziyaret ediliyorlar.

Kolonyal Ekvador tarzı ile Avrupai Barok ve Rokoko tarzlarını sentezleyen süslü yapıların her biri oldukça ilgi çekiyor. Amerika’nın en haşmetli süsleriyle bilinen ve tabii ki Quito’da yer alan La Compania de Jesus Kilisesi de bu bölge yerlilerinin aldıkları eğitim sonrası ortaya koydukları eserler arasında bulunuyor.

 Quito’da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Quito otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Quito pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Quito Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Quito Otelleri
En Uygun Fiyatlı Quito Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Quito Otelleri
Quito Ev Kiralama

Quito Otelleri

Güney Amerika’da bulunan Ekvador’un başkenti olan Quito son derece yüksek bir konumda yer alıyor. Neredeyse tamamen dağlık ve volkanik bir bölgenin üzerinde yükselen şehir 2.854 metre ile dünyanın en yüksek irtifalı ikinci başşehri olarak biliniyor. Son derece gelişmiş ve modern olan kuzey ile işçi sınıfını barındıran güney arasındaki farkı görmek insanı biraz sarsabiliyor. Tarihi geçmişi çok gerilere uzanan bu değişik ve turistik başkent, UNESCO’nun bu kıtada listesine aldığı ilk Dünya Mirası oluyor.

Sömürge anıtları ve keyifli mimarî şaheserleri ile Eski Şehir bölgesi açık hava müzesi görünümünde olan Quito, her yıl pek çok turisti misafir ediyor. Trafiğin yoğun yaşandığı Quito’da, şehri gezmek için düzenlenen yaya turlarına turistlerin katılımı oldukça yoğun oluyor.

 Quito Otelleri

Şehirde süren gece hayatının bir parçasını oluşturan kültürel ve sanatsal etkinlikler, tiyatro gösterileri ve canlı performanslar oldukça ilgi çekici olabiliyor. Bunun dışında Foch Meydanı, Leon Mera ve Mariscal Sucre bölgesi gece hayatı için alternatifler sunuyor. Kafeler, barlar ve dans mekânlarına sık rastlanan bu mevkilerde içki servisi hafta sonları sabah 02.00’de sona eriyor.

Quito Şehir İçi Ulaşım

Quito Şehir İçi Ulaşım

Otobüs: Quito 3 elektrikli otobüs hattına sahiptir. Bunlar Trole, Ecvia ve Metrobus olarak adlandırılır. Otobüs numarası yoktur, hangi otobüse bineceğinizi otobüsün üzerinde yazan ilk ve son durak isimleriyle anlayabilirsiniz. Otobüsler sabah 06.00 ile 09.00 arası çalışmaktatır. Ayrıca yeşil otobüsler şehrin dışındaki alanlara gider. Tüm toplu taşıma araçlarında hırsızlık ihtimaline karşı çantalarınıza dikkat etmenizde yarar vardır.

Araba: Tek yön caddeler ve trafik sebebiyle Quito’da araba sürmek değişik bir deneyim olabilir. Gece arabayı caddeye park etmemelisiniz. Şehrin her yerinde özel garajlar vardır ve akşam onlardan birini tercih edebilirsiniz.

Bisiklet: Şehrin bisiklet paylaşım programına (BiciQuito) kayıt yaptırıp bisikletleri bedavaya kullanabilirsiniz. Doldurmuş olduğunuz başvuru formu ve pasaportunuzun renkli fotokopisi ve Ekvador’a giriş damgasıyla ulaşım ajansına (Agencia Metropolitana de Tránsito on Avendia Amazonas) kayıt yaptırabilirsiniz. Bir kez kayıt olduktan sonra herhangi kiralama istasyonundan bisikleti alabilirsiniz.

Quito Mutfağı

Quito Mutfağı

Sokak yemekleri Ekvador için önemli bir yer tutar ve kültürel bir deneyim yaşatır. Bu deneyimi yaşarken gıda zehirlenmesinden kaçınmak için çevrenin temiz olmasına dikkat etmenizi öneririz. Size Ekvador’da tadabileceğiniz bazı yemekleri aşağıda sıraladık. Afiyet olsun!

Quimbolitos / Humitas: Bize tanıdık gelmeyen görüntüsüyle quimbolitos / humitas, iştah açıcı ekmeğiyle mısır yaprağına sarılarak servis edilir. Bu lezzeti tadarken, yaprağı yememeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Bolones: Genellikle içinde peynir ve et ile servis edilir, kızarmış toplara dayanan bu lezzet ezilerek hazırlanmış karışımdan oluşur. Tek başına kahvaltı da yeterli bir yemek olsa da diğer kahvaltılık yiyeceklerin yanında da güzel gider.

Çarkıfelek Meyvesi (Passionfruit): Ekvador’da çarkıfelek meyvesi oldukça yaygındır. Yoğurdu, cheesecake’i hatta birasını bile bulabilirsiniz. Sıcak günlerde çarkıfelek meyveli buzlu içecek içinizi ferahlatacaktır.

Aji: Ekvador’un kendine özel acı sosudur. Birçok yemek ile servis edilir. Çeşitli türleri vardır.

Quito’da Gece Hayatı

Quito’da Gece Hayatı

Quito büyüklü küçüklü müzikli mekânları, tiyatro ve sinemaları bulabileceğiniz kültürel bir şehirdir. Gece hayatı Foch Meydanı ve etrafında hareketlidir. Mariscal Sucre alanı özellikle dans ve içme mekânları içerir. Reina Victoria ve Pinta’nın köşeleri Quito gece hayatının en önemli noktalarıdır. Burada klüp ve barlarda içki servisi hafta içi 00.00’da, hafta sonu 02.00’de biter. Yasal içki içme yaşının 18 olduğu Ekvador’da mekâna girmeden önce genellikle kimliğinizi göstermeniz beklenir. Ayrıca Quito gece hayatı, barlarda ve klüplerde polislerin rastgele kimlik sorgulamasıyla bilinir.

Leon Mera ve Diego de Almagro büyükten küçüğe discobarlar ve klüpleri bulabileceğiniz bir alandır. Birçok bar içmek ve konuşmak üzerine tasarlanmıştır ama canlı müzik etkinliği sunan barlar da bu şehirde bulunmaktadır. Bu barlarda cuban, rock, caz ve özellikle salsa tarzı müzikler çalar.

Quito Festivalleri

Quito Festivalleri

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Quito turistlere ve genç nüfusa eğlence imkânı sunar. Quito’da gerçekleşen festivallerin bazıları şunlardır:

Quito’nun Kurtuluşu: Her yılın 6 Aralık günü kutlanan “Fiesta de Quito” festivali bir anma günüdür. 1534 yılında şehrin kuruluşunu kutlamaktır. İnsanlar sokaklara iner, dans eder ve eğlenirler. Çok büyük havaifişek gösterileri olur ve Quito’nun her yerine bu etkinliği hatırlatıcı posterler yapıştırılır. Dansçılar, müzisyenler ve şenlik her yerdedir. Karnavaldan pek bir farkı yoktur.

“Cero Latitud” Film Festivali: Cero Latitud film festivali Quito’daki en önemli etkinliklerden biridir. 100’e yakın özel dökümanlar, animasyonlar, kısa filmler ve videolar eş zamanlı olarak şehrin dört bir yanında gösterilir. Quito’nun dışında bu festival Guayaquil, Ambato ve Cuenca’da da gerçekleştirilir ve çeşitli dallarda ödüller verilir.

Kutsal Müzik Festivali: Paskalya zamanında gerçekleştirilen Kutsal Müzik Festivali, Güney Amerika’nın en geniş çaplı müzik festivalidir. Dünya çapındaki müzisyenler performanslarını sergilerler. Önceki yıllarda, 6 farklı ülkeden gelen yaklaşık 300 müzisyen 22 performans sergileme şansı bulmuştur.

Quito’da Alışveriş

Quito’da Alışveriş

Birçok kişinin Quito’ya gelme sebebi alışveriş listelerinde bulunan zanaatkâr işi ürünleri almaktır. El yapımı ürünler sergilenir ve birçoğu yerel üründür. Ziyaretçilere bu ürünleri alırken pazarlık yapmalarını öneririz. Modern alışveriş için Mariscal bölgesi oldukça idealdir. Mariscal, yeni şehir olarak geçer. Aradığınız her şeyi bu hareketli bölgede bulabilirsiniz. Tasarım, marka ve butik mağazaları burada bulmanız mümküdür.

Quito’nun tarihî merkezinde bulunan Mercado Artesenal de la Mariscal (La Mariscal’ın güneyi- Reine Victoria ve Juan Leon Mera’nın arasındaki Jorge Washington) bölgesi hediyelik eşya bulabileceğiniz önemli bir noktadır. Her gün sabah 09.00’dan 19.00’a kadar açık olan bu mağazalarda sevdiklerinize hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Bu bölgede Quito’ya özgü geleneksel cüzdanlar, çantalar, şallar ve hamaklar bulabilirsiniz. Pazarlığın önemli olduğunu da unutmamalısınız.

Quito Saat Farkı

Ekvador, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 8 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 9 saat geridedir.

Quito Para Birimi

Ekvador’un resmi para birimi Amerikan dolarıdır. 1 Amerikan doları yaklaşık olarak 4,49 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi Haziran 2018’de güncellenmiştir.

Quito’nun Resmi Dili

Güney Amerika’nın çoğunluğunda olduğu gibi Ekvador’un da resmi dili de İspanyolcadır.

Quito Dış Temsilcilikleri

TC Kito Büyükelçiliği

Telefon: +59323331742 / 3331155 / 3330867 / 3331967

Eposta: embassy.quito@mfa.gov.tr

Adres: Avenida Portugal E12-33 y Francisco Casanova esquina, Quito

İnternet sitesi: http://kito.be.mfa.gov.tr

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmî tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Quito Resmî Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

12- 13 Şubat: Karnaval

30 Mart: Kutsal Cuma

1 Nisan: Paskalya

30 Nisan: İşçi Bayramı

25 Mayıs: Pichincha Savaşının Yıl Dönümü

24 Haziran: Simon Bolivar Günü

10 Ağustos: Bağımsızlık Günü

8 Ekim: Guayaquil Bağımsızlığı

3 Kasım: Cuenca’nın bağımsızlığı

6 Aralık: Quito’nun Kuruluş günü

25 Aralık: Noel

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Quito İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 102

Polis: 101

Ambulans: 131

Ekvator Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.