Quito Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ecuador-1458346_960_720.jpg

Ekvador, Güney Amerika kıstasınının kuzey batısında bulunan bir ülkedir. Komşuları Kolombiya ve Peru’dur. Güney Amerika’nın yüz ölçümünün büyük bir bölümünü oluşturan Brezilya ile komşu olmayan iki Güney Amerika ülkesinden biridir.

Resmi dili İspanyolcadır ama ülkede İngilizce ve yerel dili Quichia da konuşulmaktadır. Türkiye’nin üçte biri yüz ölçümüne sahip Quito 3 milyona yakın nüfusu ile Ekvador’un başkentidir. Oldukça eşsiz olan bu şehir deniz seviyesinden 2.800 metre yüksekliktedir. Bolivya’nın başkenti La Paz’dan sonra deniz seviyesinden yüksekte bulunan ikinci başkent kabul edilir.
 

Tanıtım Videosu: 

Devamını Oku

Quito’da Gezilecek Yerler

Yaklaşık 1-2 gün içinde keşfedip öğrenebileceğiniz Quito’da görülmesi elzem olan en önemli yerleri sizin için derledik. Müze ve ibadethanelerin yanında halkın arasına karışabileceğiniz marketler, yerel tatların tadına bakabileceğiniz sokak yiyecekleri, Dünya’nın tam ortasında bulunmanın verdiği değişik duygu ve şehri çevreleyen volkanların manzarası size iyi ki buraya gelmişim detirtecek.

Community Hostel Quito bedava yürüyüş turları düzenler ve bu turlar da yerel rehberler Quito’nun tarihini ve şehrin kültürünü anlatırlar. Quito’daki önemli yerleri gösterir, yemek ve alışveriş için önerilerde bulunurlar. Katılmak isterseniz eğer pazartesi gününden cumartesi gününe kadar her gün 10.30 ve 12.30 saatlerinde bu turlara katılabilirsiniz.

Quito Gezilecek Yerler

Quito Ekvador’un başkenti olmasına rağmen uzun zaman boyunca turistler tarafından bilinen ya da tercih edilen bir yer değildi, Galapagos Adaları Ekvador’un en popüler bölgesiydi. Quito ise son yıllarda Güney Amerika’yı gezenlerin gezi listesine girmeye başlamıştır ve ziyaret eden turist sayısı da artış göstermektedir. Quito’daki görülmesi gereken yerlerin listesini olurşturduk. Bunların başlıcaları Meryem Ana Anıtı, Quito Muhafız Değişimi, Bağımsızlık Alanı, Bazilika, Quito Kiliseleri, Quito Eski Şehir, Dünya’nın tam ortası, Carolina Parkı, Teleferik'tir.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Quito Nerededir?

Quito, GüneyAmerika’nın kuzeydoğusunda yer alır. Ekvador’un başkenti olan şehir ülkenin de kuzeydoğusunda yer almaktadır. Deniz seviyesinden 2.854 metre yukarıdadır. Yüzölçümü 372,39 kilometrekarelik bir alanı kaplar.

Quito’ya Ne Zaman Gidilir?

ecuador-2504506_960_720.jpg

Ekvador’da mayıs ayının sonundan kasım ayına kadar olan süre kuru sezon olarak geçer ve hava inanılmaz derecede soğuktur, gökyüzü kasvetlidir. Güneş kendini ocak ayından nisan ayına kadar gösterir ve hava sıcaklığı daha fazladır ama akşamüstü yağmur banyosuna hazırlıklı olmalısınız.

Devamını Oku

Quito’ya Nasıl Gidilir?

cierre.JPG

Türkiye’den Quito’ya direkt uçak seferi yapılmamaktadır. Quito’ya gitmek için önce İstanbul’dan Avrupa’da ya da Amerika kıtasında aktarma yaparak gidebilirsiniz. Yolculuk en az 19 saat 45 dakika sürer.

Quito’da Nerede Kalınır?

Ekvador’un başkenti olan Quito, şehre kuş bakışı göz atılınca dağ zirveleri arasında gizlenmiş gibi gözüküyor. Bir yanda çağdaş yaşam ve akıllı binaların dizili olduğu bu başkentin koruma altındaki Eski Kent bölgesi de oldukça tarihî ve geleneksel bir tablo çiziyor. Şehrin tepesinden, El Panacillo’dan onu izler ve korur gibi konumlandırılmış olan dev Meryem Ana heykeli, neredeyse her noktadan görülebiliyor.

Şehrin etrafını saran volkanlar içinde en bilinen ve yakın olanı şehrin batısındaki Pichincha Volkanı. En son 1999 senesinde faaliyeti görülen ve şehre tehdit yaratabilen bu volkan, volkan bilimi ile ilgilenen izleyiciler tarafından sürekli bir şekilde izleniyor.

Şehirde iş hayatının sonucu olarak hafta içinde görülen hareketlilik, trafik ve gürültü; hafta sonları yerini sakinliğe bırakıyor. İspanya’nın sömürgesi olduğu dönemde dünyanın tam ortası olan şehirde İspanyol mimarların eseri olan kilise ve manastırlar yaptırılıp şehir harika bir görüntüye kavuşturulmuş bulunuyor. Bu mimarî eserlerin hepsi, günümüze kadar içlerindeki ağır süslemeler de dâhil olmak üzere korunabilmiş ve halen de ziyaret ediliyorlar.

Kolonyal Ekvador tarzı ile Avrupai Barok ve Rokoko tarzlarını sentezleyen süslü yapıların her biri oldukça ilgi çekiyor. Amerika’nın en haşmetli süsleriyle bilinen ve tabii ki Quito’da yer alan La Compania de Jesus Kilisesi de bu bölge yerlilerinin aldıkları eğitim sonrası ortaya koydukları eserler arasında bulunuyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Quito otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Quito Otelleri

Güney Amerika’da bulunan Ekvador’un başkenti olan Quito son derece yüksek bir konumda yer alıyor. Neredeyse tamamen dağlık ve volkanik bir bölgenin üzerinde yükselen şehir 2.854 metre ile dünyanın en yüksek irtifalı ikinci başşehri olarak biliniyor. Son derece gelişmiş ve modern olan kuzey ile işçi sınıfını barındıran güney arasındaki farkı görmek insanı biraz sarsabiliyor. Tarihi geçmişi çok gerilere uzanan bu değişik ve turistik başkent, UNESCO’nun bu kıtada listesine aldığı ilk Dünya Mirası oluyor.

Sömürge anıtları ve keyifli mimarî şaheserleri ile Eski Şehir bölgesi açık hava müzesi görünümünde olan Quito, her yıl pek çok turisti misafir ediyor. Trafiğin yoğun yaşandığı Quito’da, şehri gezmek için düzenlenen yaya turlarına turistlerin katılımı oldukça yoğun oluyor.

 

Şehirde süren gece hayatının bir parçasını oluşturan kültürel ve sanatsal etkinlikler, tiyatro gösterileri ve canlı performanslar oldukça ilgi çekici olabiliyor. Bunun dışında Foch Meydanı, Leon Mera ve Mariscal Sucre bölgesi gece hayatı için alternatifler sunuyor. Kafeler, barlar ve dans mekânlarına sık rastlanan bu mevkilerde içki servisi hafta sonları sabah 02.00’de sona eriyor.

Devamını Oku

Quito Şehir İçi Ulaşım

exhaust-fumes-372679_960_720.jpg

Otobüs: Quito 3 elektrikli otobüs hattına sahiptir. Bunlar Trole, Ecvia ve Metrobus olarak adlandırılır. Otobüs numarası yoktur, hangi otobüse bineceğinizi otobüsün üzerinde yazan ilk ve son durak isimleriyle anlayabilirsiniz. Otobüsler sabah 06.00 ile 09.00 arası çalışmaktatır. Ayrıca yeşil otobüsler şehrin dışındaki alanlara gider. Tüm toplu taşıma araçlarında hırsızlık ihtimaline karşı çantalarınıza dikkat etmenizde yarar vardır.

Araba: Tek yön caddeler ve trafik sebebiyle Quito’da araba sürmek değişik bir deneyim olabilir. Gece arabayı caddeye park etmemelisiniz. Şehrin her yerinde özel garajlar vardır ve akşam onlardan birini tercih edebilirsiniz.

Bisiklet: Şehrin bisiklet paylaşım programına (BiciQuito) kayıt yaptırıp bisikletleri bedavaya kullanabilirsiniz. Doldurmuş olduğunuz başvuru formu ve pasaportunuzun renkli fotokopisi ve Ekvador’a giriş damgasıyla ulaşım ajansına (Agencia Metropolitana de Tránsito on Avendia Amazonas) kayıt yaptırabilirsiniz. Bir kez kayıt olduktan sonra herhangi kiralama istasyonundan bisikleti alabilirsiniz.

Devamını Oku

Quito Mutfağı

passion-fruit-3519303_960_720.jpg

Sokak yemekleri Ekvador için önemli bir yer tutar ve kültürel bir deneyim yaşatır. Bu deneyimi yaşarken gıda zehirlenmesinden kaçınmak için çevrenin temiz olmasına dikkat etmenizi öneririz. Size Ekvador’da tadabileceğiniz bazı yemekleri aşağıda sıraladık. Afiyet olsun!

Quimbolitos / Humitas: Bize tanıdık gelmeyen görüntüsüyle quimbolitos / humitas, iştah açıcı ekmeğiyle mısır yaprağına sarılarak servis edilir. Bu lezzeti tadarken, yaprağı yememeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Bolones: Genellikle içinde peynir ve et ile servis edilir, kızarmış toplara dayanan bu lezzet ezilerek hazırlanmış karışımdan oluşur. Tek başına kahvaltı da yeterli bir yemek olsa da diğer kahvaltılık yiyeceklerin yanında da güzel gider.

Çarkıfelek Meyvesi (Passionfruit): Ekvador’da çarkıfelek meyvesi oldukça yaygındır. Yoğurdu, cheesecake’i hatta birasını bile bulabilirsiniz. Sıcak günlerde çarkıfelek meyveli buzlu içecek içinizi ferahlatacaktır.

Aji: Ekvador’un kendine özel acı sosudur. Birçok yemek ile servis edilir. Çeşitli türleri vardır.

Devamını Oku

Quito’da Gece Hayatı

quito-ecuador-308160_960_720.jpg

Quito büyüklü küçüklü müzikli mekânları, tiyatro ve sinemaları bulabileceğiniz kültürel bir şehirdir. Gece hayatı Foch Meydanı ve etrafında hareketlidir. Mariscal Sucre alanı özellikle dans ve içme mekânları içerir. Reina Victoria ve Pinta’nın köşeleri Quito gece hayatının en önemli noktalarıdır. Burada klüp ve barlarda içki servisi hafta içi 00.00’da, hafta sonu 02.00’de biter. Yasal içki içme yaşının 18 olduğu Ekvador’da mekâna girmeden önce genellikle kimliğinizi göstermeniz beklenir. Ayrıca Quito gece hayatı, barlarda ve klüplerde polislerin rastgele kimlik sorgulamasıyla bilinir.

Leon Mera ve Diego de Almagro büyükten küçüğe discobarlar ve klüpleri bulabileceğiniz bir alandır. Birçok bar içmek ve konuşmak üzerine tasarlanmıştır ama canlı müzik etkinliği sunan barlar da bu şehirde bulunmaktadır. Bu barlarda cuban, rock, caz ve özellikle salsa tarzı müzikler çalar.

Devamını Oku

Quito Festivalleri

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Quito turistlere ve genç nüfusa eğlence imkânı sunar. Quito’da gerçekleşen festivallerin bazıları şunlardır:

Quito’nun Kurtuluşu: Her yılın 6 Aralık günü kutlanan “Fiesta de Quito” festivali bir anma günüdür. 1534 yılında şehrin kuruluşunu kutlamaktır. İnsanlar sokaklara iner, dans eder ve eğlenirler. Çok büyük havaifişek gösterileri olur ve Quito’nun her yerine bu etkinliği hatırlatıcı posterler yapıştırılır. Dansçılar, müzisyenler ve şenlik her yerdedir. Karnavaldan pek bir farkı yoktur.

“Cero Latitud” Film Festivali: Cero Latitud film festivali Quito’daki en önemli etkinliklerden biridir. 100’e yakın özel dökümanlar, animasyonlar, kısa filmler ve videolar eş zamanlı olarak şehrin dört bir yanında gösterilir. Quito’nun dışında bu festival Guayaquil, Ambato ve Cuenca’da da gerçekleştirilir ve çeşitli dallarda ödüller verilir.

Kutsal Müzik Festivali: Paskalya zamanında gerçekleştirilen Kutsal Müzik Festivali, Güney Amerika’nın en geniş çaplı müzik festivalidir. Dünya çapındaki müzisyenler performanslarını sergilerler. Önceki yıllarda, 6 farklı ülkeden gelen yaklaşık 300 müzisyen 22 performans sergileme şansı bulmuştur.

Devamını Oku

Quito’da Alışveriş

ecuador-917049_960_720.jpg

Birçok kişinin Quito’ya gelme sebebi alışveriş listelerinde bulunan zanaatkâr işi ürünleri almaktır. El yapımı ürünler sergilenir ve birçoğu yerel üründür. Ziyaretçilere bu ürünleri alırken pazarlık yapmalarını öneririz. Modern alışveriş için Mariscal bölgesi oldukça idealdir. Mariscal, yeni şehir olarak geçer. Aradığınız her şeyi bu hareketli bölgede bulabilirsiniz. Tasarım, marka ve butik mağazaları burada bulmanız mümküdür.

Quito’nun tarihî merkezinde bulunan Mercado Artesenal de la Mariscal (La Mariscal’ın güneyi- Reine Victoria ve Juan Leon Mera’nın arasındaki Jorge Washington) bölgesi hediyelik eşya bulabileceğiniz önemli bir noktadır. Her gün sabah 09.00’dan 19.00’a kadar açık olan bu mağazalarda sevdiklerinize hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Bu bölgede Quito’ya özgü geleneksel cüzdanlar, çantalar, şallar ve hamaklar bulabilirsiniz. Pazarlığın önemli olduğunu da unutmamalısınız.

Devamını Oku

Quito Saat Farkı

Ekvador, Türkiye’ye göre yaz saati uygulamasında 8 saat geridedir, yeni düzenlemeyle kış saati uygulamasında 9 saat geridedir.

Quito Para Birimi

Ekvador’un resmi para birimi Amerikan dolarıdır. 1 Amerikan doları yaklaşık olarak 4,49 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi Haziran 2018’de güncellenmiştir.

Quito’nun Resmi Dili

Güney Amerika’nın çoğunluğunda olduğu gibi Ekvador’un da resmi dili de İspanyolcadır.

Quito Resmî Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

12- 13 Şubat: Karnaval

30 Mart: Kutsal Cuma

1 Nisan: Paskalya

30 Nisan: İşçi Bayramı

25 Mayıs: Pichincha Savaşının Yıl Dönümü

24 Haziran: Simon Bolivar Günü

10 Ağustos: Bağımsızlık Günü

8 Ekim: Guayaquil Bağımsızlığı

3 Kasım: Cuenca’nın bağımsızlığı

6 Aralık: Quito’nun Kuruluş günü

Devamını Oku

Quito Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14oC
  • Şub 14oC
  • Mar 14oC
  • Nis 15oC
  • May 14oC
  • Haz 14oC
  • Tem 14oC
  • Agu 14oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 14oC
  • Kas 14oC
  • Ara 14oC

Kısa Kısa

Nüfus:2.671.191/ Dil: İspanyolca / Para Birimi: Amerikan Doları / İklim: Sıcak iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün