Galapagos Adaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ekvador Cumhuriyeti’ne bağlı il olan Galapagos Adaları, “Colón Takımadaları” olarak da bilinir. Büyük Okyanus’un doğusunda konumlanan adalar grubu Isabela, Santa Cruz, San Salvador (Santiago, James), Fernandina, San Cristóbal, Floreana (Santa Maria), Marchena, Española, Pinta, Santa Fe, Genovesa, Pinzón, Darwin ve Wolf olmak üzere 14 büyük ada, 8 küçük ada ve 40 minik adacıktan oluşur. Galapagos Adaları’nın yönetim merkezi San Cristobal’deki Puerto Baquerizo’dur. 

1535’te Peru’ya gitmekte olan Panama piskoposu Tomas de Berlanga’nın bulduğu adalar, 1832’de Ekvador’a bağlanmıştır. Ancak İnka çanak çömleklerinin üzerindeki resimlere göre, İspanyol egemenliği öncesinde Güney Amerika kıtasının yerlileri adalara uğramıştır. 1835’te Charles Darwin bölgeyi ziyaret etmiş, adalarda, evrim kuramına ilham kaynağı olan gözlemler yapmıştır. Yanardağ kökenli volkanik bir yapıya sahip olan adalar, kendine özgü pek çok biyolojik türe ev sahipliği yapmaktadır. Bozulmamış doğa bakımından çok önemli bir konumu bulunan adalarda, doğabilimciler türlerin evrimiyle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Üst üste binmiş ve soğumuş lav akıntılarından meydana gelen Galapagos Adaları’nda halen aktif olan yanardağlar bulunmaktadır. Ender hayvan türlerini korumak için Galapagos Adaları 1959’da ulusal parka dönüştürülmüş ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Tanıtım Videosu:
 

Galapagos Adaları ile İlgili

Editörün Kaleminden

Galapagos Adaları Nerededir?

Galapagos Adaları; Ekvator çizgisinin güneyinde, Büyük Okyanus’un doğusunda, Ekvador kıyılarının yaklaşık 950 kilometre batısında konumlanır.

Galapagos Adaları'na Nasıl Gidilir?

Galapagos Adaları’na Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ekvador’un Quito ve Guayaquil gibi büyük şehirlerine, oradan da Galapagos Adaları’na ulaşmak mümkündür. Uluslararası hava yolu şirketleri her gün Quito ve Guayaquil’den Santa Cruz ve San Cristóbal adalarına uçuş düzenlenmektedir.

Galapagos Adaları'na Ne Zaman Gidilir?

Galapagos Adaları’nda tropikal iklim etkilidir ve oldukça izole bir konumda bulunan adalarda hava şartları genellikle okyanus akıntılarına bağlıdır. Galapagos Adaları, aralıkmayıs döneminde haziran – kasım dönemine oranla daha az yağış alır. Hazirankasım dönemi oldukça yağışlı geçer ve ortalama sıcaklık 22 derecedir. Galapagos Adaları tüm yıl ziyaret edilebilir. Ancak daha olumlu hava şartlarıyla aralık – mayıs ayları Galapagos’a gitmek için en ideal zamandır.

Galapagos Adaları'nda Nerede Kalınır?

Ekvator Cumhuriyeti’nin art arda patlamalar ile meydana gelen volkanik oluşumlu takımadalar grubu Galapagos Adaları her yıl oldukça yoğun bir turist grubu tarafından ziyaret ediliyor. Bölgenin sahip olduğu bakir adalarda süre gelen doğal yaşam, insanı tehdit unsuru olarak etiketlememiş olduğundan, konuklar dev kaplumbağaların dibine kadar girebiliyor. 65’e yakın büyüklü küçüklü adadan oluşan bu grup, aldığı tedbirlerle doğal kaynakları ve bölge canlılarını korumayı başarıyor.

Isabela, SantaCruz, San Cristobal, Espanola, Pinta, Santa Fe, Floreana, Marchena, San Salvador, Fernandina, Genovesa, Pinzon, Wolf ve Darwin adındaki 14 ada, takımadalar grubu içindeki en büyük olanlar. Bölge idaresi, adalarda süren yaşama dışarıdan müdahaleye taviz vermeyen, canlıları beslemek dâhil yasak olan kuralları ile bölgenin doğal niteliğini korumaya devam ediyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Galapagos Adaları otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Galapagos Adaları Otelleri

Yanardağ kökeninde volkanik yapıya sahip Galapagos Adaları, Büyük Okyanus’un doğusunda yer alıyor. Ekvator çizgisinin güney kısmında kalan bu adalarda, Evrim Teorisi’nin sahibi Biyolog Charles Darwin’in de bir süre yaşadığı ve teorisi için çalışma yaptığı biliniyor. Teorinin temelindeki gözlem noktalarından biri olan Galapagos Adaları, bağlı bulundukları Ekvator Cumhuriyeti kıyılarına 950 kilometre mesafede bulunuyorlar. Galapagos Adaları ismi, 14 büyük, 8 kadar küçük ve 40 civarında minik adadan oluşan bir takımada grubunu temsil ediyor. Adaların idari merkezi olan Puerto Baquerizo, takımada grubunun San Cristobal Adası’nda yer alıyor. 

Adaların volkanik oluşumu milyonlarca yıl önceye dayanıyor. Dünyanın dışından akan lav selinin katılaşarak oluşturduğu adalar endemik özellikleri ile de dikkat çekiyor. Denizde yaşayan bir iguana cinsine rastlamanın mümkün olduğu Galapagos Adaları’nda yüz yaşının üzerinde dev kaplumbağa türlerinin ağır hareketlerle sürdürdüğü yaşantısını izlemek de insana inanılmaz bir deneyim yaşatıyor. 

 

Galapagos Adaları’nın çoğunda hareketli bir gece hayatı bulmak mümkün değil ancak adalar grubunun en büyük ve yerleşimi en yüksek birkaç adasında son zamanlarda hareket artmış durumda. Özellikle San Cristobal ve Santa Cruz adaları bu ihtiyaca cevap verecek çeşitli eğlence mekânları ile hayli ilgi görüyorlar.

Devamını Oku

Galapagos Adaları Gezilecek YerlerTabiatın Ütopyası” olarak tanımlanan Galapagos Adaları, içinde barındırdığı volkanik kayaları, çölleri, gizli kalmış cennet gibi sahilleri ve ormanları ile adeta dünyanın içinde bambaşka, hiç bilinmeyen bir dünya. Tamamen kendine özgü doğası, dev kara kaplumbağaları, deniz aslanları, deniz iguanaları, Galapagos ispinozları, mavi ayaklı sümsük kuşları ve fırkateyn kuşlarıyla büyüleyici bir serüven.

Galapagos Adaları Gezilecek Yerler:

Turtle Bay Plajı (Bahía Tortuga), Charles Darwin Araştırma İstasyonu (Estación Científica Charles Darwin), Galapagos Ulusal Parkı (Parque Nacional Galápagos), San Cristóbal Müzesi (San Cristóbal Interpretation Center), Sierra Negra Yanardağı (Sierra Negra Volcano) başlıca yerlerdir.

Devamını Oku

Galapagos Adaları Ulaşım

Galapagos Adaları’nda ulaşım bot, hızlı tekne, feribot ve bisiklet ile sağlanır. San Cristóbal, Santa Cruz ve Isabela adalarında sahilden hareket eden 10 – 12 kişilik küçük bot ve hızlı teknelerle adalar arası ulaşım sağlamak mümkündür. Bot ve tekne seferleri yerliler tarafından düzenlenir. Tek yön sefer ücreti 30 dolar, gidiş – dönüş ücreti ise 50 dolardır. 

Santa Cruz Adası'nda, Puerto Ayora ve San Cristóbal Adası'nda Puerto Baquerizo Moreno sahillerinden hareket eden feribotlar da adalar arası ulaşımda kullanılmaktadır. Tek yön sefer ücreti ortalama 50 dolardır. Ücretler ve sefer saatleri değişiklik gösterebilir. 

Santa Cruz Adası'nın merkezi ve Galapagos’un en turistik bölgelerinden Puerto Ayora’da bulunan taksilerle de adayı kolayca keşfedebilirsiniz. Taksi ücretleri uygundur ve ada çok büyük bir alana yayılmadığından oldukça makul bir ücret karşılığında ulaşım sağlayabilirsiniz.

Galapagos’un Puerto Ayora ve Puerto Baquerizo Moreno gibi turistik bölgelerini bisiklet ile dolaşmak da mümkündür. Bölgede bisiklet kiralama hizmeti sunan birkaç nokta bulunmaktadır. Günlük kiralık bisiklet ücreti ortalama 10 dolardır.

Ayrıca tüm Galapagos Adaları’nı keşfedebileceğiniz cruise turları da düzenlenmektedir. Cruise turları için birkaç ay önceden rezervasyon yapılması gereklidir. Tur içeriği ve gün sayısına göre cruise ücretleri kişi başı 4.000 – 10.000 dolar arasında değişmektedir.

Baltra Havalimanı’ndan Merkeze Ulaşım

Galapagos Adaları’ndan Baltra Adası'nda konumlanan Baltra Havalimanı ve San Cristóbal Adası'nda konumlanan San Cristóbal Havalimanı olmak üzere iki havalimanı bulunur. Tarifeli uçuşlar için genellikle Santa Cruz Adası'nın kuzeyinde yer alan Baltra Adası'ndaki Baltra Havalimanı kullanılır.

Havalimanı Otobüsleri ve Feribot ile,

Baltra Havalimanı yolcu terminalinin dışında konumlanan ücretsiz havalimanı otobüsleri ile 5 dakikada Santa Cruz ve Baltra adalarını birbirine bağlayan Itabaca Kanalı’na ulaşabilirsiniz. Kanaldan hareket eden feribotlar sizi yaklaşık 10 dakikada Santa Cruz Adası'na ulaştıracaktır.

Itabaca Kanalı ve Santa Cruz’un merkezi Puerto Ayora arasında bir saatlik mesafe bulunmaktadır. Adanın her yerinde görebileceğiniz beyaz taksilerle Puerto Ayora’a ulaşabilirsiniz. Taksi ücreti 15 dolardır. Ayrıca kanaldan hareket eden otobüslerle de Puerto Ayora’a ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi 45 dakika ve bilet ücreti 1,80 dolardır.

Galapagos Adaları Mutfağı

Galapagos mutfağı ağırlıklı olarak deniz ürünlerinden oluşur. Istakoz başta olmak üzere pek çok nefis deniz ürününü tadabilirsiniz. Galapagos Adaları’na özgü, bölgenin yerel ıstakozları ile yapılan “ceviche” ve “encocado de langostino” yemekleri mutlaka tadılması gereken yerel lezzetler arasındadır. 

Ayrıca Galapagos Adaları’nın neredeyse tüm restoranlarında bulabileceğiniz, deniz ürünleriyle hazırlanan bir diğer geleneksel yemek “trie in la calle de los kioscos”, adaların en çok tüketilen lezzetlerindendir. Son yıllarda önemli bir turizm merkezi haline gelen Galapagos Adaları’nda dünya mutfaklarından tatlar sunan, turistlere yönelik modern restoranlar da bulunmaktadır.

Popüler Restoranlar

 • Booby Trap
 • Galapagos Deli
 • El Cafetal Galápagos
 • Natsumi
 • IslaGrill
 • Finch Bay Eco Hotel Restaurant
 • K.F. WIlliam
 • Il Giardino
 • La Garrapata
 • Rosita
 • El Descanso Marinero
 • Pizza Eat
 • Rancho El Manzanillo

Bahşiş- Hesabın %10’u oranında bahşiş yeterlidir.

Galapagos Adaları'nda Alışveriş

Galapagos takımadalarının Santa Cruz, San Cristóbal, Isabela ve Florena gibi turistik adalarında hemen her köşe başında, turistlere yönelik satış yapan hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Hediyelik eşya dükkanlarından Galapagos’un geleneksel giysileri, el dokuması kumaşlar, kartpostal, t – shirt, anahtarlık ve harita gibi ürünler satın alabilirsiniz. Ayrıca Puerto Ayora’da bulunan “Darwin Vakfı”ndan da hediyelik ve hatıralık ürünler satın alabilirsiniz. Vakıftan yapılan alışverişlerden kazanılan gelirin büyük bir kısmı araştırmalara ayrılmaktadır. Galapagos’ta öne çıkan alışveriş noktaları ise; “Galeria Aymara”, “Maki – Art Gallery” ve “Darwin’s Cotton” olarak sıralanabilir.

Galapagos Adaları Gece Hayatı

Galapagos Adaları’nın hepsinde çok hareketli bir gece hayatı ve eğlence kültürünün olduğu söylenemez. Ancak son yıllarda adaların turizm açısından gelişmesiyle, en büyük adalardan Santa Cruz ve San Cristobal’da dinamik bir gece hayatı oluşmuştur. Adada turistlerin eğlence ihtiyaçlarını karşılamaları için çok sayıda gece kulübü ve bar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, alternatif olarak bazı mekânlarda canlı müzik ve dans geceleri düzenlenmektedir. Özellikle “La Casa del Lago” isimli mekân hem yerel halk hem de turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Popüler Mekânlar

 • La Casa del Lago
 • Limón y Café
 • The Rock
 • El Bongo
 • La Taberna del Duende
 • El Baquero
 • Café Habana
 • La Panga
 • Bongo Bar
 • Neptuno
 • Buganvilla
 • Iguana Point
 • Free Soul Café
 • Beto’s Beach Bar

Galapagos Adaları Festivaller

Galapagos Adaları'na gittiğinizde festivallere katılmak isterseniz çok eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz bazı Galapagos Adaları festivalleri aşağıdadır. 

 • Fiestas de Esmeraldas – Ağustos
 • Fiesta del Yamor – Eylül
 • Fiesta de la Mama Negra – Eylül

Galapagos Adaları Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Kutsal Perşembe – Mart/Nisan
 • Kutsal Cuma – Mart/Nisan
 • Paskalya – Mart / Nisan
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Simón Bolívar Günü – 24 Temmuz
 • Quito Bağımsızlık İlanı – 10 Ağustos
 • Guayaquil Bağımsızlık Günü – 9 Ekim
 • Ölüler Günü – 2 Kasım
 • Cuenca Bağımsızlık Günü – 3 Kasım
 • Quito Kuruluş Günü – 6 Aralık
 • Noel – 25 Aralık

Galapagos Adaları Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 911
 • İtfaiye: 102
 • Polis: 101

Galapagos Adaları Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Galapagos Adaları Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Kito Büyükelçiliği

 • Adres: Avenida Portugal E12-33 y Francisco Casanova esquina, Quito
 • Telefon: +593 2 333 17 42 / +593 2 333 11 55 / +593 2 333 08 67 / +593 2 333 19 67
 • Resmi websitesi: kito.be.mfa.gov.tr

Galapagos Adaları Para Birimi

Galapagos Adaları’nda resmi para birimi olarak, 2000 yılından itibaren Amerikan Doları (USD) kullanılmaktadır.

Galapagos Adaları Resmi Dili

Galapagos Adaları’nda resmi dil olarak İspanyolca kabul edilir. 

Galapagos Adaları Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25.6oC
  • Şub 26.1oC
  • Mar 26.1oC
  • Nis 26.1oC
  • May 25.6oC
  • Haz 24.4oC
  • Tem 22.8oC
  • Agu 23.9oC
  • Eyl 23.3oC
  • Eki 23.9oC
  • Kas 24.4oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa

Ülke: Ekvador
Nüfus: 26.640
Resmi Dil: İspanyolca
Para Birimi: Amerikan Doları (USD)
İklim: Tropikal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: $ 2.40 (Türkiye $ 3.87)
UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Galapagos Adaları