Google+

Arama formu

Galapagos Adaları

Galapagos Adaları Faydalı Bilgiler
Ambulans: 911 İtfaiye: 102 Polis: 101
Devamı oku
Galapagos Adaları Resmi Tatiller
Yeni Yıl – 1 Ocak Kutsal Perşembe – Mart/Nisan Kutsal Cuma – Mart/Nisan...
Devamı oku
Galapagos Adaları Festivaller
ecuador.travel   Fiestas de Esmeraldas – Ağustos Fiesta del Yamor –...
Devamı oku
Galapagos Adaları'nda Alışveriş
usdivetravel.com Galapagos takımadalarının Santa Cruz, San Cristóbal,...
Devamı oku
Galapagos Adaları Gece Hayatı
4.bp.blogspot.com Galapagos Adaları’nın hepsinde çok hareketli bir gece...
Devamı oku
Ekvador Mutfağı
mooncom.c.presscdn.com Galapagos mutfağı ağırlıklı olarak deniz...
Devamı oku
Galapagos Adaları Gezilecek Yerler
somekindofwanderlust.com “Tabiatın Ütopyası” olarak tanımlanan Galapagos...
Devamı oku
Galapagos Adaları Ulaşım
adventuresmithexplorations.com Galapagos Adaları’nda ulaşım bot, hızlı...
Devamı oku
Galapagos Adaları'nda Nerede Kalınır?
Galapagos Adaları’nda otel, apart otel, konukevi, hostel, orman evi, kır...
Devamı oku
Galapagos Adaları'na Nasıl Gidilir?
Galapagos Adaları’na Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ekvador’un...
Devamı oku
Galapagos Adaları'na Ne Zaman Gidilir?
Galapagos Adaları’nda tropikal iklim etkilidir ve oldukça izole bir...
Devamı oku
Galapagos Adaları Vize İşlemleri
Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk...
Devamı oku
Galapagos Adaları Konsolosluk Bilgileri
Türkiye Cumhuriyeti Kito Büyükelçiliği Adres: Avenida Portugal E12-33 y...
Devamı oku
Galapagos Adaları Saat Farkı
Galapagos Adaları (UTC-6) ile Türkiye (UTC+2) arasında sekiz saat fark...
Devamı oku
Galapagos Adaları Resmi Dili
Galapagos Adaları’nda resmi dil olarak İspanyolca kabul edilir. 
Devamı oku
Galapagos Adaları Para Birimi
futurecurrencyforecast.com Galapagos Adaları’nda resmi para birimi olarak...
Devamı oku
Galapagos Adaları Nerededir?
Galapagos Adaları; Ekvator çizgisinin güneyinde, Büyük Okyanus’un...
Devamı oku
Galapagos Adaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
“Colón Takımadaları” olarak da bilinen Galapagos Adaları, Büyük Okyanus...
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25.6℃
Şub 26.1℃
Mar 26.1℃
Nis 26.1℃
May 25.6℃
Haz 24.4℃
Tem 22.8℃
Ağu 23.9℃
Eyl 23.3℃
Eki 23.9℃
Kas 24.4℃
Ara 25℃
Kısa Kısa...
Ülke: Ekvador / Nüfus: 26.640 / Resmi Dil: İspanyolca / Para Birimi: Amerikan Doları (USD) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Big Mac Index: $ 2.40 (Türkiye $ 3.87) / UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Galapagos Adaları

Galapagos Adaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Colón Takımadaları” olarak da bilinen Galapagos Adaları, Büyük Okyanus’un doğusunda konumlanan Ekvador’a bağlı takımadalardır.

Ekvador Cumhuriyeti’ne bağlı il olan Galapagos Adaları, “Colón Takımadaları” olarak da bilinir. Büyük Okyanus’un doğusunda konumlanan adalar grubu Isabela, Santa Cruz, San Salvador (Santiago, James), Fernandina, San Cristóbal, Floreana (Santa Maria), Marchena, Española, Pinta, Santa Fe, Genovesa, Pinzón, Darwin ve Wolf olmak üzere 14 büyük ada, 8 küçük ada ve 40 minik adacıktan oluşur. Galapagos Adaları’nın yönetim merkezi San Cristobal’deki Puerto Baquerizo’dur. 

1535’te Peru’ya gitmekte olan Panama piskoposu Tomas de Berlanga’nın bulduğu adalar, 1832’de Ekvador’a bağlanmıştır. Ancak İnka çanak çömleklerinin üzerindeki resimlere göre, İspanyol egemenliği öncesinde Güney Amerika kıtasının yerlileri adalara uğramıştır. 1835’te Charles Darwin bölgeyi ziyaret etmiş, adalarda, evrim kuramına ilham kaynağı olan gözlemler yapmıştır. Yanardağ kökenli volkanik bir yapıya sahip olan adalar, kendine özgü pek çok biyolojik türe ev sahipliği yapmaktadır. Bozulmamış doğa bakımından çok önemli bir konumu bulunan adalarda, doğabilimciler türlerin evrimiyle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Üst üste binmiş ve soğumuş lav akıntılarından meydana gelen Galapagos Adaları’nda halen aktif olan yanardağlar bulunmaktadır. Ender hayvan türlerini korumak için Galapagos Adaları 1959’da ulusal parka dönüştürülmüş ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Tanıtım Videosu:
 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Galapagos Adaları Nerededir?

Galapagos Adaları; Ekvator çizgisinin güneyinde, Büyük Okyanus’un doğusunda, Ekvador kıyılarının yaklaşık 950 kilometre batısında konumlanır.

Geolocation

Galapagos Adaları Para Birimi


futurecurrencyforecast.com

Galapagos Adaları’nda resmi para birimi olarak, 2000 yılından itibaren Amerikan Doları (USD) kullanılmaktadır.

Galapagos Adaları Resmi Dili

Galapagos Adaları’nda resmi dil olarak İspanyolca kabul edilir. 

Galapagos Adaları Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Galapagos Adaları Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Kito Büyükelçiliği

 • Adres: Avenida Portugal E12-33 y Francisco Casanova esquina, Quito
 • Telefon: +593 2 333 17 42 / +593 2 333 11 55 / +593 2 333 08 67 / +593 2 333 19 67
 • Resmi websitesi: kito.be.mfa.gov.tr

Galapagos Adaları'na Ne Zaman Gidilir?

Galapagos Adaları’nda tropikal iklim etkilidir ve oldukça izole bir konumda bulunan adalarda hava şartları genellikle okyanus akıntılarına bağlıdır. Galapagos Adaları, AralıkMayıs döneminde Haziran – Kasım dönemine oranla daha az yağış alır. HaziranKasım dönemi oldukça yağışlı geçer ve ortalama sıcaklık 22 derecedir. Galapagos Adaları tüm yıl ziyaret edilebilir. Ancak daha olumlu hava şartlarıyla Aralık – Mayıs ayları Galapagos’a gitmek için en ideal zamandır.

Galapagos Adaları'na Nasıl Gidilir?

Galapagos Adaları’na Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ekvador’un Quito ve Guayaquil gibi büyük şehirlerine, oradan da Galapagos Adaları’na ulaşmak mümkündür. Uluslararası havayolu şirketleri her gün Quito ve Guayaquil’den Santa Cruz ve San Cristóbal adalarına uçuş düzenlenmektedir. 

Galapagos Adaları'nda Nerede Kalınır?

Galapagos Adaları’nda otel, apart otel, konukevi, hostel, orman evi, kır evi, villa ve pansiyon gibi yaklaşık 200 farklı konaklama seçeneği yer almaktadır. Galapagos takımadaları; Isabela, Santa Cruz, San Salvador (Santiago, James), Fernandina, San Cristóbal, Floreana (Santa Maria), Marchena, Española, Pinta, Santa Fe, Genovesa, Pinzón, Darwin ve Wolf olmak üzere 14 büyük ada, 8 daha küçük ada ve 40 küçük adacıktan oluşmaktadır. Konaklamak için en uygun bölgeler; Santa Cruz adasının merkezi “Puerto Ayora”, Isabela adasının “Puerto Villamil” ve San Cristóbal adasının Puerto Baquerizo Moreno bölgeleridir. San Cristóbal, Santa Cruz, Isabela ve Florena adalarındaki hotel ve hostel gibi konaklama seçeneklerinin fiyatları 25 – 500 Dolar arasında değişir. Paskalya ve Noel zamanlarında adalar oldukça kalabalık olduğundan önceden rezervasyon yapılması önerilir.

Galapagos Adaları Ulaşım

Galapagos Adaları Ulaşım
adventuresmithexplorations.com

Galapagos Adaları’nda ulaşım bot, hızlı tekne, feribot ve bisiklet ile sağlanır. San Cristóbal, Santa Cruz ve Isabela adalarında sahilden hareket eden 10 – 12 kişilik küçük bot ve hızlı teknelerle adalar arası ulaşım sağlamak mümkündür. Bot ve tekne seferleri yerliler tarafından düzenlenir. Tek yön sefer ücreti 30 Dolar, gidiş – dönüş ücreti ise 50 Dolardır. 

Galapagos Adaları Gezilecek Yerler

Galapagos Adaları Gezilecek Yerler
somekindofwanderlust.com

Tabiatın Ütopyası” olarak tanımlanan Galapagos Adaları, içinde barındırdığı volkanik kayaları, çölleri, gizli kalmış cennet gibi sahilleri ve ormanları ile adeta dünyanın içinde bambaşka, hiç bilinmeyen bir dünya. Tamamen kendine özgü doğası, dev kara kaplumbağaları, deniz aslanları, deniz iguanaları, Galapagos ispinozları, mavi ayaklı sümsük kuşları ve fırkateyn kuşlarıyla büyüleyici bir serüven.

Ekvador Mutfağı

Ekvador Mutfağı
mooncom.c.presscdn.com

Galapagos mutfağı ağırlıklı olarak deniz ürünlerinden oluşur. Istakoz başta olmak üzere pek çok nefis deniz ürününü tadabilirsiniz. Galapagos Adaları’na özgü, bölgenin yerel ıstakozları ile yapılan “ceviche” ve “encocado de langostino” yemekleri mutlaka tadılması gereken yerel lezzetler arasındadır. 

Galapagos Adaları Gece Hayatı

Galapagos Adaları Gece Hayatı
4.bp.blogspot.com

Galapagos Adaları’nın hepsinde çok hareketli bir gece hayatı ve eğlence kültürünün olduğu söylenemez. Ancak son yıllarda adaların turizm açısından gelişmesiyle, en büyük adalardan Santa Cruz ve San Cristobal’da dinamik bir gece hayatı oluşmuştur. Adada turistlerin eğlence ihtiyaçlarını karşılamaları için çok sayıda gece kulübü ve bar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, alternatif olarak bazı mekanlarda canlı müzik ve dans geceleri düzenlenmektedir. Özellikle “La Casa del Lago” isimli mekan hem yerel halk hem de turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Galapagos Adaları'nda Alışveriş


usdivetravel.com

Galapagos takımadalarının Santa Cruz, San Cristóbal, Isabela ve Florena gibi turistik adalarında hemen her köşe başında, turistlere yönelik satış yapan hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. Hediyelik eşya dükkanlarından Galapagos’un geleneksel giysileri, el dokuması kumaşlar, kartpostal, t – shirt, anahtarlık ve harita gibi ürünler satın alabilirsiniz. Ayrıca Puerto Ayora’da bulunan “Darwin Vakfı”ndan da hediyelik ve hatıralık ürünler satın alabilirsiniz. Vakıftan yapılan alışverişlerden kazanılan gelirin büyük bir kısmı araştırmalara ayrılmaktadır. Galapagos’ta öne çıkan alışveriş noktaları ise; “Galeria Aymara”, “Maki – Art Gallery” ve “Darwin’s Cotton” olarak sıralanabilir.

Galapagos Adaları Festivaller


ecuador.travel
 

 • Fiestas de Esmeraldas – Ağustos
 • Fiesta del Yamor – Eylül
 • Fiesta de la Mama Negra – Eylül

Galapagos Adaları Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Kutsal Perşembe – Mart/Nisan
 • Kutsal Cuma – Mart/Nisan
 • Paskalya – Mart / Nisan
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Simón Bolívar Günü – 24 Temmuz
 • Quito Bağımsızlık İlanı – 10 Ağustos
 • Guayaquil Bağımsızlık Günü – 9 Ekim
 • Ölüler Günü – 2 Kasım
 • Cuenca Bağımsızlık Günü – 3 Kasım
 • Quito Kuruluş Günü – 6 Aralık
 • Noel – 25 Aralık

Galapagos Adaları Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 911
 • İtfaiye: 102
 • Polis: 101

Ekvator Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır.