Galapagos Adaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ekvador Cumhuriyeti’ne bağlı il olan Galapagos Adaları, “Colón Takımadaları” olarak da bilinir. Büyük Okyanus’un doğusunda konumlanan adalar grubu Isabela, Santa Cruz, San Salvador (Santiago, James), Fernandina, San Cristóbal, Floreana (Santa Maria), Marchena, Española, Pinta, Santa Fe, Genovesa, Pinzón, Darwin ve Wolf olmak üzere 14 büyük ada, 8 küçük ada ve 40 minik adacıktan oluşur. Galapagos Adaları’nın yönetim merkezi San Cristobal’deki Puerto Baquerizo’dur. 

1535’te Peru’ya gitmekte olan Panama piskoposu Tomas de Berlanga’nın bulduğu adalar, 1832’de Ekvador’a bağlanmıştır. Ancak İnka çanak çömleklerinin üzerindeki resimlere göre, İspanyol egemenliği öncesinde Güney Amerika kıtasının yerlileri adalara uğramıştır. 1835’te Charles Darwin bölgeyi ziyaret etmiş, adalarda, evrim kuramına ilham kaynağı olan gözlemler yapmıştır. Yanardağ kökenli volkanik bir yapıya sahip olan adalar, kendine özgü pek çok biyolojik türe ev sahipliği yapmaktadır. Bozulmamış doğa bakımından çok önemli bir konumu bulunan adalarda, doğabilimciler türlerin evrimiyle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Üst üste binmiş ve soğumuş lav akıntılarından meydana gelen Galapagos Adaları’nda halen aktif olan yanardağlar bulunmaktadır. Ender hayvan türlerini korumak için Galapagos Adaları 1959’da ulusal parka dönüştürülmüş ve UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Tanıtım Videosu: