Galapagos Adaları Gezilecek YerlerTabiatın Ütopyası” olarak tanımlanan Galapagos Adaları, içinde barındırdığı volkanik kayaları, çölleri, gizli kalmış cennet gibi sahilleri ve ormanları ile adeta dünyanın içinde bambaşka, hiç bilinmeyen bir dünya. Tamamen kendine özgü doğası, dev kara kaplumbağaları, deniz aslanları, deniz iguanaları, Galapagos ispinozları, mavi ayaklı sümsük kuşları ve fırkateyn kuşlarıyla büyüleyici bir serüven.

Galapagos Adaları Gezilecek Yerler:

Turtle Bay Plajı (Bahía Tortuga), Charles Darwin Araştırma İstasyonu (Estación Científica Charles Darwin), Galapagos Ulusal Parkı (Parque Nacional Galápagos), San Cristóbal Müzesi (San Cristóbal Interpretation Center), Sierra Negra Yanardağı (Sierra Negra Volcano) başlıca yerlerdir.

Turtle Bay Plajı (Bahía Tortuga)

Turtle Bay Plajı (Bahía Tortuga), Santa Cruz adasında, Puerto Ayora’ın üç kilometre güneybatısında uzanır. Galapagos Adaları’na özgü deniz iguanalarının sıkça görüldüğü beyaz kumlu uzun sahil, takımadaların en turistik noktalarından biridir. Adaya özgü pelikan türleri ve flamingoları da görebileceğiniz plajda kasım – şubat arasında yumurtalarını bırakan deniz kaplumbağaları, haziran – temmuz aylarında yumurtadan çıkan bebek kaplumbağaları güvenli yerlere taşır. Eğer bu döneme denk gelirseniz mükemmel anlara şahit olabilirsiniz.

Charles Darwin Araştırma İstasyonu (Estación Científica Charles Darwin)

Charles Darwin, 1835 yılında Galapagos Adaları’nı ziyaret etmiştir ve takımadalar Darwin’in evrim teorisi çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Darwin Vakfı’na ait Charles Darwin Araştırma İstasyonu Puerto Ayora’da, Charles Darwin Caddesi’nde yer almaktadır. Galapagos’un en popüler noktası olan biyolojik araştırma merkezi, Galapagos’un jeolojik ve ekolojik yapısı hakkında önemli bilgiler sunar. Ayrıca istasyonun hayvanat bahçesinde dev kara kaplumbağalarını görmek mümkündür. İstasyona giriş ücreti adalara inerken ödenen 100 dolar tutarındaki ücrete dâhildir.

 • Adres: Ave Charles Darwin, Puerto Ayora, Ekvador
 • Telefon: +593 5 5 252 6146
 • Ziyaret saatleri: Her gün 06.00 – 18.00 arası
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Galapagos Ulusal Parkı (Parque Nacional Galápagos)

1959 yılında kurulan Galapagos Ulusal Parkı, Santa Cruz Adası'nın merkezi Puerto Ayora’da yer alır. Galapagos’a özgü dev kara kaplumbağalarının korunma alanı olan park, yaklaşık 8.000 metrekarelik büyük bir alanda konumlanır. Galapagos Ulusal Parkı, aynı zamanda Ekvador’un ilk ulusal parkıdır.

 • Adres: Puerto Ayora, Santa Cruz Island, Galápagos Islands, Ekvador
 • Telefon: +593 5 252 6189
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

San Cristóbal Müzesi (San Cristóbal Interpretation Center)

San Cristóbal Müzesi, San Cristóbal Adası'nın merkezi Puerto Baquerizo Moreno’nın yaklaşık 2 kilometre güneybatısında konumlanır. Müzede, Galapagos Adaları’nın doğal oluşum sürecini, adaların geçmişini ve yapısını gözler önüne seren objeler sergilenir. Müze içinde “Doğal Tarih”, “İnsanlık Tarihi” ve “Koruma ve Geliştirme” başlıklı üç sürekli sergi bulunmaktadır. Doğal Tarih sergisinde resimlerle ve çeşitli materyallerle adaların oluşumu; İnsanlık Tarihi’nde adaların keşfi ve kolonizasyon dönemi; Koruma ve Geliştirme sergisinde ise adada bulunan ekosistemleri koruma mücadeleleri anlatılır.

 • Adres: Avenida Alsacio Northia, Puerto Baquerizo Moreno, 200150, Ekvador
 • Ziyaret saatleri: Her gün 07.00 – 12.00 ve 13.00 – 17.00
 • Giriş ücretsizdir.
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Sierra Negra Yanardağı (Sierra Negra Volcano)

İspanyolca “kara dağ” anlamına gelen Sierra Negra, Isabela Adası'nın güneydoğusunda bulunur. Bir kalkan volkan olan Sierra Negra 1.124 metre yüksekliğindedir ve Galapagos’un aktif volkanlarından biridir. Ada merkezi Puerto Villamil’den Sierra Negra’ya rehber turları düzenlenmektedir. Yaklaşık 10 kilometre çapındaki yanardağ krateri, dünyanın en büyük ikinci krateridir. Sierra Negra en son 2005 yılının ekim ayında patlamıştır neyse ki bu patlamada tek bir can kaybı bile yaşanmamıştır.

 • Adres: Isabela Island, Galápagos Islands, Ekvador