Puerto Ayora

Puerto Ayaro Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Puerto Ayora, tertemiz plajlarında güneşlenmenin keyfini çıkarabileceğiniz, masmavi sularında yüzebileceğiniz veya dalış aktivitelerine katılabileceğiniz Galapagos’un nadide adalarından biridir. Tortuga Bay gibi güzel bir plaja sahip olan ada, Las Grietas’ta yerini kayalıklara bırakırken su altı aktiviteleriyle de bölgenin coğrafyasına daha çok hakim olma şansı elde edebilirsiniz.
 
Galapagos Milli Parkı, Darwin Vakfı ve Charles Darwin Araştırma Merkezi gibi önemli yerlere ev sahipliği yapan Puerto Ayora, Santa Cruz Adası’ndaki merkezi konumu nedeniyle hem Galapagos’u ziyaret etme hem de sahilin keyfini çıkarma imkanı sunmaktadır. Küçük bir kent olmasına rağmen Galapagos Adaları içinde en iyi hizmet veren yerdir. Çok sayıda otel, restoran, kafe ve mağazalar bulunmaktadır.  

Puerto Ayora Nerededir?

Galapagos adalarının en büyük kenti olan Puerto Ayora, Santa CruzAdası’nın güneyinde bulunmaktadır ve havaalanının olduğu Baltra Adası’na karayolu ve feribot ile bağlanmaktadır. 

Puerto Ayora’ya Nasıl Gidilir? 

Puerto Ayora’ya ulaşım çoğunlukla Ekvador’un anakarası üzerinden yapılmaktadır. Yaklaşık 17 saat süren yolculu ve en az 1 aktarma ile Ekvador’un Quito şehrine uçuş bulunabilmektedir. Ardından, yaklaşık üç saat süren bu yolculukla Baltra Havaalanı’na (GPS) varılabilir. Havaalanından ücretsiz otobüsle Itabaca kanalına gelmeniz gerekmektedir. Buradan feribotla veya deniz taksisiyle kanalı geçip yine otobüs veya taksi gibi seçeneklerle Puerto Ayora’ya ulaşabilirsiniz. Yolculuk esnasında ilk olarak adanın yüksek kesimlerinden ilerleyen otobüs daha sonra kaktüs ormanlarının bulunduğu kıyıya doğru inmektedir.

Ayrıca, Puerto Ayora’ya diğer büyük havaalanı olan San Cristobal Haavalanı’na da yolculuk yapabilirsiniz; ancak buraya düzenlenen seferlerin süresi bir güne kadar çıkabilmektedir. Isabela Adası’nda Puerto Villamil ve Floreana Adası’ndaki Puerto Velasco Ibarra şehirlerinden feribot taksiyle de Puerto Ayora’ya ulaşılabilmektedir.

Puerto Ayora’da Ne Yapılır?

Puerto Ayora Adası’nda hem karada hem suda yapabileceğiniz çok çeşitli aktivite olanakları mevcuttur.

Bot turlarının en uğrak yeri olan CharlesDarwin Araştırma Merkezi, bir turdan bağımsız olarak bireysel de ziyaret edebileceğiniz, adanın en ünlü turistik noktasıdır. Adanın bitki örtüsü ve hayvanları ile ilgili bilgi alabileceğiniz merkezde, en öne çıkan tür ise şüphesiz kaplumbağaladır. Özellikle Lonesome George (Yalnız George), en çok ilgi toplayan kaplumbağa olmaktadır. 150 yaşındaki bu yorgun kaplumbağa, aynı zamanda türünün de son örneğidir. Ayrıca, 2 haftalıktan başlayarak her yaştan kaplumbağayı burada bulmanız mümkündür.

Galapagos’un en güzel plajlarından olan Tortuga Bay’e, Puerto Ayora’dan yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Eğer zorlu yolu yürümeye katlanırsanız plaj size tüm güzelliklerini sunacaktır. Plaja ulaştığınızda suyun çekilmesiyle ortaya çıkan bembeyaz kumlarda yürüyüş yapıp kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz. Ancak ilk plajda akıntı yoğun olduğu için yüzerken oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Eğer gökyüzü açıksa Güney Hacı (sadece Güney Yarıküre’de görülebilen bir yıldız kümesi) ile Venüs’ü de görme şansınız olacaktır.

Diğer bir plaj, Charles Darwin Araştırma Merkezi’nin yakınında bulunmaktadır. Burası da daha çok yerel halkın tercih ettiği bir noktadır. Angermeyer Waterfront Inn’e yakın bir bölgede bir tane daha plaj bulunmaktadır. Ancak bu alana yürüyerek gitmek mümkün değildir, sadece botla ulaşılabilmektedir. Taksi olarak kullanılan botlar burada tercih edilebilir. Sahilden 10-15 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan Las Grietas’a da gidilebilir. Yerel halkın kayalıklara tırmanıp dalış yaptığı koydaki suyun kristal parlaklığındaki rengi oldukça davetkardır. Eğer siz de atlayış yapmayı denemek isterseniz, suyun derinliğini ve med-ceziri mutlaka kontrol etmelisiniz.

Sualtı dünyasının yedi harikasından biri olarak kabul edilen Galapagos adaları yöreye özgü bir farklılığa sahiptir. Burada penguenler, deniz kaplumbağaları, manta vatozu, tropikal mercan balığı ve çekiç başlı köpekbalığı aynı sularda yüzmektedir. Profesyonel rehberlerle birlikte dalış yapabileceğiniz pek çok tesis bulunmaktadır. Yöreye özgü çeşitliliğe tanık olmak için sadece dalış yapabilir veya dalış kurslarına katılabilirsiniz.

Puerto Ayora’da ulaşımın nispeten kolay olduğu pek çok şnorkel dalışı noktası vardır. Bunlardan bazıları: Puerto Ayora açıklarındaki küçük bir ada olan Loberia veya Punta Estrada (burada beyaz uçlu köpek balığı, sümsük balığı, deniz iguanası ve denizaslanı gibi canlıları görme şansınız vardır).

At binmeyi seviyorsanız veya hiç denemediyseniz bile Galapagos bu deneyim için oldukça güzel bir yerdir. Bu volkanik bölgede at binmek farklı bir his yaratacaktır.

Puerto Ayora’da katılabileceğiniz bir etkinlik de jip turuna çıkmaktır. Tur esnasında lav tünellerini, batık bir krateri, Scalesia ormanını ve vahşi kaplumbağa koruma alanını da gezebilirsiniz.

Puerto Ayora, çevredeki diğer adaları geçip buraları da gezmek için ideal bir konum sunmaktadır. Günlük turlarla Florena, Bartolome, North Seymore ve Plazas adalarına botla gidilebilir.
 

Puerto Ayora ile İlgili

Puerto Ayora Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa